W odpowiedzi na wywiad, jaki portal wPolityce.pl przeprowadził z szefem Biura Edukacji Narodowej IPN, publikujemy list dr. hab. Bogusława Kopki, historyka Instytutu Pamięci Narodowej, który przysłał nam swoją polemikę z dyrektorem Andrzejem Zawistowskim:
W nawiązaniu do wywiadu chciałbym powiedzieć, co następuje:
- Nieprawdą jest, jak twierdzi szef BEP dr A. Zawistowski, że w redakcji „Biuletynu IPN” nie było zawodowego historyka. Był np. dr Jacek Żurek, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, i do tego specjalista dziejów współczesnych! Redakcję biuletynu wspierało merytorycznie Kolegium, kilkuosobowy zespół wybitnych historyków (ich nazwiska w każdym wydaniu podawano). Zebrania kolegium odbywały się regularnie, raz na miesiąc (biuletyn był miesięcznikiem).
- O czterech tytułach IPN, o których mówi dyr. Zawistowski, można powiedzieć dzisiaj tyle, że: 1) „Biuletyn IPN” nie wychodzi, zlikwidowano, to już wszyscy wiemy; 2)„Aparat Represji w Polsce Ludowej”, choć nie został formalnie rozwiązany, przestał wychodzić (vide www.ipn.gov.pl publikacje); 3) „Pamięć i Sprawiedliwość” jest półrocznikiem, wychodzącym z półrocznym opóźnieniem; 4) „Przegląd Archiwalny IPN” jest młodym rocznikiem, który nigdy nie zastąpi normalnego historycznego czasopisma. Cena zaporowa, 60 zł za 1 numer. Przypomnę, że Księga bezprawia, której jestem redaktorem naukowym (1050 str. Plus płyta DVD) kosztuje 45 zł. Gdzie tu logika?
- Dyrektor BEP wspomniał, że problemy (mało powiedziane, to jest katastrofa, ale bardzo wygodna dla niektórych) z kolportażem książek i periodyków to spadek poprzedniej ekipy. Ale przecież dyrektorem BEP (odpowiedzialnym za wydawnictwa) i dysponującym instrumentami rządzenia po katastrofie smoleńskiej, jedynym pełnym dyrektorem pionów merytorycznych (nie p.o.) w IPN był dr Łukasz Kamiński z zastępcą mgr Agnieszką Rudzińską (dziś wiceprezes IPN).
- Nieprawdą jest, że dba się obecnie o pamięć (nie mówię o kulcie) śp. J. Kurtyki, który wyraźnie wyrastał ponad przyjęte schematy. Bo jak odebrać zaproszenia Przystanku IPN Marszałkowska bez podawania imienia Patrona. Nie złożenie kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą ku pamięci J. Kurtyki przy ul. Towarowej w rocznicę tragicznej śmierci [według dyrekcji IPN - kwiaty zostały złożone, a znicze zapalone - red.]. Co innego są kwiaty (pojedyncze) składane przez szeregowych pracowników, a co innego przez władze IPN. A może zabrakło pieniędzy z funduszu reprezentacyjnego na wieniec i znicz?
- „Pamięć.pl” ma swoją redakcję, red. naczelnego, historyka jak słyszymy, tyle że mediewistę. Nie wiedziałem, że ustawa o IPN, tak daleko sięga wstecz. Prywatnie powiem, że bardzo lubię średniowiecze i starożytność. Co nie znaczy, że aspirowałbym do zaszczytnego stanowiska Redaktora Naczelnego periodyku o XX wieku.
- Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego w stopce „Pamięci.pl” nie podano składu Kolegium (Komitetu) „Pamięci.pl”? Kto w tym gremium zasiada, chciałbym dowiedzieć się. Czasopismo jest wydawane z publicznym pieniędzy i przejrzystość jest podstawą.
Na zakończenie w ramach podsumowania cytat:
„Ogromna masa ludzi nie wiąże swojego zawodu z moralnością, widzi w pracy jedynie kontrakt, który nie wiąże człowieka w sumieniu”, Stefan Wyszyński, 1972
Bogusław Kopka – historyk dziejów najnowszych; dr hab. nauk humanistycznych, pracuje w IPN od 2001 r. Opublikował: Obozy pracy w Polsce (1944–1950). Przewodnik encyklopedyczny (2002), Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa (2007; niemieckie wyd. 2010), Księga bezprawia. Akta normatywne kierownictwa resortu bezpieczeństwa publicznego 1944–1956 (2011). Współredaktor tomów: Stan wojenny w dokumentach władz PRL 1980–1983 (2001), Operacja „Poeta”. Służba Bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza (2007). Laureat Nagrody KLIO w 2007 r.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/132169-pracownik-ipn-odpowiada-dyr-zawistowskiemu-bledy-poprzednikow-ostatnim-szefem-bep-byl-prezes-kaminski
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.