Rosja przeprowadziła udaną próbę rakietową. Do Kijowa jedzie misja obserwatorów OBWE. PODSUMOWANIE WTORKU

fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Trwa napięcie wokół kryzysu na Ukrainie. Do Kijowa wyrusza misja OBWE. Stany Zjednoczone zaoferowały Ukrainie pomoc finansową w wysokości miliarda dolarów. Rosja przeprowadziła udaną próbę rakietową. 

Zobacz relację z poniedziałkowych wydarzeń. Relację z poniedziałkowych wydarzeń Ambasador Rosji przy ONZ: to Janukowycz poprosił Putina o interwencję zbrojną na Ukrainie. Obama: Rosja stanęła "po złej stronie historii". RELACJA NA ŻYWO

23.51 Giełda nieco uspokojona. Wtorek na Wall Street przyniósł wzrosty i odreagowanie po spadkach z poniedziałku. Na rynku osłabły nieco obawy o eskalację konfliktu na Ukrainie, po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że jego kraj nie będzie na razie wysyłał wojska na Ukrainę.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,41 proc., do 16.395,88 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,53 proc. i wyniósł 1.873,91 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,75 proc., do 4.351,97 pkt

23.14 Unia Europejska osiągnęła we wtorek wstępne porozumienie w sprawie zamrożenia środków 18 Ukraińców. Przedstawiciele UE zareagowali na wniosek nowych władz w Kijowie,według których z pieniędzy publicznych zaginęły miliardy.
Decyzja zostanie podjęta w najbliższych dniach. Wcześniej podobne kroki podjęły Austria, Szwajcaria i Liechtenstein.
Władze Austrii do listy osób objętych sankcjami włączyły byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

22.00 Rosja dokonała we wtorek próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej. USA zostały wcześniej powiadomione o zamiarze jej przeprowadzenia -poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel władz amerykańskich. Amerykański urzędnik powiedział agencji Reutera, że wstępne powiadomienie poprzedziło rosyjską interwencję na Krymie.

We wtorek wieczorem rosyjskie Ministerstwo Obrony powiadomiło o pomyślnym wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-12M "Topol" z poligonu "Kapustin Jar" w obwodzie astrachańskim. Pocisk ten może przenosić głowice jądrowe.

Szkolno-bojowa głowica rakiety trafiła w umowny cel na poligonie Sary-Szagan w Kazachstanie

- napisano w komunikacie.

21. 59 Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej potępili we wtorek posunięcia Rosji, które zagrażają suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy i wezwali Rosję do respektowania prawa międzynarodowego.
Premierzy Czech, Węgier, Polski i Słowacji oświadczyli, że są wstrząśnięci wojskową interwencją, która przypomina im historyczne doświadczenia ich własnych krajów - interwencję wojsk radzieckich na Węgrzech w 1956 roku, w Czechosłowacji w 1968 roku i stan wojenny w Polsce. O inicjatywie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

21.55– Na Krymie różnie być może... Nasze prognozy są warte funta kłaków. Z konferencji Władimira Putina wyciągam jednak wniosek, że konfliktu zbrojnego na Ukrainie, na Krymie nie powinno być – powiedział w „Panoramie dnia”, w TVP Info Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie. Z kolei na antenie Polsat News Ciosek powiedział: Wrogość do Zachodu jest bardzo niebezpieczna, wraca retoryka zimnej wojny. Postawa Putina podczas konferencji prasowej to "rodzaj kpiny i szyderstwa" .

21.50 Kraj nie jest na granicy wojny, wojna już się rozpoczęła- relacjonuje w 'Gazecie Wyborczej" Jakub Parusiński, gdańszczanin, dyrektor tygodnika "Kyiv Post".


Dużo osób osób robi zapasy. Woda, kasza, konserwy, leki... Wielu ma też spakowane walizki i dokumenty, na wszelki wypadek. W całym kraju ogłoszono mobilizację, mężczyźni oblegli biura wojskowe, zgłaszają się na ochotników do walki. W sieciach popularne są materiały o prowadzeniu wojny partyzanckiej

- opowiada.

21.45 Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wysyła na Krym, na zaproszenie ukraińskich władz, misję obserwatorów wojskowych. Misja ma wyruszyć już w środę.Decyzja w tej sprawie zapadła we wtorek wieczorem w Wiedniu.
Przedstawiciel USA przy OBWE Daniel Baer poinformował, że 15 państw członkowskich, w tym Stany Zjednoczone, postanowiło zgłosić obserwatorów do tej misji. Agencja dpa pisze, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne, że obserwatorzy będą nieuzbrojeni, a celem ich misji będzie monitorowanie aktywności militarnej Rosji.

21. 35 Sytuacja na Ukrainie stanowi zagrożenie dla Bułgarii, głównie pod względem gospodarczym - oświadczyła we wtorek Rada Bezpieczeństwa przy premierze Płamenie Oreszarskim.Według wicepremiera Cwetlina Jowczewa zagrożenia mogą m.in. obejmować energetykę.
Zaniepokojenie bułgarskich władz związane jest nie tylko z ewentualnością zakłócenia dostaw rosyjskiego gazu ziemnego, od którego Bułgaria jest uzależniona w 85 procentach, ale również dostawdla jedynej krajowej rafinerii Neftochim - Burgas, będącej własnością rosyjskiego Łukoilu. Dostawy surowca dla tej rafinerii idą przez ukraińskie porty - przypomniał Jowczew, który jest też szefemMSW.

20.55 Ukraina nie dysponuje informacjami o przerwaniu manewrów wojskowych u swych granic, o czym zapewniła Rosja - oświadczył we wtorek rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.


Mimo twierdzenia Putina o zakończeniu tak zwanych manewrów wojskowych (rosyjskich) sił zbrojnych na granicy z Ukrainą, nie ma informacji o wycofaniu wspomnianych wojsk

- oznajmił.

