Tusk w Dublinie spotkał się z Tymoszenko. Była premier dziękowała za aktywność Polakom. Omówiono możliwe scenariusze. NASZA RELACJA

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Kolejny dzień kryzysu na Krymie. Choć Władimir Putin mówił, że nie zamierza prowadzić wojny na Ukrainie, Rosja zwiększa swoją obecność wojskową. Podział w ukraińskim państwie staje się coraz wyraźniejszy. NASZA RELACJA

CZYTAJ TAKŻE: Obama i Cameron mówią wspólnym głosem: "Obecność rosyjskich sił na Krymie - nie do przyjęcia". Kryzys ukraiński. RELACJA NA ŻYWO

23:45. Premier Donald Tusk rozmawiał w Dublinie z b. premier Ukrainy Julią Tymoszenko o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie. Tymoszenko dziękowała za zaangażowanie Polski w rozwiązywaniu kryzysu w jej kraju.

Tusk i Tymoszenko, która została zwolniona z więzienia dzięki decyzji parlamentu ukraińskiego przyjętej po odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, przebywają w Dublinie, gdzie biorą udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej.

Głównym tematem rozmów były scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz scenariusze reakcji Zachodu na wydarzenia, które mogą mieć miejsce w najbliższym czasie na Ukrainie

- powiedział wiceszef MSZ Piotr Serafin.

23:35. Kilkuset Ukraińców zamieszkałych w USA demonstrowało przed Białym Domem wyrażając poparcie dla sankcji amerykańskich wobec Rosji w odpowiedzi na opanowanie Krymu przez wojska rosyjskie.

Demonstranci przynieśli transparenty z napisami "Krym jest częścią Ukrainy !", "Putin precz z łapami od Ukrainy !", "Nigdy więcej imperium rosyjskiego !", czy "Lenin, Stalin, Putin".

Odśpiewano hymny amerykański i ukraiński. Demonstranci, którzy przybyli z różnych miast w całych Stanach Zjednoczonych, rozwinęli też żółto-niebieskie flagi Ukrainy.

20:59. Rosyjski prezydent Władimir Putin posunie się na Ukrainie tak daleko, na ile pozwoli mu Zachód - oceniła w Dublinie była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, apelując do unijnych polityków o wsparcie dla jej kraju w obliczu rosyjskiej interwencji.

Ukraina stała się celem militarnej inwazji, okrutnej i agresywnej inwazji, dokonanej przez Putina. Państwowość Ukrainy jest zagrożona (...) W imieniu ukraińskiego narodu proszę was o działania

- powiedziała Tymoszenko w wystąpieniu na kongresie Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania w Europie.

Putin pójdzie tak daleko w przejmowaniu Ukrainy, na ile pozwoli mu zachodni demokratyczny świat

- podkreśliła.

Zwracając się z dramatycznym apelem do UE o działania w sprawie kryzysu na Krymie, Tymoszenko przypomniała, że to na Ukrainie niedawno "ludzie po raz pierwszy w historii ginęli pod flagą europejską". "I to stało się na Majdanie (Niepodległości) w Kijowie" - powiedziała.

W ostatnich tygodniach Ukraina stała się czymś więcej niż krajem, stała się symbolem idei europejskiej wolności i siły

- dodała.

20:25. Kilkadziesiąt osób pikietowało wieczorem ambasadę USA w Warszawie. Domagali się zaangażowania Stanów Zjednoczonych w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. W piśmie przekazanym pracownikom ambasady przypomnieli, że USA zobowiązały się gwarantować suwerenność Ukrainy.

Pikietę zorganizował Euromajdan w Warszawie - nieformalna grupa, która powstała w listopadzie ub. roku i zrzesza przede wszystkim Ukraińców przebywających w Polsce.

Wśród kilkudziesięcioosobowej grupy manifestujących najwięcej było obywateli Ukrainy oraz przedstawicieli mniejszości ukraińskiej. Informację o zgromadzeniu przed ambasadą przekazywali sobie m.in. na serwisach społecznościowych.

Przekazaliśmy list przedstawicielowi ambasady. List jest adresowany do władz amerykańskich oraz do pana ambasadora, poprzez którego przekazujemy te informację. W liście zwracamy się z prośbą o dotrzymanie memorandum budapeszteńskiego podpisanego w 1994 r. i prosimy Amerykę, która wtedy wystąpiła jako gwarant suwerenności Ukrainy, żeby dzisiaj tej umowy dotrzymała

- powiedziała Natalia Panczenko z organizacji Euromajdan w Warszawie.

