Zakończyła się kampania przed I turą wyborów prezydenckich. O północy rozpoczęła się cisza wyborcza, a kandydaci nie będą mogli prowadzić działań kampanijnych. W niedzielę 18 maja Polacy ruszą do lokali wyborczych, które będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Jeśli żaden kandydat nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów, II tura wyborów odbędzie się 1 czerwca. Wszystkie sztaby do pracują aż do ostatniej chwili, a my na bieżąco relacjonujemy dla Państwa finisz kampanii.
NASZE KOMENTARZE:
— Michał Karnowski: To być może ostatnia szansa, by zatrzymać narodową katastrofę. „Wytrzymał potężny atak orków, pokazał cechy potrzebne na stanowisku prezydenta”
— Marzena Nykiel: Jeśli tak podle walczą z Nawrockim, co zrobią, gdy wygrają? Czy wolno powierzyć Polskę kłamcom i hejterom? Wybierzmy mądrze!
— Stanisław Janecki: Jeśli wygra Trzaskowski, to tylko jako słup umożliwiający Tuskowi sprawowanie władzy absolutnej, czyli absolutny zamordyzm
NA ŻYWO:
Rozpoczęła się cisza wyborcza
Gorący finał kampanii! Nawrocki w Klimontowie: My te wybory wygramy!
Chcemy, żeby Polska była bezpieczna, żeby Polska była normalna, bez obcych ideologii, które niszczą nasze gospodarstwa rolne, nasze lasy, nasze szkoły. Na to się nie zgadzamy
— podkreślił Karol Nawrocki.
Chcemy Polski pełnej aspiracji. Chcemy w naszą przyszłość patrzeć z dumą i wielką z nadzieją, że zbudujemy wielką, silną, suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą
— dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nawrocki na finiszu kampanii: Chcemy, aby Polska była bezpieczna, normalna, bez obcych ideologii. Chcemy Polski pełnej aspiracji
„Uśmiechnięte dojenie Polski” - iluminacja na fasadzie KPRM
Krytycy rządu podsumowali jego działalność jednym zdaniem i zilustrowali swoje niezadowolenie obrazkiem wyświetlonym na fasadzie Kancelarii Premiera
Uśmiechnięte dojenie Polski
Europoseł PiS, Waldemar Buda, zamieścił także nagranie, w którym pyta o 100 konkretów Donalda Tuska.
Nawrocki: Będę prezydentem waszej przyszłości, ambicji i aspiracji
Będę prezydentem waszej przyszłości ambicji i aspiracji dla nas i dla naszych dzieci, wnuków – mówił wieczorem w Stalowej Woli Karol Nawrocki. Kandydat na prezydenta popierany przez PiS właśnie na Podkarpaciu zakończył swoją kampanię przed pierwszą turą wyborów.
Nawrocki w swoim wystąpieniu nawiązał do powstania Stalowej Woli, która została założona w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego w II RP. „To miasto zrodziło się z wielkich marzeń drugiej Rzeczpospolitej o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tak, jesteśmy dzisiaj w mieście idei, w mieście marzeń, aspiracji i ogromnych ambicji. Dlatego jesteśmy w Stalowej Woli, bo my chcemy być dzisiaj tacy. Chcemy mieć swoje marzenia, aspiracje, chcemy ambitnej i silnej Polski” - podkreślił.
O rządzących politykach Nawrocki powiedział, że są wyznawcami „mikromanii”. „My chcemy idei, marzeń i ambicji, i możemy to zrobić, gdy zostanę prezydentem. Będę prezydentem waszej przyszłości, ambicji i aspiracji dla nas, i dla naszych dzieci, wnuków” – zapowiedział.
Marta Nawrocka: Karol jest gwarantem suwerennej Polski
Dziękuję za to, że jesteście z nami na ostatniej prostej. Karol jest gwarantem Polski bezpiecznej, Polski dobrobytu, Polski normalnej, Polski suwerennej. Wiem o tym bardzo dobrze, bo nigdy się na nim nie zawiodłam. Dlatego 18 maja idziemy po zwycięstwo i liczymy na Państwa głosy. Niech żyje Polska! Niech żyją Polacy!
— powiedziała w Stalowej Woli Marta Nawrocka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tłumy na spotkaniu z Nawrockim w Stalowej Woli. Marta Nawrocka: Karol jest gwarantem suwerennej Polski. Nigdy się na nim nie zawiodłam
Nawrocki: Decydujemy o losie na kolejne lata albo dekady
Musimy zrobić ten ostatni krok i każdy z nas ma tę moc, aby w najbliższą niedzielę obrócić stan rzeczy w państwie polskim o 180 stopni
— mówił Karol Nawrocki podczas spotkania z mieszkańcami Stalowej Woli.
Przywrócić Polskę na właściwe tory, to ten obywatelski moment, w którym każdy i każda z nas są bardzo ważni i decydują o losie na kolejne lata albo dekady. Bo domknięcie systemu Donalda Tuska i zainstalowanie w Pałacu Prezydenckim Rafała Trzaskowskiego będzie końcem Polski jaką znamy
— ostrzegał.
18 maja wygramy te wybory, a tylko wielkie zwycięstwo zatrzyma fałszerstwo. I każdy z nas musi to wiedzieć, musimy wygrać wyraźnie i jednoznacznie dla Polski
— podkreślił.
Kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia zakończył kampanię wyborczą
Finałowym przemówieniem w warszawskim Teatrze Palladium, w którym mobilizował swoich wyborców, Szymon Hołownia zakończył swoją kampanię. Kandydat Trzeciej Drogi wybory określił jako „randkę z Polską” i nie szczędził krytyki koalicji rządzącej.
