Jak na razie UE nie dla Gruzji.Muszą zmienić kurs polityczny
Kraje wspólnoty mówią wprost: "Gruzja nie będzie mogła stać się członkiem UE, jeśli gruzińskie władze nie zmienią kursu politycznego"

Gruzja nie będzie mogła stać się częścią Unii Europejskiej, jeśli rząd nie zmieni obranego kursu politycznego - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie ds. europejskich 13 krajów Wspólnoty, w tym Polski. Treść dokumentu przytoczyła gruzińska agencja InterpressNews.
Gruzja nie będzie mogła stać się częścią Unii Europejskiej, jeśli rząd nie zmieni obranego kursu politycznego - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie ds. europejskich 13 krajów Wspólnoty, w tym Polski. Treść dokumentu przytoczyła gruzińska agencja InterpressNews.
Gruzja jako kraj leżący w trudnym regionie pod względem geopolitycznym ma dosyć duże doświadczenie walki o wolność, samookreślenie, wartości i godność - zwłaszcza gdy 30 lat temu, po ostatniej okupacji, wywalczyła niepodległość od sąsiedniego imperium
— napisali przedstawiciele rządów, w tym polski minister ds. europejskich Adam Szłapka.
Jak zaznaczyli, w grudniu 2023 roku Gruzji przydzielono status państwa kandydującego do UE przy założeniu, że władze w Tbilisi podejmą odpowiednie działania przewidziane w rekomendacjach KE. W ostatnich miesiącach rząd gruziński przyjął jednak kilka ustaw, które nie są zgodne ze wspólnotowym dorobkiem prawnym (acquis communautaire). Przede wszystkim dotyczy to tzw. ustawy o zagranicznych agentach. W związku z tą decyzją wstrzymano proces integracji Gruzji z UE - przypomniano.
Proces dołączenia do UE zostanie wstrzymany
Proces „zostanie wstrzymany (do czasu), do kiedy będzie utrzymywany obecny kurs polityczny (Gruzji)” - zapowiedzieli przedstawiciele 13 krajów.
I jedno powinno być jasne: Gruzja nie będzie mogła stać się członkiem UE, jeśli gruzińskie władze nie zmienią kursu politycznego
— zadeklarowano.
Ministrowie wezwali Gruzję do zagwarantowania, by nadchodzące wybory parlamentarne (26 października) były wolne i sprawiedliwe.
Oświadczenie wydali przedstawiciele: Polski, Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Estonii, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Portugalii, Finlandii, Szwecji i Czech.
md/PAP
