2921 zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu poprzedniej doby o 569 i wynosi 2921
— podało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
Bilans nowych zgonów dotyczy okresu między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę. Jest to największy dobowy wzrost liczby zgonów od początku epidemii, minimalnie większy od tego podanego w środę.
Prezydent Filipin zapowiedział możliwość strzelania do osób nieprzestrzegających zasad
Osoby, które nie będą się stosowały do ograniczeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa, mogą zostać zastrzelone
— powiedział prezydent Filipin Rodrigo Duterte w telewizyjnym orędziu. Jego słowa w czwartek cytuje agencja Reutera.
Robi się coraz gorzej, więc jeszcze raz mówię, jak poważny jest problem
— powiedział Duterte w orędziu wyemitowanym w środę późnym wieczorem. Dodał, że wydał rozkazy policji i wojsku, by zastrzelić osoby, które stanowią zagrożenie dla życia pracowników tych służb i „powodują problemy”.
Jak zaznaczyła agencja Reutera, prezydent wygłosił orędzie po tym, jak w środę mieszkańcy biedniejszych dzielnic Manili protestowali przeciw niewystarczającej pomocy żywnościowej ze strony rządu. Doszło do przepychanek ze służbami, kilka osób aresztowano.
Duterte w orędziu stwierdził także, że należy skończyć ze stygmatyzowaniem pracowników służb medycznych. Agencja Reutera podała, że odnotowano kilka przypadków ataków fizycznych na pracowników szpitali.
Szef krajowej policji powiedział w czwartek, że zdaniem policji Duterte przestawiał jedynie, jak poważnie podchodzi do sprawy, i nikt nie zostanie zastrzelony.
W czwartek filipińskie ministerstwo zdrowia podało, że w wyniku epidemii koronawirusa zmarło w 107 osób, potwierdzono też ponad 2,6 tys. przypadków zakażenia.
95 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie to osoby po 60 r.ż.
Zdecydowana większość zmarłych z powodu Covid-19 w Europie to osoby powyżej 60 roku życia, ale młodzi nie są odporni na wirusa
— ostrzegł dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.
Przekonanie, że Covid-19 dotyka tylko starszych ludzie jest po prostu fałszywe
— stwierdził podczas wirtualnej konferencji prasowej w Kopenhadze Kluge. Przyznał jednak, że z dotychczasowych statystyk wynika, że przeważająca większość z ponad 30 tys. ofiar pandemii w Europie to ludzie w zaawansowanym wieku.
95 proc. zmarłych miało powyżej 60 lat, z tego ponad połowa to osoby ponad 80-letnie. Ok. 80 proc. ofiar śmiertelnych miało choroby współistniejące - najczęściej choroby układu krążenia, nadciśnienie i cukrzycę.
Choć u większości zakażonych przebieg choroby jest na tyle łagodny, że nie potrzebują hospitalizacji, to poważne symptomy mogą pojawić się u wszystkich, także u młodych osób. WHO szacuje, że 10-15 proc. zakażonych w wieku poniżej 50 lat ma objawy cięższe niż „łagodne”. Kluge stwierdził, że ciężkie przypadki zdarzają się nawet u zdrowych nastolatków i ludzi przed 30. rokiem życia.
Według danych WHO, do środy w Europie wykryto koronawirusa u 464 tys. osób, a 30 089 osoby zmarły.
Rekordowa liczba nowych przypadków koronawirusa w Tokio
W Tokio zgłoszono w czwartek 97 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii
— podała japońska stacja NHK, powołując się na miejskich urzędników. Łączny bilans infekcji w Tokio wzrósł do 684.
Skupiska zakażeń wykryto między innymi w dwóch tokijskich szpitalach, z którymi wiązanych jest odpowiednio 21 i 13 nowo zdiagnozowanych infekcji
— powiedzieli rozmówcy NHK, których nazwisk nie podano.
O ponad 90 przypadkach zgłoszonych w czwartek w Tokio informowała również japońska agencja prasowa Kyodo, która także powoływała się przy tym na anonimowe źródła.
Ogólna liczba potwierdzonych w Japonii infekcji przekroczyła 2,6 tys., nie licząc 712 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess. Zmarły łącznie 82 zakażone osoby, w tym 11 z wycieczkowca
— podała NHK.
Eksperci ostrzegali w ostatnich dniach, że Japonia znalazła się na krawędzi kryzysu, a w niektórych regionach w szpitalach brakuje wolnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Narastają apele o wprowadzenie stanu wyjątkowego i ograniczenia dotyczące przemieszczania się.
Premier Shinzo Abe twierdzi jednak, że w obecnej sytuacji nie ma jeszcze potrzeby ogłaszania ogólnokrajowego stanu wyjątkowego. Szef rządu zapowiedział natomiast rozdysponowanie wykonanych z tkaniny maseczek wśród 50 mln japońskich rodzin, po dwie na rodzinę.
Można je prać, używając mydła, i używać ich ponownie, więc to powinna być dobra odpowiedź na nagły, olbrzymi popyt na maseczki
— powiedział premier, cytowany przez agencję Reutera.
Wywołało to falę krytycznych komentarzy w mediach społecznościowych, którą Reuters wpisuje w narastającą frustrację z powodu odpowiedzi japońskiego rządu na pandemię koronawirusa.
Jeśli twoja rodzina liczy więcej niż dwie osoby, co ludzie mają wtedy zrobić, walczyć o nie?
— zapytał jeden z użytkowników Twittera.
216 przypadków Covid-19 na Białorusi
31 marca na Białorusi było 216 wykrytych przypadków Covid-19, w tym jeden śmiertelny
— podały w czwartek białoruskie media niezależne, powołując się na dokument ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, który został opublikowany przez popularnego blogera.
Według informacji ministerstwa zdrowia Białorusi zarejestrowano 215 przypadków infekcji spowodowanej przez koronawirus. Jedna osoba zmarła
— przekazało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych w raporcie za dzień 31 marca.
Dokument opublikował białoruski bloger Nexta.
Wynika z niego, że według stanu na 31 marca w Mińsku wykryto 102 przypadki, w obwodzie witebskim - 66, w obwodzie mińskim – 33, w obwodzie homelskim - 9, w grodzieńskim – 4, a w mohylewskim – 1.
Dodatkowo, według informacji gazety internetowej „Nasza Niwa”, w Mińsku 1 kwietnia liczba zakażonych wzrosła o 56, ze 102 do 158. Danymi dotyczącymi pozostałych części kraju „Nasza Niwa” nie dysponuje.
W środę 1 kwietnia ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło drugi zarejestrowany przypadek śmiertelny Covid-19. O jeszcze jednej ofierze koronawirusa (w Witebsku) poinformowały media niezależne.
W oficjalnym komunikacie ministerstwo zdrowia nie podało w środę całkowitej liczby wykrytych zakażeń na Białorusi. Ostatnie pełne dane resort podał w poniedziałek i poinformowano wówczas, że potwierdzonych przypadków infekcji było dotąd 152. 47 osób uznano za wyleczone.
WHO zaleciła w środę białoruskim władzom, by poprawiły sposób informowania ludności o sytuacji z Covid-19 i sytuacji epidemicznej w kraju.
950 zgonów na Covid-19 w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby
O 950 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa
— poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów wskutek Covid-19 wzrosła tam do 10 003. W Hiszpanii zakażonych zostało już ponad 110 tysięcy osób.
W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 110 238 osób
— przekazało ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 8102 nowe zakażenia.
Zarówno w przypadku ofiar śmiertelnych, jak i osób zakażonych podany w czwartek bilans okazał się rekordowo wysoki.
Największy przyrost zgonów i zakażeń w ciągu minionej doby zanotowano we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tam w ciągu doby o 310, do 4175. Region ma również największą liczbę infekcji, szacowaną przed południem w czwartek na 32 155, czyli o 2315 więcej niż w środę.
Drugim regionem o największej liczbie zmarłych osób zakażonych koronawirusem jest Katalonia. W ciągu ostatniej doby liczba zgonów wzrosła tam z 1849 do 2093, a zainfekowanych z 19 991 do 21 804.
W czwartek rano premier Katalonii Quim Torra oświadczył, że władze regionu w związku z “biernością rządu (centralnego) Pedra Sancheza muszą liczyć tylko na siebie”.
Nie możemy oczekiwać, że coś nam przyślą z Madrytu, bo nic stamtąd nie dociera
— stwierdził Torra.
Apele o wsparcie w związku z niedoborami sprzętu i materiałów medyczno-ochronnych w szpitalach płyną do rządu w Madrycie także z innych regionów Hiszpanii. Gabinet Sancheza potwierdził rano, że 58-tonowy ładunek materiałów medycznych z Szanghaju dotrze do czwartkowego wieczora na stołeczne lotnisko Barajas.
Ponad 10 tys. zakażonych pracowników służby zdrowia we Włoszech. 69 lekarzy nie żyje
69 lekarzy zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech od początku kryzysu - taki najnowszy bilans podała w czwartek krajowa federacja lekarska. Liczba zakażonych pracowników służby zdrowia przekroczyła 10 tysięcy.
W ostatnich godzinach zanotowano śmierć lekarza rodzinnego i laryngologa.
Lekarze, jak poinformowała ich federacja, stanowią jedną piątą wszystkich zakażonych pracowników służby zdrowia. Wiele ciężko chorych osób z personelu lekarskiego przebywa na oddziałach reanimacji.
Kwarantanna w RPA pod znakiem przemocy
Policja upychająca bezdomnych na stadionach i rozpędzająca kolejki przed sklepami armatkami wodnymi - tak wygląda egzekwowanie radykalnych restrykcji w Republice Południowej Afryki. Trzech policjantów zostało zatrzymanych pod zarzutem zabójstwa.
Od 26 marca w Republice Południowej Afryki wprowadzono trzytygodniowe ograniczenia mające powstrzymać epidemię koronawirusa w kraju. Jej zasady są jednymi z najostrzejszych na świecie - władze zniechęcają ludzi nawet do spacerów z psem. Ale większy sprzeciw od samych przepisów budzi w kraju sposób ich wdrażania.
Jak donosi telewizja CNN, już od pierwszych minut obowiązywania kwarantanny, policjanci w Johannesburgu zaczęli krzyczeć na przebywających na ulicach bezdomnych i bić ich pałkami. Pojawiły się doniesienia o rozpędzaniu ludzi gumowymi kulami.
Według relacji „Financial Times”, w co najmniej jednym przypadku siły bezpieczeństwa z pomocą armatki wodnej rozpędziły ludzi stojących w kolejce przed sklepem spożywczym.