Hołownia swoje ostatnie spotkanie wyborcze zorganizował w formie „rozmowy rekrutacyjnej na prezydenta”. Po godz. 22 oficjalnie zakończył kampanię.
Podczas finałowego przemówienia przedstawiał się jako „jeden z liderów koalicji 15 października” i przekonywał, że przez ostatnie pół roku konfrontował się także z przeciwnikami politycznymi i brał na siebie odpowiedzialność za konsekwencje rządów obecnej koalicji. „Dobrze, że zbierałem te baty, bo przynajmniej wiem, co się dzisiaj w Polsce dzieje” - mówił Hołownia.
Krytykował też koalicję rządzącą, której jest częścią, za „propagandę sukcesu”. Wśród największych problemów w Polsce wymienił m.in. kolejki do lekarzy, brak reformy sądownictwa czy stan psychiatrii dziecięcej.
Apelował do wyborców, by w najbliższą niedzielę oddali swój głos. „Niech to będzie nasza randka z Polską” - mówił Hołownia, który dzień wyborów określił również jako moment „olbrzymiej odpowiedzialności”.
Biejat: zagłosujcie na lepszą politykę, na politykę lewicową realizowaną w tym rządzie
Zagłosujcie na lepszą politykę, na politykę lewicową realizowaną w tym rządzie, na to, żeby dać sygnał politykom, którzy od 30 lat kłócą się w kółko o to samo, ale nigdy o wasze sprawy - mówiła kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat podczas ostatniego wiecu przed niedzielnymi wyborami.
W piątek, w ostatni dzień kampanii wyborczej, na Placu Defilad w Warszawie odbył się ostatni wiec kandydatki Lewicy na prezydenta Magdaleny Biejat przed niedzielną pierwszą turą wyborów prezydenckich. W wiecu brali udział także inni politycy, w tym współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk czy ministra równości Katarzyna Kotula. Wicemarszałkini Senatu podczas wiecu wymieniła najważniejsze punkty programu wyborczego, w tym o walkę o prawa kobiet, mimo rosnącej w siłę skrajnej prawicy.
“Jestem kobietą i tak jak wy mierzę się z tymi samymi wyzwaniami i z tymi samymi lękami. Tak jak wy martwię się tym, czy będę miała dostęp do dobrej ochrony zdrowia, czy nikt nie odmówi mi prawa do informacji o stanie mojego zdrowia, czy nikt na pewno nie potraktuje źle mojej córki czy mojej przyjaciółki” - mówiła Biejat. Jednakże - jak zapewniła - “chcę wam powiedzieć jedno: ja będę z wami stała naprzeciwko tej skrajnej prawicy, w imieniu tych wszystkich kobiet, dziewczyn i małych dziewczynek, które dzisiaj są tym przerażone”.
Podkreśliła, że chociaż obecna kampania prezydencka była skoncentrowana wokół kwestii bezpieczeństwa, dzięki niej i była także o bezpieczeństwie dnia codziennego, o mieszkaniach, o ochronie zdrowia, o transporcie publicznym, o dobrej edukacji.
Trzaskowski na finale kampanii: zrobię wszystko, żeby wygrała wspólnota
Zrobię wszystko, żeby wygrało porozumienie, wspólnota i zdrowy rozsądek- przekonywał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w piątek podczas ostatniego przed pierwszą turą wyborów wiecu wyborczego w Międzyborowie.
Kandydat KO nawiązywał do rozmów ze swoimi wyborcami, którzy - jak ocenił - są zmęczeni są ciągłymi kłótniami pomiędzy politykami. „Obiecuję wam, że jeżeli zostałbym prezydentem Rzeczpospolitej, to zrobię absolutnie wszystko, żeby wygrało porozumienie, żeby wygrała wspólnota, żeby wygrał zdrowy rozsądek i zwykła rozmowa pomiędzy Polkami i Polakami” - deklarował Trzaskowski.
„Polska jest podzielona i trzeba ją potem będzie razem skleić, ale pamiętajcie, że nas jest po prostu więcej. Więcej jest ludzi porządnych, uczciwych. Ludzi, którzy myślą o tym, jak pomóc komuś innemu, a nie sobie. Nas jest po prostu więcej. I jeżeli wszyscy pójdziecie do urn wyborczych, to wtedy wygra cała Polska” - dodał.
Trzaskowski zakończy swoją kampanię spotkaniem z wyborcami Pruszkowie w ramach akcji „Przybij 5-tkę z Trzaskiem”.
Zandberg: Ta niedziela, to będzie początek końca POPiS-u
Najbliższa niedziela, to będzie początek końca POPiS-u, w tę niedzielę wyślemy Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska na emeryturę - mówił wieczorem na wiecu w Poznaniu kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg.
W piątkowym wystąpieniu na wiecu na Placu Kolegiackim kończącym kampanię Zandberga, skupił się on na krytyce ostatnich 20 lat rządów PO i PiS. „Ta niedziela, to będzie początek końca POPiS-u. W tę niedzielę wyślemy Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska na emeryturę. Idziemy po nich” - mówił polityk.
Jak ocenił, 20 lat temu obie główne partie polskiej sceny politycznej wzięły społeczeństwo za zakładników.
Od 20 lat trzymają się u władzy szantażem. Nie mają do zaoferowania nic, oprócz straszenia tymi drugimi. Od 20 lat bardzo sprawnie i konsekwentnie zmuszają nas do tego, żeby na nich głosować. Zmuszają nas do tego strasząc, mówiąc, że jeśli nie oni, to przyjdzie PiS, że jeśli nie oni, to przyjdą liberałowie. I tak od 20 lat odbierają nam w Polsce prawdziwe prawo do wyboru
— podkreślił Zandberg.
Według niego, przez owe 20 lat w Polsce „praktycznie wszystko co dobre” nie działo się za sprawą polityki, tylko pomimo polityki.
Polityka sprowadzała się do tego, że te dwa kartele polityczne na zmianę przejmowały instytucje publiczne, zasiedlały je tysiącami aparatczyków i trzymały nasz kraj w stagnacji, marazmie
— zaznaczył Zandberg.
Mentzen w Krakowie: Tusk specjalizuje się w ściąganiu do Polski nielegalnych migrantów
Tusk specjalizuje się w ściąganiu do Polski nielegalnych migrantów prosto z Niemiec. Tylko w zeszłym roku niemiecka policja przywiozła do Polski 10 tysięcy nielegalnych migrantów i rząd nic z tym nie robi, a mógłby, bo prawo międzynarodowe, na które powołują się Niemcy, mówi, że jeżeli Niemcy nam udowodnią, że dany migrant dostał się do Niemiec nielegalnie z Polski, to mogą nam go oddać, ale oni to muszą udowodnić
— mówił kandydat Konfederacji.
Straż Graniczna dostała polecenie z samej góry, że mają stosować zasadę zaufania do państwa niemieckiego, mają wierzyć Niemcom na ich piękne aryjskie oczy, jak Niemiec mówi, że przyszedł z Polski, to wierzymy i go bierzemy. Wzięliśmy tak 10 tysięcy nielegalnych migrantów
— kontynuował.
Braun na wiecu w Warszawie: stajemy w blokach startowych do kolejnych wyborów
Lider Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun zapowiedział podczas piątkowego wiecu wyborczego w Warszawie, że jego partia będzie startowała w kolejnych wyborach parlamentarnych. My już teraz stajemy w blokach startowych do następnych wyborów - oświadczył.
W piątek na Placu Zamkowym w Warszawie Braun zakończył swoją kampanię jako kandydat na prezydenta. Lider Konfederacji Korony Polskiej przed rozpoczęciem wiecu podpisywał gaśnice, następnie zgromadzeni odśpiewali pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”, przez środek zgromadzenia przeszedł orszak mężczyzn w przebraniach dawnej szlachty, na trąbce odegrany został hejnał mariacki. Zgromadzeni wznosili okrzyki: „Grzegorz Braun” i „tu jest Polska”.
Braun nawiązując do zbliżającego się głosowania w wyborach prezydenckich podkreślił, że „za kilkadziesiąt godzin otrzymamy odczyt temperatury naszego narodu”.
Zobaczymy jaki jest jej stan, czy podgorączkowy, czy gorące polskie serca odmienią rzeczywistość, czy uchwycimy mocny przyczółek niepodległości, czy będzie to przyczółek w urzędzie Pałacu Prezydenckim
— podkreślił Braun.
Gorące spotkanie Nawrockiego z mieszkańcami Stalowej Woli
Wywiad Nawrockiego dla Telewizji wPolsce24
„Żyjemy w państwie, gdzie uchwały stają się ustawami, gdzie jest nielegalnie mianowany prokurator krajowy. Żyjemy w Polsce, w której rząd łamie regularnie artykuł siódmy o praworządności” - wskazał Karol Nawrocki w wywiadzie dla Telewizji wPolsce24. „Afera NASK-u oczywiście jest bardzo niepokojąca, ale jest w tych ostatnich dniach kampanii taką wisienką na torcie państwa Donalda Tuska”- zaznaczył.
Nawrocki na finiszu kampanii ostrzega przed Trzaskowskim
„Wygrana Rafała Trzaskowskiego przyspieszy pakt migracyjny, ideologia Zielonego Ładu dalej będzie poniewierała polskie rolnictwo, polskie lasy, a Polacy będą płacić więcej za energię elektryczną. Ponadto możemy być pewni presji ideologicznej w kontekście polskich szkół” - przestrzegł Karol Nawrocki ostatniego dnia kampanii. Prezes IPN podziękował wszystkim za wsparcie, które otrzymał i podkreślił, że ani przez moment nie miał wątpliwości co do tego, że jego decyzja o starcie była słuszna.
Obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki w ostatni dzień kampanii na antenie Radia Maryja przedstawił swoją wizję Polski.
W czasie kampanii wyborczej spotkałem Polskę zatrwożoną tym, co się dzieje dzisiaj w naszym kraju, zatrwożoną drożyzną, zabieraniem aspiracji, ale jednocześnie Polskę pełną nadziei
— zauważył.
Abp Galbas u św. Andrzeja Boboli apeluje o udział w wyborach
Idźmy na wybory i wybierzmy osobę o dojrzałym, dobrze ukształtowanym sumieniu - powiedział abp Adrian Galbas podczas uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli w Narodowym Sanktuarium Patrona Polski w Warszawie. Zaapelował także o jedność narodową ostrzegając, że stawianie dobra grupy przed dobrem całości, owocuje konfliktami, a w końcu wojną.
CZYTAJ WIĘCEJ: Abp Galbas u św. Andrzeja Boboli: Idźmy na wybory i wybierzmy osobę o dojrzałym, dobrze ukształtowanym sumieniu
Trzaskowski w Skierniewicach: idziemy po zwycięstwo
Idziemy po zwycięstwo; pod biało - czerwoną flagą zmieścimy się wszyscy - powiedział w piątek w Skierniewicach (woj. łódzkie) kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Mieszkańcom miasta obiecał prezydenta, którego naczelną zasadą będzie „równość i zdrowy rozsądek”.
W piątek, w ostatni dzień kampanii wyborczej Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Skierniewic. Dziękując zgormadzonym za przybycie powiedział: „idziemy po zwycięstwo”. Jak zauważył, spotkanie odbywa się w ostatnich godzinach przed ciszą wyborczą, ale jego sztab będzie pracował „do ostatniej chwili”, bo agitacja wyborcza podczas ciszy wyborczej jest zabroniona.
Relacjonował, że podczas objazdu po Polsce ludzie mówili mu, że „polityka, która dziś przez wielu jest uprawniana, to polityka kłótni”.
Ja wam chcę zaproponować zwykłą rozmowę
— zadeklarował.
Mówią mi (wyborcy), że słyszą przez cały czas wrzask i hałas, a chcą spokojnej, rzeczowej rozmowy i to wam obiecuję i właśnie taka jest stawka tych wyborów prezydenckich: czy będziemy mieć wrzask i krzyk i podziały, czy będziemy mieli spokojną, racjonalną rozmowę
— stwierdził Trzaskowski.
Jak mówił, w tegorocznej kampanii prezydenckiej jest „bardzo dużo kłamstw, hejtu i propagandy”. Wymienił prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także b. ministra obrony Antoniego Macierewicza (PiS), jako tych, którzy „bazowali swoją politykę na kłamstwie”. „W momentach, które powinny być święte dla naszej historii, jak katastrofa smoleńska, uknuli nieprawdę po to, żeby nas dzielić w sprawach, które są dla nas najważniejsze” - oświadczył.
Dzisiaj powinniśmy jasno powiedzieć, że mamy dość takiej polityki, że potrzebujemy zmiany w Pałacu Prezydenckim, żeby prezydent Rzeczpospolitej zrobił wszystko, żeby nas łączyć, a nie nas dzielić i tutaj w Skierniewicach wam to obiecuję
— zwrócił się do zgormadzonych.
Hołownia: W niedzielę wyborcy „zatrudnią” prezydenta
Podczas ostatniego wyborczego spotkania kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia podkreślił, że w niedzielę wyborcy „zatrudnią” prezydenta. Według niego, każdy z kandydatów powinien przyjść do Polaków „z pokorą, nie w poczuciu pychy i siły, którą mu dają sondaże”.
Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymona Hołowni finałowe spotkanie kampanii wyborczej miał zorganizowane w warszawskim teatrze Palladium w formie „rozmowy rekrutacyjnej na prezydenta”.
Hołownia podkreślił, że w niedzielę wyborcy „zatrudnią prezydenta”. Według niego, każdy z kandydatów powinien przyjść do Polaków „z pokorą, nie w poczuciu pychy i siły, którą mu dają sondaże, media partyjne, publiczne, które też niestety są zbyt partyjne”.
Uczestnicy „rozmowy kwalifikacyjnej” pytali Hołownię m.in. o zieloną transformację, obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, związki partnerskie, sposób na zwiększenie inwestycji w Polsce, edukację psychologiczną w szkołach czy politykę prorodzinną.
Na pytanie o rozwiązania kryzysu na granicy z Białorusią na Podlasiu, Hołownia zaznaczył, że Polska nie może zamienić tego obszaru „w pole walki”, także w kontekście medialnym. Jak ocenił, należy pokazać, że na Podlasiu jest bezpiecznie, aby m.in. wzrosły realizowane tam inwestycje. Dodał, że na przebiegającej przez Podlasie granicy polsko-białoruskiej „musimy jak najszybciej zakończyć operację wojskową. To musi być operacja policyjna, ponieważ jest to praca z cywilami - zaznaczył. Jak ocenił, wojsko nie jest od tego, by „wyrabiać +kroki+ na granicy”.
Nawrocki w Lublinie: To nie jest marsz po władzę. To marsz po przyszłość Polski!
Ta Polska, którą znamy może się skończyć pod presją ideologii w naszych szkołach, na naszych ulicach, w naszych teatrach i operach. To najważniejsze wybory w Polsce po roku 89. Uwierzcie mi, moi kochani, to nie jest marsz po władzę. To jest marsz po przyszłość Polsk! To jest marsz po przyszłość naszych dzieci i naszych wnuków. Zagrożenia są naprawdę duże. A wy możecie zmienić losy Polski! Wszyscy, wrzucając kartkę wyborczą 18 maja, przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu i za Karolem Nawrockim, który zaprowadzi was do Polski bezpiecznej, Polski normalnej, Polski z ambicjami i Polski dobrobytu!
—- powiedział Karol Nawrocki podczas spotkania z mieszkańcami Lublina.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nawrocki: To nie jest marsz po władzę. To jest marsz po przyszłość Polski, przyszłość naszych dzieci. Zagrożenia są naprawdę duże
Morze biało-czerwonych flag w Lublinie
Pocałunek śmierci? Tusk wystawia laurkę Trzaskowskiemu. „Powiem wprost, żeby ruszyć z kopyta, potrzebujemy Rafała”
Donald Tusk postanowił na ostatniej prostej kampanii wyborczej wesprzeć Rafała Trzaskowskiego. W istocie nagranie szefa PO jest tylko potwierdzeniem tego, że jeśli Trzaskowski wygra, to będzie popierał wszystko, co wymyśli rząd Tuska.
