Polska spłaca ostatnią transzę długu Gierka - 297 milionów dolarów. Trwało to 32 lata. Na ile zadłużyli nas aktualnie rządzący?

Zegar długu publicznego - stan na koniec lipca br. Fot. wPolityce.pl
Zegar długu publicznego - stan na koniec lipca br. Fot. wPolityce.pl

Trzy lata temu w świat poszła wiadomość, że spłaciliśmy długi, które Polska zaciągnęła w czasach rządów Edwarda Gierka. Okazuje się, że informacje te nie były do końca precyzyjne. Jak czytamy w "Polsce The Times", dopiero z końcem października bieżącego roku Ministerstwo Finansów wyśle do Klubu Londyńskiego ostatnią transzę, która wynosić będzie 297 milionów dolarów. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć, że długi Gierka zostały spłacone. Spłacaliśmy je ponad trzydzieści lat.

Licznik zadłużenia ma się jednak dobrze - według tego, który stoi w centrum Warszawy - zadłużenie Polski przekroczyło 842 miliardy złotych. Projekt budżetu na 2013r. zakłada, że same odsetki od pożyczek obciążą nasze państwo na niemal 8 miliardów złotych. W porównaniu z całym długiem są o wiele wyższe. Są jednak bardziej dramatyczne wyliczenia - według Instytutu Globalizacji szacuje, że zadłużenie kraju przekroczyło bilion złotych, a odsetki są niemal trzy razy wyższe niż te opisane w projekcie budżetu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Łangalis dla Stefczyk.info: Polska ma ponad bilion złotych długu. Same odsetki to 22 miliardy zł rocznie

Warto przypomnieć też słowa ministra Rostowskiego, który jeszcze kilka miesięcy temu apelował do Leszka Balcerowicza o ściągnięcie zegara długu z centrum Warszawy. Według słów Rostowskiego "skończył się w Polsce okres długu".

CZYTAJ TAKŻE: "Leszku! Ściągnij licznik - zagrożenie minęło!" - Rostowski w liście otwartym do Balcerowicza ogłasza Zieloną Wyspę

W ciągu czterech lat rządów Platformy Obywatelskiej dług publiczny zwiększył się o ponad 300 miliardów złotych. Nie bez przyczyny wielu ekonomistów porównuje ten okres do rządów Edwarda Gierka, analizując, że rząd zaciągnął pożyczki dwukrotnie wyższe od tych gierkowych.

Donald Tusk swoimi działaniami nawiązuje do najgorszych tradycji Gierka. Zadłuża kraj w szybszym tempie niż on

- mówił kilka miesięcy temu prof. Krzysztof Rybiński.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk zadłuża kraj w szybszym tempie niż Gierek - uważa K. Rybiński

Trzydzieści dwa lata potrzebowała Polska, aby spłacić dług, który zaciągnął Edward Gierek. Porównania nasuwają się same.

lw, "Polska The Times"

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...