W sobotę zaś południowoafrykańskie wojsko przeprowadziło szturm na hostel pracowniczy w Alexandrze, ubogiej dzielnicy slumsów w Johannesburgu. Południowoafrykański portal News24 w niedzielę informował o zarzutach o zabójstwo postawionych trzem policjantom z Kapsztadu i Johannesburga.
Podobnych dzielnic slumsów jak Alexandra jest w południowoafrykańskich miastach wiele. I to właśnie tam zachodzą największe obawy o los mieszkańców. Wiele z prowizorycznych domostw nie ma dostępu do czystej bieżącej wody.
Problemem jest też liczba bezdomnych. Są oni masowo transportowani do prowizorycznych obozów i schronisk. Według CNN, w stolicy kraju, Pretorii, ponad tysiąc bezdomnych zostało zwiezionych na teren starego stadionu piłkarskiego. Na murawie stadionu rozstawiono wojskowe namioty.
RPA to kraj, w którym wykryto dotąd najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem w Afryce. Do środy potwierdzono obecność wirusa u 1380 osób. Trzy osoby zmarły. Od niedzieli liczba nowych przypadków zaczęła stopniowo maleć - od 97 nowych zachorowań w niedzielę, do 27 w środę.
Już 3136 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie
W ciągu ostatniej doby w Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o 124, od początku epidemii na Covid-19 zmarło już 3136 osób
— poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich 50 468.
Rzecznik ministerstwa Kijanusz Dżahanpur dodał, że 3956 chorych jest w stanie krytycznym, a 16 711 pacjentów uznano za wyleczonych.
Iran pozostaje największym ogniskiem pandemii koronawirusa na Bliskim Wschodzie. Według zestawień agencji Reutera na świecie zakażonych jest już ponad 930 tys. osób, a prawie 47 tys. zmarło.
140 ofiar koronawirusa w Niemczech w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 140 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Nie lepiej jest w USA, gdzie z powodu Covid-19 zmarły w środę co najmniej 884 osoby. Zainfekowany koronawirusem jest izraelski minister zdrowia Jaakow Licman. Trudna sytuacja panuje w Czechach, gdzie zmarło 40 osób. Drastyczny wzrost liczby zachorowań odnotowały władze w Rosji - ostatniej doby odnotowano tam 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza rekordowy dobowy wzrost. Również Chiny nadal odnotowują kolejne zachorowania.
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 140 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 872. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 6 156 i wynosi 73 522.
Liczba zakażeń zarejestrowanych w ciągu ostatniej doby wzrosła w stosunku do dnia poprzedniego, kiedy odnotowano 5 453 nowe przypadki.
Z kolei dobowa liczba zgonów zmniejszyła się o dziewięć przypadków w stosunku do danych podanych w środę. W Niemczech w porównaniu do wielu innych europejskich państw, m.in. Francji, Hiszpanii i Włoch, utrzymuje się niski wskaźnik śmiertelności w konsekwencji zakażenia koronawirusem. Wynosi on 0,8 proc. - poinformował RKI we wtorek.
Kraje związkowe z największą liczbą zakażeń i zgonów to Bawaria i Badenia-Wirtembergia na południu kraju oraz Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie.
W środę kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli decyzję o wydłużeniu do 19 kwietnia obowiązywania ogólnokrajowych zasad ograniczania kontaktów, które mają spowolnić dynamikę rozprzestrzeniania się epidemii. Decyzja na temat poluzowania obostrzeń ma zapaść po świętach Wielkanocnych.
W USA już ponad 5 tys. zgonów z powodu koronawirusa
Co najmniej 884 osoby zmarły w środę w USA z powodu koronawirusa, zwiększając bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 w tym kraju do 5116 osób - wynika z danych prestiżowego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Tym samym środa była najtragiczniejszym dniem pod względem liczby zgonów od początku wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Więcej osób zmarło do tej pory we Włoszech i Hiszpanii.
Według prognoz Białego Domu Covid-19 może spowodować od 100 tys. do 240 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu obecnych ograniczeń. Telewizja CNBC zauważa, że to liczby przekraczające sumę zabitych Amerykanów w wojnie koreańskiej (1959-53) i w wojnie w Wietnamie (1955-75).
Szczyt epidemii - jak przewidują rządowe modele - ma w USA przypadać na połowę kwietnia. Dzienny bilans ofiar śmiertelnych ma wtedy wynosić ponad 2 tys. osób. Dopiero w czerwcu dobowa liczba zgonów ma spaść poniżej 100.
Najgorsza sytuacja w USA panuje w mieście Nowy Jork, gdzie zmarło dotąd 1139 osób, a ponad 47 tys. zostało zakażonych. W stanie Nowy Jork zmarło 1941 osób, a infekcje wykryto u ponad 83 tys. W szpitalach brakuje środków ochronnych. Władze apelują o pilne dostarczenie nowych respiratorów. Amerykańskie media porównują sytuację w tym mieście do Włoch; kraju, który dotychczas najbardziej dotknęła epidemia.
W środę na lotnisku w Nowym Jorku wylądował rosyjski samolot wojskowy ze sprzętem medycznym przeznaczonym do walki z epidemią. Departament Stanu USA wyjaśnił w oświadczeniu, że pomoc ta została zakupiona przez władze w Waszyngtonie.
Duże ogniska choroby występują w USA też w stanach Waszyngton, Kalifornia, Michigan, Luizjana i New Jersey.
Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti poprosił w środę mieszkańców o zakrywanie twarzy maseczką przy wychodzeniu z domu. Zarządził też odcięcie prądu i wody firmom, które wciąż prowadzą działalność, a władze nie uznały jej za niezbędną w czasie epidemii.