20:23. Amerykański sekretarz stanu John Kerry: Krym to Ukraina. Każde referendum powinno być zgodne z prawem obowiązującym na Ukrainie.

20:17. 12 amerykańskich myśliwców F-16 przyleci w przyszłym tygodniu na ćwiczenia do Polski, samolotom będzie towarzyszyło 300 osób personelu - zapowiedzieli minister obrony Tomasz Siemoniak i ambasador USA Stephen Mull.

Zgodnie z naszą prośbą przedstawioną stronie amerykańskiej kilka dni temu, przekazano nam dzisiaj jej decyzje, że najbliższe ćwiczenia w ramach "aviation detachment" będą przeprowadzone na znacznie większą skalę

- powiedział szef MON (CZYTAJ WIĘCEJ).

19:58. Jan Piekło Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej:

To, co w tej chwili uczyniła Unia Europejska, to są kroki we właściwym kierunku. Ukraina desperacko potrzebuje w tej chwili ostrego, stanowczego stanowiska wspólnoty transatlantyckiej: Stanów Zjednoczonych i UE. Dobrze byłoby, aby to stanowisko wspierało integralność Ukrainy jako państwa.

Fot. Youtube.pl

19:58. Interpol poinformował o otrzymaniu od władz ukraińskich wniosku o wydanie listu gończego kategorii Red Notice (poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) za b. prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Nowe władze ukraińskie zarzucają Janukowyczowi m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi.

Interpol wydał oświadczenie, w którym powiadomił, że sprawdza ukraiński wniosek pod kątem zgodności ze swymi zasadami.

Janukowycz uciekł do Rosji po starciach demonstrantów z milicją, w których zginęło ponad 80 osób, ale twierdzi, że nadal jest prawowitym prezydentem Ukrainy. Parlament ukraiński pozbawił go władzy i 23 lutego powołał Ołeksandra Turczynowa na p.o. prezydenta.

Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała w czwartek o wszczęciu postępowania karnego wobec Janukowycza za działania w roku 2010 "skierowane na zagarnięcie władzy".

Prokuratura utrzymuje, że Janukowycz w roku 2010 "w sposób niezgodny z konstytucją zmienił ustawę zasadniczą Ukrainy i w ten sposób zagarnął władzę w państwie".

19:56. Donald Tusk zapewnia, że spotkanie Rady Europejskiej zakończyło się sukcesem.

Osiągnęliśmy wspólnie więcej niż byliśmy w stanie przypuszczać jeszcze kilkanaście godzin temu

- powiedział premier na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli (CZYTAJ WIĘCEJ).


Fot. wPolityce.pl

19:43. Referendum, które ma być rozpisane na Krymie ws. przyłączenia półwyspu do Rosji, jest całkowicie nielegalne i niezgodne z ukraińską konstytucją - oceniła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki.

Powiedzmy to jasno: założenie, że Krym może przeprowadzić lokalne referendum lub przegłosować w swym parlamencie decyzję o oderwaniu się od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji jest całkowicie nielegalne w świetle ukraińskiej konstytucji

- powiedziała Psaki.


19:30. W godzinach nocnych na zajętym przez Rosję Krymie może dojść do próby przejęcia przez Rosjan kontroli nad należącymi do Ukrainy jednostkami wojskowymi - przekazało PAP wiarygodne źródło z kręgów dyplomatycznych.

Informację tę potwierdził mieszkający na Krymie ukraiński dziennikarz.

Tak, do mnie też dochodzą takie wiadomości

- powiedział w rozmowie telefonicznej.

19:00. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, który jest zarazem przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, oświadczył, że wstrzymał decyzję parlamentu Krymu o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zainicjuje procedurę rozwiązania parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu. Obronimy nienaruszalność terytorium Ukrainy

- powiedział Turczynow w krótkim wystąpieniu telewizyjnym.

Rada Najwyższa Krymu, która jest całkowicie kontrolowana przez wojskowych z sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, podjęła bezprawną decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie wejścia Krymu w skład Rosji. To nielegalna i nikczemna decyzja. Niezgodna z wolą Ukraińców i interesami obywateli mieszkających w autonomii

- podkreślił pełniący obowiązki szefa państwa Turczynow.

