Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, Rafał Trzaskowski uzyskałby pierwszy wynik z 32 proc. głosów, tuż za nim uplasowałby się Karol Nawrocki (25 proc.), a podium zamknąłby - już nie tak mocno „pompowany” - Sławomir Mentzen, ze stratą 10 pp. w porównaniu do wyżej postawionego kandydata - wynika z badania pracowni Ipsos na zlecenie Fundacji Liberté!, którego szczegóły podaje interia.pl. Podano również, jak wyglądałaby druga II tura w starciu Trzaskowski-Nawrocki.
Sondaż IPSOS
Rafał Trzaskowski pozostaje na czele prezydenckiego wyścigu. Na kandydata KO zamierza głosować blisko 32 proc. badanych. Na kandydata obywatelskiego z poparciem PiS Karola Nawrockiego postawiłoby z kolei 25 proc. Podium zamyka Sławomir Mentzen z wynikiem na poziomie 15 proc. W przeciwieństwie do innych sondaży z ostatnich dni, w notowaniach kandydata Konfederacji (10 pp. straty do Nawrockiego) nie widać już swoistego efektu „pompowania”.
Z kolei na Szymona Hołownię, marszałka Sejmu i kandydata Trzeciej Drogi, zagłosowałoby tylko… 6 proc. uczestników sondażu! Na 3 proc. poparcia mogą liczyć Adrian Zandberg (Razem) oraz Krzysztof Stanowski (założyciel Kanału Zero). Grzegorz Braun i przedstawicielka Lewicy Magdalena Biejat odnotowali 2 proc. poparcia ankietowanych. Na Marka Jakubiaka postawiłby w wyborach 1 proc badanych.
Innego kandydata wybrał 1 proc. respondentów. 8 proc. wskazało na hasło „trudno powiedzieć”, a 2 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie
— podano w opracowaniu badania
II tura z Trzaskowskim i Nawrockim
Jak wyglądałaby druga tura wyborów prezydenckich, gdyby weszli do niej Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki?
Kandydata KO poparłoby 47 proc. uczestników badania, z kolei prezesa IPN wskazało 40 proc., zaś 10 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „Trudno powiedzieć”. 3 proc. w ogóle odmówiło odpowiedzi.
Wyborcy poszczególnych partii
Jak czytamy, w sondażu zestawiono także poparcie dla poszczególnych kandydatów i związanych z nimi formacji politycznych.
Rafał Trzaskowski może liczyć na poparcie szerszego grona wyborców niż Koalicja Obywatelska (32 proc. do 29 proc.). Odwrotnie sytuacja ma się w przypadku Karola Nawrockiego, którego popiera w walce o Pałac Prezydencki Prawo i Sprawiedliwość (25 proc. do 29 proc. dla partii)
— czytamy.
Z kolei niewielkie różnice są odnotowywane w preferencjach wyborców Konfederacji (16 proc.) i bezpośrednio Sławomira Mentzena (15 proc.). Mniej wyborców Trzeciej Drogi (- 6 proc.) zagłosowałoby na Szymona Hołownię.
Badanie Ipsos wykonano metodami CATI i CAWI w dniach 19-21 lutego 2025 r. na próbie 1000 dorosłych Polaków
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/interia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/724313-mentzen-z-wyrazniejsza-strata-do-nawrockiego-sondaz