Powiem nieskromnie, taka trójka jak Rafał Trzaskowski, Radek Sikorski i ja to ekipa, której na świecie nikt nie ogra. To będzie przełom
— zapowiedział w nagraniu Tusk.
Powiem wprost, żeby ruszyć z kopyta, potrzebujemy Rafała Trzaskowskiego
— mówił.
Co za pożar! Resort cyfryzacji nieudolnie próbuje wyjaśniać aferę NASK-u, a tylko się pogrąża
Ministerstwo Cyfryzacji próbuje się tłumaczyć w sprawie afery NASK-u, czyli wypłynięcia sprawy prawdopodobnego nielegalnego wsparcia kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego przez emisję spotów, opłacanych nie przez sztab kandydata. NASK zajął się sprawą bardzo późno i powoli, przekazując do tego publicznie niejasne komunikaty na ten temat. Wyjaśnienia ministerstwa wywołały tylko kolejne niewygodne pytania.
9 maja informacja, 14 maja komunikat do mediów. Długo jak na działanie państwa w sprawie ingerencji w kampanię wyborczą, prawda? A przy tym, domyślnym zostawiam, co się wydarzyło pomiędzy 9 a 14 maja…
— zaznaczył Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski.
ABW odbierze Nawrockiemu dostęp do informacji niejawnych? Prezes PiS komentuje
„Aparat państwowy jest zaangażowany w tej operacji wyborczej a skądinąd prezydent państwa z natury swojego stanowiska, ma dostęp do takich informacji” - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, komentując medialne doniesienia o chęci odebrania dostępu do informacji niejawnych prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu, który kandyduje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS.
TYLKO U NAS. Żaryn: Członkowie rządu też promowali manipulacyjne klipy. Prezydent oczekuje od ABW kompleksowej informacji
Niektórzy politycy, w tym członkowie rządu, wręcz promowali klipy, które były przygotowywane w ramach tej kampanii manipulującej sytuacją w Polsce i przebiegiem kampanii wyborczej
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Stanisław Żaryn. Prezydencki doradca podkreśla, że Andrzej Duda zwracając się do ABW o kompleksowe informacje ws. hejterskich spotów promujących Trzaskowskiego, chce znacznie więcej, niż wie o sprawie opinia publiczna.
Mamy bardzo zły obraz działania państwa w tym obszarze i obraz bardzo poważnych zagrożeń, które te operacje generują
— ocenia nasz rozmówca.
Zandberg o próbach wpływu na wybory: w tej sprawie powinien się wytłumaczyć premier Tusk
W sprawie kampanii w sieci, która wspierała kandydata PO powinien się wytłumaczyć premier Donald Tusk - powiedział w Toruniu kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg. Jak dodał, dziwi go w tej sprawie to, że NASK „przegapiła wielotygodniową kampanię za setki tysięcy złotych”.
Biejat o próbach wpływu na wybory: potrzebujemy lepszej kontroli nad big techami
Potrzebujemy lepszej kontroli nad big techami i algorytmami, które rządzą naszą debatą publiczną - oceniła kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat, komentując doniesienia o próbach ingerencji w kampanię. Oceniła też, że należy cofnąć nowelizację Kodeksu wyborczego z 2018 r.
Karol Nawrocki w Zwoleniu: Trzeba zagonić rząd do pracy
18 maja musimy się zmobilizować i całą naszą analizę współczesnej rzeczywistości i współczesnej Polski zamknąć w karcie wyborczej, głosując przeciwko jednowładztwu Donalda Tuska, oddając głos na Karola Nawrockiego, który zaprowadzi was do bezpiecznej Polski, dobrobytu, Polski ambitnej, Polski rozwijającej się i co najważniejsze Polski spełniającej swoje obietnice
— mówił Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta, na stadionie w Zwoleniu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Karol Nawrocki w Zwoleniu: Trzeba zagonić rząd do pracy. Musimy się zmobilizować i zagłosować przeciwko jednowładztwu Donalda Tuska
Karol Nawrocki: Baterie naładowane na 100 proc., w Radomiu
Baterie naładowane na 100 proc., w Radomiu. Kolejny punkt – Zwoleń
— napisał Karol Nawrocki w mediach społecznościowych, zamieścił zdjęcie z treningu i dodał, że „walka trwa!”.
Prezes PiS o aferze NASK: To jest po prostu odrażające
Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej odniósł się do afery NASK-u i możliwego nielegalnego wsparcia kampanii Rafała Trzaskowskiego.
To jest sytuacja, w której środki państwowe, a wiele wskazuje na to, że także zagraniczne były użyte w sposób nielegalne, poza rejestrem, limitami wyborczymi w kampanii i to zostały użyte po to, żeby ukraść Polakom te wybory, żeby dokonać ogromnej manipulacji (…)
— mówił lider PiS.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes PiS o aferze NASK: To jest po prostu odrażające. To nielegalnie finansowa kampania, żeby ukraść Polakom te wybory
Szef ABW przekazał prezydentowi i premierowi wyjaśnienia
Rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji i koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że szef ABW przekazał prezydentowi i premierowi wyjaśnienia nt. działań w sprawie informacji NASK.
Kolejny SONDAŻ. Kto ma największe szanse, aby dostać się do Pałacu Prezydenckiego?
28 proc. badanych deklaruje chęć oddania głosu na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, 24 proc. na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, a 13 proc. - na kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena - wynika z sondażu IPSOS przeprowadzonego dla „19:30” i neo-TVP Info.
Dalej uplasowali się: kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i kandydat Partii Razem Adrian Zandberg (obaj po 6 proc. głosów).
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejny SONDAŻ. Kto ma największe szanse, aby dostać się do Pałacu Prezydenckiego? Trwa zacięty pojedynek na szczycie
Jagodno się nie powtórzy? Szef PKW przedstawił plan
Czy w przypadku zbliżających się wyborów prezydenckich nie dojdzie już do takiej sytuacji jak w 2023 roku, gdy na wrocławskim Jagodnie wyborcy głosowali nawet o godz. 2 w nocy po wyborach? Tym razem PKW ma plan, by do tego nie doszło.
Ponad 28 milionów osób uprawnionych do głosowania
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich jest 28 mln 943 tys. 594 osoby, a także, że utworzono 32 tys. 143 obwody głosowania.
Średnia wieku kandydatów to blisko 51 lat
Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak przekazał, że najstarszy kandydat startujący w wyborach prezydenckich ma 76 lat, a najmłodszy - 38 lat, co oznacza, że średnia wieku wynosi niespełna 51 lat. Wśród kandydatów kobiety stanowią 15,38 procent.
Co trzeba mieć przy sobie, by móc zagłosować?
Szef KBW Rafał Tkacz przypomniał, że w dniu wyborów w lokalach wyborczych należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport lub aplikację mObywatel.
Ciekawe, że akurat teraz. Grbiec informuje o ataku hakerskim… na stronę PO
O ataku hakerskim na stronę internetową Platformy Obywatelskiej poinformował na portalu X szef KPRM Jan Grabiec.
Od godz. 9.00 trwa atak DDoS na strony platforma.org. Główna strona PO oraz dodatkowa - przeznaczona na wpłaty na kampanię, zostały tymczasowo wyłączone. Współpracujemy z CERT NASK w sprawie przywrócenia funkcjonalności
— napisał Grabiec.
Dzieje się to jakimś dziwnym trafem tuż po tym, jak na jaw wyszła afera z NASK i fundacją Akcja Demokracja.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ciekawe, że akurat teraz… Grabiec: Trwa cyberatak DDoS na stronę PO. Burza w komentarzach. „Firmy z Akcja Demokracja robią zasięgi”
Kancelaria Prezydenta wystąpi do szefa ABW!
Od kilku dni w domenie publicznej krążą bardzo niepokojące informacje o działaniach w kampanii wyborczej, które noszą znamiona bardzo poważnych niezgodności z porządkiem prawnym, działań nielegalnych, budzących wątpliwości przede wszystkim w zakresie zgodności z zasadami finansowania w kampanii wyborczej. W ocenie prezydenta Dudy te działania muszą zostać wyjaśnione w transparentnym procesie
— powiedziała szef KPRP Małgorzata Paprocka na konferencji prasowej.
Kancelaria Prezydenta wystąpiła więc do szefa ABW o informację w związku z incydentami komunikowanymi przez NASK!
CZYTAJ WIĘCEJ: Kancelaria Prezydenta wystąpi do szefa ABW! Minister Paprocka: „Niepokojące informacje o działaniach w kampanii wyborczej”
Nowy SONDAŻ na pierwszą turę wyborów
W I turze wyborów prezydenckich najwięcej głosów otrzymałby kandydat KO Rafał Trzaskowski - 31,1 proc., drugi byłby kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki - 25,3 proc., a trzecie miejsce zająłby kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 10,8 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Polsat News.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy SONDAŻ na pierwszą turę wyborów prezydenckich. Jak będzie wyglądało starcie kandydatów w drugiej turze?
Witek: Potrzebujemy broni. Tę broń stanowi długopis, którym postawimy „X” przy Nawrockim
Zachęcamy wszystkich, żeby poszli na wybory. Wybór kandydata zdecyduje o losie naszych dzieci i wnuków, kolejnych pokoleń. To jest ogromna odpowiedzialność. Potrzebujemy broni. Tę broń stanowi długopis, którym postawimy ‘X’ przy nazwisku Karola Nawrockiego. Jesteśmy przekonani, mamy na to dowody, że będzie próba zmanipulowania tych wyborów
— mówiła była marszałek Sejmu Elżbieta Witek we Wrocławiu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Witek: Potrzebujemy broni. Tę broń stanowi długopis, którym postawimy „X” przy Nawrockim. Będzie próba zmanipulowania tych wyborów
Podejrzana agitacja za Trzaskowskim? Targetem: Polonia niemiecka
Na facebookowej stronie „Deutsch-Polnisches Jugendwerk” (z „zawrotną” liczbą trzech obserwujących, podszywającą się pod istniejącą stronę „Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”) pojawiła się sponsorowana reklama zachęcająca do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Dariusz Matecki, poseł PiS, wskazał, że jest to kolejne nielegalne finansowanie kampanii tego kandydata.
Osoby, które nielegalnie finansują kampanię Trzaskowskiego na terenie Niemiec, podszywają się pod organizację, która zajmuje się edukacją polsko-niemiecką (wyjazdy dzieciaków do Polski/Niemiec)
— napisał polityk opozycji na platformie X.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejne nielegalne finansowanie kampanii Trzaskowskiego? Spot skierowany do Polonii niemieckiej. W tle fałszywe konto na Facebooku
Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej
Zandberg: Musimy pożegnać archaiczną klasę polityczną z lat 90.