20.45 Hague: W. Brytania rozważa wszelkie możliwe środki nacisku na Rosję. Dokument, który przeciekł do mediów, sugerujący, że Londyn nie chce sankcji ekonomicznych wobec Rosji, nie odzwierciedla stanowiska rządu. W. Brytania rozważa wszelkiemożliwe środki nacisku - zapewnił we wtorek szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.
Występując w Izbie Gmin, Hague odniósł się do informacji podanej przez "Daily Telegraph"; powołując się na tajny dokument sfotografowany na Downing Street, gazeta napisała, że Londyn obawia się, iż ewentualne sankcje wobec Rosji mogłyby zaszkodzić globalnej gospodarce i perspektywie ożywienia europejskiej gospodarki.

20. 40 Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał we wtorek za bezprawne decyzje parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu o wyborze premiera oraz o rozpisaniu referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

20.15 Rosyjskie MSZ oświadczyło,  we wtorek, że Moskwa będzie zmuszona odpowiedzieć na możliwe sankcje Waszyngtonu, których ten nie wyklucza z racji działań Rosji na Ukrainie.

Będziemy zmuszeni odpowiedzieć

- zapowiedział rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz w oświadczeniu.

Jak zawsze w podobnych sytuacjach, sprowokowanych nieprzemyślanymi i nieodpowiedzialnymi działaniami Waszyngtonu, podkreślamy - nie jest to nasz wybór

- podkreślił. Nie podał konkretów w sprawie ewentualnych sankcji odwetowych.

20.00 Wtorkowe wypowiedzi Władimira Putina wyraźnie sugerują, że zrezygnował "na dzisiaj z planów rozwiązań siłowych" wobec Ukrainy - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Według niego stanowisko prezydenta Rosji  "otwiera drogę do szukania rozwiązań natury politycznej".

Embedded image permalink

CZYTAJ TEŻ: Komorowski bardziej w obłokach niż na ziemi: "Wszyscy już dziś wiedzą, że Polska ma armię w znacznej mierze zmodernizowaną, zdolną do działania, do obrony własnego terytorium"

19.50

Mimo apeli społeczności międzynarodowej Rosja nadal narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy

- mówił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej. Sojusz wzmacnia konsultacje ws. konfliktu na Krymie. Rada Północnoatlantycka spotkała się we wtorek, by już po raz drugi omówić sytuację na Krymie.Ambasadorowie państw NATO na wniosek Polski spotykali się w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

19. 40 Polscy posłowie uzgodnili we wtorek wieczorem treść projektu uchwały w sprawie Ukrainy; ma zostać ona przyjęta w środę przez Sejm. Projekt zawiera ocenę obecnej sytuacji na Ukrainie; wyraża też solidarność z tym krajem i jego obywatelami.

19.18 Załodze okrętu "Sławutycz" marynarki wojennej Ukrainy udało się we wtorek na Krymie uniknąć zajęcia przez uzbrojonych ludzi - poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy.


Uzbrojeni ludzie na holowniku podpłynęli do burty okrętu, ale załoga stawiła im siłowy opór. Podjęto próbę przerzucenia (na pokład) grupy abordażowej, zatrzymania okrętu, broni i marynarzy

-podała służba prasowa.
Ministerstwo podkreśliło, że okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej nadal blokują okręty marynarki wojennej Ukrainy na Krymie.

Zobowiązujemy się do kontynuowania, w ścisłej koordynacji i konsultacji, bieżącej oceny skutków tego kryzysu dla bezpieczeństwa Sojuszu

- podkreślił Rasmussen.

 

19. 15 Sekretarz stanu USA John Kerry potępił we wtorek w Kijowie akt agresji Rosji na Ukrainę. Ostrzegł, że Moskwa ryzykuje własną izolację, jeżeli nie położy kresu eskalacjikonfliktu w tym kraju.
Zadeklarował też, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie kredytu wysokości 1 mld dol.

Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wierność suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym. Potępiamy akt agresji ze strony Federacji Rosyjskiej

- oświadczył na konferencji prasowej. 
Jego zdaniem Rosja w istocie wtargnęła na terytorium Ukrainy. Podkreślił, że "do tej pory brak dowodów tych przyczyn (interwencji), o których mówi Rosja".

Nie widziałem tu na ulicach ani jednej osoby, która czułaby się zagrożona, jeśli nie liczyć rosyjskiej inwazji

- oświadczył, odnosząc się do twierdzeń Rosji, że chce bronić rosyjskojęzyczną ludność na Ukrainie.  Podczas wizyty w Kijowie Kerry  oddał też hołd ofiarom poległym na Majdanie.

18:40

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że argumenty, którymi posługuje się prezydent Rosji Władimir Putin, uzasadniając swe posunięcia wobec Ukrainy, "nie są w stanie nikogo zwieść". Kreml tłumaczy agresję koniecznością obrony rosyjskiej mniejszości.

Obama nazwał interwencję Rosji na Krymie "pogwałceniem prawa międzynarodowego".

Wygląda na to, że prezydent Putin ma zespół prawników, który przygotowuje mu jakieś inne interpretacje prawa

- dodał prezydent.

Powiedział też dziennikarzom, że deklaracje Putina dotyczące woli ochrony osób narodowości rosyjskiej mieszkających na Ukrainie "nikogo nie przekonują".

Obama dodał, że militarna akcja Rosji na Ukrainie skończy się izolacją Moskwy na arenie międzynarodowej.

Prezydent poinformował też, że we wtorek rano zebrała się ponownie Rada Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić sytuację na Ukrainie. Poprzednie spotkanie Rady na ten temat odbyło się w poniedziałek.

 

18:30

Rosja gwiżdże na kary ze strony Zachodu? Stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow ocenił, że praktyczne działania wobec Rosji, jakie zapowiedzieli ministrowie spraw zagranicznych UE w związku z konfliktem na Krymie, są "skromniejsze niż ich oświadczenia polityczne".