18:40. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli, że decyzja krymskiego parlamentu w sprawie referendum dotyczącego połączenia Krymu z Federacją Rosyjską jest nielegalna.

Kanclerz ostrzegła, że jeśli Moskwa będzie nadal podejmować działania destabilizujące, takie jak akcje militarne na ukraińskim Półwyspie Krymskim, dojdzie do daleko idącej zmiany w stosunkach UE z Rosją. Dodała, że w grę wchodzą także konsekwencje gospodarcze.

Również brytyjski premier David Cameron oświadczył w Brukseli, że swymi działaniami wobec Ukrainy Rosja dopuściła się rażącego naruszenia prawa międzynarodowego.


18:10. Zabierając głos po posiedzeniu Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował o nałożeniu na Rosję sankcji gospodarczych i zawieszeniu negocjacji z Moskwą w sprawie liberalizacji ruchu wizowego i współpracy z Rosją. Jak dodał, wszyscy zgodzili się na jak najszybsze podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej.

Tusk nie wykluczył kolejnych sankcji. Jak wyjaśnił, szefowie państw Unii Europejskiej zgodzili się w sprawie podniesienia bezpieczeństwa energetycznego krajów 28.

17.25. Amerykański okręt rakietowy płynie na Morze Czarne.


17.24. Ławrow: między Rosją a USA wciąż brak porozumienia w sprawie Ukrainy.

Rząd Ukrany jest gotów podpisać umowę stowarzyszeniową z UE tak szybko, jak to możliwe - zadeklarował premier Arsenij Jaceniuk, który w czwartek spotkał się z szefami państw i rządów UE.

W Brukseli trwa spotkanie przywódców krajów UE poświęcone sytuacji na Ukrainie i działaniom wojskowym Rosji na Krymie. Przywódcy zastanawiają się nad odpowiedzią na działania Rosji, w tym nad ewentualnymi sankcjami.

Rząd Ukrainy jest zdeterminowany, by podpisać umowę stowarzyszeniową z UE i jesteśmy gotowi to uczynić tak szybko, jak to możliwe

- zadeklarował Jaceniuk na konferencji prasowej w Brukseli, po spotkaniu z unijnymi przywódcami.

16.40. 10 marca w bazie lotniczej w Łasku wyląduje 12 amerykańskich F-16 i 300 żołnierzy sił zbrojnych USA. Stany realizują zapowiedziane wsparcie

16.26. Siemoniak: władze Krymu nie chcą pokazać, co tam się dzieje.

Szef MON Tomasz Siemoniak ocenił w czwartek, że niewpuszczenie wojskowych obserwatorów OBWE na Krym świadczy o tym, że tamtejsze władze nie chcą pokazać, co tam się dzieje.

Zdaniem Siemoniaka, "społeczność międzynarodowa będzie wyciągała z tego wnioski".

Wygląda na to, że te tzw. obecne władze na Krymie nie chcą się zdecydować, aby społeczność międzynarodowa - a do OBWE należy przecież także Rosja i Ukraina - uzyskała rzetelny obraz sytuacji, tego, co tam się dzieje

- ocenił minister.

16.11. Przywódcy rozmawiają o sankcjach wobec Rosji za działania na Krymie.

Pięć krajów UE: Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy, porozumiało się ws. sankcji dyplomatycznych wobec Rosji tj. zawieszenia rozmów o liberalizacji wizi nowej umowie UE -Rosja. Zdaniem unijnego dyplomaty takie sankcje może przyjąć czwartkowy szczyt.

W ramach tych dyplomatycznych sankcji, na nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli piątka krajów proponuje też zawieszenie przygotowań do czerwcowego szczytu G8 w Soczi "do odwołania".

16.00. Rosyjska samoobrona zablokowała ukraiński helikopter.

Rosyjska samoobrona zablokowała w Sewastopolu helikopter służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy, którym przylecieli na opanowany przez Rosjan Krym dziennikarze ukraińskich mediów z Kijowa.

Niektórzy z nich zostali pobici, gdy próbowali wejść do znajdującej się w mieście i pikietowanej przez samoobronę siedzibę dowództwa ukraińskiej marynarki wojennej. Dziennikarze, z którymi rozmawiała PAP byli tak zdenerwowani, że nie chcieli podać swoich nazwisk.

