Seria wykładów "Krytyki Politycznej" za publiczne pieniądze: Omawianie dzieł Marksa i promocja narkotyków przez Kamila Sipowicza

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Budynek w którym mieściła się kawiarnia Nowy Wspaniały Świat stoi pusty. Środowisko związane z "Krytyką Polityczną" było więc zmuszone przenieść się dwie ulice dalej, na warszawski Foksal.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lokal Krytyki Politycznej, który dał schronienie niemieckim bandytom 11.11.11. nareszcie zniknął z reprezentacyjnej ulicy Warszawy

Sławomir Sierakowski i spółka, choć przycichli, to wciąż działają. Na jesień zaplanowali otwarcie Instytutu Studiów Zawodowych. Zaintrygowani, postanowiliśmy poczytać o tym, na czym ma on polegać, na co wydane będą pieniądze polskiego podatnika. Będą to serie wykładów m.in. o rozwoju i roli feminizmu w dzisiejszym świecie, o "rewolucji społecznej" (!) w latach 1939-1956, wreszcie będą to zajęcia poświęcone myśli socjalistycznej. Wykład na inaugurację Instytutu ma wygłosić Zygmunt Bauman.

Warto wyróżnić jednak dwie serie zajęć.

Pierwsza z nich nosi tytuł "Terry Eagleton i późny marksizm". W czym rzecz? Jak piszą autorzy:

W humanistycznym duchu Eagleton odczytuje pisma Marksa, dające się jego zdaniem sprowadzić do kilku niewygodnych pytań: „Dlaczego kapitalistyczny Zachód zakumulował więcej zasobów, niż udało się to kiedykolwiek w historii, a zarazem wydaje się bezsilny w próbach przezwyciężenia biedy, głodu, wyzysku i nierówności? (…) Czy jest tak, jak sugeruje wrażliwy liberalny reformista, że po prostu jeszcze nie zabraliśmy się za oczyszczanie tych siedlisk ludzkiego nieszczęścia, lecz w końcu się tym zajmiemy?

- czytamy na stronach Krytyki Politycznej. Refleksja nad pismami Marksa w duchu pytania o "oczyszczenie siedlisk ludzkiego nieszczęścia", którym jest kapitalistyczny Zachód. Groteskowo? Strasznie? Ocenę pozostawiamy Czytelnikom. Najlepsze zostawiliśmy na deser.

Otóż z serią wykładów wystąpi Kamil Sipowicz, życiowy partner piosenkarki Kory, oskarżonej o posiadanie narkotyków. Dr Sipowicz, jak przedstawiany jest na stronach "Krytyki", przeprowadzi serię zajęć pod tytułem:

Psychodeliki w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii.

Konkrety?

Opisze (dr Sipowicz - dop. wP) również słynny wynalazek Alberta Hofmanna (LSD-25) oraz doświadczenia związane z jego odkryciami: LSD, psylocybiną, LSA, „szałwią proroków”, a także inne substancje, m.in. słynną „molekułę Boga”, DMT. Przedmiotem wykładów będą również psychodeliki (rośliny i grzyby, takie jak lulek, bieluń, sporysz, tojad, oman) występujące na terenach Polski i szerzej, Słowiańszczyzny, omawiane w oparciu o liczne badania polskich etnografów (Moszyński), etnobotaników, archeobotanikow i historyków farmacji

- czytamy. Do tego mąż Kory opowie, jak powszechne na przestrzeni cywilizacji ("od Atlantydy aż po Scytów") było stosowanie środków odurzających. Wreszcie Sipowicz ma zanalizować to, jak narkotyki wpływały na literatów; w segmencie poświęconym literaturze XXI wieku opowiedzieć o tym mają m.in. Dorota Masłowska, Jaś Kapela i Manuela Gretkowska. Słowem - Sipowicz ma zamiar mówić o tym, jak to narkotyki pięknie wpływają na twórców i społeczeństwa każdej epoki i każdej cywilizacji.

CZYTAJ TAKŻE: Kuriozum roku? Za pieniądze podatnika, nasze pieniądze, skrajna lewica wystawia sobie sztukę o... Sławomirze Sierakowskim!

Krótko mówiąc, Krytyka Polityczna sowite dotacje ze strony państwa (tylko na sam kwartalnik otrzymali ponad 100 tys. złotych, do tego dochodzą inne projekty - m.in. te dotyczące wydawania książek) przeznaczane na ich działalność pójdą na omawianie dzieł Marksa, refleksje nad istotą feminizmu oraz promocji, bo tak to należy nazwać, narkotyków.

Działalność kulturalna "Krytyki Politycznej", choć niebezpieczna, nie jest wszystkim z czego zasłynęło to środowisko. Już za niecałe dwa miesiące kolejny Marsz Niepodległości. Czy w siedzibie na Foksal znajdzie się miejsce dla przyjaciół z Niemiec?

CZYTAJ WIĘCEJ: UJAWNIAMY. Żmijewski, działacz "Krytyki Politycznej", w FAZ: "To dobrze, że berlińscy wojownicy pomogli nam w Warszawie przeciwko faszystom"

"Krytyce Politycznej" warto i trzeba patrzyć na ręce. Zwłaszcza dlatego, że na ich działalność przeznaczane są pieniądze nas wszystkich.

lw, krytykapolityczna.pl

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...