Wicepremier Sasin: PiS nie zostawi rolników samychWicepremier Sasin: PiS nie zostawi rolników samych. Przedstawiliśmy pakiet dla polskiej wsi, który daje realną pomoc producentom zboża

Jak podkreśli wicepremier, interes obywateli "jest najważniejszym priorytetem bez względu na sytuację geopolityczną".
Nie zostawimy rolników samych; przedstawiliśmy pakiet dla polskiej wsi, który daje realną pomoc polskim producentom zboża - podkreślił wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Według szefa MEiN Przemysława Czarnka przedstawione na konwencji PiS propozycje to „historyczne decyzje dla polskich rolników”.
W sobotę we wsi Łyse koło Ostrołęki podczas konwencji PiS dotyczącej rolnictwa zaprezentowano pakiet rozwiązań dla rolników „Konkret Jarosława Kaczyńskiego Dla Polskiej Wsi”. Zakłada on m.in. skup zboża z dopłatą z minimalną ceną 1,4 tys. zł za tonę pszenicy, utrzymanie dopłat do nawozów sztucznych, zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego do 2 zł za litr oleju napędowego. Prezes PiS poinformował ponadto na konwencji, że rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności z Ukrainy.
Zakaz przywozu ukraińskich produktów
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał później na Twitterze, że - zgodnie z decyzją Rady Ministrów - podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca br. jest zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj.
Przedstawiliśmy pakiet dla polskiej wsi, który daje realną pomoc polskim producentom zboża
— napisał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak podkreślił, interes obywateli „jest najważniejszym priorytetem bez względu na sytuację geopolityczną”.
Jako PiS zawsze będziemy go strzec i nie zostawimy rolników samych
— zadeklarował Sasin.
Pakiet cennych rozwiązań
Dopłaty do zboża, dopłaty do nawozów, powszechny skup oraz zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy do Polski
— wyliczała z kolei we wpisie na Twitterze minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wpis opatrzyła hasztagami: #DlaPolskiejWsi #KonkretyKaczyńskiego
Według szefa MEiN Przemysława Czarnka na konwencji PiS zapadły „historyczne decyzje dla polskich rolników w obliczu kryzysu wojennego na Ukrainie”.
Tak reaguje odpowiedzialna władza na efekty wojny wywołanej przez Rosję
— podkreślił.
gah/PAP/Twitter