Unia Europejska potępiła w poniedziałek agresję Rosji na Krymie, zażądała wycofania rosyjskich sił do baz i zagroziła wprowadzeniem sankcji wizowych i finansowych.

Z zainteresowaniem spostrzegłem w liczbie możliwych środków +karnych+ ze strony UE zamrożenie rozmów z Rosją w sprawie wiz. Przecież one, niestety, i tak są zamrożone, przy czym z winy Unii

- oświadczył Czyżow.

Co się tyczy sprawy wstrzymania rozmów na temat przyszłego nowego porozumienia między Rosją a UE, to i w tej sprawie piłka jest po stronie Unii

- powiedział, przypominając, że mimo propozycji Rosji, by zaktywizować proces, UE wolała go odłożyć do kolejnego szczytu. (W obliczu napięć styczniowy szczyt UE-Rosja w Brukseli został skrócony do trzech godzin; odbył się w cieniu kryzysu politycznego na Ukrainie, kolejny wyznaczono na czerwiec).

Czyżow zaznaczył, że niczego nowego Unia nie powiedziała także w sprawie, jak to określił, "nieszczęsnej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, z powodu której rozgorzał obecny kryzys".

W tej sprawie - jak ja to rozumiem - dominuje tu pogląd, że UE chce podpisać ją z bardziej prawowitym rządem niż obecny

- powiedział Czyżow.

Podkreślił, że ministrowie spraw zagranicznych państw Unii nawet nie wspomnieli o zawartym za ich pośrednictwem 21 lutego porozumieniu między Wiktorem Janukowyczem a opozycją, chociaż, jak utrzymuje, "realizacja tych ustaleń mogłaby zapewnić wyjście z politycznego ślepego zaułka".

 

18:05 Ukraina jest gotowa do budowania nowego stylu relacji z Rosją pod warunkiem poszanowania jej suwerennych wyborów - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na briefingu w Kijowie. Ponownie wezwał Moskwę do wstrzymania wojskowej agresji.

Jeszcze raz wzywamy rząd rosyjski i rosyjskiego prezydenta do niezwłocznego wstrzymania agresji militarnej na terytorium Ukrainy. Ukraina jest gotowa do budowy nowego stylu relacji z Federacją Rosyjską, gdzie Rosja szanuje suwerenne prawo Ukrainy do wyboru kierunku obieranego przez państwo ukraińskie w polityce zagranicznej

- oznajmił. Powtórzył, że Ukraina wybiera podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

 

18:09 Prezydenci Rosji Władimir Putin i Chin Xi Jinping omawiali przez telefon sytuację na Ukrainie i ich stanowiska w tej sprawie "są bliskie" – poinformowały służby prasowe Kremla.

Prezydenci wyrazili nadzieję, że "kroki podjęte przez rosyjskie kierownictwo pozwolą na zmniejszenie (...) napięcia i zapewnią bezpieczeństwo rosyjskojęzycznym obywatelom mieszkającym na Krymie i we wschodnich regionach Ukrainy" - napisano w komunikacie.

 

17:57. Steinmeier: szansa na powstanie grupy kontaktowej ws. Ukrainy

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier ocenił we wtorek, że wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina na konferencji w Moskwie zwiększyły szanse na powstanie międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy.

Jeszcze nie doszliśmy do celu. Uważam jednak, że warto rozmawiać

- powiedział Steinmeier na lotnisku w Berlinie po powrocie z Genewy.

17:55. Analiza Stratforu: "Rosja wciągnie zatem Ukrainę w swoją orbitę, a rosyjskie siły będą rozlokowane wzdłuż polskiej granicy"

17:40. Interfax-Ukraina: Rosyjski specnaz wdarł się na terytorium ukraińskiego pułku rakietowego pod Eupatorią na Krymie.

Aby nie wpuścić na terytorium naszej jednostki uzbrojonych sił specjalnych, zablokowaliśmy dojazdy, ale około 150 rosyjskich żołnierzy przedarło się przez obronę i wdarło na terytorium naszej jednostki

– oświadczył agencji jeden z dowódców.

Żołnierze rosyjscy chcieli zabrać broń, jednak ukraińscy żołnierze odmówili oddania kluczy do zbrojowni.

Teraz około 20 żołnierzy służb specjalnych kontroluje wejścia do zbrojowni. Wszyscy pozostali wyjechali, nie ulegliśmy prowokacji

- powiedział.

17:30. Tusk o słowach Putina krytykujacych Polskę:

Nawiązując do tych słów Tusk zadeklarował, że traktuje je zjednej strony, jako docenienie pozycji Polski, "choć mocno przesadzonej, jeśli chodzi o ten aspekt".

Obecność Polaków w Kijowie nie miała takiego charakteru, jaki przypisuje prezydent Putin. Wszyscy widzieliśmy, że wielu polskich obywateli wyrażało pełną solidarność z tymi, którzy walczyli o demokrację, natomiast nie mogę zaakceptować tych sformułowań, jakie padły na tej konferencji. One są bardzo, bardzo dalekie od rzeczywistości

- podkreślił premier.

Dodał jednocześnie, że słowa te mogą świadczyć o tym, że "nasza strategia, nasz plan przynosi efekty". Tusk powiedział, że traktuje słowa Putina jako

skazaną z góry na porażkę próbę wyjęcia Polski (...) z solidarnie działającej wspólnoty Zachodu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk odpowiada Putinowi: "Nie mogę zaakceptować sformułowań, jakie padły na tej konferencji. Traktuję je jako próbę wyjęcia Polski ze struktur Zachodu"

17:05. Rada Północnoatlantycka wydała oświadczenie po zakończeniu spotkania.

Pomimo wezwań międzynarodowej społeczności Rosja kontynuuje naruszanie suwerennosci i integralności Ukrainy a także narusza swoje międzynarodowe zobowiązania

- piszą ambasadorowie.

