We francuskiej miejscowości Descartes w niedzielę nad ranem wybuchł pożar w XII-wiecznym zabytkowym kościele św. Grzegorza. W świątyni tej ochrzczony został francuski filozof Kartezjusz (ur. 31 marca 1596 w La Haye en Touraine, zm. 11 lutego 1650 w Sztokholmie). Według lokalnych mediów, pożar został prawdopodobnie wywołany przez uderzenie pioruna.
Pożar zabytkowej świątyni
Pożar w świątyni wybuchł ok. 7:30 rano, w niedzielę. Wówczas miejscowość nawiedziła gwałtowna burza, która prawdopodobnie była przyczyną pożaru.
Był wielki grzmot, zobaczyliśmy dużo dymu, potem płomienie
— mówił jeden z mieszkańców.
Ogień doszczętnie strawił dach kościoła o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Konstrukcja zawaliła się. Zniszczona została też dzwonnica - dzwon spadł na ziemię.
Z żywiołem walczyło około 50 strażaków. Ze względów bezpieczeństwa 15 osób ewakuowano z czterech pobliskich domów.
Z pożaru dało się uratować większość sztuki sakralnej znajdującej się w świątyni, w tym 14 obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową.
CZYTAJ TEŻ:
wkt/www.francetvinfo.fr/
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/653998-pozar-xii-wiecznego-kosciola-we-francji-wideo
Najnowsze artykuły
Wszystkie najnowsze artykuły w jednym miejscu
Śledź nas na Google News
Bądź na bieżąco — dodaj nas do Google News
Dziękujemy za przeczytanie!
Twoje wsparcie ma znaczenie. Buduj z nami niezależne media.
Wszystkie teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu. Dołącz do nas.