Możemy zbudować Polskę, która jest sprawiedliwa społecznie, dumna, ambitna i idzie do przodu - powiedział w Olsztynie kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg. Jego zdaniem, żeby tak się stało trzeba pożegnać archaiczną klasę polityczną z lat 90. XX w.
Hołownia nie oszczędza Trzaskowskiego ws. hejterskich spotów. Czy to ultimatum?
Rafał Trzaskowski ma czas do dzisiaj do końca dnia, żeby jasno się w tej sprawie [afery ze spotami wyborczymi - red.], twardo i zdecydowanie wypowiedzieć
— powiedział w RMF FM ostatniego dnia kampanii wyborczej Szymon Hołownia. Ubiegający się o fotel prezydenta RP marszałek Sejmu dał wyraźnie do zrozumienia, że sztab Trzaskowskiego musi wyjaśnić źródła finansowania promujących wiceszefa PO hejterskich spotów.
Zagraniczna ingerencja w nasz wybór jest tak samo niedopuszczalna, gdy pochodzi z Austrii, Węgier i znanych NGO, jak gdy pochodzi z Rosji i Chin
— napisał na X Hołownia i zaapelował, aby PO nie pchała Polski w kryzys.
TYLKO U NAS. Anita Gargas przestrzega przed trikami w czasie wyborów! „Jest nowy system fałszowania głosów poprzez podanie wyborcy znikopisu”
Rzeczywiście pojawiły się informacje, że jest nowy system fałszowania głosów poprzez podanie wyborcy znikopisu, to znaczy długopisu, który będzie zaznaczał coś tam, ale zniknie to zaznaczenie po paru godzinach. Wyborca się nie zorientuje. Więc własny długopis jest super ważny
— zaalarmowała dziennikarka w rozmowie z Telewizją wPolsce24.
I teraz jeszcze jedna rzecz, bo większość z nas wie, że należy postawić tylko jeden krzyżyk na karcie do głosowania w kwadraciku, tak żeby skrzyżowane linie były wewnątrz. Każdy też wie, że bardzo łatwo unieważnić taki głos poprzez dołożenie drugiego, dostawienie drugiego krzyżyka. Jak temu zapobiec? Tutaj też może działać wyborca w bardzo prosty sposób. Wziąć ze sobą świeczkę bezbarwną, nie kolorową, bezbarwną i po złożeniu własnego krzyżyka przy swoim ulubieńcu przejechanie po wszystkich innych kratkach, tak żeby oblepić te kratki. To jest dozwolone. To takie przejechanie świeczką po pozostałych kratkach jest dozwolone. Natomiast uniemożliwia potencjalnemu fałszerzowi dostawienie tego krzyżyka, który by unieważnił nasz głos
— dodała.
TYLKO U NAS. Wywiad z Nawrockim w kampanijnym busie!
Trwa reanimacja projektu Rafał Trzaskowski. A gdy przychodzi do starcia, to Rafał Trzaskowski wciąż nie jest w najlepszej formie. Afera NASK-u jest bardzo niepokojąca, ale jest wisienką na torcie państwa Donalda Tuska
— powiedział Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta, na antenie Telewizji wPolsce24 w rozmowie z Żakliną Skowrońską. Specjalny wywiad przeprowadzono w kampanijnym busie.
CZYTAJ WIĘCEJ: TYLKO U NAS. Wywiad z Nawrockim w kampanijnym busie! „Afera NASK-u jest bardzo niepokojąca, ale jest wisienką na torcie państwa Tuska”
PiS pokazuje szokujące materiały! „Bodnar i Kocjan są po prostu jak Pinky i Mózg, nierozłączna para. I tutaj lokator ratusza - Trzaskowski”
„Chcemy mówić o największym po 89 roku skandalu związanym z próbami ingerencji w wybory, skandalu związanym z nielegalnym finansowaniem kampanii wyborczej, wspierającej w bardzo jasny sposób tylko jednego kandydata, czyli Rafała Trzaskowskiego. Mamy do czynienia z wydawaniem setek tysięcy złotych poza kontrolą na reklamy w mediach społecznościowych. Reklamy atakujące Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena i promujące, wychwalające pod niebiosa Rafała Trzaskowskiego. Wszystko to poza reżimem Kodeksu Wyborczego, który jasno stwierdza, że agitacje mogą prowadzić wyłącznie komitety wyborcze” – podkreślił poseł PiS Radosław Fogiel na konferencji prasowej z Januszem Cieszyńskim i Michałem Moskalem przed warszawskim ratuszem.
Daniel Nawrocki wraz z mamą od rana w trasie
Ruszamy w ostatni dzień kampanii z Mamą! ❤️🇵🇱
— napisał syn Karola Nawrockiego.
Nawrocki vs dziennikarka TVN. Riposta, a później… drożdżówka
Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta z poparciem PiS, spotkał się w Mysłowicach z górnikami, a mieszkańcom miasta rozdawał drożdżówki. W pewnym momencie dziennikarka TVN24 zapytała o rozdmuchaną przez Koalicję 13 Grudnia sprawę Jerzego Ż.
Pani redaktor, miejcie trochę przyzwoitości. Zajmijcie się NASK-iem
— odpowiedział prezes IPN.
A teraz - drożdżóweczkami
— dodał po chwili.