Takie postępowanie mają wpływ na bezpieczeństwo i stabilność w obszarze europejsko-atlantyckim. Sojusznicy stają wspólnie w poczuciu solidarności w czasie tego głębokiego kryzysu. W ścisłej koordynacji i konsultacji, zobowiązujemy się do kontynuowania i intensyfikacji naszej bieżącej oceny skutków tego kryzysu dla bezpieczeństwa Sojuszu.

Kontynuujemy wsparcie dla wszystkich konstruktywnych wysiłków do pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu w świetle prawa międzynarodowego. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki podjęte przez ONZ, Unię Europejską, OBWE i Radę Europy.

Będziemy kontynuować konsultacje z Ukrainą w ramach Komisji NATO-Ukraina.

Zaangażujemy Rosję w ramach spotkania Komisji NATO-Rosja. Jutro odbędziemy spotkanie

- podsumowała Rada.

16:34. Kerry odwiedził ul. Instytucką w Kijowie. Spotkał się także z p.o. prezydenta Ukrainy i z premierem.

Sekretarz stanu USA John Kerry odwiedził we wtorek ul. Instytucką w centrum Kijowa, gdzie w starciach z milicją zginęło najwięcej osób. Podczas rozmów z ludźmi zapewniał, że Stany Zjednoczone postarają się pomóc Ukrainie.

Kerry przeszedł wzdłuż ulicy, na której Ukraińcy składają codziennie tysiące kwiatów i zapalają znicze ku czci ofiar. Sam też postawił znicz, przeżegnał się i przez chwilę milczał.

Sekretarz Stanu USA spotkał się z przedstawicielami władz Ukrainy: z p.o. prezydenta Turczynowem i premierem Jaceniukiem.

16:21. Szef MSZ: jesteśmy za integralnością i niezawisłością Ukrainy

Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej powiedział w wywiadzie dlaagencji BNS, że Białoruś jest zainteresowana stabilnością, integralnością terytorialną i niezawisłością Ukrainy.

Nie chcielibyśmy, by na Ukrainie nastąpiła, powiedzmy, "jugoslawizacja", jak to się stało swegoczasu na Bałkanach. Jesteśmy zainteresowani tym, by Ukraina pozostała stabilnym, integralnym terytorialnie, niezawisłym państwem; żeby nie działo się tam to, co teraz

- zapewnił minister Makiej.

16:04. Tymoszenko: sankcje wobec Rosji w razie dalszej eskalacji przemocy

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opowiedziała się we wtorek za nałożeniem sankcji gospodarczych na Rosję, zwłaszcza - jak dodała - w przypadku "dalszej eskalacji przemocy". Jej zdaniem konieczna jest międzynarodowa mediacja w sprawie przyszłości Ukrainy.

W rozmowie z włoską telewizją informacyjną Sky Tg24 uwolniona niedawno z więzienia była szefowa ukraińskiego rządu oświadczyła:

Narody Zjednoczone, światowi przywódcy mogą negocjować i pertraktować z Kremlem. Ale gdy kroki dyplomatyczne nie wystarczą, trzeba nałożyć sankcje na Rosję.

15:50. Rosyjskie jednostki marynarki wojennej blokują cieśninę Kerczeńską.

O zdarzeniu poinformowała ukraińska straż przybrzeżna. Tym samym Flota Czarnomorska kontroluje wody między Krymem, a Rosją.

15:45. Rosyjski samolot u granic Turcji - Ankara poderwała myśliwce

Turcja poderwała osiem myśliwców F-16, gdy rosyjski samolot patrolowy przeleciał wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Czarnego - podało we wtorek tureckie wojsko. Do incydentu doszło w okresie napięć między Zachodem i Rosją, wywołanych sytuacją na Ukrainie.

Incydent wydarzył się w poniedziałek. Rosyjski samolot pozostał w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - zaznaczono w oświadczeniu umieszczonym we wtorek na stronie internetowej sztabu generalnego tureckich sił zbrojnych.

15:24. W środę nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Rosja ws. Ukrainy

W środę odbędzie nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów w sprawie sytuacji na Ukrainie - poinformowała rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu.

We wtorek w Brukseli obraduje Rada Północnoatlantycka, zwołana na wniosek Polski w trybie art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Po godz. 15.00 ambasadorowie krajów członkowskich wrócili, po przerwie, do dyskusji na temat sytuacji na Krymie.

15:18. Prokuratura Generalna chce unieważnienia decyzji na Krymie

Prokuratura Generalna Ukrainy zwróciła się we wtorek do sądu z wnioskiem o unieważnienie decyzji parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu o wyborze premiera oraz o rozpisaniu referendum ws. rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

W Okręgowym Sądzie Administracyjnym Kijowa złożono wiosek o unieważnienie szeregu bezprawnych decyzji podjętych przez Radę Najwyższą Autonomicznej Republiki Krymu

- napisano w oświadczeniu Prokuratury Generalnej.

Prokuratura podkreśla, że chodzi o mianowanie premierem Krymu Siergieja Aksjonowa oraz o rozpisanie tam referendum.

14:57. Szwedzkie wojsko wzmacnia kontrolę powietrzną wokół Gotlandii

W związku z wydarzeniami na Ukrainie szwedzkie siły zbrojne poinformowały we wtorek o wzmocnieniu kontroli przestrzeni powietrznej wokół Gotlandii.

Część myśliwców Gripen przeniesiono na Gotlandię, aby ułatwić patrolowanie przestrzeni powietrznej południowo-wschodniej Szwecji. Szwedzkie wojsko nie ujawniło szczegółów, zaznaczając, że "dostosowuje się do bieżącej sytuacji".