Izraelski minister zdrowia zainfekowany koronawirusem
Izraelski minister zdrowia Jaakow Licman został zainfekowany koronawirusem - poinformowały w komunikacie wydanym w nocy ze środy na czwartek izraelskie władze. Testy potwierdziły obecność wirusa u Licmana i jego żony. Oboje są „odpowiednio leczeni” w domu, gdzie znajdują się w izolacji. Kwarantannie poddane zostały osoby, z którymi mieli kontakt.
Z informacji władz wynika, że Licman czuje się dobrze i z domu nadal kieruje resortem zdrowia.
W ramach walki z epidemią koronawirusa wprowadzono w Izraelu ograniczenia w ruchu, a mieszkańcy, którzy chcą wyjść na spacer, muszą pozostać w odległości 100 metrów od domu. Istnieje zakaz zgromadzeń więcej niż 10 osób, a dystans między osobami musi wynosić dwa metry. Do tej pory w całym kraju zarejestrowano ponad sześć tysięcy zakażeń koronawirusem. 26 osób zmarło.
Już 40 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Czechach
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w czwartek o łącznie 40 ofiarach koronawirusa w kraju. 40. osobą zmarłą na skutek zakażenia jest pacjent z kraju (województwa) środkowoczeskiego w wieku 50-59 lat. W kraju wykryto dotąd 3604 infekcje koronawirusem.
Według resortu dobowy przyrost zakażeń zwolnił - w środę przybyło 281 chorych, we wtorek 307. Jednocześnie zrobiono mniej testów - w środę 5973, we wtorek 6206.
Media zwracają uwagę na coraz poważniejszą sytuację w domach dla seniorów. W Litomierzycach obecność koronawirusa stwierdzono u 55 z 62 mieszkańców ośrodka oraz u 11 pracowników. W czwartek poinformowano także o pozytywnych wynikach testów przeprowadzonych w jednym z domów dla seniorów w Ostrawie.
W Rosji liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do ponad 3,5 tysiąca
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Rosji 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zakażeń wzrosła w kraju do 3548 - poinformował w czwartek sztab powołany przez władze do walki z epidemią. To rekordowy dotąd dobowy wzrost zakażeń.
Liczba wykrywanych przypadków sięgała ostatnio 400-500 w ciągu doby. Wicepremier Tatiana Golikowa powiedziała w środę, że rosnąca liczba rejestrowanych przypadków to także efekt szerszego zakresu testów.
Wciąż największa liczba zakażeń przypada na Moskwę: w ciągu doby odnotowano tam 595 nowych infekcji i ich łączna liczba przekroczyła 2400.
W Rosji zmarło dotąd 30 osób z Covid-19, w tym sześć w ciągu ostatniej doby. Od początku epidemii wyzdrowiało 235 osób.
Koronawirus dotarł do 76 z ponad 80 regionów Rosji (władze w Moskwie zaliczają do nich także anektowany Krym i Sewastopol).
W Chinach władze zgłaszają kolejne infekcje bezobjawowe i przywleczone
Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto 90 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 35 „potwierdzonych przypadków” wśród osób powracających lub przybywających z zagranicy i 55 przypadków bezobjawowych – podała w czwartek państwowa komisja zdrowia.
O północy ze środy na czwartek w kraju były łącznie 1863 osoby chore na Covid-19, z czego 429 przypadków określono jako ciężkie. Od początku pandemii ze szpitali zwolniono już ponad 76 tys. osób, a 3318 pacjentów zmarło – przekazała komisja.
Pandemia koronawirusa wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Według oficjalnych danych Chinom udało się już praktycznie wygasić zakażenia w kraju. Codziennie zgłaszane są jednak nowe infekcje bezobjawowe oraz zakażenia przywożone z zagranicy, głównie przez powracających do kraju Chińczyków.
Przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył w środę, że w obliczu pandemii priorytetem władz jest obecnie zapobieganie szerzeniu się wirusa przez osoby przybywające spoza kraju. Przestrzegł, że może to być konieczne przez „dłuższy czas”.
Władze Chin zakazały niedawno wstępu większości obcokrajowców na podstawie wydanych wcześniej wiz i pozwoleń na pobyt oraz drastycznie zmniejszyły liczbę międzynarodowych rejsów lotniczych. Według danych komisji do czwartku w kraju potwierdzono łącznie 841 zakażeń przywleczonych.
Przedstawiciele władz centralnych wielokrotnie odnosili się w ostatnich dniach również do kwestii osób zakażonych, ale nie mających objawów, które nie są w tym kraju zaliczane do „potwierdzonych przypadków”. Narastają obawy, że nosiciele bez objawów mogą być źródłem zakażeń i wywołać drugą falę choroby w ChRL.
Od środy państwowa komisja zdrowia publikuje dzienne dane dotyczące nowych i obecnych przypadków bezobjawowych. O północy ze środy na czwartek pod obserwacją było w całym kraju 1075 osób, u których test na koronawirusa dał wynik dodatni, ale u których nie pojawiły się objawy choroby - napisano w czwartkowym sprawozdaniu.
Łączna liczba takich przypadków odnotowanych w Chinach od początku pandemii nie jest jednak jawna. Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” do końca lutego wykryto ponad 40 tys. takich przypadków.
aw/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
2921 zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu poprzedniej doby o 569 i wynosi 2921
— podało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
Bilans nowych zgonów dotyczy okresu między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę. Jest to największy dobowy wzrost liczby zgonów od początku epidemii, minimalnie większy od tego podanego w środę.