CZYTAJ WIĘCEJ: To trzeba zobaczyć! Najpierw celna riposta, później… „drożdżóweczka”. Nawrocki do dziennikarki TVN: Zajmijcie się NASK. Miłego dnia
Prezydent Duda zachęca do udziału w wyborach. „Wybieramy strażnika suwerenności”
Wybieramy strażnika suwerenności i bezpieczeństwa państwa, który powinien działać i mówić jasno i stanowczo: Polska ma swoje cele, swoją godność i ambicje zakorzenione w ponadtysiącletniej historii. Wybory są fundamentem demokracji, która jest gwarancją praw wszystkich obywateli. Dlatego jako Prezydent apeluję - chodźmy na wybory! Zachęcajmy do tego naszych bliskich! Głos każdego z nas jest równie ważny - niezależnie od poglądów, czy miejsca zamieszkania. Im wyższa frekwencja, tym silniejszy mandat demokratyczny nowego Prezydenta i tym większa siła Rzeczypospolitej. Weź udział w wyborach!
— napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda zachęca do udziału w wyborach. „Wybieramy strażnika suwerenności, który powinien mówić jasno: Polska ma swoje cele”
Spadek notowań Rafała Trzaskowskiego! Karol Nawrocki depcze mu po piętach. Sławomir Mentzen na podium. SONDAŻ
Z sondażu Opinia24 dla RMF FM wynika, że kandydat KO Rafał Trzaskowski w wyborach prezydenckich może zdobyć 29,7 proc. głosów. Kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki 25 proc., a kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen 10,5 proc. Opinia24 prognozuje frekwencję na 68,8 proc.
Spadek notowań Rafała Trzaskowskiego! Karol Nawrocki depcze mu po piętach. Sławomir Mentzen na podium. SONDAŻ
Z sondażu Opinia24 dla RMF FM wynika, że kandydat KO Rafał Trzaskowski w wyborach prezydenckich może zdobyć 29,7 proc. głosów. Kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki 25 proc., a kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen 10,5 proc. Opinia24 prognozuje frekwencję na 68,8 proc.
Nowy spot Nawrockiego!
To największa afera ostatnich lat. Ogromne pieniądze z obcych źródeł zostały użyte w internetowej kampanii, by uderzyć w konkurentów Rafała Trzaskowskiego?! Nie pozwól sobie ukraść wyborów! #TrzaskNASK
— napisano na kampanijnym profilu Karola Nawrockiego, obywatelskiego kandydata na prezydenta i zamieszczono nowy spot!.
Trzaskowski pisze o „uczciwości” i „cwaniactwie”. Internauci przypominają hejterską kampanię
„Albo Polska uczciwa, albo Polska cwaniaków” - mówił Rafał Trzaskowski na jednym z wieców. Wpis z jego przemową, gdzie padły te słowa, pojawił się na jego profilu na platformie X. Trzeba przyznać, że trzeba mieć tupet, aby dzień po tym, gdy wyszły nowe fakty związane z jedną z największych afer wyborczych ostatnich lat, pisać o „uczciwości”, gdy okazuje się, że własna kampania miała nielegalne źródło finansowania.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co za tupet! Trzaskowski pisze o „uczciwości” i „cwaniactwie”. Internauci przypominają hejterską kampanię: „Bezwstyd”. KOMENTARZE
09:23. Nawrocki z największym wzrostem poparcia! Przewaga Trzaskowskiego topnieje. Ciekawa sytuacja także z… Senyszyn. SONDAŻ
W I turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski zająłby I miejsce, zdobywając 31,5 proc. poparcia. Karol Nawrocki, obywatelski kandydat z poparciem PiS, zdobyłby 26,6 proc. - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wyraźnie topnieje przewaga Trzaskowskiego nad Nawrockim. Prezes IPN odnotował najwyższy wzrost poparcia w zestawieniu.
Nawrocki spotkał się z górnikami w Mysłowicach. „Będę obrońcą polskiej branży energetycznej”
Karol Nawrocki ostatni dzień kampanii wyborczej rozpoczął od rozdawania drożdżówek górnikom z Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na prezydenta zapewnił, że będzie obrońcą polskiego górnictwa i całej branży energetycznej.
Przed wejściem do zakładu Nawrocki stanął około godz. 5.30. Wspierali go politycy PiS, m.in. posłowie Marek Wesoły i Michał Wójcik, lokalni działacze partii oraz sympatycy. Poza drożdżówkami rozdawali ulotki i gazetki wyborcze.
Z całą pewnością będę obrońcą polskiego górnika i polskiego górnictwa, hutnictwa i całej branży energetycznej. Wiemy, że ta branża znajduje się pod bardzo głęboką presją Zielonego Ładu
— powiedział Nawrocki.
Trzaskowski i Nawrocki nie dają szans pozostałym kandydatom. SONDAŻ
34,2 proc. badanych zagłosowałoby w wyborach prezydenckich na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, 26,9 proc. głosów zdobyłby popierany przez PiS kandydat obywatelski Karol Nawrocki, a 13,1 proc. kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - wynika z sondażu przygotowanego przez Pollster na zlecenie „Super Expressu”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejny SONDAŻ prezydencki na końcówce wyścigu. Trzaskowski i Nawrocki nie dają szans pozostałym kandydatom. SPRAWDŹ wyniki
Zandberg i Matysiak mocno o aferze z reklamami i NASK: „Reakcji na czas nie było. To kompromitacja”
„To, co opisała Wirtualna Polska, to kompromitacja NASK”; „Skandal to mało powiedziane” - to komentarze Adriana Zandberga i Pauliny Matysiak dotyczące jednej z największych afer ostatnich lat. Mówimy o nowych ustaleniach dotyczących reklam promujących Trzaskowskiego i uderzających w Nawrockiego i Mentzena.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/729576-relacja-final-kampanii-rozpoczela-sie-cisza-wyborcza
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.