Instytut Pamięci Narodowej kultywuje pamięć śp. prof. Janusza Kurtyki – mówił 9 maja w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr. Andrzej Zawistowski. Zaznaczał, że najlepszym sposobem na kultywowanie pamięci o tragicznie zmarłym prezesie jest nadanie Centrum Edukacyjnemu IPN imienia Janusza Kurtyki.
Uważałem, że nie ma lepszego sposobu na upamiętnienie Prezesa. (…) Centrum jest miejscem, które jest wizytówką działalności Instytutu, miejscem spotkań i dyskusji historycznych. Jeśli to centrum nosi imię prof. Kurtyki, to w lepszy sposób Instytut nie jest w stanie pokazać, że pamięć o prof. Kurtyce istnieje
- zaznaczał Andrzej Zawistowski.
Niestety jednak jego słowa są nieuprawnione. Dla większości ludzi Centrum Edukacyjne IPN nie jest w żaden specjalny sposób związane ze śp. Januszem Kurtyką. Wszystko dlatego, że Instytut najzwyczajniej nie promuje nazwiska patrona, ani nawet nie informuje o tym, że placówka ma patrona. W większości materiałów fakt ten jest po prostu przemilczany.
O tym, że Centrum nosi imię Janusza Kurtyki nie dowiemy się, ani ze strony głównej Instytutu, ani z informacji o imprezach odbywających się w Centrum, ani z plakatów i zaproszeń, rozsyłanych w ramach akcji promujących spotkania. Logo Centrum umieszczane w materiałach promocyjnych, czy na stronie IPN nie zawiera nazwiska patrona, a jedynym miejscem, w którym został on wymieniony, jest jedna z mniej liczących się stron IPN.
Jedynie w serwisie poświęconym tylko i wyłącznie działalności CE, dociekliwy czytelnik znajdzie wzmiankę o tym, czyje imię nosi placówka. Nie jest to jednak proste. Informację o tym umieszczono w rogu strony, w obrębie logo. Nazwisko jest jednak tak małe, że niemal nie da się go odczytać. W miejscach, które mają kojarzyć się z CE, w których logo jest duże i widoczne wzmianki o Januszu Kurtyce nie ma.
Choć formalnie rzeczywiście Centrum Edukacyjne nosi imię śp. Janusza Kurtyki, nie sposób uciec od wrażenia, że pracownicy IPN w sposób planowy i celowy zacierają pamięć o tym fakcie. Działają, jakby wręcz wstydzili się tego, że patronem CE jest śp. Janusz Kurtyka. Jakby ciążył on obecnemu kierownictwu IPN. Kierownictwu, które tyle zawdzięcza tragicznie zmarłemu prezesowi.
Zaskakująca konsekwencja w niszczeniu pamięci o patronie Centrum idzie w parze ze zmianami, jakie widać w IPN. Obecne kierownictwo odeszło zupełnie od stylu działalności Instytutu z czasów prezesury prof. Kurtyki. Instytut zmierza w kierunku popularnonaukowej placówki, która więcej czasu zajmuje się promowaniem rozrywki historycznej niż historycznej wiedzy. IPN stracił impet do działalności oraz widoczną drapieżną aktywność, która zapewniała niezależność i brak oglądania się na innych. Te niebezpieczne tendencje widać z zewnątrz. Potwierdzają to niestety również opinie, które słychać na różnych szczeblach IPNowskiej struktury.
Pracownicy Instytutu coraz częściej przyznają, że w instytucji panuje marazm, że brak mu obecnie dynamizmu, jasnego planu działania i motywacji. Słychać głosy, że wszystko toczy się siłą rozpędu, że aktywni są ci, którzy działaliby również, gdyby IPN by nie istniał. Obecne szefostwo nie ma, ani charyzmy, ani dorobku prof. Kurtyki, a w oczach pracowników nie ma takiego jak on autorytetu. To wszystko przekłada się na codzienność IPNu, który działa niczym na środkach uspokajających.
Stwierdzenie, że władze IPN kultywują pamięć o prof. Januszu Kurtyce, ponieważ Centrum Edukacyjne nosi jego imię, jest nadużyciem. Fakt, że CE nosi imię Janusza Kurtyki nic tu nie wnosi. O tym, że Centrum ma w ogóle patrona, wiedzą nieliczni, którzy doszukają się informacji o tym na mało znaczącej podstronie IPN. Władze natomiast publicznie niszczą pamięć o śp. prezesie codzienną działalnością.
ZOBACZ, GDZIE MOŻNA DOWIEDZIEĆ SIĘ O PATRONIE CE IM. JANUSZA KURTYKI:
1. Strona główna IPN
2. Plakat promujący jedno ze spotkań
3. Zaproszenie na akcję ŻIH oraz IPN
4. Strona Centrum Edukacyjnego IPN
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/132605-jak-wyglada-w-praktyce-kultywowanie-pamieci-o-sp-januszu-kurtyce-szefostwo-ipn-wstydzi-sie-zmarlego-prezesa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.