Prezydent Filipin zapowiedział możliwość strzelania do osób nieprzestrzegających zasad
Osoby, które nie będą się stosowały do ograniczeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa, mogą zostać zastrzelone
— powiedział prezydent Filipin Rodrigo Duterte w telewizyjnym orędziu. Jego słowa w czwartek cytuje agencja Reutera.
Robi się coraz gorzej, więc jeszcze raz mówię, jak poważny jest problem
— powiedział Duterte w orędziu wyemitowanym w środę późnym wieczorem. Dodał, że wydał rozkazy policji i wojsku, by zastrzelić osoby, które stanowią zagrożenie dla życia pracowników tych służb i „powodują problemy”.
Jak zaznaczyła agencja Reutera, prezydent wygłosił orędzie po tym, jak w środę mieszkańcy biedniejszych dzielnic Manili protestowali przeciw niewystarczającej pomocy żywnościowej ze strony rządu. Doszło do przepychanek ze służbami, kilka osób aresztowano.
Duterte w orędziu stwierdził także, że należy skończyć ze stygmatyzowaniem pracowników służb medycznych. Agencja Reutera podała, że odnotowano kilka przypadków ataków fizycznych na pracowników szpitali.
Szef krajowej policji powiedział w czwartek, że zdaniem policji Duterte przestawiał jedynie, jak poważnie podchodzi do sprawy, i nikt nie zostanie zastrzelony.
W czwartek filipińskie ministerstwo zdrowia podało, że w wyniku epidemii koronawirusa zmarło w 107 osób, potwierdzono też ponad 2,6 tys. przypadków zakażenia.
95 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie to osoby po 60 r.ż.
Zdecydowana większość zmarłych z powodu Covid-19 w Europie to osoby powyżej 60 roku życia, ale młodzi nie są odporni na wirusa
— ostrzegł dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.
Przekonanie, że Covid-19 dotyka tylko starszych ludzie jest po prostu fałszywe
— stwierdził podczas wirtualnej konferencji prasowej w Kopenhadze Kluge. Przyznał jednak, że z dotychczasowych statystyk wynika, że przeważająca większość z ponad 30 tys. ofiar pandemii w Europie to ludzie w zaawansowanym wieku.
95 proc. zmarłych miało powyżej 60 lat, z tego ponad połowa to osoby ponad 80-letnie. Ok. 80 proc. ofiar śmiertelnych miało choroby współistniejące - najczęściej choroby układu krążenia, nadciśnienie i cukrzycę.
Choć u większości zakażonych przebieg choroby jest na tyle łagodny, że nie potrzebują hospitalizacji, to poważne symptomy mogą pojawić się u wszystkich, także u młodych osób. WHO szacuje, że 10-15 proc. zakażonych w wieku poniżej 50 lat ma objawy cięższe niż „łagodne”. Kluge stwierdził, że ciężkie przypadki zdarzają się nawet u zdrowych nastolatków i ludzi przed 30. rokiem życia.
Według danych WHO, do środy w Europie wykryto koronawirusa u 464 tys. osób, a 30 089 osoby zmarły.
Rekordowa liczba nowych przypadków koronawirusa w Tokio
W Tokio zgłoszono w czwartek 97 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii
— podała japońska stacja NHK, powołując się na miejskich urzędników. Łączny bilans infekcji w Tokio wzrósł do 684.
Skupiska zakażeń wykryto między innymi w dwóch tokijskich szpitalach, z którymi wiązanych jest odpowiednio 21 i 13 nowo zdiagnozowanych infekcji
— powiedzieli rozmówcy NHK, których nazwisk nie podano.
O ponad 90 przypadkach zgłoszonych w czwartek w Tokio informowała również japońska agencja prasowa Kyodo, która także powoływała się przy tym na anonimowe źródła.
Ogólna liczba potwierdzonych w Japonii infekcji przekroczyła 2,6 tys., nie licząc 712 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess. Zmarły łącznie 82 zakażone osoby, w tym 11 z wycieczkowca
— podała NHK.
Eksperci ostrzegali w ostatnich dniach, że Japonia znalazła się na krawędzi kryzysu, a w niektórych regionach w szpitalach brakuje wolnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Narastają apele o wprowadzenie stanu wyjątkowego i ograniczenia dotyczące przemieszczania się.
Premier Shinzo Abe twierdzi jednak, że w obecnej sytuacji nie ma jeszcze potrzeby ogłaszania ogólnokrajowego stanu wyjątkowego. Szef rządu zapowiedział natomiast rozdysponowanie wykonanych z tkaniny maseczek wśród 50 mln japońskich rodzin, po dwie na rodzinę.
Można je prać, używając mydła, i używać ich ponownie, więc to powinna być dobra odpowiedź na nagły, olbrzymi popyt na maseczki
— powiedział premier, cytowany przez agencję Reutera.
Wywołało to falę krytycznych komentarzy w mediach społecznościowych, którą Reuters wpisuje w narastającą frustrację z powodu odpowiedzi japońskiego rządu na pandemię koronawirusa.
Jeśli twoja rodzina liczy więcej niż dwie osoby, co ludzie mają wtedy zrobić, walczyć o nie?
— zapytał jeden z użytkowników Twittera.
