Rosyjscy żołnierze przypuściłi szturm na ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu. Kryzys krymski. RELACJA NA ŻYWO

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Piątek to kolejny dzień napiętej sytuacji na Krymie. Wczoraj do gry bardziej zdecydowanie niż do tej pory wkroczyła Unia Europejska, nakładając - aczkolwiek symboliczne - sankcje na Rosję. Czy przyczyni się to do eskalacji konfliktu czy może pozwoli rozpocząć międzynarodowy dialog? Poniżej relacja na żywo z piątkowych wydarzeń na Krymie, a także na arenie międzynarodowej.

CZYTAJ TEŻ RELACJĘ Z CZWARTKU: Tusk w Dublinie spotkał się z Tymoszenko. Była premier dziękowała za aktywność Polakom. Omówiono możliwe scenariusze. NASZA RELACJA

00.53 USA ostrzegły swych obywateli przed podróżami na Ukrainę.

Sytuacja w tym kraju jest nieprzewidywalna i może bardzo szybko się zmienić

- poinformował w piątek Departament Stanu.  Władze USA zaapelowały o zachowanie szczególnej ostrożności do tych Amerykanów, którzy już przebywają na Ukrainie, a zwłaszcza na Krymie

23.00 Julia Tymoszenko przyleciała w piątek późnym wieczorem na leczenie do Berlina- poinformowała niemiecka agencja dpa. Z lotniska Schoenefeld była szefowa ukraińskiegorządu pojechała prosto do kliniki Charite.

22.50 - Atak na jednostkę wojskową A2355 w Sewastopolu został przerwany - mówił na antenie niezależnego, internetowego Radia Publicznego działacz UDARU Dmitrij Bilotserkowets.

22.01 Rosja wyłącza na Krymie jeden po drugim sygnały ukraińskiego radia i telewizji, zastępując je rosyjskimi. Kanał 1. telewizji zastąpiła rosyjska TNT,  kanał "Inter" - moskiewska NTV, na  miejsce  "1+1" pojawił się moskiewski Pierwszy Kanał. W czwartek sygnał analogowy telewizji "Czernomorski" został zastąpiony sygnałem telewizji "Rossija RTR", a zamiast 5. Kanału pojawiła się "Rossija 24".

21. 30 Rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu - podała w piątek wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Jednocześnie ministerstwo obrony poinformowało, że ok. 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych.
Według agencji Interfax-Ukraina, powołującej się na zastępcę oficera dyżurnego w Sewastopolu, rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową A2355. Agencja Reutera podaje, że ludzie,którzy wdarli się do jednostki, są "najprawdopodobniej rosyjskimi żołnierzami", a podczas szturmu nie doszło do wymiany ognia.

21. 10 Premier Kanady Stephen Harper poinformował w piątek, że jego kraj wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników, wymierzone w osoby, których "działania mogą stanowić zagrożenie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy".

20.50 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w piątek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ewentualne sankcje nałożone przez USA na Rosję "odbiją się na Ameryce jak bumerang" - poinformował MSZ Rosji.

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie.

Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna

- powiedział w piątek rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

19. 50 Tatarzy krymscy we wszystkich meczetach półwyspu modlili się w piątek o pokój i stabilność na Krymie. Zaapelowali też o modlitwy w tej intencji do przedstawicieli innych wyznań.

19:13Szef MON rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy.

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał telefonicznie w piątek popołudniu z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem. Siemonak zapewnił o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu.

Ustaliliśmy, że szybko spotkają się nasi przedstawiciele ws. konkretnej współpracy. Trzeba przejrzeć dotychczasowe plany, ale przede wszystkim skupić się na bieżących problemach

- powiedział PAP Siemoniak. Dodał, że rozmowa dotyczyła także misji OBWE, w której bierze udział dwóch polskich oficerów.

19:04. Prezydent Hollande przyjął Witalija Kliczkę.

Prezydent Francji Francois Hollande, który przyjął w piątek w Paryżu szefa ukraińskiej partii UDAR Witalija Kliczkę, podkreślił, że nie może się odbyć referendum w sprawie przyszłości Krymu, "o ile sama Ukraina nie zdecyduje się go zorganizować".