Nie powiem, jak się nazywam, póki nie znajdę się na terytorium bezpiecznym dla obywateli Ukrainy

- powiedział operator jednej z najważniejszych stacji telewizyjnych.

Helikopter ukraińskiej służby sytuacji nadzwyczajnych został opanowany przez uzbrojonych członków rosyjskiej samoobrony niedługo po tym, jak maszynę opuścili dziennikarze.

fot. PAP/EPA

15.49. USA: rząd w Kijowie musi być stroną w decyzjach ws. przyszłości Krymu.

Ukraiński rząd w Kijowie musi być stroną w każdej decyzji na temat przyszłości Krymu - powiedział w czwartek agencji Reutera wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Jeśli chodzi o referendum, które zapowiedziano, to Stany Zjednoczone uważają, że decyzje w sprawie Krymu (...) muszą być podejmowane z udziałem rządu w Kijowie

- cytuje Reuters owego przedstawiciela administracji USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: Obama spróbuje posłużyć się energetyką jako bronią przeciw Putinowi? Za pomocą gazu ziemnego ukróci rosyjskie wpływy na Ukrainie i w UE?

15.39. Szef MSZ Francji: koniec pokoju, jeśli Krym przyłączy się do Rosji.

Szef dyplomacji Francji Laurent Fabius powiedział w czwartek w Rzymie, że jeśli Krym przyłączy się do Rosji, oznaczać to będzie koniec światowego pokoju i granic państwowych. Fabius uczestniczy w konferencji na temat Libii i rozmawia też o Ukrainie.

Minister Fabius komentując inicjatywę parlamentu Krymu w sprawie przyłączenia się do Rosji oświadczył:

Jeśli jakiś region jakiegoś kraju postanawia, wbrew swojej konstytucji, przyłączyć się do innego państwa, które zachęca go do tego, oznacza to, iż nie ma już pokoju międzynarodowego ani pewnych granic.

15.22. Wicepremier Krymu: decyzja o wejściu Krymu w skład FR już obowiązuje.

Decyzja o wejściu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej obowiązuje od chwili jej przyjęcia, a referendum potrzebne jest jedynie dla jej potwierdzenia - powiedział w czwartek wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew.

Temirgalijew, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, oświadczył, że rosyjskie siły zbrojne są jedynymi prawowitymi na terytorium Półwyspu Krymskiego, a siły zbrojne krajów trzecich będą traktowane jako "okupacyjne".

14.50. Jaceniuk po spotkaniu w Brukseli: rozwiązanie konfliktu drogą pokojową.

Premier Ukrainy zapewnił, że jego kraj jest zdeterminowany podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską jak najszybciej. Odnosząc się do decyzji podjętych przez Parlament Krymu Jaceniuk powiedział, że nie mają one podstaw prawnych i zachęcał Rosji do niewspierania tych aktów.

Krym był, jest i będzie ukraiński.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jaceniuk w Brukseli: "Krym jest i będzie integralną części Ukrainy." Zdaniem ukraińskiego premiera to już jest "kryzys całej Europy"

fot. PAP/EPA

14.45. Ukraina coraz bliżej Unii Europejskiej?


14.39. Kerry spotkał się z Ławrowem w Rzymie.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się w czwartek z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, aby kontynuować rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie. Dyplomaci spotkali się przy okazji odbywającej się w Rzymie konferencji przyjaciół Libii.

fot. PAP/EPA

14.31. Rosną notowania Putina.

Akceptację dla działalności Władimira Putina jako prezydenta Federacji Rosyjskiej wyraża ponad 2/3 (67 proc.) obywateli FR - wynika z najnowszego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady, niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej.

To więcej niż podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2012 roku, w wyniku których po czteroletniej przerwie Putin wrócił na Kreml. W lutym 2012 roku jego poczynania aprobowało 62 proc. Rosjan. W lutym 2013 roku pracę prezydenta akceptowało 60 proc. obywateli Rosji.

13.59. Tatarzy apelują o bojkot referendum na Krymie.

Medżlis (parlament) Tatarów krymskich zaapelował do mieszkańców półwyspu o zbojkotowanie ogólnokrymskiego referendum wyznaczonego na 16 marca - poinformował w czwartek przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow.

Medżlis narodu tatarskiego nie uznaje tego referendum. W związku z tym apeluje do wszystkich mieszkańców Krymu niezależnie od narodowości, by całkowicie zbojkotowali wszystkie etapy przygotowania, a także głosowanie w dzień referendum

- powiedział Czubarow w tatarskiej telewizji ATR.

13.49. USA nałożyły sankcje na odpowiedzialnych za łamanie demokracji na Ukrainie.

Departament stanu ogłosił, że

nakłada restrykcje wizowe na urzędników i osoby indywidualne, zgodnie z polityką odmowy wiz osobom odpowiedzialnym za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy [przyjętą wcześniej - przyp. red.]

- pisze Biały Dom. Nie jest jasne kto dokładne będzie objęty restrykcjami.

Stany Zjednoczone kontynuują debatę nad szeroką gamą odpowiedzi wobec trwającego naruszenia przez Rosję ukraińskiej integralności terytorialnej - działania, które są zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pokoju i są wyłomem wobec prawa międzynarodowego

- czytamy w oświadczeniu.

Sankcje dotyczą ukraińskich i rosyjskich urzędników.

13.13. Wojskowi obserwatorzy OBWE nie mogą wjechać na Krym.

40-osobowa misja wojskowych obserwatorów OBWE, która znajduje się już przywjeździe na Krym, na razie nie może dostać się na półwysep - poinformował w czwartek agencję Interfax-Ukraina przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Znajdują się przy wjeździe na Krym. Zatrzymali ich umundurowani ludzie i obecnie trwają rozmowy

- oświadczył rzecznik resortu Jewhen Perebyjnis.

fot. PAP/EPA

13.03. Rubel na Krymie.

Lokalne władze Krymu, po tym jak opowiedziały się za przyłączeniem półwyspu do Rosji, dyskutują nad kolejnymi pomysłami. Rozważane jest wprowadzenie jako waluty rubla i przejęcie całego majątku należącego do Ukrainy.

fot. PAP/EPA

12.59. Komorowski: referendum na Krymie nie ma mocy obowiązującej.

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w czwartek, że w świetle prawa ukraińskiego referendum na Półwyspie Krymskim nie ma mocy obowiązującej. Jak podkreślił, w kwestii referendum należy zapoznać się przede wszystkim z uwarunkowaniami formalnoprawnymi.

Uważam, że oczywiście warto się zapoznawać z treścią pytań, ale przede wszystkim warto zapoznać się z formalnoprawnymi uwarunkowaniami, które decydują o tym, czy takie referendum ma moc obowiązującą czy nie ma. Wydaje mi się, że w świetle prawa ukraińskiego nie ma

- powiedział Komorowski dziennikarzom w Polonezkoy (Adampol) pod Stambułem.

12.46. Obserwatorzy OBWE: sytuacja na Krymie napięta

Sytuacja na Krymie jest napięta, ale nie stwierdzono faktów ograniczania tam praw mniejszości - podkreślili w czwartek na konferencji prasowej w Kijowie obserwatorzy OBWE po wizycie w Autonomicznej Republice Krymu.

Jako napiętą ocenił sytuację na Krymie specjalny wysłannik OBWE Tim Guldimann. Zaznaczył, że wciąż rośnie tam liczebność "samoobrony Krymu".

Próbowaliśmy spotkać się z panem Aksjonowem (nieuznawanym przez władze w Kijowie szefem lokalnego rządu Siergiejem Aksjonowem - PAP), ale nic z tego nie wyszło

- dodał.

12.39. Rada Bezpieczeństwa FR omówiła sytuację na Ukrainie.

Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej omówiła w czwartek sytuację na Ukrainie, z uwzględnieniem decyzji podjętych w tym dniu przez parlament Autonomicznej Republiki Krymu - poinformował sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow.

Wcześniej agencja RIA-Nowosti poinformowała, że krymska Rada Najwyższa jednomyślnie opowiedziała się za przyłączeniem półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Z kolei Agencja Interfax-Ukraina podała, że parlament w Symferopolu zwrócił się do prezydenta i parlamentu FR z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu.

12.05. Rozpoczął się szczyt UE poświęcony Ukrainie.

W Brukseli rozpoczęło się spotkanie przywódców krajów UE poświęcone sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom wojskowych na Krymie. Przywódcy mają zastanowić się nad odpowiedzią na działania Rosji, w tym nad ew. sankcjami, podkreślali też konieczność dialogu.

Premier Donald Tusk wziął udział przed szczytem w posiedzeniu przedstawicieli państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawiał też z liderami Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec - krajami, które w środę spotkały się w Paryżu i starają się o odnowienie dialogu ukraińsko-rosyjskiego.

11.50. Prezydent Hollande opowiada się za wywarciem presji na Rosję.

Przed rozpoczynającym się szczytem UE francuski prezydent Francois Hollande opowiedział się w czwartek za wywarciem na Rosję presji, aby doszło do deeskalacji konfliktu na Ukrainie. W ten sposób będzie można zmusić Moskwę do kontynuowania mediacji - dodał.

Prezydent Francji wypowiedział się dla dziennikarzy przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli.

fot. PAP/Leszek Szymański

11.38. Prezydent Litwy: Rosja próbuje ponownie wytyczyć granice w Europie.

Rosja próbuje zmienić wytyczone po drugiej wojnie światowej granice w Europie - powiedziała przed szczytem UE w Brukseli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Spotkanie przywódców poświęcone jest sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom wojskowych na Krymie.

Litewska prezydent wchodząc na spotkanie podkreśliła, że działania Rosji zagrażają nie tylko Ukrainie.

11.28. Początek wielkich manewrów wojsk Obrony Powietrznej na południu Rosji.

Na poligonie Kapustin Jar, w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, rozpoczęły się manewry wojsk Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej - informuje w czwartek agencja Interfax.

Według rosyjskiej agencji są to największe takie ćwiczenia w historii Zachodniego Okręgu Wojskowego. Uczestniczy w nich około 3,5 tys. wojskowych zajmujących się obroną powietrzną, tj. przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Na poligon ściągnięto ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego.

11.11. Parlament Krymu jednomyślnie za przyłączeniem się do Rosji.

Agencja Ria Novosti poinformowała, że prorosyjski parlament Krymu jednogłośnie zagłosował za przyłączeniem się do Rosji. Jeżeli głosowanie faktycznie byłoby jednomyślne, to wynika z tego, że także deputowani ukraińscy i tatarscy wyrazili takie poparcie. To jednak wydaje się wątpliwe.

Informację o głosowaniu potwierdził wicepremier rządu Autonomii Rustam Temirgakijew na Facebooku:

Dopiero co Rada Najwyższa Krymu przyjęła historyczną decyzję o wejściu w skład Federacji Rosyjskiej! Za 78 deputowanych z 81!

Oznacza to, że decyzja nie była podjęta w pełni jednogłośnie. Co więcej podczas głosowania brakowało 19 deputowanych.

11.00. 16 marca w Autonomicznej Republice Krymu odbędzie się referendum.

Mieszkańcy półwyspu odpowiedzą na następujące pytania:

1. Czy jesteś za wejściem Krymu w skład Federacji Rosyjskiej w charakterze podmiotu Federacji
2. Czy jesteś za przywróceniem konstytucji Krymu z 1992 roku

10.50. Rosyjscy żołnierze blokują 10 obiektów straży granicznej.

Rosyjscy żołnierze blokują obecnie 10 obiektów ukraińskiej straży granicznej na Krymie - poinformowała w czwartek służba prasowa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.

W oświadczeniu straży podano m.in., że w kerczeńskim i sewastopolskim oddziałach morskiej służby granicznej stale znajduje się 50 uzbrojonych osób z wyspecjalizowanym sprzętem.

Promowe przejście graniczne Kercz, nad Cieśniną Kerczeńską, oddzielającą Krym od Rosji, blokuje zaś około 100 uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. W nocy zaatakowany został ponadto oddział straży granicznej w Eupatorii.

10.30. Arsienij Jaceniuk w Brukseli: To już jest konflikt europejski

Byliśmy rozczarowani, że spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Ławrowem nie doszło do skutku – powiedział Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego podczas wspólnej konferencji z Arsienijem Jaceniukiem.

Przewodniczący PE zadeklarował poparcie dla nowych władz Ukrainy.

Koncentrujemy się teraz na rozwiązaniach politycznych. Wszystko zależy od Rosji, czy będzie gotowa prowadzić debatę. Teraz podwyższa napięcie, używa sił zbrojnych i nie respektuje umów rosyjsko-ukraińskich

– powiedział Jaceniuk.

To już nie jest konflikt dwustronny, to konflikt europejski. Trzeba opracować odpowiednie rozwiązania. Domagamy się, by Rosja przyczyniła się do zachowania pokoju w Europie

– dodał premier Ukrainy.

fot. tvp.info

10.20. Zatopiony przez Rosjan okręt blokuje ukraińskim okrętom wyjście w morze.

Siły rosyjskie zatopiły stary krążownik "Oczakow" w przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym, blokując wyjście w morze okrętom marynarki wojennej Ukrainy -poinformowało w czwartek agencję Interfax-Ukraina źródło w sztabie floty.

Źródło podkreśliło, że z powodu zatopienia "Oczakowa", którego maszty wystają nad poziom wody, na morze nie są w stanie wypłynąć nawet nieduże okręty ukraińskie. Usunięcie krążownika będzie wymagało dużych wysiłków i czasu.

Według wspomnianego źródła rosyjska flota zacieśniła też blokadę zatok Sewastopolskiej i Streleckiej, gdzie również stoją ukraińskie okręty.

10.18. Rosja ułatwia przyznawanie obywatelstwa rosyjskojęzycznym.

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział w czwartek, że Rosja upraszcza procedury przyznawania obywatelstwa mieszkańcom Rosji lub byłego Związku Radzieckiego, dla których rosyjski jest językiem ojczystym.

Podejmiemy kolejny krok w tym kierunku, omówimy projekt prawa federalnego, aby ułatwić uzyskiwanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej cudzoziemcom lub bezpaństwowcom, których językiem ojczystym jest rosyjski

- powiedział Miedwiediew, cytowany przez agencję Interfax, na posiedzeniu rządu.

9.50

Zachód wciąż popełnia ten sam błąd z 1938 roku, kiedy brytyjski premier (Neville) Chamberlain wyprzedał Czechosłowację jako +daleki kraj+ i utorował drogę Hitlerowi, który zajął Sudety pod pretekstem konieczności obrony mniejszości niemieckiej

- powiedział były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w rozmowie z  dziennikiem "Corriere della Sera".
W rozmowie z włoską gazetą były gruziński prezydent oświadczył, że Ukrainie potrzebna jest przede wszystkim pomoc militarna. Dodał, że konieczna jest akcja w celu zamrożenia kont bankowych i"utrudnienia życia" Putinowi i jego otoczeniu. 

9.46 Prorosyjskie władze Krymu ogłosiły w czwartek, że wzmocnią oddziały samoobrony w dwóch punktach kontrolnych - perekopskim i czonharskim - na granicy zsąsiednimi ukraińskimi obwodami, aby zapobiec przedostawaniu się na półwysep "ewentualnych prowokatorów".


Do 10 marca wzmocnimy oddziały samoobrony, żeby zapobiec przedostawaniu się na terytorium Krymu ewentualnych prowokatorów

- powiedział rosyjskiej agencji ITAR-TASS przedstawiciel władzAutonomicznej Republiki Krymu.

9:20. RMF24.pl: Rosyjski żołnierz został zatrzymany na Krymie - informuje "Ukraińska Prawda". Dowodem, że schwytany wojskowy pochodzi z Rosji jest zdjęcie jego książeczki wojskowej. Wynika z niej, że mężczyzna nazywa się Aleksiej Miedwiediew.

To dowód, że Putin i jego zastępcy kłamali przekonując, że na Krymie działają wyłącznie siły "samowytanyobrony" i że nie ma tam żadnego rosyjskiego żołnierza.

Zrzut ekranu ze strony pravda.com.ua /

Fot. Pravda.com.ua

 

9:05. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że działania, które w sprawie Ukrainy na forum różnych organizacji międzynarodowych próbuje podejmować Zachód, nie pomagają w budowie atmosfery dialogu i konstruktywnej współpracy.

Ławrow powiedział to w Paryżu po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Jego komentarz ukazał się w czwartek na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej.

Szef MSZ oznajmił, że działania, które w sprawie Ukrainy na forum OBWE, Rady Rosja-NATO i innych organizacji międzynarodowych próbuje podejmować Zachód nie pomagają w budowie atmosfery dialogu i konstruktywnej współpracy.

Kerry przyznał, że atmosferę taką tworzyć trzeba oraz że w warunkach gróźb i ultimatum trudno jest zajmować się uczciwymi porozumieniami, które potem pomogą narodowi ukraińskiemu ustabilizować sytuację

- oznajmił Ławrow.

8:55. "Nowosti Donbasa": Ukraińska milicja wyprowadziła ok. 70 separatystów z siedziby administracji obwodowej w Doniecku, zajętej przez nich dzień wcześniej. Według wstępnych informacji lider separatystów Paweł Gubariow został zatrzymany. Nad budynkiem zawisła z powrotem ukraińska flaga.

8:40. MSZ Rosji: 4 kwietnia w Moskwie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw. Wcześniej może dojść do osobnego spotkania dyplomatów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

4 kwietnia w Moskwie odbędzie się regularne posiedzenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych WNP. Nie wykluczam, że w jakiejś formie spotkamy się wcześniej, w tym z Ukraińcami

- oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Wasilij Niebienzia, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

8:29. Ambasadorowie Litwy i Łotwy nie zostali wpuszczeni na teren sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez blokujących go przedstawicieli "obrony narodowej" - poinformowała agencja Unian.

Ambasadorowie Litwy Petras Vaitiekunas oraz Łotwy Argita Daudze wraz z towarzyszącymi im dziennikarzami około godz. 21 (20 czasu polskiego) w środę zamierzali przejechać przez punkt kontrolny sztabu z zamiarem przeprowadzenia rozmowy z dowódcą ukraińskiej floty wojennej kontradmirałem Serhijem Hajdukiem i zorientowania się w sytuacji.

Sztab jest od 2 marca blokowany przez przedstawicieli "samoobrony narodowej" oraz żołnierzy bez znaków dystynkcji. Uniemożliwiają oni ukraińskim żołnierzom i pracownikom cywilnym sił zbrojnych zająć miejsca pracy oraz nikogo do nich nie dopuszczają, w tym osób chcących dostarczyć produkty żywnościowe i lekarzy.

8:06. Ponad 50 jednostek sprzętu bojowego oraz ok. 500 rosyjskich żołnierzy przybyło do Sewastopola na okrętach Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej - poinformowała sewastopolska gazeta internetowa "Grażdanskaja Oborona".

Żołnierze wojsk powietrznodesantowych, którzy przypłynęli m.in. na pokładzie wielkiego okrętu desantowego "Azow", rozlokowali się na terenie bazy rosyjskiej piechoty morskiej.

Jak podaje "Grażdanskaja Oborona", żołnierze ci - sądząc po wyglądzie - należą do mniejszości narodowych zamieszkujących Federację Rosyjską. Według eksperta wojskowego, na którego powołuje się gazeta, fakt ten utrudni Rosji dalsze twierdzenie, że na Krymie nie ma rosyjskich żołnierzy, a tylko przedstawiciele samoobrony.

7:50. Sewastopol nie będzie uczestniczyć w wyborach prezydenckich na Ukrainie wyznaczonych na 25 maja - oświadczył w czwartek Aleksiej Czałyj, który kieruje prorosyjskimi władzami miasta.

Sewastopol odmawia udziału w wyborach narzuconych przez nielegalne władze

- oświadczył polityk na spotkaniu z weteranami (CZYTAJ WIĘCEJ).

7:30. Kolejna prezenterka rosyjskiej telewizji Russia Today ogłosiła rezygnację na antenie stacji. Liz Wahl zaprotestowała przeciwko operacji Rosji na Ukrainie.

ZOBACZ WIDEO

 

4:40. Na wniosek prokuratora generalnego Ukrainy Kanada zamroziła aktywa członków władz byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza - poinformował kanadyjski premier Stephen Harper.

Oświadczenie nie precyzuje, o jakie aktywa chodzi i których osób dotyczą decyzje kanadyjskiego rządu (CZYTAJ WIĘCEJ).

2:10. Weszły w życie sankcje polegające na zamrożeniu aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 innych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych.

Sankcje weszły w życie wraz z wpisaniem odpowiedniego rozporządzenia i listy osób do Dziennika Urzędowego UE. Decyzja w tej sprawie zapadła w środę.

wrp,mc/PAP,tvp.info

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych