„Czołowa organizacja przestępcza Ameryki Południowej, PCC (Primeiro Comando da Capital), prowadzi wzmożoną aktywność na terenie Portugalii” - przekazał prokurator Lincoln Gakiya. Kraj ten, jak dodał, stał się bazą dla brazylijskiej mafii w celu prowadzenia operacji w UE.
Brazylijski prokurator w opublikowanej dziś rozmowie z lizbońskim dziennikiem „Correio da Manha” przyznał, że potwierdzono już aktywność PCC także w dwóch innych krajach UE: w Holandii i Hiszpanii.
Gakiya dodał, że „gdyby był Portugalczykiem, zmartwiłby się informacją o szybkim rozwoju PCC w Portugalii”. Dodał, że może tam już działać kilkuset członków tej organizacji wyspecjalizowanej w przemycie narkotyków i handlu bronią.
Szybki rozwój organizacji przestępczej
Odnotował jej szybki rozwój przypominając, że o ile w 2022 r. w Portugalii było około 40 członków PCC, to już w kolejnym roku ich liczba podwoiła się.
Prokurator sprecyzował, że organizacja Primeiro Comando da Capital zwiększyła w Portugalii swoją liczebność oraz usprawniła werbunek. Dodał, że nowych członków grupa pozyskuje aktualnie wśród rodowitych Portugalczyków.
Główna działalność założonej w stanie Sao Paulo organizacji PCC koncentruje się na przemycie kokainy, sprzedaży broni palnej, a także na wymuszeniach, porwaniach i kradzieżach.
Brazylijskie służby policyjne szacują, że PCC liczy ponad 30 tys. członków i poza Portugalią, Holandią i Hiszpanią działa we wszystkich krajach Ameryki Płd., w kilku państwach Afryki Zachodniej, a także w Libanie i na Filipinach.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734930-czolowa-organizacja-przestepcza-ameryki-pld-jest-juz-w-ue
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.