Hollande skrytykował niefortunną decyzję "pseudoparlamentu" Krymu, który chce przyłączenia tego regionu do Rosji. Podkreślił, że "terytorialna integralność Ukrainy i jej suwerenność nie mogą być przedmiotem negocjacji". Dodał, że jest to zarówno stanowisko Unii Europejskiej, jak i USA.

18:50. MFW: jesteśmy pod wrażeniem determinacji Ukraińców.

MFW "jest pod wrażeniem" determinacji, z jaką nowy rząd Ukrainy pragnie wdrażać reformy gospodarcze - poinformował w piątek dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam po powrocie z Kijowa. Misja ekspertów MFW na Ukrainie pozostanie tam do 14 marca.

Jestem pod wielkim wrażeniem odpowiedzialności i zaangażowania nowych władz Ukrainy w program reform gospodarczych

- ogłosił Moghadam w komunikacie, dodając, że imponująca jest też determinacja rządu dotycząca walki z korupcją.

18:14. Tatarscy uchodźcy z Krymu znajdują schronienie i pomoc we Lwowie.

Przybywają do Lwowa pociągami i samochodami, odkąd Krym znalazł się pod kontrolą rosyjskich wojsk. AFP opisuje początek drugiego cichego eksodusu krymskich Tatarów na zachód Ukrainy, od kiedy za Stalina, w latach 1932 - 33,  próbowali uciekać przed Wielkim Głodem.

Kobieta otulona w długi czarny płaszcz, w chuście na głowie, wysiada z wagonu na dworcu we Lwowie z trójką małych dzieci. Najmłodsze ma dwa lata, najstarsze - pięć. Jest jedną z setek ukraińskich Tatarów uciekających z Krymu, kontrolowanego teraz przez wojska rosyjskie, do bastionu ukraińskich patriotów - zaczyna francuska agencja swój reportaż ze Lwowa.

Dopóki rosyjscy żołnierze pozostaną na Krymie, będę chronić moje dzieci: tutaj czuję się bezpieczna

- wyjaśnia Tatarka.

17:43. Hiszpania: Zgoda na zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej.

Hiszpański rząd wyraził zgodę na znaczące zwiększenie amerykańskiej obecności militarnej w dwóch strategicznych dla obszaru Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu bazach wojskowych na terenie Hiszpanii, w miastach Rota pod Kadyksem i Moron koło Sewilli.

Hiszpański minister obrony Pedro Morenes poinformował o zawartym porozumieniu na konferencji prasowej zwołanej w piątek po posiedzeniu Rady Ministrów.

Hiszpania zgodziła się na prośbę USA, aby w bazach tych stacjonowała odtąd znacznie większa liczba żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej i dwukrotnie większa liczba samolotów wojskowych USA.

17:32. Tusk: referendum na Krymie - nielegalne.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że referendum na Krymie będzie "w sposób ewidentny nielegalne" i narusza suwerenność Ukrainy. Tusk poinformował, że podpisanie części politycznej umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina może nastąpić na przełomie marca i kwietnia w Kijowie.

Tusk powiedział dziennikarzom w drodze powrotnej z Dublina, że "w żaden sposób nie można akceptować referendum na Krymie".

Wiąże się to z koniecznością odmowy uczestniczenia (w referendum) jakichkolwiek obserwatorów, żeby nie było jakichś dwuznaczności

- zaznaczył szef rządu.

Czy Rosja zatrzyma się w związku z tym - takiej gwarancji nie mamy. Mamy gwarancję, że jeśli nie podejmiemy żadnych kroków, to Rosja na pewno się nie zatrzyma. Europa nie ma wyjścia

- podkreślił Tusk.

17:19. Amerykański niszczyciel wpłynął na Morze Czarne.


fot. PAP/EPA

Amerykański niszczyciel USS Truxtun należący do zespołu okrętów skupionego wokół lotniskowca atomowego USS George H.W. Bush. wpłynął w piątek na Morze Czarne, by wziąć udział we wspólnych manewrach z jednostkami bułgarskimi i rumuńskimi.

Okręt, z 300-osobową załogą, ma na pokładzie rakiety Tomahawk i ASROC, przeznaczone do walki z okrętami podwodnymi oraz dwa śmigłowce Seahawk.

