BBN monitoruje "niepokojący rozwój wydarzeń" po ataku Iranu
BBN monitoruje "niepokojący rozwój wydarzeń" na Bliskim Wschodzie. "W ocenie prezydenta Dudy konieczne jest zaprzestanie dalszej agresji"

"W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy konieczne jest zaprzestanie dalszej agresji i podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do deeskalacji".
„Niepokojący rozwój wydarzeń związany z irańskim atakiem na Izrael jest pilnie monitorowany, także pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski” – podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego na profilu w mediach społecznościowych.
We wpisie czytamy, że „atak był jawnym i wymagającym potępienia aktem przemocy”.
W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy konieczne jest zaprzestanie dalszej agresji i podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do deeskalacji
— czytamy także na profilu BBN.
Atak na Jerozolimę
W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael.
Po północy czasu polskiego drony dotarły w pobliże Jerozolimy. W mieście słychać było odgłosy eksplozji. Izraelska armia poinformowała, że w całym kraju „rozbrzmiały syreny alarmowe”.
Według sił zbrojnych Izraela 99 proc. dronów i pocisków zostało przechwyconych. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiadał wcześniej, że na bezpośredni atak z Iranu jego kraj odpowie tym samym.
UE i kraje zachodnie, w tym Kanada, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, a także sekretarz generalny ONZ António Guterres, potępili bezprecedensowy atak Iranu na Izrael. W komunikatach zwracano uwagę, że może on zdestabilizować cały region.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap/X
