W Kanadzie wykluczono zakaz noszenia burkini. Premier Trudeau: "W kraju tak tolerancyjnym byłoby to czymś nie do przyjęcia"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. Flickr
fot. Flickr

Temat przywożenia obyczajów nieprzystających do kanadyjskiego prawa pojawia się w kontekście wydarzeń takich jak morderstwa „w imię honoru” czy informacji o szkołach religijnych, tak muzułmańskich jak chasydzkich, które nie wywiązują się z obowiązku nauczania oficjalnego programu minimum. Są czasem ekstremiści, którzy jak w 2005 roku badają możliwość stosowania prawa szariatu. Ówczesny premier Ontario Dalton McGuinty odrzucił zgodę na takie rozwiązania, choć były one w rekomendacji przygotowanej przez Marion Boyd, byłą minister sprawiedliwości z lewicowej NDP. Żywsze publiczne dyskusje na temat tego, co nie jest akceptowane, prowadzone są właściwie tylko w Quebec, który tradycyjnie identyfikuje się z republikańskimi i laickimi tradycjami Francji.

Nie znaczy to jednak, że nie rozpocznie się debata podobna do obecnych europejskich. W Kanadzie nie doszło do zamachów takich jak w Europie, ale w 2014 roku w Ottawie deklarujący swoją lojalność wobec Państwa Islamskiego (IS) mężczyzna dokonał ataku na budynki parlamentu. Dwa tygodnie temu policja zastrzeliła sympatyka IS ze Strathroy w prowincji Ontario. Chciał on dokonać zamachu w dużym mieście. Jak wówczas mówił minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale, trwają rządowe prace nad centrum koordynującym działania przeciw radykalizacji, przewidziano na to 35 mln dolarów kanadyjskich w ciągu pięciu lat. Szczegóły mają być znane wkrótce.

Te działania mogą nie być jednak proste. Agencja Canadian Press omówiła raport, w którym autorzy - były analityk RCMP i pochodzący z Egiptu dziennikarz - opisali książki dostępne w bibliotekach meczetów i muzułmańskich szkół. Wiele z tych książek pisanych jest z pozycji ekstremistów islamskich, natomiast brakuje takich, które zajmowałyby przeciwne stanowisko. Autorzy raportu uważają, że kanadyjscy politycy starają się nie dostrzegać problemu.

kk/PAP

« poprzednia strona
12

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych