Wszystkie największe kluby w Parlamencie Europejskim nie akceptują tego, co się w Polsce dzieje
– stwierdził na antenie TVP Info szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, po powrocie z antyrządowej misji W Brukseli, gdzie namawiał europarlamentarzystów do poparcia rezolucji przeciwko Polsce.
Jak stwierdził, rezolucja ws. przestrzegania praworządności w Polsce ma w Brukseli absolutną większość.
Z kanclerz Angelą Merkel rozmawiałem o współpracy między CDU a PO na różnych szczeblach. Natomiast rezolucja, która powstanie w sprawie Polski w kwietniu, ma absolutną większość w Parlamencie Europejskim
— stwierdził Schetyna, podkreślając że oprócz Merkel spotkał się także m.in. z szefem frakcji chadeków w europarlamencie Manfredem Weberem.
Projekt rezolucji przygotuje Europejska Partia Ludowa. Ma być gotowy w ciągu tygodnia. Omówi sprawę kryzysu, który powstał wokół Trybunału Konstytucyjnego i wskaże konieczność wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej.
Z projektu rezolucji, który wczoraj opublikowaliśmy wynika, że sygnatariusze apelują w niej do polskiego rządu o przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
Schetyna odniósł się też do zablokowania kandydatury europosła PiS Janusza Wojciechowskiego na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.
Czy naprawdę musimy wybierać partyjnych działaczy?
– spytał, nie widząc nic złego w złamaniu obowiązującej dotychczas zasady, że należy wspierać swoich rodaków w sytuacji zarekomendowania ich na unijne stanowiska.
Janusz Wojciechowski uzyskał negatywną opinię komisji kontroli budżetowej PE, co miało być skutkiem wielotygodniowego antypisowskiego lobbingu Platformy w UE. Podczas przesłuchania zainteresowanie europosłów wzbudził brak jego niezależności politycznej i stosunek do TK.
To jest miejsce dla Polski. PiS powinien zaprezentować kandydata, który zda wszystkie egzaminy. Rozmawiałem z ludźmi, którzy byli na tej komisji. To nie było najlepsze przesłuchanie. Czy naprawdę musimy wybierać partyjnych działaczy na stanowisko do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego? Taka jest norma w polskim wykonaniu?
– stwierdził Schetyna.
Grzegorz Schetyna odniósł się też do wywiadu Jarosława Kaczyńskiego w „Rzeczpospolitej”.
Jeżeli szef rządzącej partii wypowiada takie słowa, to znaczy że wypowiada porządek prawny! To pokazuje w którą stronę idzie rząd PiS
— pieklił się szef Platformy Obywatelskiej.
TVP Info/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/285621-schetyna-zadowolony-ze-swojej-antyrzadowej-misji-w-brukseli-rezolucja-ma-absolutna-wiekszosc-w-pe
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.