Wszystkie oczy zwrócone są w kierunku Stanów Zjednoczonych, gdzie Amerykanie głosowali w wyborach prezydenckich. Jak wynika z danych podanych przez m.in. Fox News, Reutersa i agencję AP, Donald Trump przekroczył już barierę 270 głosów elektorskich, co daje mu zwycięstwo. Jeżeli informacje się potwierdzą, kandydat Republikanów zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.
18:38. Fried: Andrzej Duda ma szansę dotrzeć i wpływać na Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda i rządzący w Polsce mają szansę, by wykorzystać swoje kontakty z Donaldem Trumpem, by dotrzeć do niego i na niego wpływać, w tym w sprawie Ukrainy - ocenił w rozmowie z PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
18:26. Morawiecki dla wPolityce.pl: Antytrumpowska polityka rządu Tuska zbankrutowała
Powiedzmy wprost – antytrumpowska polityka rządu Donalda Tuska zbankrutowała. Na szczęście o wiele rozsądniejszą politykę prowadził prezydent Andrzej Duda. To właśnie on w ostatnim roku swej prezydentury może odegrać istotną rolę w normalizowaniu stosunków z nową administracją amerykańską. Dlatego z wielką nadzieją patrzę na jego propozycję szczytu USA-UE w Polsce, w przyszłym roku, w trakcie naszej unijnej prezydencji
— powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi wPolityce.pl Mateusz Morawiecki, poseł PiS, były premier.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ WYWIAD. Morawiecki: Antytrumpowska polityka polskiego rządu zbankrutowała. Tusk stoi teraz przed ważnym dylematem
18:00. Zwycięstwo Trumpa odbija się na rynkach, rosną notowania Tesli i kryptowalut
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA odbija się na rynkach. Rosną notowania należącej do Elona Muska Tesli, inwestorzy kupują bitcoiny, rośnie rentowność amerykańskich obligacji - podaje AFP. Musk i przedsiębiorcy z sektora kryptowalut poparli Trumpa w kampanii wyborczej.
Agencja AP podała, że kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum i de facto wygrał wybory.
Jeszcze przed otwarciem giełd amerykańskich notowania Tesli wzrosły o 13,2 proc., a firmy Trump Media & Technology Group - o 37 proc.
17:42. „NYT”: Republikanie przejmują kontrolę nad Senatem
Republikanie przejmą po wtorkowym głosowaniu kontrolę na Senatem, odbierając co najmniej trzy mandaty Demokratom, w ten sposób zakończy się czteroletni okres przewagi Partii Demokratycznej w Senacie - oznajmił na swoim portalu dziennik „New York Times”, który przeanalizował sondażowe wyniki głosowania.
Walka o kontrolę nad Senatem trwała głównie w Ohio i Montanie, czyli dwóch stanach kontrolowanych przez Demokratów, w których Donald Trump wygrał w 2016 i 2020 r. — i zwyciężył ponownie bez trudu we wtorek wieczorem - podkreślił „NYT”.
Po zdobyciu mandatów w Wirginii Zachodniej, Ohio i Montanie oraz niespodziewanie zaciętym wyścigu w Nebrasce, Republikanie zapewnili sobie większość w Senacie. Wyborcze starcie w tych stanach zniwelowało stan posiadania Demokratów z 51 do 49 miejsc. Wyrównane pojedynki w stanach wahających się zadecydują o ostatecznej przewadze Republikanów. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów ta przewaga będzie jednak większa - prognozuje gazeta.
Aktualne dane sondażowe dają Republikanom 52 miejsca, a Demokratom - 42.
17:01. Borrell: Unia dołoży wszelkich starań, aby utrzymać dobre stosunki z USA
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dopiero po południu złożył na platformie X gratulacje Donaldowi Trumpowi z okazji wygranych wyborów.
W ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE dołoży wszelkich starań, aby utrzymać dobre stosunki z USA
— napisał Borrell.
16:34. Druzgocąca porażka Kamali Harris. Jej wynik był gorszy od prezydenta Bidena sprzed czterech lat w każdym hrabstwie w USA
Szczegółowa analiza wyborcza wyniku wyborczego Kamali Harris wprawiła ekspertów telewizji CNN w osłupienie. Okazało się ona słabsza od prezydenta Joe Bidena w każdym z amerykańskich hrabstw, porównując jej wyniki do osiągniętych przez ustępującego prezydenta cztery lata temu.
Na antenie CNN dokonano analizy wyników wyborczych kandydatki Demokratów w wyborach na prezydenta w porównaniu do wyników prezydenta Joe Bidena (wskazanego przez tę samą formację) w wyborach cztery lata temu.
Okazało się, że Kamali Harris nie udało się pobić wyników Bidena nie tylko w żadnym ze stanów, ale nawet z żadnym z hrabstw.
16:05. Rzecznik KE: zwycięstwo Trumpa nie zmieni priorytetów politycznych UE
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA nie zmieni priorytetów politycznych UE - oznajmił rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Przyznał, że w niektórych kwestiach nie można wykluczyć dostosowania polityki Unii do USA - w zależności od tego, jaki kierunek przyjmą nowe władze w Waszyngtonie.
15:30. TYLKO U NAS. Prof. Zbigniew Lewicki: Ameryka to kraj, w którym pewien sposób myślenia dostał czerwoną kartkę od wyborców
„Biden jest zadowolony, co wyraźnie widać. Ma satysfakcję z tego, że choć Kamala Harris wypchnęła go z kandydowania, to niewiele uzyskała” - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista, politolog, wykładowca UKSW.
Prof. Zbigniew Lewicki stwierdza, że Donald Trump odniósł wielkie zwycięstwo z siłami amerykańskiej lewicy.
To wielki triumf Donalda Trumpa nad amerykańskim lewactwem. Społeczeństwo pokazało swoje niezadowolenie ze skrajnie lewicowej polityki i narracji Demokratów i pokazało władzy czerwoną kartkę
— zaznacza.
14:22. Rzecznik Kremla: nie wiem, czy Putin zamierza pogratulować Trumpowi
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie wie, czy Władimir Putin zamierza pogratulować Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach.
Pamiętajmy, że mówimy o kraju nieprzyjaznym, która bezpośrednio i pośrednio jest zaangażowany w wojnę przeciwko naszemu państwu
— oświadczył Pieskow, komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA. Zacytował go niezależny rosyjski portal Meduza.
14:05. W siedmiu stanach wyborcy przegłosowali w referendum prawo do aborcji
W dziesięciu amerykańskich stanach wyborcy poza udziałem we wtorkowych wyborach prezydenckich wypowiedzieli się również na temat rozszerzenia lub utrzymania prawa do przerwania ciąży. W siedmiu opowiedzieli się „za”, w trzech wygrali przeciwnicy aborcji.
Poprawki zostały skutecznie przegłosowane w Missouri, Arizonie, Kolorado, Marylandzie i Montanie. Wyborcy w Nevadzie również zatwierdzili poprawkę, ale będą musieli ją ponownie przegłosować w 2026 r., by weszła w życie. Inna poprawka została przyjęta w Nowym Jorku. Nie zawiera słowa „aborcja”, ale zakazuje dyskryminacji ze względu na „płeć, w tym orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową, ciążę, wyniki ciąży oraz opiekę zdrowotną i autonomię reprodukcyjną”.
Na Florydzie w Nebrasce i Dakocie Południowej poprawki nie przeszły. Choć większość głosujących na Florydzie poparła poprawkę, nie osiągnęła ona wymaganego przez konstytucję stanową 60-procentowego poparcia.
Przegłosowanie poprawek nie oznacza jednak automatycznego uchylenia restrykcyjnych przepisów. Zwolennicy muszą zwrócić się do sądów z żądaniem o dostosowanie regulacji prawnych do wprowadzonych poprawką zmian.
12:40. Tusk gratuluje Trumpowi, przypomniano mu jego zachowanie
Gratulacje dla Donalda Trumpa za wygraną w wyborach. Czekam na naszą współpracę dla dobra narodów amerykańskiego i polskiego
— napisał premier Donald Tusk na portalu X.
Bardzo szybko przypomniano mu jego własne słowa i zachowania, które uderzały w Donalda Trumpa z czasów jego pierwszej prezydentury.
No i co teraz?
— zapytał na platformie X Jacek Saryusz-Wolski były europoseł PiS.
Tusk nigdy nie krył swojej niechęci do Trumpa. Internauci przypomnieli premierowi zdjęcie, które on sam zamieścił w mediach społecznościowych w 2019 r., na którym przystawia do pleców Trumpa palce ułożone w kształt pistoletu.
12:32. Amerykanista z UJ: zwycięstwo Trumpa spektakularne wraz z sukcesem Partii Republikańskiej w Kongresie
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach w USA jest spektakularne, także w kontekście sukcesu Partii Republikańskiej, która uzyskała większość w Kongresie – ocenił amerykanista z UJ prof. Paweł Laidler.
Spodziewa się on, że nowy prezydent w pierwszej kolejności zajmie się polityką wewnętrzną.
12:20. Dr Michał Urbańczyk o wyborach w USA: zaskakujące rozmiary zwycięstwa Republikanów i Trumpa
Każdy, kto śledził sondaże i sytuację w USA, może być zaskoczony szybkością oraz rozmiarami zwycięstwa Republikanów i Trumpa - ocenił w rozmowie z PAP prawnik i amerykanista dr Michał Urbańczyk.
Dodał, że wyborcy „zazwyczaj głosują portfelami”, licząc na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej.
12.03. Przypominamy sylwetę J.D Vance’a. Co mówił o Polsce?
Z okazji zwycięstwa Donalda Trumpa i J.D. Vance’a w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przypominamy sylwetkę wiceprezydenta-elekta USA i to, co mówił o Polsce i obecnym polskim rządzie.
Vance najostrzej ze wszystkich polityków w Waszyngtonie krytykował działania obecnego rządu w Polsce, określając zmiany w mediach publicznych jako „prawdziwy atak na demokrację” i domagając się w tej sprawie interwencji sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.
Do niedawna Polska miała konserwatywny rząd. Stosując dużą presję dyplomatyczną i ekonomiczną, administracja Bidena (i wiele krajów europejskich) atakowała ten rząd jako antydemokratyczny. Ten rząd został niedawno zastąpiony przez globalistyczny liberalny rząd, który teraz aresztuje swoich przeciwników politycznych i zamyka debatę publiczną. (Brzmi znajomo?) W imię ochrony demokracji wykorzystują twoje podatki, aby atakować rząd, który był naszym wielkim sojusznikiem. Stany Zjednoczone wykorzystują swoją presję dyplomatyczną, aby atakować konserwatywne wartości i rządy, co jest haniebne. Ponownie, wykorzystują twoje podatki, aby to zrobić. I są tworzonymi globalistycznymi rządami, które będą bardziej współpracować z niektórymi najgorszymi zachowaniami administracji Bidena
— pisał na platformie X J.D. Vance.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest wiceprezydent-elekt USA? Przypominamy sylwetkę J.D. Vance’a. Oto co polityk mówił o Polsce i rządzie Donalda Tuska
11:55. Reuters: Donald Trump wybrany na prezydenta
Donald Trump wybrany na prezydenta USA w oszałamiającym powrocie - poinformowała agencja Reuters. Podała ona, że kandydat Republikanów uzyskał co najmniej 279 głosów elektorskich.
11:39. ZWYCIĘSTWO TRUMPA OGŁASZA RÓWNIEŻ AGENCJA AP!
Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA - podała agencja AP. Kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum. Kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris obecnie ma według AP 224 głosy elektorskie.
11:27. Porażka celebrytów. Fala komentarzy w sieci
W kontekście nieoficjalnego jeszcze, ale praktycznie pewnego zwycięstwa Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich, media społecznościowe kipią od komentarzy, w których przewija się nieustannie temat celebrytów, którzy gremialnie poparli Kamalę Harris, a których wpływy na umysły Amerykanów najwidoczniej mocno zmalały.
Cała parada celebrytów, aktorów i gwiazd oraz gwiazdeczek hollywoodzkich wyraziła swoje zdecydowane poparcie dla Kamali Harris. Odbywały się koncerty, ustawiczne pouczenia w mediach jak kulturalny i postępowy demokrata amerykański ma głosować, jak również rozmaite inne happeningi, które miały zwiększyć szanse Harris i zohydzić Trumpa.
Kampania włączenia celebrytów w politykę Demokratów wzięła jednak w łeb i pokazała, że ich wpływ na myślenie społeczeństwa nie jest już tak przemożny i decydujący jak niegdyś.
Wniosek jest prosty: celebryctwo, nawet to globalne, w prawdziwej polityce g… znaczy. I to jest dobra wiadomość
— stwierdził Stanisław Janecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Elity i celebryci przegrali prezydenturę Harris? Janecki: „Celebryctwo, nawet to globalne, w prawdziwej polityce g… znaczy”. KOMENTARZE
10:32. Pogratulowała także m.in. Ursula von der Leyen
Gratulacje złożyli ponadto przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, szefowa rządu Włoch Giorgia Meloni, a także m.in. premierzy Holandii, Rumunii i prezydent Serbii.
10:23. Gratulacje popłynęły również od prezydenta Zełenskiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w gratulacyjnym wpisie w mediach społecznościowych przypomniał, że we wcześniejszej rozmowie omówił z Trumpem strategiczne partnerstwo Ukrainy i USA oraz jego plan zwycięstwa.
Doceniam zaangażowanie prezydenta Trumpa w zasadę ‘pokój przez siłę’, która może przybliżyć sprawiedliwy pokój na Ukrainie
— zapewnił Zełenski.
Z niecierpliwością czekamy na erę silnej Ameryki pod zdecydowanym przywództwem prezydenta Trumpa, licząc na jej dalsze wsparcie dla Ukrainy
— dodał.
Wyraził też nadzieję na rozwój dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz zadeklarował gotowość Ukrainy do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie i społeczności transatlantyckiej przy wsparciu sojuszników.
10:19. Szef NATO pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach
Mimo braku ostatecznych wyników wyborów prezydenckich gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył już sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Jego przywództwo ponownie odegra kluczową rolę w utrzymaniu siły naszego sojuszu. Z niecierpliwością czekam na współpracę, aby promować ‘pokój przez siłę’ w ramach NATO
— dodał.
10:14. Amerykanista: Wygrana Trumpa to sygnał sprzeciwu wobec liberalno-lewicowej wizji świata
Zwycięstwo Donalda Trumpa w USA to wyraźny sygnał sprzeciwu wobec liberalno-lewicowej wizji świata – ocenił dr hab. Włodzimierz Batóg, amerykanista z UW.
Według niego, Amerykanie oczekują zmian, których Kamala Harris, kandydatka Demokratów, nie przedstawiła dostatecznie jasno.
10:04. Spiker Izby Reprezentantów: Trump to nasz prezydent elekt
Donald Trump został naszym prezydentem elektem – ogłosił Republikanin, spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson, cytowany przez Reutera.
Polityk zapowiedział, że Republikanie są gotowi i przygotowani do natychmiastowego działania zgodnie z programem Trumpa „America First”.
Mike Johnson był jednym z czołowych Republikanów, którzy towarzyszyli Trumpowi na scenie podczas jego przemowy podczas wieczoru wyborczego w centrum kongresowym w West Palm Beach na Florydzie.
W swoim wystąpieniu Trump powiedział, że Partia Republikańska zdobyła większość w Senacie oraz wyraził oczekiwanie, że utrzymają ją w Izbie Reprezentantów.
09:30. Prezydent Duda pogratulował Trumpowi
Prezydent RP Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent Duda, którego z Donaldem Trumpem łączą zażyłe relacje, pogratulował mu w mediach społecznościowych triumfu w wyborach prezydenckich w USA.
Congratulations, Mr. President @realDonaldTrump! You made it happen! 👏👏👏🤝 [Gratulacje panie prezydencie Trump! Dokonałeś tego! - tłum. red.]
— napisał na X prezydent Duda.
09:16 Ośrodek Decision Desk HQ i stacja Fox News przewidują wygraną Trumpa
Amerykańska konserwatywna stacja Fox News przewiduje zwycięstwo kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Podobną prognozę przedstawił cytowany przez Reutersa duży ośrodek analityczny Decision Desk HQ.
Stacja telewizyjna Fox News stwierdziła, że Trump zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych, który będzie sprawował urząd przez dwie kadencje nienastępujące po sobie od czasów Grovera Clevelanda pod koniec XIX wieku.
Według agencji AP Trump zdobył dotychczas 267 głosów elektorskich, zaś kandydatka Demokratów Kamala Harris - 224. Według dziennika „New York Times” Trump jest „o krok od zwycięstwa dzięki wygranej w stanach wahających się”.
09:09. Exit poll: na Harris głosowało mniej kobiet niż oczekiwano
Z badań exit poll wynika, że na Kamalę Harris w wyborach prezydenckich w USA głosowało więcej kobiet niż na Trumpa, jednak liczby są te niższe niż oczekiwano na podstawie przedwyborczych sondaży – informuje BBC.
Z exit poll wynika, że 54 proc. kobiet głosuje na Harris, a 44 proc. na jej oponenta.
W wyborach 2020 r. - przypomina BBC - z sondaży exit poll wynikało, że Demokratę Joe Bidena wsparło 57 proc. kobiet, co daje zbliżony odsetek do obecnych danych na temat poparcia Harris (po uwzględnieniu błędu statystycznego).
Harris ma przewagę również wśród Latynosów, jednak poparcie dla Trumpa wzrosło w tej grupie o 10 p.p. w porównaniu z 2020 r.
Według BBC wiceprezydentka Harris ma poparcie większości młodych wyborców, podczas gdy jej oponent prowadzi wśród osób w średnim wieku. Na Harris, według exit poll, głosowało prawie 60 proc. osób z wyższym wykształceniem.
08:54. AP: Trump wygrał w Pennsylvanii
Kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich Donald Trump wygrał w stanie Pensylwanii, w kluczowym stanie wahającym się, co daje mu 19 głosów elektorskich - podała Associated Press. Tym samym według obliczeń agencji Trump ma 267 głosów elektorskich i brakuje mu zaledwie trzech do pokonania Kamali Harris.
Jak podaje AP, zwycięstwo na Alasce lub w którymkolwiek z pozostałych stanów wahających się - Michigan, Wisconsin, Arizonie lub Nevadzie – sprawi, że Trump po czterech latach powróci do Białego Domu.
Według AP Trump ma w Pensylwanii przewagę ok. 175 tys. głosów nad Harris.
Kandydat Republikanów zdobył dotychczas 267 głosów elektorskich, zaś kandydatka Demokratów - 214.
08:10. Fox News przewiduje zwycięstwo Donalda Trumpa
Zdaniem stacji Fox News, Donald Trump zdobył ponad 270 głosów elektorskich i zostanie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Stacja wzięła pod uwagę głosy elektorskie z Pennsylvanii (19) oraz ze stanu Wisconsin (10). W obydwu stanach nie przeliczono jeszcze wszystkich głosów.
07:00. AP: Trump wygrał w Georgii, drugim z siedmiu kluczowych stanów
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Georgii, zdobywając tam 16 głosów elektorskich - ogłosiła agencja AP w oparciu o dotychczasowe wyniki. Jest to drugi po Karolinie Północnej z kluczowych „wahających się” stanów, w którym został wyłoniony zwycięzca.
Po przeliczeniu 97 proc. głosów Trump prowadzi z Harris w Georgii przewagą 2,3 punktu proc. i według AP zapewnił sobie zwycięstwo. Daje mu to 16 kolejnych głosów elektorskich, powiększając jego stan posiadania do 246. Oznacza to, że do zwycięstwa brakuje mu 24 głosów elektorskich.
Trump 246 - 194 Harris
06:23. Zwycięska passa Republikanów
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Karolinie Północnej, zdobywając 16 głosów elektorskich - ogłosiła agencja AP w oparciu o dotychczasowe wyniki. Jest to pierwszy z kluczowych „wahających się” stanów, gdzie wyłoniony został zwycięzca.
Zwycięstwo Trumpa kontynuuje passę Republikanów w tym stanie, gdzie kandydat Demokratów na prezydenta wygrał tylko raz w ciągu niemal 50 lat (był nim Barack Obama w 2008 r.). Trump wygrywa również w innych kluczowych stanach - Georgii o 2,7 p.p., Pensylwanii o 3,6 p.p., Michigan o 4,4 p.p., Wisconsin o 2,9 p.p., a w Arizonie o 0,4 p.p.
Model prognostyczny „New York Times” szacuje szansę zwycięstwa byłego prezydenta na 89 proc.
Republikanie praktycznie zapewnili sobie też większość w Senacie po tym jak odebrali Demokratom o najmniej dwa mandaty - w Ohio i Wirginii Zachodniej. Rywalizacja o Izbę Reprezentantów wciąż jest nierozstrzygnięta.
06:16. Kamala Harris wygrała w Wirginii
Na konto kandydatki Demokratów powędrowało 13 głosów elektorskich.
Trump 230 - 182 Harris
06:08. Trump wygrał w hrabstwie, w którym do niego strzelano
Donald Trump wygrał w hrabstwie Butler w Pensylwanii, gdzie w lipcu został postrzelony w ucho przez zamachowca – podała stacja NBC News. Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów jego przewaga wyniosła tam 32 punkty procentowe, podobnie jak w 2020 roku.
W poprzednich wyborach Trump wygrał w Butler County z przewagą 32 punktów procentowych, natomiast w 2016 roku - 38 punktów – przypomniała NBC.
W lipcu w hrabstwie Butler, około 50 km od Pittsburgha, były prezydent został postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego. Zginęły dwie osoby - jeden z sympatyków Trumpa i zamachowiec, a kolejne dwie zostały poważnie ranne.
06:04. Hawaje dla Harris
Kandydatka Demokratów wygrywa na Hawajach i zgarnia 4 punkty elektorskie.
Trump 230 - 169 Harris
05:48. Trump wygrywa w Nebrasce
Kolejne trzy punkty elektorskie lądują na koncie Trumpa.
Trump 230 - 165 Harris
05:41. Trump wygrywa w Północnej Karolinie
Na konto byłego prezydenta lecą kolejne głosy elektorskie. Tym razem dwanaście z Północnej Karoliny. Jest to pierwszy z siedmiu „wahających się stanów”, których zdobycie przesądzi o zwycięstwie.
Trump 227 - 165 Harris
05:35. Na przyjęciu wyborczym w rezydencji Trumpa są m.in. Farage i syn Bolsonaro
Wśród zagranicznych gości śledzących wyniki wyborów w USA w rezydencji Donalda Trumpa w Mar-a-Lago na Florydzie jest prawicowy brytyjski polityk Nigel Farage oraz syn byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro – podała agencja AP.
Eduardo Bolsonaro zamieścił w serwisie X zdjęcie z synem Trumpa, Donaldem Juniorem, i oświadczył, że „kibicuje w dobrym towarzystwie”.
Wpisy z Mar-a-Lago publikował w mediach społecznościowych również Farage, znany jako naczelny orędownik brexitu i przyjaciel Trumpa.
Republikański spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział dziennikarzom w Luizjanie, że zamierza wkrótce dołączyć do Donalda Trumpa w jego rezydencji na Florydzie – podała stacja CNN.
Według AP w Mar-a-Lago goszczą też między innymi popierający Trumpa miliarder Elon Musk i kontrowersyjny prawicowy publicysta Tucker Carlson.
05:36. Zakończyło się głosowanie niemal we wszystkich stanach; Trump zdecydowanym faworytem
Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Według agencji AP Donald Trump zdobył dotychczas 214 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 179. „New York Times” prognozuje prawdopodobne zwycięstwo Trumpa.
O godz. 5 czasu polskiego głosowanie zakończyło się w trzech stanach zachodniego wybrzeża - Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie, a także pobliskim Idaho, zaś o godz. 6 zakończy się w dwóch pozostałych stanach - Alasce i Hawajach.
Zdaniem AP, Harris pewna jest zwycięstwa w swojej rodzimej Kalifornii i Waszyngtonie, a Trump - w Idaho. Po tych rozstrzygnięciach Trump ma 214 głosów elektorskich, a Harris 179. Oznacza to, że Trumpowi do wygranej brakuje 54 głosów.
Mimo że nie rozstrzygnęły się jeszcze wyścigi w żadnym z siedmiu kluczowych stanów, według „New York Timesa” Trump jest faworytem we wszystkich z nich. W Georgii prowadzi stosunkiem 51-48 po spłynięciu 89 proc. spodziewanych głosów, w Karolinie Północnej - 50,7-49,9 (spłynęło 86 proc. głosów), w Pensylwanii - 51,1-47,9 (76 proc.), w Wisconsin - 50,3-48,1 (63 proc.), a w Arizonie - 49,6-49,5 (51 proc.). Harris prowadzi jedynie w Michigan 50,2-48, ale tam nie podliczono jedynie 33 proc. głosów. Głosy z Nevady nie zaczęły jeszcze spływać.
05:29. Harris wygrywa w stanie Waszyngton
Rywalka Trumpa zdobywa kolejny stan i może dopisać do swojego konta kolejne głosy elektorskie, a konkretnie to 12.
Trump 211 - 165 Harris
05:20. Trwa liczenie w tzw. stanach wahających
O godz. 4 czasu polskiego zakończyło się głosowanie w Nevadzie, ostatnim z „wahających się” stanów. Choć w żadnym z siedmiu kluczowych stanów wyścig się jeszcze nie rozstrzygnął, w większości wygrywa Trump.
W Georgii po podliczeniu ok. 82 proc. głosów kandydat Republikanów wygrywa stosunkiem 52-47 proc., w Karolinie Północnej po zliczeniu 83 proc. głosów - 51-48, a w Pensylwanii - 51-48 po podliczeniu 53 proc. głosów. W Arizonie po przeliczeniu nieco ponad połowy głosów Trump przewodzi o 0,2 punkty procentowe, a w Michigan, gdzie spłynęło 23 proc. - o 0,4 proc. Harris prowadzi tylko w Wisconsin, lecz zaledwie o 0,1 proc. (zliczono tam 51 proc. głosów).
05:11. Harris wygrywa w Oregonie
Wiceprezydent może doliczyć do swojego konta 8 głosów elektorskich.
Trump 211 - 153 Harris
05:01. Kalifornia dla Haris, Idaho dla Trumpa
Kamala Harris wygrywa w Kalifornii, zdobywając aż 53 głosy elektorskie. Z kolei Trump wygrywa w Idaho. Do swojego konta może dopisać 4 głosy elektorskie.
Trump 211 - 145 Harris
04:59. Demokratka Angela Alsobrooks wygrała w wyborach do Senatu w stanie Maryland
Demokratka Angela Alsobrooks wygrała w wyborach do Senatu USA w stanie Maryland - poinformowała w środę agencja Associated Press. Została tym samym pierwszą czarną kobietą w historii, która będzie reprezentować ten stan w Senacie. Alsobrooks pokonała Republikanina i byłego gubernatora, Larry’ego Hogana.
Alsobrooks dołączyła w Senacie do innej Demokratki, Lisy Blunt Rochester, która zwyciężyła w stanie Delaware.
Zwycięstwo w Delaware i Maryland reprezentantek Partii Demokratycznej oznacza, że w tym samym czasie w Senacie zasiądą po raz pierwszy w historii tej instytucji dwie czarne kobiety - zauważa portal Politico.
Do tej pory w Senacie swój mandat sprawowały tylko trzy czarne kobiety - Carol Moseley z Illinois oraz Kamala Harris i Laphonza Butler reprezentujące Kalifornię, ale w każda w innym czasie.
Alsobrooks w swojej kampanii postawiła na prawo do aborcji, które zostało wpisane w tym roku do konstytucji stanu Maryland.
„Słyszę to nie tylko od kobiet, ale również od mężczyzn, którzy mówią mi, że chcą, aby ich córki i wnuczki miały wolność wyboru, obawiają się również drogi jaką podążamy, jeśli chodzi o prawa reprodukcyjne” - powiedziała Alsobrooks we wrześniu agencji AP.
Zwyciężeni w Delaware pokonała Republikanina Erica Hansen. Wielu sądziło, że jest faworytką w tegorocznym wyścigu do Senatu. Hansen, który od niedawna jest aktywny politycznie, nie miał wielu szans w tym stanie o przeważająco dużej przewadze Demokratów.
04:53. „NYT” zmienia swoje przewidywania
Według „NYT” obecnie większe szanse na wygraną ma Donald Trump.
04:36 Kansas i Iowa dla Trumpa
Kolejne dwa stany na konto Trumpa. Obydwa mają po 6 głosów elektorskich.
Trump 207 - 91 Harris
04:19. Trump bierze Ohio
Kandydat Republikanów wygrywa w stanie Ohio (17 głosów elektorskich).
Trump 195 - 91 Harris
04:18. Sondaże wskazują na wzrost poparcia dla Trumpa wśród Latynosów, w tym w Pensylwanii
Wstępne wyniki sondaży exit polls stacji NBC i CNN sugerują większe niż w ostatnich wyborach poparcie dla Donalda Trumpa wśród Latynosów, między innymi w Pensylwanii, kluczowym stanie wahającym się, który może przesądzić o wyniku wyborów.
W skali całego kraju większym poparciem wśród Latynosów wciąż cieszy się Kamala Harris, ale jej przewaga nad Trumpem w tej grupie jest mniejsza niż ta, jaką w 2020 roku miał obecny prezydent Joe Biden – podała CNN.
Z wtorkowych sondaży wynika, że Harris popiera nieco ponad połowa latynoskich wyborców. Na Bidena głosowało ok. 65 proc. osób w tej grupie. Największą zmianę odnotowano wśród latynoskich mężczyzn, wśród których poparcie dla Trumpa wzrosło do 54 proc.
Z kolei stacja NBC News podała na podstawie swojego sondażu, że w Pensylwanii Trumpa poparło 42 proc. Latynosów, w porównaniu z 27 proc. cztery lata temu.
04:13. Wybory w USA - ceny ropy spadają, dolar poszedł w górę na otwarciu giełd w Azji
W reakcjach na pierwsze informacje o wyborach w USA spadły ceny ropy w środowych notowaniach, w Azji wzrósł kurs dolara amerykańskiego.
Amerykańskie kontrakty terminowe i dolar amerykański zyskiwały na otwarciu rynków w Azji w środę, gdy pierwsze informacje z USA nie pozwalały na rozstrzygnięcia o wyniku wyborów – komentował Reuters. Dolar amerykański rósł wobec jena i meksykańskiego peso – dodawał Bloomberg.
Ropa naftowa nieco straciła, amerykańska West Texas Intermediate staniała 0,4 proc., czyli 27 centów, spadając do 71,72 USD za baryłkę, a kontrakty terminowe na ropę Brent straciły 0,46 proc., spadając do 75,18 USD za baryłkę. Jak komentowali analitycy, ceny ropy reagują na zmiany kursu dolara. “Ceny ropy będą uzależnione od szerszych ruchów na rynkach, w miarę jak będziemy uzyskiwać więcej informacji na temat wyników amerykańskich wyborów” - komentował bank ING, cytowany przez Reutersa. ING zwracał przy tym uwagę, że wygrana Trumpa mogłaby oznaczać ryzyko większych sankcji wobec Iranu.
W komentarzach podkreśla się, że inwestorzy mogą czekać nawet do końca tygodnia, by mieć pewność co do wyników. Długi okres niepewności, zanim wynik będzie znany, może zaważyć na rynkach.
W Kanadzie, dla której USA są najważniejszym partnerem gospodarczym, wybory prezydenckie są uważnie obserwowane. Minister spraw zagranicznych Melanie Joly powiedziała w środę, że rząd federalny jest gotów do współpracy z rządami prowincji, miastami, biznesem i związkami zawodowymi, by dbać o kanadyjskie interesy. Jej wypowiedź przytoczyła agencja Canadian Press.
04:12. Harris wygrywa w Kolorado
Wiceprezydent wygrywa w Kolorado (10 głosów elektorskich). Łącznie ma 91 głosów elektorskich.
04:07. Mississippi dla Trumpa
Były prezydent USA wygrywa również w Mississippi (6 głosów elektorskich).
Trump 178 - 81 Harris
04:02. Trump wygrywa w Montanie i Utah
Kandydat Republikanów wygrywa w kolejnych dwóch stanach: Montanie (4 głosy elektorskie) i Utah (6 punktów elektorskich). Łącznie ma już 172 głosy elektorskie.
Trump 172 - 81 Harris
03:38. Illinois dla Harris
Kandydataka Demokratów wygrywa w stanie Illinois (19 głosów elektorskich). Daje jej to łącznie 81 głosów elektorskich.
Trump 162 - 81 Harris
03:30. Lokal wyborczy w Pensylwanii ewakuowany i sprawdzany przez psy po alarmie bombowym
Z powodu alarmu bombowego ewakuowano i sprawdzano przy pomocy psów budynek lokalnych władz w West Chester w stanie Pensylwania, w którym mieści się lokal wyborczy – ogłosił przewodniczący tamtejszej komisji wyborczej Josh Maxwell.
Budynek władz w hrabstwie Chester, gdzie istniało potencjalne zagrożenie, jest przeszukiwany przez psy. Jeśli nie ma bomby, wkrótce zostanie znów otwarty
— napisał Maxwell na platformie X.
Dodał, że wszczęty alarm przypomina groźby wysyłane do lokali wyborczych „w całej Pensylwanii i Stanach Zjednoczonych”.
Wcześniej Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało o fałszywych alarmach bombowych, rozsyłanych z rosyjskich adresów poczty elektronicznej, do lokali wyborczych w innych kluczowych stanach: Georgii, Arizonie, Michigan i Wisconsin.
Maxwell wyjaśnił, że wyborcy, którzy przybyli do budynku, są kierowani do dwóch pobliskich lokali wyborczych, gdzie będą mogli oddać swoje głosy w wydłużonych godzinach.
03:27. Rhode Island i Nowy Jork dla Harris
Harris wygrywa w stanach: Rhode Island (4 głosy elektorskie) i Nowy Jork (28 głosów elektorskich). Łącznie głosów elektorskich ma 62.
03:26. Trump wygrywa w Luizjanie
Trump ma już 162 głosy elektorskie. To dzięki wygranej w stanie Luizjana (8 głosów elektorskich).
03:07. Harris wygrywa w Delaware
Kamala Harris wygrywa w stanie Delaware (3 głosy elektorskie). Łącznie ma 30 głosów elektorskich.
03:01. Trump wygrywa w kolejnych stanach!
Donald Trump wygrywa w kolejnych stanach: Północna Dakota (3 głosy elektorskie), Południowa Dakota (3 głosy elektorskie), Wyoming (3 głosy elektorskie) i Teksasie (40 głosów elektorskich). Łącznie ma 154 głosy elektorskie.
03:00. Zakończyło się głosowanie w Wisconsin i Arizonie
02:41. Trump wygrywa w Arkansas
Dzięki wygranej w Arkansas (6 głosów elektorskich), Donald Trump ma już razem 105 głosów elektorskich.
02:34. Demokrata John Stein wygrał wybory na gubernatora Karoliny Północnej
Demokrata John Stein wygrał wybory na gubernatora stanu Karolina Północna - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na prognozę stacji Fox News. Tym samym Stein pokonał Republikanina Marka Robinsona, który stracił poparcie, po głośnym skandalu.
Początkowo w Karolinie Północnej spodziewano się zaciętej rywalizacji. Zmierzyli się tam następca popularnego demokratycznego gubernatora Roya Coopera - Josh Stein i republikański wicegubernator Mark Robinson.
Jednak czarnoskóry Robinson zaliczył mocny cios, gdy stacja CNN ujawniła jego wpisy na forum pornograficznym, gdzie deklarował się jako „czarny nazista”, bronił niewolnictwa i opowiadał o zdradzaniu żony z jej siostrą.
Robinson odrzucił oskarżenia i pozwał CNN o zniesławienie.
Robinson uzyskał wcześniej poparcie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA Donalda Trumpa, który nazwał go „Martinem Lutherem Kingiem na sterydach”. Po wyjściu na jaw faktów kompromitujących kandydata na gubernatora, sztab wyborczy Trumpa zdystansował się od niego.
02:25. Trump wygrywa w Południowej Karolinie
Północna Karolina jest kolejnym stanem, w którym wygrywa były prezydent USA. Do koszyka Trumpa wpada 9 głosów elektorskich. Łącznie ma ich 99.
Kamala Harris wygrała zaś w Massachussetts, Connecticut, Rhode Island i Marylandzie. Łącznie ma obecnie 27 punktów elektorskich.
02:12. Gdzie wygrywał Trump, a gdzie Harris?
Donald Trump wygrał w następujących stanach:
Alabama (9 głosy elektorskie) Oklahoma (7) Missouri (10) Floryda (30) Indiana (11) Tennessee (11) Kentucky (8) Wirginia Zachodnia (4)
Kamala Harris:
Maryland (10) Massachusetts (11) Vermont (3)
02:01. Trump wygrywa w kolejnych stanach!
Donald Trump wygrywa w kolejnych stanach: Alabamie (9 głosów elektorskich), na Florydzie (30), Oklahomie (7), Missouri (10) i Tennessee (11).
Kamala Harris wygrywa zaś w Maryland (10) i w Massachusetts (11).
Głosy elektorskie: Donald Trump 90 - Kamala Harris - 27.
01:55. Bernie Sanders ponownie wygrał wybory do Senatu w stanie Vermont
Bernie Sanders ponownie wygrał wybory do Senatu w stanie Vermont - poinformowała w środę agencja Associated Press. Senator Sanders jest uznawany za jednego z najbardziej progresywnych polityków w USA, który mimo tego, że jest niezależnym kandydatem popiera Partię Demokratyczną.
83-letni Sanders już po raz czwarty będzie reprezentował Vermont w Senacie Stanów Zjednoczonych. W tegorocznych wyborach, które rozpoczęły się we wtorek, niezależny kandydat pokonał Republikanina Geralda Malloya.
Sanders należy do weteranów sceny politycznej USA i jest najdłużej urzędującym niezależnym członkiem Kongresu USA.
01:32. Donald Trump wygrywa w Zachodniej Wirginii
W Wirginii Zachodniej 4 głosy elektorskie przypadną Donaldowi Trumpowi.
Głosy elektorskie: Donald Trump 23 - Kamala Harris - 3
01:20. W kilku stanach fałszywe alarmy bombowe wiązane z Rosją
W co najmniej czterech stanach USA pojawiły się we wtorek, w dniu wyborów, fałszywe alarmy bombowe wiązane z Rosją – podała stacja CNN. Informację o takich groźbach w czterech miejscach w Arizonie potwierdził tamtejszy sekretarz stanu Adrian Fontes.
Nie mamy powodów, by przypuszczać, że nasi wyborcy albo nasze lokale wyborcze są jakimkolwiek niebezpieczeństwie
— zaznaczył Fontes, który należy do Partii Demokratycznej.
Sądzimy, że to kolejny atak sondujący. Nie będę wchodził w szczegóły, ale mamy powody, by przypuszczać, że to (alarmy bombowe) pochodzi od jednego z naszych zagranicznych wrogów, konkretnie z Rosji
— dodał.
Wiązane z Rosją doniesienia o rzekomym zagrożeniu bombowym pojawiły się również w Georgii, Michigan i Wisconsin – podała CNN.
W Georgii w hrabstwie DeKalb z powodu takich alarmów wstrzymano głosowanie w pięciu lokalach wyborczych do czasu wyjaśnienia sprawy przez policję. Służby uznają te groźby za niewiarygodne.
01:07. Głosy elektorskie: Harris: 3 - 19: Trump
Donald Trump zdobywa 19 głosów elektorskich (Indiana - 11, Kentucky - 8). Kamala Harris ma 3 głosy elektorskie (Vermont - 3)
01:00. Zakończyło się głosowanie w kolejnych stanach
Zakończyło się głosowanie na Florydzie, w Georgii, Karolinie Południowej, Wirginii i Vermont, a także w pozostałych hrabstwach Indiany, Kentucky oraz części New Hampshire.
Spośród stanów, które zakończyły głosowanie o 19. czasu lokalnego, Floryda i Karolina Południowa to stany gdzie faworytem jest Donald Trump, w Wirginii i Vermont faworytką jest Kamala Harris, zaś Georgia jest jednym z wahających się stanów, które przesądzą o wyniku wyborów.
W Georgii dochodziło we wtorek do chwilowych zamknięć lokali w związku z groźbami bombowymi pochodzącymi z Rosji. W 2020 r. Joe Biden wygrał tam różnicą zaledwie 11,5 tys. głosów.
O 19.30 lokale wyborcze zamykają się w Karolinie Północnej, innym z kluczowych stanów.
00:55. Wstępne wyniki exit polls: nieco większy odsetek wyborców stanowią kobiety
Ze wstępnych sondaży exit polls wynika, że kobiety stanowiły jak dotąd 53 proc. głosujących w wyborach w USA, w porównaniu z 52 proc. w poprzednich wyborach w 2020 roku – podała agencja Reutera, powołując się na badanie firmy Edison Research.
Reuters zaznaczył, że kandydatka Demokratów Kamala Harris liczy na wysoką frekwencję wśród kobiet.
Sondaże wskazują, że 57 proc. wyborców stanowiły dotąd osoby bez wyższego wykształcenia, wśród których statystycznie większym poparciem cieszył się kandydat Republikanów Donald Trump. W 2020 roku odsetek ten wynosił 59 proc.
Dane te powstały na podstawie deklaracji zaledwie ułamka spośród dziesiątków milionów osób, które oddały już swoje głosy we wtorek i wcześniej. Wyniki będą się zmieniać w toku wyborów – zaznaczono.
00:49. Miliarder Elon Musk spędzi część nocy wyborczej z Donaldem Trumpem
Miliarder Elon Musk spędzi część nocy wyborczej z kandydatem Republikanów Donaldem Trumpem - przekazał we wtorek „New York Times”. Gazeta zwróciła uwagę, że Musk jest właścicielem serwisu X, a jego zaangażowanie w kampanię Trumpa może być kluczowe dla wyniku wyborów.
Musk spędzi część nocy wyborczej w rezydencji Trumpa w Mar-a-Lago w stanie Floryda, gdzie były prezydent USA wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami będzie czekał na pierwsze wyniki wyborów prezydenckich, które rozpoczęły się we wtorek - poinformował „NYT”, powołując się na osoby odpowiedzialne za grafiki dnia Muska i Trumpa.
Miliarder później potwierdził tę informację wpisem w serwisie X.
Trump zaplanował wiele wydarzeń na wtorkowy wieczór. Na część z nich zostali zaproszenie tylko jego najbliżsi współpracownicy i najwięksi darczyńcy. Wśród nich jest też Musk.
Musk przeprowadził się do Pensylwanii, najważniejszego stanu z punktu widzenia wyników obecnych wyborów i zainwestował we wspierający Trumpa komitet wyborczy (tzw. SuperPAC o nazwie America PAC) łącznie co najmniej 140-190 mln dolarów, choć sam Trump miał mówić osobom w swoim otoczeniu, że Musk wsparł go kwotą pół miliarda dolarów.
Jak przekazała gazeta, wielu Demokratów obawia się, że Musk użyje swojego konta w serwisie X, które liczy ponad 200 mln obserwujących, do szerzenia fałszywych informacji o procesie wyborczym. Już wcześniej na jego koncie pojawiały się różne niesprawdzone informacje, które wprowadzały ludzi w błąd.
Jednym z przykładów podanych przez „NYT” był wpis, w którym Musk upublicznił dane z przedterminowego głosowania (early voting), które sugerowały, że Trump zdobył ogromną przewagę m.in. w Pensylwanii.
Oprócz deklaracji wsparcia i przeznaczenia dużej kwoty pienięznej na kampanię prezydencką Trumpa, miliarder zorganizował loterię, w której rozdaje codziennie po milionie dolarów wyborcom w kluczowych stanach, którzy podpisali się pod jego polityczną petycją na rzecz wolności słowa i prawa do posiadania broni.
00:41. „Daily Telegraph”: wstępne sondaże mogą wskazywać na „przytłaczające zwycięstwo” Harris
Wstępne sondaże exit polls, z których wynika, że najważniejszą kwestią dla wyborców w USA jest demokracja, mogą wskazywać na „przytłaczające zwycięstwo” Kamali Harris – ocenił we wtorek na swoim portalu brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.
Jeśli te exit polle się nie mylą i głosujący rzeczywiście określili stan amerykańskiej demokracji jako najważniejszą kwestię wyborczą, te wybory mogą doprowadzić do przytłaczającego zwycięstwa Kamali Harris
— napisała Rozina Sabur z amerykańskiego biura gazety.
00:27. Trwa liczenie głosów w Kentucky i Indianie
Są pierwsze wyniki ze stanów Kentucky i Indiana. W tym pierwszym, gdzie do wzięcia jest 8 głosów elektorskich, Donald Trump prowadzi z wynikiem 65,1 proc., a Kamala Harris ma 33,6 proc.
Z kolei w Indianie, mającej 11 głosów elektorskich, Trump ma 69,4 proc., a Harris - 29 proc. W przypadku obu tych regionów USA są to wyniki cząstkowe.
00:26. Rynki spokojniejsze przed ogłoszeniem wyników wyborów w USA niż politycy
Giełdy w USA i w Kanadzie zakończyły wtorek na plusie, dolar amerykański nieznacznie się osłabił wobec dolara kanadyjskiego. Analitycy zwracali uwagę, by przyglądać się zachowaniu tzw. indeksu strachu, czyli VIX.
VIX, czyli Volatility Index (indeks zmienności), nazywany indeksem strachu, jest wykorzystywany do mierzenia nerwowości inwestorów na rynku akcji. We wtorek VIX spadał o 6,87 proc., do 20,46 pkt.
Portal wiadomości biznesowych AXIOS podkreślał we wtorek po południu, że w poniedziałek VIX miał poziom 22 pkt., a więc niżej niż średnia dnia przedwyborczego od 1992 r., wynosząca 25,5 pkt, „ale jeśli VIX podskoczy po pojawieniu się rezultatów, wiadomo, że rynek oczekuje wielkich ruchów na S&P 500 w ciągu następnego miesiąca”.
Mianem VIX popularnie określa się CBOE Volatility Index, czyli indeks zmienności giełdy opcji w Chicago (Chicago Board Options Exchange), a indeksem mierzy się oczekiwania zmienności rynku na podstawie opcji na indeks S&P 500.
W USA Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,02 proc., do 42.221,88 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 5.782,76 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,43 proc. do poziomu 18.439,17 pkt.
Na giełdzie w Toronto zauważalne było wzmocnienie się notowań spółek z branży metali. Indeks giełdy w Toronto, na której notowanych jest wiele spółek surowcowych, czyli S&P/TSX, zamknął dzień na poziomie 24387,90 pkt, po wzroście o 131,84 pkt.
Reuters podkreślał po południu we wtorek, że notowania amerykańskiego dolara spadały w ciągu dnia, chociaż wyniki zakładów odnotowywanych przez serwisy PredictIt i Polymarket wskazywały na rosnące oczekiwania wygranej Donalda Trumpa. AXIOS również wskazywał na rosnące zakłady stawiające na wygraną Trumpa, ale podkreślał, że należy „oczekiwać gwałtownej zmiany, gdy zaczną być liczone głosy, ponieważ inwestorzy będą zmieniać poprzednie zakłady na nowe”.
Za kanadyjskiego dolara w poniedziałek można było kupić 71,92 centy amerykańskie, we wtorek dolar kanadyjski nieco się wzmocnił do 72,18 centów za dolara – podawała agencja The Canadian Press.
Portal AXIOS dodawał, że za spokojnym zachowaniem się rynków są inwestorzy, którzy przyglądają się skutkom wyniku wyborów dla rynków giełdowych, gospodarki, w tym regulacji, podatków i walut, także także kryptowalut. Podkreślano np., że jeśli rezultat wyborczy Donalda Trumpa zacznie wyglądać źle, bitcoin i inne kryptowaluty mogą znacznie stracić na wartości.
00:03. Trump mówi o oszustwach w Filadelfii
Dużo się mówi o potężnych oszustwach w Filadelfii - napisał na swoim portalu społecznościowym były prezydent Donald Trump, sugerując, że zainterweniuje policja. Filadelfijska policja zaprzeczyła jednak słowom Trumpa.
„Dużo się mówi o potężnych OSZUSTWACH w Filadelfii. Organy ścigania nadchodzą!!!” - napisał na portalu Truth Social Trump, nie podając żadnych szczegółów.
Jak podał CNN, policja w Filadelfii przekazała stacji, że nie wie, o czym mówi Trump i nie jest świadoma żadnych problemów wyborczych wymagających ich interwencji.
Filadelfia to największe miasto największego z kluczowych stanów w tych wyborach Pensylwanii. Jej mieszkańcy w przeważającej większości głosują na Demokratów.
00:00. Zamknięto pierwsze lokale wyborcze
Głosowanie w wyborach prezydenckich jako pierwsze w kraju zakończyło się w większości hrabstw stanów Indiana i Kentucky. Oba te stany uważane za „bezpieczne” dla Donalda Trumpa.
Indiana i Kentucky są pierwszymi stanami, gdzie zakończyło się głosowanie w USA, choć z uwagi na odmienne strefy czasowe trwa ono nadal w kilku hrabstwach w obydwu stanach. O godz. 1 czasu polskiego lokale zamkną się na Florydzie, w Georgii, Karolinie Południowej, Wirginii i Vermont. Najbardziej oczekiwane są wyniki w Georgii, jednego z „wahających się” stanów w tym roku.
Kandydaci Republikanów wygrywali w Indianie niemal za każdym razem od 1964 roku, z wyjątkiem wyborów 2008 r., kiedy zwyciężał tam Barack Obama. Ostatnim Demokratą, który wygrał w Kentucky, był Bill Clinton w 1996 r.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Wszystkie oczy zwrócone są w kierunku Stanów Zjednoczonych, gdzie Amerykanie głosowali w wyborach prezydenckich. Jak wynika z danych podanych przez m.in. Fox News, Reutersa i agencję AP, Donald Trump przekroczył już barierę 270 głosów elektorskich, co daje mu zwycięstwo. Jeżeli informacje się potwierdzą, kandydat Republikanów zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.
18:38. Fried: Andrzej Duda ma szansę dotrzeć i wpływać na Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda i rządzący w Polsce mają szansę, by wykorzystać swoje kontakty z Donaldem Trumpem, by dotrzeć do niego i na niego wpływać, w tym w sprawie Ukrainy - ocenił w rozmowie z PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
18:26. Morawiecki dla wPolityce.pl: Antytrumpowska polityka rządu Tuska zbankrutowała
Powiedzmy wprost – antytrumpowska polityka rządu Donalda Tuska zbankrutowała. Na szczęście o wiele rozsądniejszą politykę prowadził prezydent Andrzej Duda. To właśnie on w ostatnim roku swej prezydentury może odegrać istotną rolę w normalizowaniu stosunków z nową administracją amerykańską. Dlatego z wielką nadzieją patrzę na jego propozycję szczytu USA-UE w Polsce, w przyszłym roku, w trakcie naszej unijnej prezydencji
— powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi wPolityce.pl Mateusz Morawiecki, poseł PiS, były premier.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ WYWIAD. Morawiecki: Antytrumpowska polityka polskiego rządu zbankrutowała. Tusk stoi teraz przed ważnym dylematem
18:00. Zwycięstwo Trumpa odbija się na rynkach, rosną notowania Tesli i kryptowalut
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA odbija się na rynkach. Rosną notowania należącej do Elona Muska Tesli, inwestorzy kupują bitcoiny, rośnie rentowność amerykańskich obligacji - podaje AFP. Musk i przedsiębiorcy z sektora kryptowalut poparli Trumpa w kampanii wyborczej.
Agencja AP podała, że kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum i de facto wygrał wybory.
Jeszcze przed otwarciem giełd amerykańskich notowania Tesli wzrosły o 13,2 proc., a firmy Trump Media & Technology Group - o 37 proc.
17:42. „NYT”: Republikanie przejmują kontrolę nad Senatem
Republikanie przejmą po wtorkowym głosowaniu kontrolę na Senatem, odbierając co najmniej trzy mandaty Demokratom, w ten sposób zakończy się czteroletni okres przewagi Partii Demokratycznej w Senacie - oznajmił na swoim portalu dziennik „New York Times”, który przeanalizował sondażowe wyniki głosowania.
Walka o kontrolę nad Senatem trwała głównie w Ohio i Montanie, czyli dwóch stanach kontrolowanych przez Demokratów, w których Donald Trump wygrał w 2016 i 2020 r. — i zwyciężył ponownie bez trudu we wtorek wieczorem - podkreślił „NYT”.
Po zdobyciu mandatów w Wirginii Zachodniej, Ohio i Montanie oraz niespodziewanie zaciętym wyścigu w Nebrasce, Republikanie zapewnili sobie większość w Senacie. Wyborcze starcie w tych stanach zniwelowało stan posiadania Demokratów z 51 do 49 miejsc. Wyrównane pojedynki w stanach wahających się zadecydują o ostatecznej przewadze Republikanów. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów ta przewaga będzie jednak większa - prognozuje gazeta.
Aktualne dane sondażowe dają Republikanom 52 miejsca, a Demokratom - 42.
17:01. Borrell: Unia dołoży wszelkich starań, aby utrzymać dobre stosunki z USA
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dopiero po południu złożył na platformie X gratulacje Donaldowi Trumpowi z okazji wygranych wyborów.
W ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE dołoży wszelkich starań, aby utrzymać dobre stosunki z USA
— napisał Borrell.
16:34. Druzgocąca porażka Kamali Harris. Jej wynik był gorszy od prezydenta Bidena sprzed czterech lat w każdym hrabstwie w USA
Szczegółowa analiza wyborcza wyniku wyborczego Kamali Harris wprawiła ekspertów telewizji CNN w osłupienie. Okazało się ona słabsza od prezydenta Joe Bidena w każdym z amerykańskich hrabstw, porównując jej wyniki do osiągniętych przez ustępującego prezydenta cztery lata temu.
Na antenie CNN dokonano analizy wyników wyborczych kandydatki Demokratów w wyborach na prezydenta w porównaniu do wyników prezydenta Joe Bidena (wskazanego przez tę samą formację) w wyborach cztery lata temu.
Okazało się, że Kamali Harris nie udało się pobić wyników Bidena nie tylko w żadnym ze stanów, ale nawet z żadnym z hrabstw.
16:05. Rzecznik KE: zwycięstwo Trumpa nie zmieni priorytetów politycznych UE
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA nie zmieni priorytetów politycznych UE - oznajmił rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Przyznał, że w niektórych kwestiach nie można wykluczyć dostosowania polityki Unii do USA - w zależności od tego, jaki kierunek przyjmą nowe władze w Waszyngtonie.
15:30. TYLKO U NAS. Prof. Zbigniew Lewicki: Ameryka to kraj, w którym pewien sposób myślenia dostał czerwoną kartkę od wyborców
„Biden jest zadowolony, co wyraźnie widać. Ma satysfakcję z tego, że choć Kamala Harris wypchnęła go z kandydowania, to niewiele uzyskała” - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista, politolog, wykładowca UKSW.
Prof. Zbigniew Lewicki stwierdza, że Donald Trump odniósł wielkie zwycięstwo z siłami amerykańskiej lewicy.
To wielki triumf Donalda Trumpa nad amerykańskim lewactwem. Społeczeństwo pokazało swoje niezadowolenie ze skrajnie lewicowej polityki i narracji Demokratów i pokazało władzy czerwoną kartkę
— zaznacza.
14:22. Rzecznik Kremla: nie wiem, czy Putin zamierza pogratulować Trumpowi
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie wie, czy Władimir Putin zamierza pogratulować Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach.
Pamiętajmy, że mówimy o kraju nieprzyjaznym, która bezpośrednio i pośrednio jest zaangażowany w wojnę przeciwko naszemu państwu
— oświadczył Pieskow, komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA. Zacytował go niezależny rosyjski portal Meduza.
14:05. W siedmiu stanach wyborcy przegłosowali w referendum prawo do aborcji
W dziesięciu amerykańskich stanach wyborcy poza udziałem we wtorkowych wyborach prezydenckich wypowiedzieli się również na temat rozszerzenia lub utrzymania prawa do przerwania ciąży. W siedmiu opowiedzieli się „za”, w trzech wygrali przeciwnicy aborcji.
Poprawki zostały skutecznie przegłosowane w Missouri, Arizonie, Kolorado, Marylandzie i Montanie. Wyborcy w Nevadzie również zatwierdzili poprawkę, ale będą musieli ją ponownie przegłosować w 2026 r., by weszła w życie. Inna poprawka została przyjęta w Nowym Jorku. Nie zawiera słowa „aborcja”, ale zakazuje dyskryminacji ze względu na „płeć, w tym orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową, ciążę, wyniki ciąży oraz opiekę zdrowotną i autonomię reprodukcyjną”.
Na Florydzie w Nebrasce i Dakocie Południowej poprawki nie przeszły. Choć większość głosujących na Florydzie poparła poprawkę, nie osiągnęła ona wymaganego przez konstytucję stanową 60-procentowego poparcia.
Przegłosowanie poprawek nie oznacza jednak automatycznego uchylenia restrykcyjnych przepisów. Zwolennicy muszą zwrócić się do sądów z żądaniem o dostosowanie regulacji prawnych do wprowadzonych poprawką zmian.
12:40. Tusk gratuluje Trumpowi, przypomniano mu jego zachowanie
Gratulacje dla Donalda Trumpa za wygraną w wyborach. Czekam na naszą współpracę dla dobra narodów amerykańskiego i polskiego
— napisał premier Donald Tusk na portalu X.
Bardzo szybko przypomniano mu jego własne słowa i zachowania, które uderzały w Donalda Trumpa z czasów jego pierwszej prezydentury.
No i co teraz?
— zapytał na platformie X Jacek Saryusz-Wolski były europoseł PiS.
Tusk nigdy nie krył swojej niechęci do Trumpa. Internauci przypomnieli premierowi zdjęcie, które on sam zamieścił w mediach społecznościowych w 2019 r., na którym przystawia do pleców Trumpa palce ułożone w kształt pistoletu.
12:32. Amerykanista z UJ: zwycięstwo Trumpa spektakularne wraz z sukcesem Partii Republikańskiej w Kongresie
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach w USA jest spektakularne, także w kontekście sukcesu Partii Republikańskiej, która uzyskała większość w Kongresie – ocenił amerykanista z UJ prof. Paweł Laidler.
Spodziewa się on, że nowy prezydent w pierwszej kolejności zajmie się polityką wewnętrzną.
12:20. Dr Michał Urbańczyk o wyborach w USA: zaskakujące rozmiary zwycięstwa Republikanów i Trumpa
Każdy, kto śledził sondaże i sytuację w USA, może być zaskoczony szybkością oraz rozmiarami zwycięstwa Republikanów i Trumpa - ocenił w rozmowie z PAP prawnik i amerykanista dr Michał Urbańczyk.
Dodał, że wyborcy „zazwyczaj głosują portfelami”, licząc na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej.
12.03. Przypominamy sylwetę J.D Vance’a. Co mówił o Polsce?
Z okazji zwycięstwa Donalda Trumpa i J.D. Vance’a w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przypominamy sylwetkę wiceprezydenta-elekta USA i to, co mówił o Polsce i obecnym polskim rządzie.
Vance najostrzej ze wszystkich polityków w Waszyngtonie krytykował działania obecnego rządu w Polsce, określając zmiany w mediach publicznych jako „prawdziwy atak na demokrację” i domagając się w tej sprawie interwencji sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.
Do niedawna Polska miała konserwatywny rząd. Stosując dużą presję dyplomatyczną i ekonomiczną, administracja Bidena (i wiele krajów europejskich) atakowała ten rząd jako antydemokratyczny. Ten rząd został niedawno zastąpiony przez globalistyczny liberalny rząd, który teraz aresztuje swoich przeciwników politycznych i zamyka debatę publiczną. (Brzmi znajomo?) W imię ochrony demokracji wykorzystują twoje podatki, aby atakować rząd, który był naszym wielkim sojusznikiem. Stany Zjednoczone wykorzystują swoją presję dyplomatyczną, aby atakować konserwatywne wartości i rządy, co jest haniebne. Ponownie, wykorzystują twoje podatki, aby to zrobić. I są tworzonymi globalistycznymi rządami, które będą bardziej współpracować z niektórymi najgorszymi zachowaniami administracji Bidena
— pisał na platformie X J.D. Vance.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest wiceprezydent-elekt USA? Przypominamy sylwetkę J.D. Vance’a. Oto co polityk mówił o Polsce i rządzie Donalda Tuska
11:55. Reuters: Donald Trump wybrany na prezydenta
Donald Trump wybrany na prezydenta USA w oszałamiającym powrocie - poinformowała agencja Reuters. Podała ona, że kandydat Republikanów uzyskał co najmniej 279 głosów elektorskich.
11:39. ZWYCIĘSTWO TRUMPA OGŁASZA RÓWNIEŻ AGENCJA AP!
Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA - podała agencja AP. Kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum. Kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris obecnie ma według AP 224 głosy elektorskie.
11:27. Porażka celebrytów. Fala komentarzy w sieci
W kontekście nieoficjalnego jeszcze, ale praktycznie pewnego zwycięstwa Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich, media społecznościowe kipią od komentarzy, w których przewija się nieustannie temat celebrytów, którzy gremialnie poparli Kamalę Harris, a których wpływy na umysły Amerykanów najwidoczniej mocno zmalały.
Cała parada celebrytów, aktorów i gwiazd oraz gwiazdeczek hollywoodzkich wyraziła swoje zdecydowane poparcie dla Kamali Harris. Odbywały się koncerty, ustawiczne pouczenia w mediach jak kulturalny i postępowy demokrata amerykański ma głosować, jak również rozmaite inne happeningi, które miały zwiększyć szanse Harris i zohydzić Trumpa.
Kampania włączenia celebrytów w politykę Demokratów wzięła jednak w łeb i pokazała, że ich wpływ na myślenie społeczeństwa nie jest już tak przemożny i decydujący jak niegdyś.
Wniosek jest prosty: celebryctwo, nawet to globalne, w prawdziwej polityce g… znaczy. I to jest dobra wiadomość
— stwierdził Stanisław Janecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Elity i celebryci przegrali prezydenturę Harris? Janecki: „Celebryctwo, nawet to globalne, w prawdziwej polityce g… znaczy”. KOMENTARZE
10:32. Pogratulowała także m.in. Ursula von der Leyen
Gratulacje złożyli ponadto przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, szefowa rządu Włoch Giorgia Meloni, a także m.in. premierzy Holandii, Rumunii i prezydent Serbii.
10:23. Gratulacje popłynęły również od prezydenta Zełenskiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w gratulacyjnym wpisie w mediach społecznościowych przypomniał, że we wcześniejszej rozmowie omówił z Trumpem strategiczne partnerstwo Ukrainy i USA oraz jego plan zwycięstwa.
Doceniam zaangażowanie prezydenta Trumpa w zasadę ‘pokój przez siłę’, która może przybliżyć sprawiedliwy pokój na Ukrainie
— zapewnił Zełenski.
Z niecierpliwością czekamy na erę silnej Ameryki pod zdecydowanym przywództwem prezydenta Trumpa, licząc na jej dalsze wsparcie dla Ukrainy
— dodał.
Wyraził też nadzieję na rozwój dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz zadeklarował gotowość Ukrainy do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie i społeczności transatlantyckiej przy wsparciu sojuszników.
10:19. Szef NATO pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach
Mimo braku ostatecznych wyników wyborów prezydenckich gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył już sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Jego przywództwo ponownie odegra kluczową rolę w utrzymaniu siły naszego sojuszu. Z niecierpliwością czekam na współpracę, aby promować ‘pokój przez siłę’ w ramach NATO
— dodał.
10:14. Amerykanista: Wygrana Trumpa to sygnał sprzeciwu wobec liberalno-lewicowej wizji świata
Zwycięstwo Donalda Trumpa w USA to wyraźny sygnał sprzeciwu wobec liberalno-lewicowej wizji świata – ocenił dr hab. Włodzimierz Batóg, amerykanista z UW.
Według niego, Amerykanie oczekują zmian, których Kamala Harris, kandydatka Demokratów, nie przedstawiła dostatecznie jasno.
10:04. Spiker Izby Reprezentantów: Trump to nasz prezydent elekt
Donald Trump został naszym prezydentem elektem – ogłosił Republikanin, spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson, cytowany przez Reutera.
Polityk zapowiedział, że Republikanie są gotowi i przygotowani do natychmiastowego działania zgodnie z programem Trumpa „America First”.
Mike Johnson był jednym z czołowych Republikanów, którzy towarzyszyli Trumpowi na scenie podczas jego przemowy podczas wieczoru wyborczego w centrum kongresowym w West Palm Beach na Florydzie.
W swoim wystąpieniu Trump powiedział, że Partia Republikańska zdobyła większość w Senacie oraz wyraził oczekiwanie, że utrzymają ją w Izbie Reprezentantów.
09:30. Prezydent Duda pogratulował Trumpowi
Prezydent RP Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent Duda, którego z Donaldem Trumpem łączą zażyłe relacje, pogratulował mu w mediach społecznościowych triumfu w wyborach prezydenckich w USA.
Congratulations, Mr. President @realDonaldTrump! You made it happen! 👏👏👏🤝 [Gratulacje panie prezydencie Trump! Dokonałeś tego! - tłum. red.]
— napisał na X prezydent Duda.
09:16 Ośrodek Decision Desk HQ i stacja Fox News przewidują wygraną Trumpa
Amerykańska konserwatywna stacja Fox News przewiduje zwycięstwo kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Podobną prognozę przedstawił cytowany przez Reutersa duży ośrodek analityczny Decision Desk HQ.
Stacja telewizyjna Fox News stwierdziła, że Trump zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych, który będzie sprawował urząd przez dwie kadencje nienastępujące po sobie od czasów Grovera Clevelanda pod koniec XIX wieku.
Według agencji AP Trump zdobył dotychczas 267 głosów elektorskich, zaś kandydatka Demokratów Kamala Harris - 224. Według dziennika „New York Times” Trump jest „o krok od zwycięstwa dzięki wygranej w stanach wahających się”.
09:09. Exit poll: na Harris głosowało mniej kobiet niż oczekiwano
Z badań exit poll wynika, że na Kamalę Harris w wyborach prezydenckich w USA głosowało więcej kobiet niż na Trumpa, jednak liczby są te niższe niż oczekiwano na podstawie przedwyborczych sondaży – informuje BBC.
Z exit poll wynika, że 54 proc. kobiet głosuje na Harris, a 44 proc. na jej oponenta.
W wyborach 2020 r. - przypomina BBC - z sondaży exit poll wynikało, że Demokratę Joe Bidena wsparło 57 proc. kobiet, co daje zbliżony odsetek do obecnych danych na temat poparcia Harris (po uwzględnieniu błędu statystycznego).
Harris ma przewagę również wśród Latynosów, jednak poparcie dla Trumpa wzrosło w tej grupie o 10 p.p. w porównaniu z 2020 r.
Według BBC wiceprezydentka Harris ma poparcie większości młodych wyborców, podczas gdy jej oponent prowadzi wśród osób w średnim wieku. Na Harris, według exit poll, głosowało prawie 60 proc. osób z wyższym wykształceniem.
08:54. AP: Trump wygrał w Pennsylvanii
Kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich Donald Trump wygrał w stanie Pensylwanii, w kluczowym stanie wahającym się, co daje mu 19 głosów elektorskich - podała Associated Press. Tym samym według obliczeń agencji Trump ma 267 głosów elektorskich i brakuje mu zaledwie trzech do pokonania Kamali Harris.
Jak podaje AP, zwycięstwo na Alasce lub w którymkolwiek z pozostałych stanów wahających się - Michigan, Wisconsin, Arizonie lub Nevadzie – sprawi, że Trump po czterech latach powróci do Białego Domu.
Według AP Trump ma w Pensylwanii przewagę ok. 175 tys. głosów nad Harris.
Kandydat Republikanów zdobył dotychczas 267 głosów elektorskich, zaś kandydatka Demokratów - 214.
08:10. Fox News przewiduje zwycięstwo Donalda Trumpa
Zdaniem stacji Fox News, Donald Trump zdobył ponad 270 głosów elektorskich i zostanie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Stacja wzięła pod uwagę głosy elektorskie z Pennsylvanii (19) oraz ze stanu Wisconsin (10). W obydwu stanach nie przeliczono jeszcze wszystkich głosów.
07:00. AP: Trump wygrał w Georgii, drugim z siedmiu kluczowych stanów
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Georgii, zdobywając tam 16 głosów elektorskich - ogłosiła agencja AP w oparciu o dotychczasowe wyniki. Jest to drugi po Karolinie Północnej z kluczowych „wahających się” stanów, w którym został wyłoniony zwycięzca.
Po przeliczeniu 97 proc. głosów Trump prowadzi z Harris w Georgii przewagą 2,3 punktu proc. i według AP zapewnił sobie zwycięstwo. Daje mu to 16 kolejnych głosów elektorskich, powiększając jego stan posiadania do 246. Oznacza to, że do zwycięstwa brakuje mu 24 głosów elektorskich.
Trump 246 - 194 Harris
06:23. Zwycięska passa Republikanów
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Karolinie Północnej, zdobywając 16 głosów elektorskich - ogłosiła agencja AP w oparciu o dotychczasowe wyniki. Jest to pierwszy z kluczowych „wahających się” stanów, gdzie wyłoniony został zwycięzca.
Zwycięstwo Trumpa kontynuuje passę Republikanów w tym stanie, gdzie kandydat Demokratów na prezydenta wygrał tylko raz w ciągu niemal 50 lat (był nim Barack Obama w 2008 r.). Trump wygrywa również w innych kluczowych stanach - Georgii o 2,7 p.p., Pensylwanii o 3,6 p.p., Michigan o 4,4 p.p., Wisconsin o 2,9 p.p., a w Arizonie o 0,4 p.p.
Model prognostyczny „New York Times” szacuje szansę zwycięstwa byłego prezydenta na 89 proc.
Republikanie praktycznie zapewnili sobie też większość w Senacie po tym jak odebrali Demokratom o najmniej dwa mandaty - w Ohio i Wirginii Zachodniej. Rywalizacja o Izbę Reprezentantów wciąż jest nierozstrzygnięta.
06:16. Kamala Harris wygrała w Wirginii
Na konto kandydatki Demokratów powędrowało 13 głosów elektorskich.
Trump 230 - 182 Harris
06:08. Trump wygrał w hrabstwie, w którym do niego strzelano
Donald Trump wygrał w hrabstwie Butler w Pensylwanii, gdzie w lipcu został postrzelony w ucho przez zamachowca – podała stacja NBC News. Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów jego przewaga wyniosła tam 32 punkty procentowe, podobnie jak w 2020 roku.
W poprzednich wyborach Trump wygrał w Butler County z przewagą 32 punktów procentowych, natomiast w 2016 roku - 38 punktów – przypomniała NBC.
W lipcu w hrabstwie Butler, około 50 km od Pittsburgha, były prezydent został postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego. Zginęły dwie osoby - jeden z sympatyków Trumpa i zamachowiec, a kolejne dwie zostały poważnie ranne.
06:04. Hawaje dla Harris
Kandydatka Demokratów wygrywa na Hawajach i zgarnia 4 punkty elektorskie.
Trump 230 - 169 Harris
05:48. Trump wygrywa w Nebrasce
Kolejne trzy punkty elektorskie lądują na koncie Trumpa.
Trump 230 - 165 Harris
05:41. Trump wygrywa w Północnej Karolinie
Na konto byłego prezydenta lecą kolejne głosy elektorskie. Tym razem dwanaście z Północnej Karoliny. Jest to pierwszy z siedmiu „wahających się stanów”, których zdobycie przesądzi o zwycięstwie.
Trump 227 - 165 Harris
05:35. Na przyjęciu wyborczym w rezydencji Trumpa są m.in. Farage i syn Bolsonaro
Wśród zagranicznych gości śledzących wyniki wyborów w USA w rezydencji Donalda Trumpa w Mar-a-Lago na Florydzie jest prawicowy brytyjski polityk Nigel Farage oraz syn byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro – podała agencja AP.
Eduardo Bolsonaro zamieścił w serwisie X zdjęcie z synem Trumpa, Donaldem Juniorem, i oświadczył, że „kibicuje w dobrym towarzystwie”.
Wpisy z Mar-a-Lago publikował w mediach społecznościowych również Farage, znany jako naczelny orędownik brexitu i przyjaciel Trumpa.
Republikański spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział dziennikarzom w Luizjanie, że zamierza wkrótce dołączyć do Donalda Trumpa w jego rezydencji na Florydzie – podała stacja CNN.
Według AP w Mar-a-Lago goszczą też między innymi popierający Trumpa miliarder Elon Musk i kontrowersyjny prawicowy publicysta Tucker Carlson.
05:36. Zakończyło się głosowanie niemal we wszystkich stanach; Trump zdecydowanym faworytem
Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Według agencji AP Donald Trump zdobył dotychczas 214 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 179. „New York Times” prognozuje prawdopodobne zwycięstwo Trumpa.
O godz. 5 czasu polskiego głosowanie zakończyło się w trzech stanach zachodniego wybrzeża - Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie, a także pobliskim Idaho, zaś o godz. 6 zakończy się w dwóch pozostałych stanach - Alasce i Hawajach.
Zdaniem AP, Harris pewna jest zwycięstwa w swojej rodzimej Kalifornii i Waszyngtonie, a Trump - w Idaho. Po tych rozstrzygnięciach Trump ma 214 głosów elektorskich, a Harris 179. Oznacza to, że Trumpowi do wygranej brakuje 54 głosów.
Mimo że nie rozstrzygnęły się jeszcze wyścigi w żadnym z siedmiu kluczowych stanów, według „New York Timesa” Trump jest faworytem we wszystkich z nich. W Georgii prowadzi stosunkiem 51-48 po spłynięciu 89 proc. spodziewanych głosów, w Karolinie Północnej - 50,7-49,9 (spłynęło 86 proc. głosów), w Pensylwanii - 51,1-47,9 (76 proc.), w Wisconsin - 50,3-48,1 (63 proc.), a w Arizonie - 49,6-49,5 (51 proc.). Harris prowadzi jedynie w Michigan 50,2-48, ale tam nie podliczono jedynie 33 proc. głosów. Głosy z Nevady nie zaczęły jeszcze spływać.
05:29. Harris wygrywa w stanie Waszyngton
Rywalka Trumpa zdobywa kolejny stan i może dopisać do swojego konta kolejne głosy elektorskie, a konkretnie to 12.
Trump 211 - 165 Harris
05:20. Trwa liczenie w tzw. stanach wahających
O godz. 4 czasu polskiego zakończyło się głosowanie w Nevadzie, ostatnim z „wahających się” stanów. Choć w żadnym z siedmiu kluczowych stanów wyścig się jeszcze nie rozstrzygnął, w większości wygrywa Trump.
W Georgii po podliczeniu ok. 82 proc. głosów kandydat Republikanów wygrywa stosunkiem 52-47 proc., w Karolinie Północnej po zliczeniu 83 proc. głosów - 51-48, a w Pensylwanii - 51-48 po podliczeniu 53 proc. głosów. W Arizonie po przeliczeniu nieco ponad połowy głosów Trump przewodzi o 0,2 punkty procentowe, a w Michigan, gdzie spłynęło 23 proc. - o 0,4 proc. Harris prowadzi tylko w Wisconsin, lecz zaledwie o 0,1 proc. (zliczono tam 51 proc. głosów).
05:11. Harris wygrywa w Oregonie
Wiceprezydent może doliczyć do swojego konta 8 głosów elektorskich.
Trump 211 - 153 Harris
05:01. Kalifornia dla Haris, Idaho dla Trumpa
Kamala Harris wygrywa w Kalifornii, zdobywając aż 53 głosy elektorskie. Z kolei Trump wygrywa w Idaho. Do swojego konta może dopisać 4 głosy elektorskie.
Trump 211 - 145 Harris
04:59. Demokratka Angela Alsobrooks wygrała w wyborach do Senatu w stanie Maryland
Demokratka Angela Alsobrooks wygrała w wyborach do Senatu USA w stanie Maryland - poinformowała w środę agencja Associated Press. Została tym samym pierwszą czarną kobietą w historii, która będzie reprezentować ten stan w Senacie. Alsobrooks pokonała Republikanina i byłego gubernatora, Larry’ego Hogana.
Alsobrooks dołączyła w Senacie do innej Demokratki, Lisy Blunt Rochester, która zwyciężyła w stanie Delaware.
Zwycięstwo w Delaware i Maryland reprezentantek Partii Demokratycznej oznacza, że w tym samym czasie w Senacie zasiądą po raz pierwszy w historii tej instytucji dwie czarne kobiety - zauważa portal Politico.
Do tej pory w Senacie swój mandat sprawowały tylko trzy czarne kobiety - Carol Moseley z Illinois oraz Kamala Harris i Laphonza Butler reprezentujące Kalifornię, ale w każda w innym czasie.
Alsobrooks w swojej kampanii postawiła na prawo do aborcji, które zostało wpisane w tym roku do konstytucji stanu Maryland.
„Słyszę to nie tylko od kobiet, ale również od mężczyzn, którzy mówią mi, że chcą, aby ich córki i wnuczki miały wolność wyboru, obawiają się również drogi jaką podążamy, jeśli chodzi o prawa reprodukcyjne” - powiedziała Alsobrooks we wrześniu agencji AP.
Zwyciężeni w Delaware pokonała Republikanina Erica Hansen. Wielu sądziło, że jest faworytką w tegorocznym wyścigu do Senatu. Hansen, który od niedawna jest aktywny politycznie, nie miał wielu szans w tym stanie o przeważająco dużej przewadze Demokratów.
04:53. „NYT” zmienia swoje przewidywania
Według „NYT” obecnie większe szanse na wygraną ma Donald Trump.
04:36 Kansas i Iowa dla Trumpa
Kolejne dwa stany na konto Trumpa. Obydwa mają po 6 głosów elektorskich.
Trump 207 - 91 Harris
04:19. Trump bierze Ohio
Kandydat Republikanów wygrywa w stanie Ohio (17 głosów elektorskich).
Trump 195 - 91 Harris
04:18. Sondaże wskazują na wzrost poparcia dla Trumpa wśród Latynosów, w tym w Pensylwanii
Wstępne wyniki sondaży exit polls stacji NBC i CNN sugerują większe niż w ostatnich wyborach poparcie dla Donalda Trumpa wśród Latynosów, między innymi w Pensylwanii, kluczowym stanie wahającym się, który może przesądzić o wyniku wyborów.
W skali całego kraju większym poparciem wśród Latynosów wciąż cieszy się Kamala Harris, ale jej przewaga nad Trumpem w tej grupie jest mniejsza niż ta, jaką w 2020 roku miał obecny prezydent Joe Biden – podała CNN.
Z wtorkowych sondaży wynika, że Harris popiera nieco ponad połowa latynoskich wyborców. Na Bidena głosowało ok. 65 proc. osób w tej grupie. Największą zmianę odnotowano wśród latynoskich mężczyzn, wśród których poparcie dla Trumpa wzrosło do 54 proc.
Z kolei stacja NBC News podała na podstawie swojego sondażu, że w Pensylwanii Trumpa poparło 42 proc. Latynosów, w porównaniu z 27 proc. cztery lata temu.
04:13. Wybory w USA - ceny ropy spadają, dolar poszedł w górę na otwarciu giełd w Azji
W reakcjach na pierwsze informacje o wyborach w USA spadły ceny ropy w środowych notowaniach, w Azji wzrósł kurs dolara amerykańskiego.
Amerykańskie kontrakty terminowe i dolar amerykański zyskiwały na otwarciu rynków w Azji w środę, gdy pierwsze informacje z USA nie pozwalały na rozstrzygnięcia o wyniku wyborów – komentował Reuters. Dolar amerykański rósł wobec jena i meksykańskiego peso – dodawał Bloomberg.
Ropa naftowa nieco straciła, amerykańska West Texas Intermediate staniała 0,4 proc., czyli 27 centów, spadając do 71,72 USD za baryłkę, a kontrakty terminowe na ropę Brent straciły 0,46 proc., spadając do 75,18 USD za baryłkę. Jak komentowali analitycy, ceny ropy reagują na zmiany kursu dolara. “Ceny ropy będą uzależnione od szerszych ruchów na rynkach, w miarę jak będziemy uzyskiwać więcej informacji na temat wyników amerykańskich wyborów” - komentował bank ING, cytowany przez Reutersa. ING zwracał przy tym uwagę, że wygrana Trumpa mogłaby oznaczać ryzyko większych sankcji wobec Iranu.
W komentarzach podkreśla się, że inwestorzy mogą czekać nawet do końca tygodnia, by mieć pewność co do wyników. Długi okres niepewności, zanim wynik będzie znany, może zaważyć na rynkach.
W Kanadzie, dla której USA są najważniejszym partnerem gospodarczym, wybory prezydenckie są uważnie obserwowane. Minister spraw zagranicznych Melanie Joly powiedziała w środę, że rząd federalny jest gotów do współpracy z rządami prowincji, miastami, biznesem i związkami zawodowymi, by dbać o kanadyjskie interesy. Jej wypowiedź przytoczyła agencja Canadian Press.
04:12. Harris wygrywa w Kolorado
Wiceprezydent wygrywa w Kolorado (10 głosów elektorskich). Łącznie ma 91 głosów elektorskich.
04:07. Mississippi dla Trumpa
Były prezydent USA wygrywa również w Mississippi (6 głosów elektorskich).
Trump 178 - 81 Harris
04:02. Trump wygrywa w Montanie i Utah
Kandydat Republikanów wygrywa w kolejnych dwóch stanach: Montanie (4 głosy elektorskie) i Utah (6 punktów elektorskich). Łącznie ma już 172 głosy elektorskie.
Trump 172 - 81 Harris
03:38. Illinois dla Harris
Kandydataka Demokratów wygrywa w stanie Illinois (19 głosów elektorskich). Daje jej to łącznie 81 głosów elektorskich.
Trump 162 - 81 Harris
03:30. Lokal wyborczy w Pensylwanii ewakuowany i sprawdzany przez psy po alarmie bombowym
Z powodu alarmu bombowego ewakuowano i sprawdzano przy pomocy psów budynek lokalnych władz w West Chester w stanie Pensylwania, w którym mieści się lokal wyborczy – ogłosił przewodniczący tamtejszej komisji wyborczej Josh Maxwell.
Budynek władz w hrabstwie Chester, gdzie istniało potencjalne zagrożenie, jest przeszukiwany przez psy. Jeśli nie ma bomby, wkrótce zostanie znów otwarty
— napisał Maxwell na platformie X.
Dodał, że wszczęty alarm przypomina groźby wysyłane do lokali wyborczych „w całej Pensylwanii i Stanach Zjednoczonych”.
Wcześniej Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało o fałszywych alarmach bombowych, rozsyłanych z rosyjskich adresów poczty elektronicznej, do lokali wyborczych w innych kluczowych stanach: Georgii, Arizonie, Michigan i Wisconsin.
Maxwell wyjaśnił, że wyborcy, którzy przybyli do budynku, są kierowani do dwóch pobliskich lokali wyborczych, gdzie będą mogli oddać swoje głosy w wydłużonych godzinach.
03:27. Rhode Island i Nowy Jork dla Harris
Harris wygrywa w stanach: Rhode Island (4 głosy elektorskie) i Nowy Jork (28 głosów elektorskich). Łącznie głosów elektorskich ma 62.
03:26. Trump wygrywa w Luizjanie
Trump ma już 162 głosy elektorskie. To dzięki wygranej w stanie Luizjana (8 głosów elektorskich).
03:07. Harris wygrywa w Delaware
Kamala Harris wygrywa w stanie Delaware (3 głosy elektorskie). Łącznie ma 30 głosów elektorskich.
03:01. Trump wygrywa w kolejnych stanach!
Donald Trump wygrywa w kolejnych stanach: Północna Dakota (3 głosy elektorskie), Południowa Dakota (3 głosy elektorskie), Wyoming (3 głosy elektorskie) i Teksasie (40 głosów elektorskich). Łącznie ma 154 głosy elektorskie.
03:00. Zakończyło się głosowanie w Wisconsin i Arizonie
02:41. Trump wygrywa w Arkansas
Dzięki wygranej w Arkansas (6 głosów elektorskich), Donald Trump ma już razem 105 głosów elektorskich.
02:34. Demokrata John Stein wygrał wybory na gubernatora Karoliny Północnej
Demokrata John Stein wygrał wybory na gubernatora stanu Karolina Północna - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na prognozę stacji Fox News. Tym samym Stein pokonał Republikanina Marka Robinsona, który stracił poparcie, po głośnym skandalu.
Początkowo w Karolinie Północnej spodziewano się zaciętej rywalizacji. Zmierzyli się tam następca popularnego demokratycznego gubernatora Roya Coopera - Josh Stein i republikański wicegubernator Mark Robinson.
Jednak czarnoskóry Robinson zaliczył mocny cios, gdy stacja CNN ujawniła jego wpisy na forum pornograficznym, gdzie deklarował się jako „czarny nazista”, bronił niewolnictwa i opowiadał o zdradzaniu żony z jej siostrą.
Robinson odrzucił oskarżenia i pozwał CNN o zniesławienie.
Robinson uzyskał wcześniej poparcie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA Donalda Trumpa, który nazwał go „Martinem Lutherem Kingiem na sterydach”. Po wyjściu na jaw faktów kompromitujących kandydata na gubernatora, sztab wyborczy Trumpa zdystansował się od niego.
02:25. Trump wygrywa w Południowej Karolinie
Północna Karolina jest kolejnym stanem, w którym wygrywa były prezydent USA. Do koszyka Trumpa wpada 9 głosów elektorskich. Łącznie ma ich 99.
Kamala Harris wygrała zaś w Massachussetts, Connecticut, Rhode Island i Marylandzie. Łącznie ma obecnie 27 punktów elektorskich.
02:12. Gdzie wygrywał Trump, a gdzie Harris?
Donald Trump wygrał w następujących stanach:
Alabama (9 głosy elektorskie) Oklahoma (7) Missouri (10) Floryda (30) Indiana (11) Tennessee (11) Kentucky (8) Wirginia Zachodnia (4)
Kamala Harris:
Maryland (10) Massachusetts (11) Vermont (3)
02:01. Trump wygrywa w kolejnych stanach!
Donald Trump wygrywa w kolejnych stanach: Alabamie (9 głosów elektorskich), na Florydzie (30), Oklahomie (7), Missouri (10) i Tennessee (11).
Kamala Harris wygrywa zaś w Maryland (10) i w Massachusetts (11).
Głosy elektorskie: Donald Trump 90 - Kamala Harris - 27.
01:55. Bernie Sanders ponownie wygrał wybory do Senatu w stanie Vermont
Bernie Sanders ponownie wygrał wybory do Senatu w stanie Vermont - poinformowała w środę agencja Associated Press. Senator Sanders jest uznawany za jednego z najbardziej progresywnych polityków w USA, który mimo tego, że jest niezależnym kandydatem popiera Partię Demokratyczną.
83-letni Sanders już po raz czwarty będzie reprezentował Vermont w Senacie Stanów Zjednoczonych. W tegorocznych wyborach, które rozpoczęły się we wtorek, niezależny kandydat pokonał Republikanina Geralda Malloya.
Sanders należy do weteranów sceny politycznej USA i jest najdłużej urzędującym niezależnym członkiem Kongresu USA.
01:32. Donald Trump wygrywa w Zachodniej Wirginii
W Wirginii Zachodniej 4 głosy elektorskie przypadną Donaldowi Trumpowi.
Głosy elektorskie: Donald Trump 23 - Kamala Harris - 3
01:20. W kilku stanach fałszywe alarmy bombowe wiązane z Rosją
W co najmniej czterech stanach USA pojawiły się we wtorek, w dniu wyborów, fałszywe alarmy bombowe wiązane z Rosją – podała stacja CNN. Informację o takich groźbach w czterech miejscach w Arizonie potwierdził tamtejszy sekretarz stanu Adrian Fontes.
Nie mamy powodów, by przypuszczać, że nasi wyborcy albo nasze lokale wyborcze są jakimkolwiek niebezpieczeństwie
— zaznaczył Fontes, który należy do Partii Demokratycznej.
Sądzimy, że to kolejny atak sondujący. Nie będę wchodził w szczegóły, ale mamy powody, by przypuszczać, że to (alarmy bombowe) pochodzi od jednego z naszych zagranicznych wrogów, konkretnie z Rosji
— dodał.
Wiązane z Rosją doniesienia o rzekomym zagrożeniu bombowym pojawiły się również w Georgii, Michigan i Wisconsin – podała CNN.
W Georgii w hrabstwie DeKalb z powodu takich alarmów wstrzymano głosowanie w pięciu lokalach wyborczych do czasu wyjaśnienia sprawy przez policję. Służby uznają te groźby za niewiarygodne.
01:07. Głosy elektorskie: Harris: 3 - 19: Trump
Donald Trump zdobywa 19 głosów elektorskich (Indiana - 11, Kentucky - 8). Kamala Harris ma 3 głosy elektorskie (Vermont - 3)
01:00. Zakończyło się głosowanie w kolejnych stanach
Zakończyło się głosowanie na Florydzie, w Georgii, Karolinie Południowej, Wirginii i Vermont, a także w pozostałych hrabstwach Indiany, Kentucky oraz części New Hampshire.
Spośród stanów, które zakończyły głosowanie o 19. czasu lokalnego, Floryda i Karolina Południowa to stany gdzie faworytem jest Donald Trump, w Wirginii i Vermont faworytką jest Kamala Harris, zaś Georgia jest jednym z wahających się stanów, które przesądzą o wyniku wyborów.
W Georgii dochodziło we wtorek do chwilowych zamknięć lokali w związku z groźbami bombowymi pochodzącymi z Rosji. W 2020 r. Joe Biden wygrał tam różnicą zaledwie 11,5 tys. głosów.
O 19.30 lokale wyborcze zamykają się w Karolinie Północnej, innym z kluczowych stanów.
00:55. Wstępne wyniki exit polls: nieco większy odsetek wyborców stanowią kobiety
Ze wstępnych sondaży exit polls wynika, że kobiety stanowiły jak dotąd 53 proc. głosujących w wyborach w USA, w porównaniu z 52 proc. w poprzednich wyborach w 2020 roku – podała agencja Reutera, powołując się na badanie firmy Edison Research.
Reuters zaznaczył, że kandydatka Demokratów Kamala Harris liczy na wysoką frekwencję wśród kobiet.
Sondaże wskazują, że 57 proc. wyborców stanowiły dotąd osoby bez wyższego wykształcenia, wśród których statystycznie większym poparciem cieszył się kandydat Republikanów Donald Trump. W 2020 roku odsetek ten wynosił 59 proc.
Dane te powstały na podstawie deklaracji zaledwie ułamka spośród dziesiątków milionów osób, które oddały już swoje głosy we wtorek i wcześniej. Wyniki będą się zmieniać w toku wyborów – zaznaczono.
00:49. Miliarder Elon Musk spędzi część nocy wyborczej z Donaldem Trumpem
Miliarder Elon Musk spędzi część nocy wyborczej z kandydatem Republikanów Donaldem Trumpem - przekazał we wtorek „New York Times”. Gazeta zwróciła uwagę, że Musk jest właścicielem serwisu X, a jego zaangażowanie w kampanię Trumpa może być kluczowe dla wyniku wyborów.
Musk spędzi część nocy wyborczej w rezydencji Trumpa w Mar-a-Lago w stanie Floryda, gdzie były prezydent USA wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami będzie czekał na pierwsze wyniki wyborów prezydenckich, które rozpoczęły się we wtorek - poinformował „NYT”, powołując się na osoby odpowiedzialne za grafiki dnia Muska i Trumpa.
Miliarder później potwierdził tę informację wpisem w serwisie X.
Trump zaplanował wiele wydarzeń na wtorkowy wieczór. Na część z nich zostali zaproszenie tylko jego najbliżsi współpracownicy i najwięksi darczyńcy. Wśród nich jest też Musk.
Musk przeprowadził się do Pensylwanii, najważniejszego stanu z punktu widzenia wyników obecnych wyborów i zainwestował we wspierający Trumpa komitet wyborczy (tzw. SuperPAC o nazwie America PAC) łącznie co najmniej 140-190 mln dolarów, choć sam Trump miał mówić osobom w swoim otoczeniu, że Musk wsparł go kwotą pół miliarda dolarów.
Jak przekazała gazeta, wielu Demokratów obawia się, że Musk użyje swojego konta w serwisie X, które liczy ponad 200 mln obserwujących, do szerzenia fałszywych informacji o procesie wyborczym. Już wcześniej na jego koncie pojawiały się różne niesprawdzone informacje, które wprowadzały ludzi w błąd.
Jednym z przykładów podanych przez „NYT” był wpis, w którym Musk upublicznił dane z przedterminowego głosowania (early voting), które sugerowały, że Trump zdobył ogromną przewagę m.in. w Pensylwanii.
Oprócz deklaracji wsparcia i przeznaczenia dużej kwoty pienięznej na kampanię prezydencką Trumpa, miliarder zorganizował loterię, w której rozdaje codziennie po milionie dolarów wyborcom w kluczowych stanach, którzy podpisali się pod jego polityczną petycją na rzecz wolności słowa i prawa do posiadania broni.
00:41. „Daily Telegraph”: wstępne sondaże mogą wskazywać na „przytłaczające zwycięstwo” Harris
Wstępne sondaże exit polls, z których wynika, że najważniejszą kwestią dla wyborców w USA jest demokracja, mogą wskazywać na „przytłaczające zwycięstwo” Kamali Harris – ocenił we wtorek na swoim portalu brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.
Jeśli te exit polle się nie mylą i głosujący rzeczywiście określili stan amerykańskiej demokracji jako najważniejszą kwestię wyborczą, te wybory mogą doprowadzić do przytłaczającego zwycięstwa Kamali Harris
— napisała Rozina Sabur z amerykańskiego biura gazety.
00:27. Trwa liczenie głosów w Kentucky i Indianie
Są pierwsze wyniki ze stanów Kentucky i Indiana. W tym pierwszym, gdzie do wzięcia jest 8 głosów elektorskich, Donald Trump prowadzi z wynikiem 65,1 proc., a Kamala Harris ma 33,6 proc.
Z kolei w Indianie, mającej 11 głosów elektorskich, Trump ma 69,4 proc., a Harris - 29 proc. W przypadku obu tych regionów USA są to wyniki cząstkowe.
00:26. Rynki spokojniejsze przed ogłoszeniem wyników wyborów w USA niż politycy
Giełdy w USA i w Kanadzie zakończyły wtorek na plusie, dolar amerykański nieznacznie się osłabił wobec dolara kanadyjskiego. Analitycy zwracali uwagę, by przyglądać się zachowaniu tzw. indeksu strachu, czyli VIX.
VIX, czyli Volatility Index (indeks zmienności), nazywany indeksem strachu, jest wykorzystywany do mierzenia nerwowości inwestorów na rynku akcji. We wtorek VIX spadał o 6,87 proc., do 20,46 pkt.
Portal wiadomości biznesowych AXIOS podkreślał we wtorek po południu, że w poniedziałek VIX miał poziom 22 pkt., a więc niżej niż średnia dnia przedwyborczego od 1992 r., wynosząca 25,5 pkt, „ale jeśli VIX podskoczy po pojawieniu się rezultatów, wiadomo, że rynek oczekuje wielkich ruchów na S&P 500 w ciągu następnego miesiąca”.
Mianem VIX popularnie określa się CBOE Volatility Index, czyli indeks zmienności giełdy opcji w Chicago (Chicago Board Options Exchange), a indeksem mierzy się oczekiwania zmienności rynku na podstawie opcji na indeks S&P 500.
W USA Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,02 proc., do 42.221,88 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 5.782,76 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,43 proc. do poziomu 18.439,17 pkt.
Na giełdzie w Toronto zauważalne było wzmocnienie się notowań spółek z branży metali. Indeks giełdy w Toronto, na której notowanych jest wiele spółek surowcowych, czyli S&P/TSX, zamknął dzień na poziomie 24387,90 pkt, po wzroście o 131,84 pkt.
Reuters podkreślał po południu we wtorek, że notowania amerykańskiego dolara spadały w ciągu dnia, chociaż wyniki zakładów odnotowywanych przez serwisy PredictIt i Polymarket wskazywały na rosnące oczekiwania wygranej Donalda Trumpa. AXIOS również wskazywał na rosnące zakłady stawiające na wygraną Trumpa, ale podkreślał, że należy „oczekiwać gwałtownej zmiany, gdy zaczną być liczone głosy, ponieważ inwestorzy będą zmieniać poprzednie zakłady na nowe”.
Za kanadyjskiego dolara w poniedziałek można było kupić 71,92 centy amerykańskie, we wtorek dolar kanadyjski nieco się wzmocnił do 72,18 centów za dolara – podawała agencja The Canadian Press.
Portal AXIOS dodawał, że za spokojnym zachowaniem się rynków są inwestorzy, którzy przyglądają się skutkom wyniku wyborów dla rynków giełdowych, gospodarki, w tym regulacji, podatków i walut, także także kryptowalut. Podkreślano np., że jeśli rezultat wyborczy Donalda Trumpa zacznie wyglądać źle, bitcoin i inne kryptowaluty mogą znacznie stracić na wartości.
00:03. Trump mówi o oszustwach w Filadelfii
Dużo się mówi o potężnych oszustwach w Filadelfii - napisał na swoim portalu społecznościowym były prezydent Donald Trump, sugerując, że zainterweniuje policja. Filadelfijska policja zaprzeczyła jednak słowom Trumpa.
„Dużo się mówi o potężnych OSZUSTWACH w Filadelfii. Organy ścigania nadchodzą!!!” - napisał na portalu Truth Social Trump, nie podając żadnych szczegółów.
Jak podał CNN, policja w Filadelfii przekazała stacji, że nie wie, o czym mówi Trump i nie jest świadoma żadnych problemów wyborczych wymagających ich interwencji.
Filadelfia to największe miasto największego z kluczowych stanów w tych wyborach Pensylwanii. Jej mieszkańcy w przeważającej większości głosują na Demokratów.
00:00. Zamknięto pierwsze lokale wyborcze
Głosowanie w wyborach prezydenckich jako pierwsze w kraju zakończyło się w większości hrabstw stanów Indiana i Kentucky. Oba te stany uważane za „bezpieczne” dla Donalda Trumpa.
Indiana i Kentucky są pierwszymi stanami, gdzie zakończyło się głosowanie w USA, choć z uwagi na odmienne strefy czasowe trwa ono nadal w kilku hrabstwach w obydwu stanach. O godz. 1 czasu polskiego lokale zamkną się na Florydzie, w Georgii, Karolinie Południowej, Wirginii i Vermont. Najbardziej oczekiwane są wyniki w Georgii, jednego z „wahających się” stanów w tym roku.
Kandydaci Republikanów wygrywali w Indianie niemal za każdym razem od 1964 roku, z wyjątkiem wyborów 2008 r., kiedy zwyciężał tam Barack Obama. Ostatnim Demokratą, który wygrał w Kentucky, był Bill Clinton w 1996 r.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/712046-relacja-to-pewne-donald-trump-47-prezydentem-usa?strona=1