14:44. Kerry w Kijowie; USA ogłaszają pomoc dla Ukrainy


Sekretarz stanu USA John Kerry przybył we wtorek do Kijowa z kilkugodzinną symboliczną wizytą, której celem jest zademonstrowanie wsparcia dla nowych ukraińskich władz. Strona amerykańska przedstawiła również pakiet pomocy dla Ukrainy.

Przedstawiciel USA mówił dziennikarzom w drodze do Kijowa, że część amerykańskiej pomocy zostanie udzielona za pośrednictwem MFW, a "część na drodze dwustronnej pomocy, ale w porozumieniu z partnerami". USA mają także przekazać Ukrainie milard dolarów gwarancji kredytowych oraz sztab ekspertów.

Cytowani w mediach przedstawiciele administracji USA poinformowali anonimowo o planach pomocy finansowej - wynoszącej miliard dolarów w gwarancjach kredytowych - która złagodziłaby skutki oczekiwanych obniżek państwowych subwencji na energię na Ukrainie.

14:36. Litwa zabroniła wjazdu 18 ukraińskim politykom i urzędnikom

Litwa zabroniła wjazdu 18 ukraińskim politykom i urzędnikom,  którzy są odpowiedzialni za użycie przemocy w Kijowie - poinformowano we wtorek w Wilnie.

Na litewskiej czarnej liście znalazło się między innymi nazwisko zdymisjonowanego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, nazwiska byłych szefów struktur siłowych oraz urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

14:30. Posiedzenie Sejmu ws. Ukrainy.

W środę po południu odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji na Ukrainie. Zaplanowane są: przedstawienie informacji przez premiera Donalda Tuska i wystąpienia klubowe; posłowie mają przyjąć też uchwałę nt. Ukrainy.

Decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia Sejmu zapadła na wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu. Wnioskowały o to kluby: PiS, Solidarnej Polski i Twojego Ruchu.

Uznaliśmy, że jest potrzeba, aby sytuacją na Ukrainie zajął się również Sejm

- wyjaśnił w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

Posiedzenie Sejmu obejmuje tylko jeden punkt - informację rządu na temat sytuacji na Ukrainie. W jej ramach głos ma zabrać premier Donald Tusk, później zaplanowane są wystąpienia klubowe.

14.27. Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie odwiedził rannych z Majdanu

Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko odwiedził we wtorek czterech rannych na Majdanie Ukraińców, którzy są leczeni w dwóch opolskich szpitalach. W sumie w Polsce hospitalizowanych jest obecnie 84 obywateli Ukrainy.

14.25. Sondaż: większość Ukraińców mieszkańców chce niezależności kraju

Większość mieszkańców Ukrainy chciałaby niezależności kraju, a za zjednoczeniem z Rosją opowiada się 12 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

68 proc. respondentów chciałoby zachowania niezależności przez Ukrainę i przyjacielskich stosunków z Rosją - z otwartymi granicami, bez wiz i ceł. Od listopada odsetek osób deklarujących taki pogląd spadł o 3 pkt proc.

13.41. Ławrow: groźby sankcji nie zmienią stanowiska Rosji w sprawie Ukrainy

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że groźby sankcji nie zmienią rosyjskiego stanowiska w sprawie Ukrainy. Wyraził przekonanie, że zachodni partnerzy zrozumieją, iż taka polityka jest kontrproduktywna.

Zawsze byliśmy przeciwni jednostronnym sankcjom. One nigdy nie prowadziły do niczego pozytywnego

- wskazał Ławrow, który wypowiedział się w czasie wizyty w Tunisie, gdzie spotkał się z szefem tunezyjskiej dyplomacji.

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że Ukraina potrzebuje rządu, który byłby tworzony przez reprezentantów wszystkich Ukraińców i nie wykluczał żadnej grupy. Wyraził przekonanie, że Unii Europejskiej nie zależy

na utworzeniu rządu pojednania narodowego na Ukrainie, na rozbrojeniunie legalnych formacji i na reformie konstytucji, która uwzględniałaby w pełni interesy wszystkich, bez wykluczania żadnych regionów Ukrainy.

13:33. Szef PE Schulz wzywa Merkel do przejęcia roli mediatora

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wezwał we wtorek na łamach niemieckiego dziennika "Bild" kanclerz Niemiec Angelę Merkel do przejęcia roli mediatora w konflikcie na Ukrainie.

Angela Merkel należy do grona najbardziej wpływowych polityków na świecie. Byłoby dobrze, gdyby przejęła wiodącą rolę w zabiegach o rozwiązanie konfliktu

- powiedział Schulz w wywiadzie dla internetowego wydania "Bilda".

13:30. Ukraińscy wojskowi negocjują z oddziałami samoobrony Krymu.

13:20. Episkopat Polski apeluje do wiernych o modlitwę w intencji Ukrainy

Żadne rozwiązanie siłowe nie zapewni trwałego pokoju, a przyczyni się jedynie do wzrostu napięcia i eskalacji konfliktu - napisali w apelu do wiernych polscy biskupi.

Hierarchowie apelują o modlitwę w intencji Ukrainy.

Po raz kolejny z apelem o gorącą modlitwę w intencji Ukrainy zwraca się do wiernych Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

W tak trudnej, niestabilnej i zmieniającej się z godziny na godzinę sytuacji, niech w naszych rodzinach, parafiach, wspólnotach, stowarzyszeniach i ruchach katolickich, nie zabraknie gestów duchowej solidarności

- napisali biskupi.

13:14. KE ogłosi w środę pakiet pomocy dla Ukrainy

Komisja Europejska ogłosi w środę pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy - poinformowała we wtorek rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Według komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego chodzi głównie o pomoc, która może zostać udzielona natychmiast.

KE przygotowuje możliwości wsparcia Ukrainy. Oczekujemy, że jutro (w środę) KE uzgodni taki pakiet

- powiedziała rzeczniczka na konferencji prasowej, nie ujawniając jednak, jakiej wielkościmoże być to pakiet.

13:00. Rosyjskie wojska schodzą z promu na ląd na Półwyspie Krymskim.

12:55. SBU: z Krymu przypuszczono cyberatak na telefony deputowanych

Na ukraiński system telekomunikacyjny przypuszczono atak z kontrolowanego przez Rosję Krymu, aby zakłócić działanie telefonów komórkowych ukraińskich deputowanych - podał we wtorek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko.

Mogę potwierdzić, że drugi dzień z rzędu trwa atak (...) na telefony komórkowe deputowanych ukraińskiego parlamentu

- powiedział Naływajczenko podczas briefingu.

12:50. Na Krym pojedzie misja OBWE


Na Krym pojedzie na zaproszenie władz Ukrainy misja obserwatorów OBWE - oświadczył we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij. Dodał, że wzmacniane są przejścia graniczne z Rosją.

Do Kijowa przybyła misja OBWE, która pojedzie na Krym w celu monitorowania tam sytuacji

- oświadczył Parubij na konferencji prasowej w Kijowie. Dodał, że na Krymie sytuacja w sferze bezpieczeństwa jest "skomplikowana, ale stabilna".

12:30. Lotniskowiec USA zacumował w Pireusie. Dalej Krym?

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji - poinformowała grecka telewizja. Dalszy kurs okrętu nie jest znany.

12:27. Prezydent Rosji przerwał milczenie i zwołał konferencję prasową, na której odniósł się do kryzysu krymskiego.


CZYTAJ WIĘCEJ: Putin zapowiada obronę demokracji na Ukrainie. "Jeżeli podejmę decyzję o wykorzystaniu sił zbrojnych, to tylko w obronie Ukraińców!"

12:20. Ambasador Rosji w Polsce wezwany do MSZ.


 

Ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew został we wtorek wezwany do MSZ. Wyraziliśmy protest w związku z agresją na Ukrainę i naruszeniem integralności terytorialnej tego kraju - poinformował PAP rzecznik resortu Marcin Wojciechowski.

Spotkanie się zakończyło. Przedstawiliśmy naszą ocenę sytuacji. Wyraziliśmy protest w związku z agresją na Ukrainę i naruszeniem integralności terytorialnej tego kraju. Jest to całkowicie zbieżne z zapisami, które w poniedziałek zostały uwzględnione w konkluzjach Rady Spraw Zagranicznych UE w Brukseli

- podkreślił Wojciechowski w rozmowie z PAP.

12:12. W Brukseli obraduje Rada Północnoatlantycka w sprawie Ukrainy

Na wniosek Polski we wtorek w Brukseli na temat sytuacji na Krymie obraduje Rada Północnoatlantycka (NAC). Ambasadorowie państw NATO spotykają się w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

11:43. Rozdźwięk w niemieckiej prasie w sprawie Putina.

"Sueddeutsche Zeitung" nazywa Putina

21-wiecznym autokratą, który jako oficer KGB zdobywał doświadczenia polityczne w 20. wieku, a teraz wobec Ukrainy stosuje środki z imperialistycznego 19. stulecia.

"Die Welt" natomiast apeluje, by Putina częściej dopieszczać.

Putin jest rosyjskim nacjonalistą odczuwającym nostalgię za imperium

- ocenia autor komentarza opublikowanego we wtorek w "Sueddeutsche Zeitung".

11:40. Gazprom podjął decyzję o cofnięciu z dniem 1 kwietnia zniżki na gaz przyznanej Ukrainie w grudniu 2013 roku - poinformował we wtorek prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller podczas spotkania z premierem Rosji Dmirijem Miedwiediewem. Miedwiediew uznał decyzję Gazpromu za słuszną. Zaproponował też przyznanie Ukrainie kredytu w wysokości 2-3 mld dolarów na spłacenie długu wobec rosyjskiego koncernu.

11:30. Baza Belbek: o włos od tragedii było, gdy grupa ukraińskich żołnierzy próbowała podejść do ukraińskich samolotów. Kolumna maszerujących została zatrzymana przez rosyjskich żołnierzy. Padły strzały ostrzegawcze, a rosyjscy żołnierze celowali w bezbronnych Ukraińców. Na szczęście obyło się bez ofiar. Tym razem.

ZOBACZ WIDEO!

 

11.30. Orban: Węgry nie są stroną konfliktu.

W sprawie napiętej sytuacji na Krymie, związanej z wejściem rosyjskich wojsk na ukraiński półwysep, po raz pierwszy głos zabrał premier Węgier - Wiktor Orban.

Węgry nie są stroną konfliktu

- stwierdził węgierski szef rządu.

11:28. Dwa rosyjskie okręty wojenne przepłynęły dziś przez cieśninę Bosfor.

11:25. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk spotka się w czwartek w Brukseli z przywódcami krajów UE - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

11:20. Do 98 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć przeciwników byłych już władz Ukrainy kraju z milicją, które rozpoczęły się 30 listopada ubiegłego roku - poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia na swojej stronie internetowej.

11:10. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zaproponował Izbie Obrachunkowej Ukrainy wsparcie w projektach szkoleniowych i międzynarodowych, zwłaszcza tych, które będą pomagały administracji ukraińskiej w dostosowywaniu się do procedur obowiązujących w Unii Europejskiej.

11:05. Wciąż nie rozpoczęła się konferencja prasowa Władimira Putina. Dziennikarze czekają na zapowiedziane na godzinię 9:30 spotkanie prezydenta Rosji z mediami. Nie wiadomo, co kryje się za opóźnieniem.

11:00. Musimy słuchać co mówią Rosjanie, nie bojkotować szczyt, przez co nie możemy skonfrontować rosyjskie stanowisko - powiedział były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, odradzając przed "dolewaniem oliwy do ognia". Polityk jest oburzony krytyką Putina i stanowiskiem krajów popierających Ukrainę.