17:05. Watykan apeluje o negocjacje w sprawie Ukrainy.

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin zaapelował w piątek o poszukiwanie rozwiązania kryzysu ukraińskiego na drodze negocjacji.

Wyrażamy pragnienie, by w tak niepokojącej sytuacji, jak wszyscy zauważyli, można było rozmawiać

- oświadczył.

Kardynał Parolin powiedział w Rzymie podczas publicznego spotkania w ambasadzie Francji:

Uważam, że na Ukrainie można poszukiwać rozwiązania, w którym każda ze stron będzie mogła stać na straży swoich interesów, jednocześnie przede wszystkim stojąc na straży dobra kraju i ludności.

17:00. Moskwa jest zdziwiona i zaszokowana tym, jak ukraińskie media "ordynarnie przeinaczają" słowa stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Witalija Czurkina dotyczące kontaktów Rosji z władzami w Kijowie - oświadczyło w piątek rosyjskie MSZ.

Szczególnie prowokacyjnie wygląda teza o rzekomej decyzji Moskwy o zerwaniu w obecnej sytuacji stosunków dyplomatycznych z Ukrainą

- podkreśliło ministerstwo.

Według MSZ informację o tym, że Rosja zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą podały wcześniej "liczne ukraińskie media". Nazw tych mediów nie wymieniono.

16:38. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi manifestowało w Moskwie poparcie dla Krymu.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przyszło w piątek wieczorem na Wasilewski Spusk przed murami Kremla, aby zamanifestować poparcie dla przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej.

W innej części Moskwy - na placu Aleksandra Puszkina - około 200 osób protestowało przeciwko interwencji wojskowej Rosji na Ukrainie.

My, uczestnicy wiecu, w imieniu całego narodu rosyjskiego zwracamy się do prezydenta Rosji Władimira Putina z żądaniem udzielenia poparcia decyzji parlamentu Krymu o ponownym zjednoczeniu z Rosją. Wzywamy do pilnego zwołania posiedzenia Dumy Państwowej i Rady Federacji, aby rozpocząć procedurę przyjęcia Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej i przypieczętować wybór ludzi na rzecz przyłączenia do Rosji

- głosi uchwała.

16:30. Ukraińscy wojskowi demonstrują przywiązanie do swojego kraju i przysięgi, którą składali.

16:20. Tureckie F-16 poderwały się w górę, po tym jak rosyjski samolot przeleciał wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego.

16:19. Moskwa ostro krytykuje wydalenie rosyjskich wojskowych z Kanady.

Na czwartkową decyzję rządu kanadyjskiego, który nakazał opuszczenie Kanady dziewięciu rosyjskim wojskowym przebywającym tam w ramach programu wymiany między resortami obrony, Moskwa zareagowała oskarżeniem Ottawy o "zdecydowanie nieprzyjazną postawę".

Krok ten wpisuje się w zdecydowanie nieprzyjazną postawę, jaką obserwuje się w ostatnich dniach w Ottawie, która chce zerwać kontakty wojskowe z Rosją

- oświadczył w piątek rosyjski wiceminister obrony, Anatolij Antonow.

Strona kanadyjska - dodał Antonow - najwyraźniej stara się prześcignąć swych zachodnich kolegów w staraniach o jak najdotkliwsze ukaranie Rosji.

15:47. Gazprom ostrzega Ukrainę przed nowym kryzysem gazowym.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył w piątek, że rosnące zadłużenie Ukrainy, zalegającej z płatnościami za rosyjski gaz, wynoszące już 1,89 mld USD, grozi pojawieniem się nowego kryzysu, jeśli chodzi o tranzyt tego surowca.

7 marca przypadał ostateczny termin opłaty za lutowe dostawy gazu na Ukrainę. Płatności tytułem spłaty długu Gazprom nie otrzymał. Z uwzględnieniem zniżki, która obowiązuje w pierwszym kwartale, przeterminowane zadłużenie znacznie wzrosło i wynosi 1 miliard 890 milionów dolarów

- poinformowałszef Gazpromu.

Miller powiedział, że wzrost ukraińskiego zadłużenia "w praktyce oznacza, że Ukraina przestał apłacić za gaz". Dodał, że Gazprom nie może dostarczać gazu bezpłatnie.