216 przypadków Covid-19 na Białorusi
31 marca na Białorusi było 216 wykrytych przypadków Covid-19, w tym jeden śmiertelny
— podały w czwartek białoruskie media niezależne, powołując się na dokument ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, który został opublikowany przez popularnego blogera.
Według informacji ministerstwa zdrowia Białorusi zarejestrowano 215 przypadków infekcji spowodowanej przez koronawirus. Jedna osoba zmarła
— przekazało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych w raporcie za dzień 31 marca.
Dokument opublikował białoruski bloger Nexta.
Wynika z niego, że według stanu na 31 marca w Mińsku wykryto 102 przypadki, w obwodzie witebskim - 66, w obwodzie mińskim – 33, w obwodzie homelskim - 9, w grodzieńskim – 4, a w mohylewskim – 1.
Dodatkowo, według informacji gazety internetowej „Nasza Niwa”, w Mińsku 1 kwietnia liczba zakażonych wzrosła o 56, ze 102 do 158. Danymi dotyczącymi pozostałych części kraju „Nasza Niwa” nie dysponuje.
W środę 1 kwietnia ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło drugi zarejestrowany przypadek śmiertelny Covid-19. O jeszcze jednej ofierze koronawirusa (w Witebsku) poinformowały media niezależne.
W oficjalnym komunikacie ministerstwo zdrowia nie podało w środę całkowitej liczby wykrytych zakażeń na Białorusi. Ostatnie pełne dane resort podał w poniedziałek i poinformowano wówczas, że potwierdzonych przypadków infekcji było dotąd 152. 47 osób uznano za wyleczone.
WHO zaleciła w środę białoruskim władzom, by poprawiły sposób informowania ludności o sytuacji z Covid-19 i sytuacji epidemicznej w kraju.
950 zgonów na Covid-19 w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby
O 950 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa
— poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów wskutek Covid-19 wzrosła tam do 10 003. W Hiszpanii zakażonych zostało już ponad 110 tysięcy osób.
W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 110 238 osób
— przekazało ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 8102 nowe zakażenia.
Zarówno w przypadku ofiar śmiertelnych, jak i osób zakażonych podany w czwartek bilans okazał się rekordowo wysoki.
Największy przyrost zgonów i zakażeń w ciągu minionej doby zanotowano we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tam w ciągu doby o 310, do 4175. Region ma również największą liczbę infekcji, szacowaną przed południem w czwartek na 32 155, czyli o 2315 więcej niż w środę.
Drugim regionem o największej liczbie zmarłych osób zakażonych koronawirusem jest Katalonia. W ciągu ostatniej doby liczba zgonów wzrosła tam z 1849 do 2093, a zainfekowanych z 19 991 do 21 804.
W czwartek rano premier Katalonii Quim Torra oświadczył, że władze regionu w związku z “biernością rządu (centralnego) Pedra Sancheza muszą liczyć tylko na siebie”.
Nie możemy oczekiwać, że coś nam przyślą z Madrytu, bo nic stamtąd nie dociera
— stwierdził Torra.
Apele o wsparcie w związku z niedoborami sprzętu i materiałów medyczno-ochronnych w szpitalach płyną do rządu w Madrycie także z innych regionów Hiszpanii. Gabinet Sancheza potwierdził rano, że 58-tonowy ładunek materiałów medycznych z Szanghaju dotrze do czwartkowego wieczora na stołeczne lotnisko Barajas.
Ponad 10 tys. zakażonych pracowników służby zdrowia we Włoszech. 69 lekarzy nie żyje
69 lekarzy zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech od początku kryzysu - taki najnowszy bilans podała w czwartek krajowa federacja lekarska. Liczba zakażonych pracowników służby zdrowia przekroczyła 10 tysięcy.
W ostatnich godzinach zanotowano śmierć lekarza rodzinnego i laryngologa.
Lekarze, jak poinformowała ich federacja, stanowią jedną piątą wszystkich zakażonych pracowników służby zdrowia. Wiele ciężko chorych osób z personelu lekarskiego przebywa na oddziałach reanimacji.
Kwarantanna w RPA pod znakiem przemocy
Policja upychająca bezdomnych na stadionach i rozpędzająca kolejki przed sklepami armatkami wodnymi - tak wygląda egzekwowanie radykalnych restrykcji w Republice Południowej Afryki. Trzech policjantów zostało zatrzymanych pod zarzutem zabójstwa.
Od 26 marca w Republice Południowej Afryki wprowadzono trzytygodniowe ograniczenia mające powstrzymać epidemię koronawirusa w kraju. Jej zasady są jednymi z najostrzejszych na świecie - władze zniechęcają ludzi nawet do spacerów z psem. Ale większy sprzeciw od samych przepisów budzi w kraju sposób ich wdrażania.
Jak donosi telewizja CNN, już od pierwszych minut obowiązywania kwarantanny, policjanci w Johannesburgu zaczęli krzyczeć na przebywających na ulicach bezdomnych i bić ich pałkami. Pojawiły się doniesienia o rozpędzaniu ludzi gumowymi kulami.
Według relacji „Financial Times”, w co najmniej jednym przypadku siły bezpieczeństwa z pomocą armatki wodnej rozpędziły ludzi stojących w kolejce przed sklepem spożywczym.
W sobotę zaś południowoafrykańskie wojsko przeprowadziło szturm na hostel pracowniczy w Alexandrze, ubogiej dzielnicy slumsów w Johannesburgu. Południowoafrykański portal News24 w niedzielę informował o zarzutach o zabójstwo postawionych trzem policjantom z Kapsztadu i Johannesburga.
Podobnych dzielnic slumsów jak Alexandra jest w południowoafrykańskich miastach wiele. I to właśnie tam zachodzą największe obawy o los mieszkańców. Wiele z prowizorycznych domostw nie ma dostępu do czystej bieżącej wody.
Problemem jest też liczba bezdomnych. Są oni masowo transportowani do prowizorycznych obozów i schronisk. Według CNN, w stolicy kraju, Pretorii, ponad tysiąc bezdomnych zostało zwiezionych na teren starego stadionu piłkarskiego. Na murawie stadionu rozstawiono wojskowe namioty.
RPA to kraj, w którym wykryto dotąd najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem w Afryce. Do środy potwierdzono obecność wirusa u 1380 osób. Trzy osoby zmarły. Od niedzieli liczba nowych przypadków zaczęła stopniowo maleć - od 97 nowych zachorowań w niedzielę, do 27 w środę.
Już 3136 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie
W ciągu ostatniej doby w Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o 124, od początku epidemii na Covid-19 zmarło już 3136 osób
— poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich 50 468.
Rzecznik ministerstwa Kijanusz Dżahanpur dodał, że 3956 chorych jest w stanie krytycznym, a 16 711 pacjentów uznano za wyleczonych.
Iran pozostaje największym ogniskiem pandemii koronawirusa na Bliskim Wschodzie. Według zestawień agencji Reutera na świecie zakażonych jest już ponad 930 tys. osób, a prawie 47 tys. zmarło.
140 ofiar koronawirusa w Niemczech w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 140 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Nie lepiej jest w USA, gdzie z powodu Covid-19 zmarły w środę co najmniej 884 osoby. Zainfekowany koronawirusem jest izraelski minister zdrowia Jaakow Licman. Trudna sytuacja panuje w Czechach, gdzie zmarło 40 osób. Drastyczny wzrost liczby zachorowań odnotowały władze w Rosji - ostatniej doby odnotowano tam 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza rekordowy dobowy wzrost. Również Chiny nadal odnotowują kolejne zachorowania.
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 140 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 872. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 6 156 i wynosi 73 522.
Liczba zakażeń zarejestrowanych w ciągu ostatniej doby wzrosła w stosunku do dnia poprzedniego, kiedy odnotowano 5 453 nowe przypadki.
Z kolei dobowa liczba zgonów zmniejszyła się o dziewięć przypadków w stosunku do danych podanych w środę. W Niemczech w porównaniu do wielu innych europejskich państw, m.in. Francji, Hiszpanii i Włoch, utrzymuje się niski wskaźnik śmiertelności w konsekwencji zakażenia koronawirusem. Wynosi on 0,8 proc. - poinformował RKI we wtorek.
Kraje związkowe z największą liczbą zakażeń i zgonów to Bawaria i Badenia-Wirtembergia na południu kraju oraz Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie.
W środę kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli decyzję o wydłużeniu do 19 kwietnia obowiązywania ogólnokrajowych zasad ograniczania kontaktów, które mają spowolnić dynamikę rozprzestrzeniania się epidemii. Decyzja na temat poluzowania obostrzeń ma zapaść po świętach Wielkanocnych.
W USA już ponad 5 tys. zgonów z powodu koronawirusa
Co najmniej 884 osoby zmarły w środę w USA z powodu koronawirusa, zwiększając bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 w tym kraju do 5116 osób - wynika z danych prestiżowego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Tym samym środa była najtragiczniejszym dniem pod względem liczby zgonów od początku wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Więcej osób zmarło do tej pory we Włoszech i Hiszpanii.
Według prognoz Białego Domu Covid-19 może spowodować od 100 tys. do 240 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu obecnych ograniczeń. Telewizja CNBC zauważa, że to liczby przekraczające sumę zabitych Amerykanów w wojnie koreańskiej (1959-53) i w wojnie w Wietnamie (1955-75).
Szczyt epidemii - jak przewidują rządowe modele - ma w USA przypadać na połowę kwietnia. Dzienny bilans ofiar śmiertelnych ma wtedy wynosić ponad 2 tys. osób. Dopiero w czerwcu dobowa liczba zgonów ma spaść poniżej 100.
Najgorsza sytuacja w USA panuje w mieście Nowy Jork, gdzie zmarło dotąd 1139 osób, a ponad 47 tys. zostało zakażonych. W stanie Nowy Jork zmarło 1941 osób, a infekcje wykryto u ponad 83 tys. W szpitalach brakuje środków ochronnych. Władze apelują o pilne dostarczenie nowych respiratorów. Amerykańskie media porównują sytuację w tym mieście do Włoch; kraju, który dotychczas najbardziej dotknęła epidemia.
W środę na lotnisku w Nowym Jorku wylądował rosyjski samolot wojskowy ze sprzętem medycznym przeznaczonym do walki z epidemią. Departament Stanu USA wyjaśnił w oświadczeniu, że pomoc ta została zakupiona przez władze w Waszyngtonie.
Duże ogniska choroby występują w USA też w stanach Waszyngton, Kalifornia, Michigan, Luizjana i New Jersey.
Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti poprosił w środę mieszkańców o zakrywanie twarzy maseczką przy wychodzeniu z domu. Zarządził też odcięcie prądu i wody firmom, które wciąż prowadzą działalność, a władze nie uznały jej za niezbędną w czasie epidemii.
Izraelski minister zdrowia zainfekowany koronawirusem
Izraelski minister zdrowia Jaakow Licman został zainfekowany koronawirusem - poinformowały w komunikacie wydanym w nocy ze środy na czwartek izraelskie władze. Testy potwierdziły obecność wirusa u Licmana i jego żony. Oboje są „odpowiednio leczeni” w domu, gdzie znajdują się w izolacji. Kwarantannie poddane zostały osoby, z którymi mieli kontakt.
Z informacji władz wynika, że Licman czuje się dobrze i z domu nadal kieruje resortem zdrowia.
W ramach walki z epidemią koronawirusa wprowadzono w Izraelu ograniczenia w ruchu, a mieszkańcy, którzy chcą wyjść na spacer, muszą pozostać w odległości 100 metrów od domu. Istnieje zakaz zgromadzeń więcej niż 10 osób, a dystans między osobami musi wynosić dwa metry. Do tej pory w całym kraju zarejestrowano ponad sześć tysięcy zakażeń koronawirusem. 26 osób zmarło.
Już 40 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Czechach
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w czwartek o łącznie 40 ofiarach koronawirusa w kraju. 40. osobą zmarłą na skutek zakażenia jest pacjent z kraju (województwa) środkowoczeskiego w wieku 50-59 lat. W kraju wykryto dotąd 3604 infekcje koronawirusem.
Według resortu dobowy przyrost zakażeń zwolnił - w środę przybyło 281 chorych, we wtorek 307. Jednocześnie zrobiono mniej testów - w środę 5973, we wtorek 6206.
Media zwracają uwagę na coraz poważniejszą sytuację w domach dla seniorów. W Litomierzycach obecność koronawirusa stwierdzono u 55 z 62 mieszkańców ośrodka oraz u 11 pracowników. W czwartek poinformowano także o pozytywnych wynikach testów przeprowadzonych w jednym z domów dla seniorów w Ostrawie.
W Rosji liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do ponad 3,5 tysiąca
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Rosji 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zakażeń wzrosła w kraju do 3548 - poinformował w czwartek sztab powołany przez władze do walki z epidemią. To rekordowy dotąd dobowy wzrost zakażeń.
Liczba wykrywanych przypadków sięgała ostatnio 400-500 w ciągu doby. Wicepremier Tatiana Golikowa powiedziała w środę, że rosnąca liczba rejestrowanych przypadków to także efekt szerszego zakresu testów.
Wciąż największa liczba zakażeń przypada na Moskwę: w ciągu doby odnotowano tam 595 nowych infekcji i ich łączna liczba przekroczyła 2400.
W Rosji zmarło dotąd 30 osób z Covid-19, w tym sześć w ciągu ostatniej doby. Od początku epidemii wyzdrowiało 235 osób.
Koronawirus dotarł do 76 z ponad 80 regionów Rosji (władze w Moskwie zaliczają do nich także anektowany Krym i Sewastopol).
W Chinach władze zgłaszają kolejne infekcje bezobjawowe i przywleczone
Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto 90 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 35 „potwierdzonych przypadków” wśród osób powracających lub przybywających z zagranicy i 55 przypadków bezobjawowych – podała w czwartek państwowa komisja zdrowia.
O północy ze środy na czwartek w kraju były łącznie 1863 osoby chore na Covid-19, z czego 429 przypadków określono jako ciężkie. Od początku pandemii ze szpitali zwolniono już ponad 76 tys. osób, a 3318 pacjentów zmarło – przekazała komisja.
Pandemia koronawirusa wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Według oficjalnych danych Chinom udało się już praktycznie wygasić zakażenia w kraju. Codziennie zgłaszane są jednak nowe infekcje bezobjawowe oraz zakażenia przywożone z zagranicy, głównie przez powracających do kraju Chińczyków.
Przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył w środę, że w obliczu pandemii priorytetem władz jest obecnie zapobieganie szerzeniu się wirusa przez osoby przybywające spoza kraju. Przestrzegł, że może to być konieczne przez „dłuższy czas”.
Władze Chin zakazały niedawno wstępu większości obcokrajowców na podstawie wydanych wcześniej wiz i pozwoleń na pobyt oraz drastycznie zmniejszyły liczbę międzynarodowych rejsów lotniczych. Według danych komisji do czwartku w kraju potwierdzono łącznie 841 zakażeń przywleczonych.
Przedstawiciele władz centralnych wielokrotnie odnosili się w ostatnich dniach również do kwestii osób zakażonych, ale nie mających objawów, które nie są w tym kraju zaliczane do „potwierdzonych przypadków”. Narastają obawy, że nosiciele bez objawów mogą być źródłem zakażeń i wywołać drugą falę choroby w ChRL.
Od środy państwowa komisja zdrowia publikuje dzienne dane dotyczące nowych i obecnych przypadków bezobjawowych. O północy ze środy na czwartek pod obserwacją było w całym kraju 1075 osób, u których test na koronawirusa dał wynik dodatni, ale u których nie pojawiły się objawy choroby - napisano w czwartkowym sprawozdaniu.
Łączna liczba takich przypadków odnotowanych w Chinach od początku pandemii nie jest jednak jawna. Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” do końca lutego wykryto ponad 40 tys. takich przypadków.
aw/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Strona 3 z 3
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/494051-raport-ze-swiata-who-ponad-milion-zarazonych-wirusem?strona=3