10:50. Putin już nie jest osobą, która może powiedzieć: pracuję na rzecz pokoju, on jest agresorem. Putin uświadomił sobie, że Ukrainę, jako całość stracił. Uruchamia plan „b” i to nie jest Krym. Prawdopodobnie tym planem „b” jest wschód Ukrainy – mówił w TVP Info Andrzej Halicki z PO.

10:45. Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier: Nie widać rozwiązania w sprawie Ukrainy. Odbyłem trudne spotkanie, długie i bardzo poważne, ale nie wystarcza to, by powiedzieć, że widać rozwiązanie. Nie mogę wysłać sygnału i powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, by znaleźć rozwiązanie i że Ukraina i Rosja będą rozmawiać" - powiedział Steinmeier.

10:40. Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała memorandum o udzieleniu Ukrainie przez Unię Europejską pomocy makroekonomicznej w wysokości 610 mln euro.

10:20. Lojalna wobec Kremla nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, by rozważyło możliwość uznania przez Moskwę niepodległości Naddniestrza.

Naddniestrze, to region autonomiczny Mołdawii, zamieszkany w znacznej mierze przez Rosjan (30 proc. ludności) i Ukraińców (29 proc.). Jest to pas ziemi o długości około 200 km i średniej szerokości około 12-15 km na lewym brzegu Dniestru.

10:10. Tylko Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy może prosić o wprowadzenie obcych wojsk na terytorium kraju – oświadczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu, p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow nawiązując do wypowiedzi przedstawicieli Rosji.

W poniedziałek ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że z prośbą o interwencję zbrojną na Ukrainie zwrócił się w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina Wiktor Janukowycz.

Leży to w kompetencjach wyłącznie parlamentu. I żadna prowokacja nie może odbywać się na podstawie oświadczenia jakiegoś obywatela, nawet byłego prezydenta. Prokuratura Generalna Ukrainy już przygotowuje wniosek o ekstradycję Janukowycza z Rosji

– zaznaczył Turczynow.

Fot. PAP/EPA

 

10:05. "Daily Telegraph": Rząd w Londynie obawia się, że ewentualne sankcje handlowe na Rosję mogłyby zaszkodzić globalnej gospodarce i perspektywie ożywienia europejskiej gospodarki. Gazeta powołuje się na tajny dokument sfotografowany na Downing Street.

Dokument najprawdopodobniej sfotografowano teleobiektywem w chwili, gdy niósł go w ręku przedstawiciel MSZ Hugh Powell. Zdaniem gazety upublicznienie jego treści okaże się dla premiera Davida Camerona kłopotliwe, ponieważ nastąpiło w czasie, gdy Amerykanie chcą zwiększyć nacisk na prezydenta Władimira Putina.

10:00. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że w 2015 roku wejdą do służby trzy nowe okręty desantowe, które dołączą do 19 będących już na wyposażeniu marynarki wojennej. Do służby mają też wejść dwa nowe śmigłowcowce.

9:55. Ambasador USA w Polsce na Twitterze: Działamy bardzo intensywnie w ONZ, OBWE, NATO, MFW, w Kijowie, i bilateralnie z Rosją.

9:50. Jeśli USA zastosują sankcje wobec Rosji za jej działania na Ukrainie, Moskwa może zrezygnować z dolara jako waluty, w której trzyma rezerwy i odmówić spłacania zadłużenia w amerykańskich bankach - powiedział doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew.

Według Głazjewa, gdyby władze w Waszyngtonie zdecydowały się zamrozić aktywa rosyjskich firm i osób prywatnych, Moskwa zaleciłaby wszystkim posiadaczom amerykańskich obligacji skarbowych w Rosji, by je sprzedali.

9:45. Micheil Saakaszwil w "Financial Times": w przypadku konfliktu na Ukrainie zarówno taktyka Rosji, jak i jej tłumaczenia są podobne jak w 2008 roku w Gruzji. Również obserwując reakcję Zachodu można mieć wrażenie deja vu.

Były prezydent Gruzji wskazuje, że Rosja od dawna była obecna w Gruzji, "uzbrajając i szkoląc lokalnych konspiratorów i kierując ich bezpośrednimi prowokacjami".

Podobnie rosyjska akcja z ubiegłego weekendu w celu przejęcia Krymu była tylko kolejnym krokiem ofensywy od dawna napierającej tempa

- twierdzi.

Kiedy w 2008 roku ostrzegałem, że Ukraina może być kolejną ofiarą (Rosji), nawet sprzyjający politycy w Ameryce i Europie podejrzewali u mnie pewne urojenia

- pisze Saakaszwili.

Fot. PAP/EPA

 

9:35. Baza Belbek: Ukraiński dowódca żądał od Rosjan dostępu do ukraińskich samolotów na pasie startowym. Żołnierze ruszyli do samolotów pod groźbą otwarcia ognia przez Rosjan - pisze Anshel Pfeffer z izraelskiej gazety "Haaretz".

9:30. Rada Najwyższa Ukrainy jest gotowa prowadzić dialog z władzami Krymu, jeśli zostaną wycofane wojska rosyjskie - zapewnia deputowany Batkiwszczyny, były szef ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenko.

Jak zaznaczył, parlament jest gotowy znacznie poszerzyć kompetencje krymskiej autonomii, ale przy zachowaniu suwerenności Ukrainy. Parlament jest też gotów w bardzo krótkim czasie przyjąć ustawę o statusie Sewastopola i ustawę o lokalnych referendach.

Poroszenko zaapelował do ukraińskich polityków, by pojechali na Krym wesprzeć ukraińskich żołnierzy oraz ludność cywilną półwyspu.

9:20. Polska nie jest zagrożona rosyjską inwazją - ocenia minister obrony Tomasz Siemoniak, pytany o to w związku z sytuacją na Ukrainie. Dodał, że decyzje NATO o ewentualnych działaniach mogą zapaść po rozmowach politycznych i wojskowych.

