Osa nadaje (140): Jak Trójka zablokowała Kukiza. "Za dużo tu urny wyborczej, a za mało muzyki. Naszpikowana politykierstwem"

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Jak naprawdę było z piosenkami z najnowszej płyty Pawła Kukiza pt. "Siła i Honor"? Artysta twierdzi, że jest blokowany ze względu na patriotyczny charakter swoich utworów, także w Polski Radiu. Tak mówił o tym w "Uważam Rze":

Polskie Radio twierdzi, że gra pana piosenkę.

Czytałem tę informację dokładnie, choć nie jest pewne kto dokładnie to powiedział – czy ktoś z Programu I czy z Trójki. Twierdzą, ze od kwietnia na playliście znajduje się piosenka Kukiza promująca nowy album Kukiza „Siła i Honor”. A jaka jest prawda? To jest piosenka „Czary mary” promująca album zespołu „Kukiz i Piersi”, który ukaże się pod koniec roku. Zupełnie inny utwór, innego zespołu. Zresztą, grają to tylko w Programie I. To im nie przeszkadza wytwarzać komunikaty, że wszystko jest w porządku. Kompletny brak odpowiedzialności za słowo albo świadectwo na to, że nie słuchali płyty bo piosenki o której mówiłem na płycie „Siłai Honor”  nie ma.

Z dokumentu, który wpadł w ręce naszej zaprzyjaźnionej osie wynika jednak, że piosenki Kukiza nie są grane w radiowej Trójce świadomie. Co więcej, zebranie na którym o tym zdecydowano przypominało zebranie partyjne, gdzie każdy starał się przekonać, że on najbardziej nie lubi artysty.

W notatce podpisanej przez Dyrektor - Redaktora Naczelnego Programu 3 Magdalenę Jethon czytamy m.in:

Na początku lipca podczas kolegium redakcyjnego przedstawiono opinie na temat przesłuchanego materiału (CDR z 8 piosenkami).

 

Poniżej są podane "przykładowe recenzje", co ciekawe, anonimowe! Oto wyjątki z tych wypowiedzi:

1.

W przypadku wykonawców, których lata świetności przypadają na czasy odległe o co najmniej 10 lat, a tyle minęło od ostatnich sukcesów artysty, jeśli nowy materiał nie jest naprawdę na wysokim poziomie produkcyjnym, jeśli nie pokazuje rozwoju i śledzenia tego, jak zmienia się rynek muzyczny, jestem na nie. Płyta p. Kukiza brzmi tak, jakby od kilkunastu lat nie zmieniło się w muzyce, a tak nie jest. Podobnie jak w przypadku ostatniej płyty Kory, uważam, że i tu gwiazda z przeszłości nie potrafi odnaleźć się artystycznie w nowych czasach. Odnaleźć na wysokim poziomie.

Przede wszystkim jednak uważam, że jest to materiał po prostu za głośny i zbyt mocny - zarówno w warstwie muzycznej jak i słownej - by grać go w audycjach porannych czy popołudniowych. Dając patronat bylibyśmy zobowiązani do takich działań. Mając na myśli kształt i brzmienie naszej listy, ta muzyka po prostu do niej nie pasuje".

 

2.

Muzyka na tej płycie jest gdzieś między Sabatonem a Luxtorpedą. Nie mieliśmy patronatów nad tamtymi wydawnictwami, a obie grupy dotarły na pierwsze miejsce Listy przebojów. Ogólnie nie gramy w Trójce takiej mocnej muzyki rockowej. Problem największy jest taki, że w piosenkach tekstowych, a taki jest Kukiz trzeba rozumieć słowa. Ja nie słyszę tekstu w większości utworów.

3.

Oprócz ewentualnie "Obławy" muza jest zdecydowanie za ciężka na poranek czy przedpołudnie. Z uwagi na bardzo dużą liczbę propozycji patronatów jaką dostajemy i ograniczone miejsce na antenie na ich realizację, jestem przeciw.

4.

Oddając głos na płyty, które moim zdaniem powinny otrzymać patronat Trójki, kieruję się dwoma kryteriami - czy jest to muzyka, która spodoba się słuchaczowi radia, o którym myślę (...) i czy - wywiązując się z patronackich zobowiązań - ta muzyka zagra dobrze na radiowej playliście, w ciągu dnia. Jeśli płyta nie spełnia tych warunków, nie popieram patronatu. Tak właśnie było w przypadku nowej płyty p. Kukiza.

5.

Dosyć sprawna pod względem muzycznym, gorzej z wokalem, a konkretnie dykcją. W kilku przypadkach trudno zrozumieć tekst. Ponadto ciężko wybrać z niej jakiś utwór na dzienną playlistę, bo płyta jest bliska stylistyce ostrego rocka. Takich płyt jest sporo i co najważniejsze większość z nich nie wnosi do muzyki nic szczególnego.

6.

Brzmieniowo jakaś połowa lat 80. (...)

7.

Z całą pewnością nie są to piosenki jakie można w neutralny sposób umieścić na play liście jakiejkolwiek rozgłośni. Większe fragmenty płyty znajdą się z pewnością w audycjach autorskich wzbogacone o być może nawet autorski komentarz Pawła Kukiza.

8.

Paweł wrócił i ... dobrze. Nie pamiętam ile to już lat czekam na Jego nową muzykę. Niepodrasowaną jajcarską retoryką, nie pouczającą jak z katedry, nienaszpikowaną polityką (a może bardziej politykierstwem). Takiego Kukiza chciałbym usłyszeć. A na nowej płycie takiego Kukiza jest mało.

Dlaczego Paweł nie poszukuje, a głównie krzyczy - tego wciąż nie mogę zrozumieć. Zdecydowanie trochę za dużo tu urny wyborczej, a za mało muzyki. (...) A Erikę Steinbach i polityków zostawmy... politykom. Ja mam już (trochę) dość.

 

Dyrektor Jethon dodaje:

Następnie odbyło się głosowanie. Wszyscy redaktorzy głosowali przeciwko objęciu płyty patronatem medialnym.(...) Brak patronatu nad nowym, solowym albumem Pawła Kukiza nie przekreśla szans na zaistnienie którejś z piosenek na naszej antenie. Całej płyty "Siła i Honor" jeszcze nie mamy, bo jej premiera przewidziana jest na wrzesień.

Dyrektor-Redaktor Naczelna Programu 3 Magdalena Jethon

 

Ostatni wywiad Kukiza dla "Uważam Rze":

CZYTAJ: Paweł Kukiz w "Uważam Rze": PO musi odejść! "Państwo polskie spadło w ruski las, w błoto. I nic! Zawołano „Polacy, nic się nie stało"

oraz

Kukiz ujawnia: śniadanie premiera Tuska z celebrytami w TVN to była ustawka. "Wtedy następowało kopnięcie w słuchawkę Mellera"

wu-ka

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...