Światowe życie
Polityczny spór o pokemony. "Chińscy komuniści kontrolują firmy"Polityczny spór o pokemony. "Chińscy komuniści próbują kontrolować działalność zagranicznych firm zgodnie z ideologią państwową"

Artykuł premium
DołączAwantura wokół gry jest więc jednym z elementów presji wywieranej na konkurencyjnym państwie.
Jeden z karcianych turniejów Pokémon zaplanowany w Tokio został odwołany po gwałtownej reakcji w Chinach. Impreza miała się odbyć w położonym obok Pałacu Cesarskiego sanktuarium Yasukuni. W tym miejscu Japończycy czczą pamięć swoich żołnierzy, także tych, którzy polegli w II wojnie światowej.
W sanktuarium oddaje się również hołd premierowi Hideki Tōjō oraz 13 innym osobom uznanym po kapitulacji Japonii za zbrodniarzy wojennych. Przeciwko temu regularnie protestują Chiny i Korea Południowa. Obrońcy sanktuarium twierdzą z kolei, że miejsce to upamiętnia łącznie 2,5 mln ofiar wojen i jest legalnym ośrodkiem kultu religijnego.
