Swoimi działaniami wobec wojny w Iranie prezydent USA ustanowił „doktrynę Trumpa” kierującą jego polityką zagraniczną - powiedział wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla prawicowego portalu Breitbart. Ma ona polegać na określaniu jasnych i ograniczonych celów oraz użyciem siły tylko wtedy, gdy dyplomacja zawiedzie.
Vance stwierdził, że działanie prezydenta w obliczu kryzysu w Iranie pokazały nowy sposób podejścia do poliyki zagranicznej, który - jak ocenił - będzie stanowił nowy wzór dla przyszłych prezydentów z obydwu partii. Miałby polegać on na użyciu „przytłaczającej” siły, gdy dyplomacja zawiedzie, wyznaczeniu jasnych celów i unikania długotrwałych zaangażowań militarnych.
Prezydent wyrażał się bardzo jasno: „robimy to, aby zakończyć irański program nuklearny. Nie próbujemy zmienić reżimu. Nie próbujemy stworzyć demokracji. Nie próbujemy zamienić Iranu w Wisconsin, niszczymy ich program nuklearny — a gdy to zrobimy, to wychodzimy”
— mówił Vance.
Myślę, że wyznaczenie tej jasnej misji, wypełnienie tej jasnej misji przytłaczającą siłą, a następnie bycie gotowym powiedzieć „skończyliśmy” — wszystkie te trzy rzeczy są bardzo, bardzo ważne i widzę je jako kluczowy element doktryny Trumpa
— dodał.
Vance stwierdził, że to podejście stanie się „dominującą siłą w amerykańskiej polityce zagranicznej” na lata.
Myślę, że ludzie przyjmą to podejście bardzo jasno, definiując nasze interesy, próbując użyć dyplomacji, a następnie przytłaczającą siłą militarną, gdy dyplomacja zawiedzie. Szczerze mówiąc, to właśnie powinniśmy robić przez ostatnie 50 lat, ale tak jak w przypadku wielu kwestii, prezydent Trump jest osobą, która w pewien sposób przywróciła zdrowy rozsądek do innego głównego amerykańskiego zestawu idei, a tym razem jest to polityka zagraniczna
— stwierdził wiceprezydent.
Poprzednicy Trumpa
Potępił podejście poprzedników Trumpa jako „głupie” i chwalił działania Trumpa jako skuteczne i przywracające wiarę w państwo.
Myślę, że ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że można mieć prezydenta, który robi to, co mówi i faktycznie coś osiąga, zamiast po prostu angażować się w głupie działania, które niczego nie osiągają
— orzekł Vance.
Wywiadu ukazał się tuż przed tym, jak media ujawniły wstępny raport amerykańskiego wywiadu wojskowego, który ocenił, że wbrew twierdzeniom Trumpa i Białego Domu zbombardowanie obiektów jądrowych Iranu nie zniszczyło centralnych elementów irańskiego programu i opóźniły go o „mniej niż sześć miesięcy”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/733355-jd-vance-prezydent-usa-ustanowil-doktryne-trumpa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.