9:15. Odcięcie dostaw gazu przez Rosję byłoby większym problemem dla gospodarki rosyjskiej niż polskiej - uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

9:10. Ukraińska agencja informacyjna UNIAN: Po zakończeniu konfliktu wokół Krymu Prawy Sektor zostanie przekształcony w partię polityczną. Na razie przygotowywane są dokumenty do rejestracji.

9:00. Agencja Associated Press: Na Krymie nie doszło do działań zbrojnych po upływie rosyjskiego ultimatum dla sił ukraińskich - relacjonuje . Żadna ze stron nie podjęła działań. Ukraińskie okręty wojenne pozostają we wtorek rano w sewastopolskim porcie.

8:35. Marcin Wojciechowski, rzecznik MSZ, na Twitterze: Premier Ukrainy A.Jaceniuk zaproszony na czwartkową Radę Europejską do Brukseli na poziomie szefów rządów i państw

8.30 Kreml zapowiada konferencję Władimira Putina. Prezydent Rosji ma zabrać głos o 9. 30 polskiego czasu. To pierwsza konferencja od czasu kryzysu na Krymie.

7.30. Wojska polskie przemieszczają się w związku z ćwiczeniami, ale nie w związku z sytuacją na Ukrainie - powiedział w w TVN 24 minister obrony Tomasz Siemoniak.

7.00 Kreml nakazał wojskom w rejonie kaliningradzkm - powrót do baz. Agencje prasowe, powołując się na rzecznika Kremla, podają, że jednostki wojskowe zaangażowane w ogromne ćwiczenie wojskowe na zachodzie kraju dostały rozkaz powrotu do baz.

Zdaniem Dmitrija Pieskowa ćwiczenia, które - jak zarzekała się Moskwa - nie miały nic wspólnego z Krymem - zakończyły się sukcesem.
W ćwiczeniach, które objęły siły okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk, uczestniczyło ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów.

Fot. PAP/EPA

6.30 Premier Kanady Stephen Harper w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zaznaczył, że działania prezydenta Władimira Putina postawiły Rosję na drodze do dyplomatycznej i ekonomicznej izolacji, która może doprowadzić do całkowitego opuszczenia przez Rosję grupy G8.
Harper podkreślił, że sytuacja na Ukrainie pozostaje wyjątkowo poważnym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Ponownie wezwał Putina do wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy.

5.30 Kerry oczekiwany w Kijowie. Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry przyleci we wtorek do Kijowa, aby zademonstrować poparcie USA dla Ukrainy. W Brukseli, na wniosek Polski, zbierze się Rada Północnoatlatycka (NAC). Ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.
Artykuł ten stanowi, że strony traktatu "będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lubbezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

5.15 Zajęcie Krymu przez Rosję to początek końca reżimu prezydenta Władimira Putina, nawet jeśli on myśli, że to zwycięstwo. Putin udławi się Krymem - mówi PAP prof. NinaKhrushcheva z New School w Nowym Jorku, wnuczka przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa.

"Putin z pewnością myśli, że zajmując Krym odniósł wielkie zwycięstwo, bo udało mu się naprawić błędy popełnione przez jego poprzedników, +głupców+ za jakich uważa Nikitę Chruszczowa, który oddałKrym Ukrainie w 1954 roku i Borysa Jelcyna, który się o Krym nie upomniał, gdy rozpadł się Związek Radziecki w 1991 roku"

- powiedziała w rozmowie z PAP w poniedziałek prof. Nina Khrushcheva.

 

5.10 Rosja jest gotowa do rozmów na temat sytuacji na Ukrainie i wyjścia z kryzysu, ale pod pewnymi warunkami - podała w nocy z poniedziałku na wtorek rosyjska agencja Ria-Nowosti na swej stronie internetowej, powołując się na źródło w MSZ Rosji.
Jedynym z warunków jest realizacja porozumienia z 21 lutego, podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec z byłym już prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Rosja chce także, by w rozmowach uczestniczyły wszystkie siły polityczne Ukrainy.

5.00 Prezydent Barack Obama spotkał się w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, by omówić działania,  jakie USAi ich sojusznicy mogą podjąć w dalszej izolacji Rosji - poinformował Biały Dom.

3.30 Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował na twitterze, że na czwartkową Radę Europejską do Brukseli został zaproszony premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk  

2.42 USA zawiesiły współpracę wojskową z Rosją z powodu interwencji militarnej tego kraju na Krymie.

Wszelkie kontakty amerykańskich wojskowych z rosyjskimi wojskowymi zostają wstrzymane" - oświadczył w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Pentagonu John Kirby.   Odwołane zostają m.in. wspólne ćwiczenia, spotkania bilateralne, wizyty portowe i konferencje. "Wzywamy Rosję do deeskalacji kryzysu na Ukrainie i wycofania żołnierzy do ich baz na Krymie

- powiedział John Kirby. Podkreślił, że Pentagon uważnie śledzi rozwój wydarzeń na Ukrainie i jest wstałym kontakcie z sojusznikami USA.

2.00 Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu rozpoczęła prace na pakietem pomocy dla Ukrainy, który obejmuje gwarancję pożyczkową w wysokości minimum 1 mld dolarów.Trwają też konsultacje ws. możliwych sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na jej wojskową interwencję na Krymie.
Jak ogłosił w poniedziałek przewodniczący tej komisji, demokratyczny senator Robert Menendez, "rosyjska interwencja wojskowa na Ukrainie stanowi jasne pogwałcenie międzynarodowego prawa iwymaga szybkiej i skoordynowanej odpowiedzi międzynarodowej wspólnoty, by pomóc Ukrainie i przeciwdziałać aneksji ukraińskiego terytorium".

ansa/ PAP/TVN 24

 

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

Promocje na ciekawe książki wSklepiku.pl!

Zniżki sięgają nawet 90%!

SPRAWDŹ SAM!

 

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...