Reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda oraz historyk, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego prof. Henryk Samsonowicz otrzymali w piątek tytuły honorowych obywateli Warszawy.
Uroczystość nadania tytułów odbywa się podczas dorocznej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim, w przeddzień głównych obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Prof. Samsonowicz po odebraniu tytułu honorowego obywatela stolicy powiedział, że przyznane wyróżnienie jest dla niego wyjątkowe.
Nie ma historii Polski bez historii Warszawy, podobnie jak nie ma historii powszechnej bez historii Polski, stąd ten dyplom, który dostałem dzisiaj jest dla mnie wyróżnieniem szczególnym
— podkreślił Samsonowicz.
Wajda, odbierając dyplom honorowego obywatela stolicy, podkreślił swoje związki z Warszawą.
To, co wydarzyło się w moim życiu w Warszawie jest nieporównywalne do tego, co ja mogłem zrobić dla tego miasta
— powiedział Wajda.
Dodał też, że jego film, jeden z pierwszych filmów Polskiej Szkoły Filmowej „Kanał” opowiedział „jak dalece mieszkańcy tego miasta nie odstąpią od swoich przekonań”.
Współczesny patriotyzm to służba społeczności, a życie nowych honorowych obywateli Warszawy to pokazuje - powiedziała podczas ceremonii prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Przypomniała, że rada zbiera się już od lat w wigilię 1 sierpnia.
Dla nas jest to wydarzenie niezwykle podniosłe, ponieważ jest to moment, w którym wspominamy tragiczne dzieje stolicy, ale też staramy się docenić naszą teraźniejszość, która jest tworzona przez wielu wybitnych warszawiaków. A dzisiaj gościmy ich na tej sali
— dodała prezydent stolicy.
Jak podkreśliła, nowi honorowi obywatele Warszawy pokazują swoimi czynami, co oznacza współczesny patriotyzm.
71 lat temu był bohaterstwem w walce na barykadach, był gotowością do zapłaty za wolność ceny najwyższej. Dziś, jak pokazują następni honorowi obywatele Warszawy, patriotyzm to służba człowiekowi, społeczności, tym samym - Ojczyźnie
— mówiła Gronkiewicz-Waltz.
To pojęcie służby jest wspólną cechą dziś wyróżnionych. To ona kształtowała ich działania, pozwalała dostrzec potrzeby innych. Laureaci doskonale rozumieją, że człowiek nie żyje tylko dla siebie, że pozostawia po sobie ślad, kiedy żyje także dla innych, kiedy żyje społecznie
— powiedziała prezydent dziękując nowym obywatelom Warszawy, za ich działalność na rzecz stolicy.
Warto jednak zaznaczyć, że wcześniej radni Platformy, którzy mają większość w Warszawie, odrzucili kandydaturę Bronisława Wildsteina zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Otwarcie przeciw wyróżnieniu publicysty tygodnika „wSieci” była właśnie sama Hanna Gronkiewicz-Waltz.
CZYTAJ: Skandal i głupota: Gronkiewicz-Waltz przeciw wyróżnieniu Bronisława Wildsteina
Przyznanie tytułu honorowego obywatela stolicy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.
Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Powrócono do tego w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.
lap/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/261001-wajda-i-samsonowicz-odebrali-tytul-honorowego-obywatela-warszawy-hgw-to-wybitni-warszawiacy-a-bronislawa-wildsteina-wyroznic-nie-chciala