Albo Ukraina spłaci zadłużenie i opłaci bieżące dostawy, albo pojawi się ryzyko powrotu do sytuacji z początku 2009 roku

- ostrzegł.

15:36. MSZ wzywa polskich obywateli do opuszczenia Krymu.

Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu - komunikat tej treści ukazał się w piątek po południu na stronie internetowej resortu.

MSZ podkreśla, że wszystkie osoby przebywające na Krymie

powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat, a w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa kontaktować się bezpośrednio z Konsulatami Generalnymi RP w Charkowie, Doniecku, Odessie i Sewastopolu.

15:35. Szef MSW: Polsce nie grozi fala uchodźców z Ukrainy.

Polsce nie grozi fala uchodźców z Ukrainy - zapewnił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który w piątek na Podkarpaciu sprawdzał gotowość służb na ewentualne przyjęcieuchodźców z tego kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ

15:29. 1,3 mln zł zebrała Caritas Polska na pomoc dla Ukrainy.

1,3 mln zł zebrała do tej pory Caritas Polska na pomoc dla Ukrainy - poinformował w piątek dyrektor Caritas Polska Marian Subocz. Zainicjowana 19 lutego, po wydarzeniach na Majdanie, akcja polega na wysyłaniu sms-ów na nr 72052 z hasłem pomagam. Każdy sms to 2,46 gr.

Oprócz wpływów z charytatywnych sms-sów, na kwotę 1,3 mln zł złożyły się też przekazy na konto "Solidarni z Ukrainą" - dodał Subocz.

15:27. Miller krytycznie o szczycie UE ws. Ukrainy: zamiast sankcji sankcyjki.

Szef SLD Leszek Miller skrytykował ustalenia czwartkowego szczytu UE ws. Ukrainy. Według niego są one rozczarowujące, a Ukraina dostała gorszą ofertę niż poprzednio, a zamiast sankcji są co najwyżej sankcyjki.

Wczorajszy szczyt Unii Europejskiej jest rozczarowujący. Mogę tylko współczuć premierowi Donaldowi Tuskowi tego, że jego oferta nie została przyjęta

- powiedział szef SLD na piątkowym briefingu.

14:31. Państwa wyszehradzkie, nordyckie i bałtyckie: sytuacja na Ukrainie krytyczna.

Sytuacja na Ukrainie jest krytyczna, rosyjskie siły wojskowe dokonały aktu agresji wobec tego kraju - oświadczyli szefowie MSZ Grupy Wyszehradzkiej, krajów nordyckich i państw bałtyckich. Wezwali Rosję do odwołania decyzji zezwalającej na użycie siły na Ukrainie.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski ministrowie - wśród nich szef polskiego MSZ Radosław Sikorski - obradowali w estońskiej Narwie od czwartku. Spotkanie było przede wszystkim poświęcone omówieniu sytuacji na Ukrainie oraz współpracy regionalnej m.in. w zakresie bezpieczeństwa i energetyki.

W czasie spotkania ministrowie przyjęli wspólne oświadczenie, w którym przyznają, że sytuacja na Ukrainie jest krytyczna, potwierdzają, że przeciwko europejskiemu krajowi został dokonany akt agresji przez rosyjskie siły wojskowe. Wzywają Federację Rosyjską do odwołania decyzji Rady Federacji, która zezwala na użycie siły na terenie Ukrainy, która jest w ich oczach pogwałceniem prawa międzynarodowego

- powiedział w piątek PAP Wojciechowski.

fot. twitter.com

14:24. "Wiedomosti": wydarzenia na Krymie mogą ożywić separatyzm w Rosji.

Wydarzenia na Krymie mogą spowodować wzrost nastrojów separatystycznych w samej Federacji Rosyjskiej i u jej granic - ostrzega w piątek dziennik "Wiedomosti".

Ciekawe, jak zareaguje Kreml, jeśli Karelia zechce przeprowadzić referendum w sprawie przyłączenia do Finlandii, Buriacja - do Mongolii, zaś Tatarstan przypomni sobie o przyjętej w 1990 roku deklaracji o suwerenności państwowej, która wprowadziła prymat prawa republiki nad prawem ZSRR i uznała bogactwa naturalne republiki za własność narodu Tatarstanu

- pisze ta opiniotwórcza gazeta.

14:06. Rosyjskie MSZ: stanowisko UE niekonstruktywne; odpowiemy na sankcje.

Rosyjskie MSZ oświadczyło w piątek, że Unia Europejska zajęła "skrajnie niekonstruktywne stanowisko", zawieszając rozmowy o liberalizacji przepisów wizowych. Zapowiedziało działania odwetowe w razie wprowadzenia wobec Rosji sankcji.

Rosja nie akceptuje języka sankcji i pogróżek

i wystosuje odpowiedź w razie wprowadzenia wobecniej sankcji - podkreślił rosyjski resort w oświadczeniu.

13:57. Tusk: wydarzenia na Ukrainie historycznym egzaminem dla UE.

Wydarzenia na Ukrainie są poważnym testem dla Unii Europejskiej - ocenił wpiątek w Dublinie premier Donald Tusk. Podkreślił, że decyzje czwartkowego szczytu UE pokazały, iż ma ona szansę zdać ten historyczny egzamin.

To, co dzieje się dzisiaj za wschodnią granicą Europy, to nie tylko narastające zagrożenie ze strony wielkiego, wschodniego sąsiada europejskiego. To przede wszystkim najprawdziwszy, najgłębszy test jakości naszej Wspólnoty

- powiedział Tusk w wystąpieniu na kongresie wyborczym Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania w Europie.

Kiedy mówimy o Europie i kryzysie (gospodarczym - PAP), który gnębił Europę, to mówiliśmy przede wszystkim o tym, czym jest nasza wspólnota. Kiedy pomagamy Ukrainie, to tak naprawdę definiujemy na nowo wspólnotę europejską

- dodał.

fot. twitter.com

13:50. Amerykański niszczyciel zbliża się do Morza Czarnego. USS Truxtun minął cieśninę Dardanelę.

13:31. MSZ: Misji obserwatorów z OBWE znów nie wpuszczono na Krym.

Wojskowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracyw Europie (OBWE) w piątek znów nie zostali wpuszczeni na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu - powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.

Według niego misja OBWE ponownie próbowała w piątek wjechać na Krym, ale nie przepuszczono jej przez punkty kontrolne, których strzegą ludzie z bronią.

fot. twitter.com

13:05. Mieszkańcy Odessy nie chcą Rosji. Dzwonią do Putina i mówią: "Władimir, idź do domu..."

 

12:55. Jaceniuk: Rozmowy z Rosją tylko po wycofaniu jej wojsk z Krymu

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził w piątek gotowość do rozmów z Rosją, która jednak musi wcześniej wycofać z Krymu swoje wojska, wywiązywać się z podpisanych przez siebie umów i "przestać wspierać separatystów i terrorystów na Krymie".

Jaceniuk powiedział w Kijowie na konferencji prasowej, że zabiegał o drugą rozmowę telefoniczną z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Podczas sobotniej rozmowy Miedwiediew zapewnił Jaceniuka, że decyzja o wprowadzeniu wojsk na terytorium Ukrainy na razie nie zapadła, a "podjęto tylko decyzję o takiej prawdopodobnej możliwości".

12:53. Wiec poparcia dla Ukrainy w Użhorodzie.

12:45. Przewodnicząca Rady Federacji: Uczciwe wybory na Ukrainie nie są obecnie możliwe

Walentina Matwijenko wyraziła w piątek opinię, że na Ukrainie nie ma warunków do przeprowadzenia uczciwych, równoprawnych, przejrzystych i otwartych wyborów prezydenckich.

Matwijenko uważa, że decyzja o wyborach była pochopna i "nasuwa pytania".

Naszym zdaniem na Ukrainie nie ma dziś warunków do przeprowadzenia tych wyborów

- powiedziała przewodnicząca Rady Federacji.

12:41. Ambasador Ukrainy pozytywnie o pomyśle stworzenia polskiej grupy eksperckiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski jako bardzo ważną ocenił ideę powołania polskiej grupy eksperckiej mającej pomóc Ukrainie w czasach przemian. Jego zdaniem grup amogłaby zacząć od pomocy Ukrainie w transformacji administracyjno-terytorialnej.

12:40. Obserwatorzy OBWE jeszcze raz próbują dotrzeć na Krym. Wśród nich dwaj Polacy.

12:20. Przedstawiciele państw bałtyckich i nordyckich zebrali w Estonii potępili "rosyjski atak na integralność Ukrainy" i stwierdzili, że referendum na Krymie będzie "nielegalne".

12:13. Ukraińscy paraolimpijczycy grożą wycofaniem się z udziału w Soczi

Szef ukraińskiej reprezentacji paraolimpijskiej zagroził w piątek wycofaniem się z igrzysk paraolimpijskich w Soczi, jeżeli wojska rosyjskie zaatakują Ukrainę. Zaapelował także do władz w Moskwie o utrzymanie pokoju w trakcie zmagań paraolimpijczyków.

11:55. Rzecznik Władimira Putina: - Uznanie przez Zachód przewrotu na Ukrainie przeczy prawu międzynarodowemu.

11:50. Szef francuskiego MSZ ostrzega Rosję

Szef MSZ Francji Laurent Fabius powiedział w piątek, że jeśli nie poskutkuje pierwszy stopień sankcji przeciwko Rosji w związku z jej interwencją na Ukrainie, może zostać zastosowany drugi stopień uderzający w rosyjski biznes i ludzi z otoczenia Władimira Putina.

11:30. Tsn.ua: Moskwa nie uznaje legitymizacji obecnych władz na Ukrainie, dlatego zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą – powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin.

11:29. Ukraiński ruch Prawy Sektor uważa, że na Krymie może dojść do wojny i przygotowuje się do udziału w takim konflikcie. Powiedział o tym szef kijowskiej organizacji tego ugrupowania Andrij Tarasenko.

Ruch nie wyklucza swego udziału w konflikcie na Krymie, jeśli Rosja będzie kontynuowała eskalację konfrontacji w Autonomicznej Republice Krymu - oświadczył Tarasenko.

Druga strona medalu, to wojna. Nie wykluczamy tego wariantu. (...) Prowadzimy mobilizację, przygotowujemy się do odparcia agresji zbrojnej

- powiedział.

Jeśli Kreml będzie mimo wszystko parł dalej, będziemy walczyć, do końca bronić naszego ojczystego państwa

- mówił Tarasenko na konferencji prasowej.

CZYTAJ WIĘCEJ

11:26. Rosyjskie MSZ oświadczyło, że decyzja NATO w sprawie rewizji współpracy Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją pokazała "stronnicze stanowisko" zajmowane przez NATO w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Za wyjątkowo niebezpieczne uważamy próby wciągnięcia +czynnika NATO+ (w sprawę) Ukrainy, gdzie już teraz sytuacja jest złożona i drażliwa, gdyż wprowadza dodatkowe napięcie i podkopuje perspektywy uregulowania sytuacji

- oświadczyło rosyjskie MSZ.

11:23. Premier Donald Tusk rozmawiał w Dublinie z przewodniczącym ukraińskiej partii UDAR Witalijem Kliczką o sytuacji na Ukrainie. Kliczko dziękował za wsparcie i zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie.

Sekretarz stanu w KPRM Paweł Graś powiedział po spotkaniu, że Kliczko dziękował Tuskowi i Polsce za wsparcie i mocne zaangażowanie naszego kraju w pomoc Ukrainie i Ukraińcom - zarówno za wsparcie na arenie międzynarodowej, jak i pomoc dla rannych na Majdanie.

Według Kliczki "polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być inspiracją i wzorem dla przemian na Ukrainie" - relacjonował Graś.

Kliczko podkreślał, że na początku lat 90. Polska i Ukraina startowały z tego samego poziomu, widać, że Polsce ewidentnie się udało, że Polska osiągnęła sukces, który jest widoczny gołym okiem, a Ukraina ma tę drogę jeszcze przed sobą

- mówił minister.

11:17. Na Krymie znajduje się około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy - poinformował na konferencji prasowej generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

Kowal nie uściślił, ilu ukraińskich żołnierzy znajduje się na Krymie, mówiąc jedynie, że pozostają tam wszystkie stacjonujące na Krymie jednostki ochrony pogranicza i regularnych sił zbrojnych Ukrainy.

11:06.  Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że starania Moskwy o deeskalację konfliktu na Ukrainie nie spotkały się ze zrozumieniem.

Według rzecznika Rosja nie organizuje wydarzeń na Krymie, a jedynie odpowiada na prośby o pomoc.

10:54. Dmytro Jarosz, lider skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor, zamierza wystartować w wyborach prezydenckich - poinformował w piątek szef kijowskiej organizacji tego ugrupowania Andrij Tarasenko.

Przygotowujemy zjazd, na którym partia zmieni nazwę i idziemy do wyborów w Kijowie, do wszystkich rad lokalnych, w miastach i wsiach, i oznacza to, że Dmytro Jarosz będzie kandydował na prezydenta Ukrainy

- powiedział Tarasenko na konferencji prasowej.

Agencja Interfax-Ukraina, która zrelacjonowała jego wypowiedź, nie podaje, jaką nazwę miałby przyjąć Prawy Sektor.

10:48. Ukraiński biznesmen Rinat Achmetow kategorycznie sprzeciwia się podziałowi Ukrainy i apeluje do władz Rosji o rozwiązanie konfliktu drogą dyplomatyczną. "Wschód Ukrainy to też Ukraina" - powiedział w Doniecku w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji ITV.

Achmetow przyznał, że obecnie Ukraina przeżywa niełatwy czas. "Powinniśmy go przeżyć i się wzmocnić. Jestem za silną, niezależną i integralną Ukrainą" - powiedział.

Najbogatszy Ukrainiec zaznaczył, że prorosyjskie nastroje w niektórych regionach nie dają powodu do mówienia o rozpadzie kraju. "Wschód Ukrainy to też Ukraina. To region przemysłowy, którego mieszkańcy chcą żyć godnie jak każdy Ukrainiec. Wszystko należy rozstrzygnąć pokojowo, drogą dyplomatyczną" - podkreślił.

10:24. Szef monachijskiego Ifo, jednego z wiodących niemieckich instytutów ekonomicznych, Hans-Werner Sinn ostrzegł przed negatywnymi skutkami sankcji gospodarczych wobec Rosji dla wdrażanej obecnie reformy niemieckiej energetyki.

Nie możemy sobie pozwolić na politykę sankcji, ponieważ w związku z wdrażaniem reform systemu energetycznego jesteśmy coraz bardziej skazani na dostawy rosyjskiego gazu

- powiedział Sinn w wywiadzie dla dziennika "Passauer Neue Presse".

Fot. PAP/EPA

9:50. W związku z wydarzeniami na Ukrainie Kanada wyprosiła dziewięciu rosyjskich wojskowych, przebywających na jej terytorium w ramach programu wymiany między resortami obrony. Rozporządzenie o wstrzymaniu wszelkich kontaktów z rosyjską armią wydał premier.

Szef rządu Kanady Stephen Harper oświadczył, że w związku z wydarzeniami na Ukrainie wydał rozporządzenie o wstrzymaniu wszelkich kontaktów dwustronnych między kanadyjskimi i rosyjskimi siłami zbrojnymi.

Dotyczy to wspólnych ćwiczeń, w tym manewrów "Czujny orzeł", i zaplanowanych spotkań

- oświadczył premier.

Dziewięciu rosyjskich wojskowych powiadomiono o decyzji w czwartek i dano im na wyjazd 24 godziny. Sześciu z nich uczyło się w Kanadzie angielskiego i francuskiego, dwaj szkolili się w jednej z baz wojskowych, a jeden uczył rosyjskiego żołnierzy kanadyjskich.

9:45. USA od dekad dążyły do oderwania Ukrainy od Rosji i włączenia jej do strefy wpływów Zachodu, a antyrządowe protesty na Ukrainie zorganizował Waszyngton i "światowa oligarchia finansowa" - uważa Władimir Jakunin, osoba z najbliższego otoczenia Władimira Putina.

Jesteśmy świadkami wielkiej gry geopolitycznej, której celem jest zniszczenie Rosji jako geopolitycznego rywala USA czy też globalnej oligarchii finansowej

- mówił Jakunin. Twierdzi on, że USA dążą do powstania "rządu światowego" w myśl "koncepcji światowej dominacji".

Widzieliśmy to już w Iraku, Afganistanie, (dawnej) Jugosławii i Afryce Północnej. Obecnie granice tej doktryny przesunęły się na Ukrainę

- powiedział.

9:40. Szef MON: "Jestem zadowolony, że decyzje zapadły błyskawicznie". Szef MON jest zadowolony, że do Polski przylecą kolejne amerykańskie myśliwce F16. Mają wylądować w przyszłym tygodniu (CZYTAJ TAKŻE).

9:11. Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył, że niższa izba rosyjskiego parlamentu uszanuje decyzję mieszkańców Krymu o statusie tej republiki.

Naryszkin, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział to, przyjmując w Moskwie delegację Rady Najwyższej (parlamentu) Krymu z jej przewodniczącym Władimirem (Wołodymyrem) Konstantinowem.

Poprzemy wolny i demokratyczny wybór tak mieszkańców Krymu, jak i mieszkańców Sewastopolu

- zadeklarował szef Dumy.

9:03. Mimo poważnych obaw w nocy z czwartku na piątek nie doszło do ataków sił rosyjskich na bazy wojsk ukraińskich na zajętym przez Federację Rosyjską i należącym do Ukrainy Krymie.

Noc minęła spokojnie. W czwartek źródła dyplomatyczne i media ostrzegały, że Rosjanie mogą próbować przejąć kontrolę nad jednostkami wojskowymi Ukrainy, które - choć otoczone przez uzbrojonych żołnierzy rosyjskich - wciąż pozostają wierne władzom w Kijowie.

8.35 Decyzją prorosyjskiego premiera Autonomicznej Republiki Krymu zajęte zostały częstotliwości używane na półwyspie przez ukraińskie stacje 1+1 i Kanał 5 - twierdzą reporterzy tej pierwszej. Częstotliwość zajmowaną do tej pory przez 1+1 zajęła TV Rossija informuje TVN24.  W piątek ma dojść w Moskwie do spotkania delegacji parlamentu Krymu z deputowanymi rosyjskiej Dumy. W nocy nie doszło też do zapowiadanego przez miejscowe media szturmu rosyjskich sił na ukraińskie bazy.

8:34. Warszawiacy pozywają Putina. Za stres na jaki ich naraził wkraczając na Krym (CZYTAJ WIĘCEJ)

8.28 - Nazwałem prezydenta Putina bandytą bo nim jest. Sankcje (...) to pierwszy krok, by go zaszachować - powiedział w bardzo ostrych słowach przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner.

8.25 Delegacja krymskiego parlamentu gości w rosyjskiej Dumie

7.01 Z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących finansowania usług medycznych zwróci się do rządu Związek Miast Polskich, bo - jak twierdzi - prawo nie pozwala samorządom finansować leczenia Ukraińców poszkodowanych podczas wydarzeń na Ukrainie.

6. 43 Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się podczas telefonicznej rozmowy, że rosyjska interwencja na Ukrainie zagraża światowemu pokojowi i stabilności - poinformował w piątek Biały Dom.


Przywódcy zgodzili się, że działania podejmowane przez Rosję zagrażają światowemu pokojowi i bezpieczeństwu oraz podkreślili konieczność zachowania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. (...) Zapewnili, że będą pracować, z innymi partnerami z G7, nad nakłonieniem Rosji do wywiązania się z zobowiązań złożonych Ukrainie

- napisano w oświadczeniu Białego Domu.

3.52 Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w czwartek ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy na sumę 1 mld dolarów. Była to pierwsza reakcja Kongresu na wydarzenia na Ukrainie po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu. 
Ustawę uchwalono przytłaczającą większością głosów 385:23.

1. 42 Prezydenci USA i Rosji rozmawiali telefonicznie przez godzinę, już po raz drugi w ciągu ostatnich 6 dni. Prezydent USA Barack Obama wezwał w czwartek prezydenta Rosji Władimira Putina do zaakceptowania dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie - poinformował Biały Dom. Według Kremla Putin podkreślił wagę stosunków Rosja-USA dla całego świata.

ansa/ PAP/TVN 24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych