Rząd nie przyjął projektu Ministerstwa Zdrowia, który ma zreformować szpitalnictwo - wynika z komunikatu po posiedzeniu rządu. „Ustawa o dobrowolnej reformie szpitali po raz kolejny spadła z obrad rządu. Jedyne co potrafiła ta najgorsza w historii minister to zabrać miliardy złotych polskim pacjentom” - zauważył Janusz Cieszyński, poseł PiS, były minister cyfryzacji.
Zgodnie z opublikowanym harmonogramem rząd miał zająć się przygotowanym w Ministerstwie Zdrowia projektem reformy szpitalnictwa. W komunikacie po posiedzeniu rządu nie ma informacji dotyczącej projektu resortu zdrowia. Na rządowej stronie poinformowano jedynie o przyjęciu przez rząd dwóch pozostałych projektów z harmonogramu, dotyczących inwestycji w obronność i certyfikacji w przetargach publicznych.
Jakie są powody?
Biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia na pytanie PAP o powód nieprzyjęcia przez rząd projektu odpowiedziało, że wprowadza on fundamentalne zmiany w systemie ochrony zdrowia.
Z tego względu istotna jest precyzja w wypracowaniu ostatecznego kształtu reformy. Celem zmian jest stworzenie sprawnego, dostępnego i skupionego na potrzebach pacjentów systemu opieki zdrowotnej
— podkreśliło.
Kolejna porażka
Sprawę w mediach społecznościowych skomentował były minister cyfryzacji, w przeszłości także wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Ustawa o „dobrowolnej reformie” szpitali po raz kolejny spadła z obrad rządu. Jedyne co potrafiła ta najgorsza w historii minister to zabrać miliardy złotych polskim pacjentom. Na szczęście wg. dobrze poinformowanych wkrótce zastąpi ją Jakub Szulc
— wskazał.
Co mówiła Leszczyna?
Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła 4 kwietnia PAP, że projekt reformy szpitalnictwa ma poparcie premiera Donalda Tuska.
Uważam, że jest to niezwykle ważne, bo ustawa o reformie szpitali, z którą wyszłam kilka miesięcy temu, została zatrzymana z różnych powodów. Swoje uwagi mieli też nasi koalicjanci. (…) To jest oczywiście jej wersja +soft+, ale ona na pewno będzie przyjęta przez Radę Ministrów, bo jest już po Komitecie Stałym Rady Ministrów
— zapewniła.
Założenia projektu
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że szpitale będą mogły zamienić tryb pełnej hospitalizacji na leczenie planowe lub jednodniowe. Ponadto zgodnie z projektem samorządy będą mogły łączyć szpitale, aby nie dublowały swoich usług. Projekt MZ przewiduje też plany naprawcze dla zadłużonych placówek.
Projekt MZ skierowany pod obrady rządu to trzecia wersja propozycji reformy szpitalnictwa. W toku konsultacji publicznych poprzednich wersji nie było zgody co do tego, na jakim szczeblu ma zapadać decyzja o przekształceniu szpitali i ich konsolidacji.
Reforma szpitalnictwa jest „kamieniem milowym” w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), czyli od jego realizacji jest uzależniona wypłata pieniędzy z KPO. Dzięki zmianom oferta szpitali ma być dostosowana do lokalnych potrzeb, w tym do zmian demograficznych: spadającej liczby urodzeń i starzejącego się społeczeństwa. Efektywniej mają być wykorzystywane kadry medyczne, sprzęt i infrastruktura.
Projekt MZ zakłada także uchylenie przepisu, który pozwala lekarzom spoza UE na wykonywanie zawodu w tzw. systemie uproszczonym, czyli na podstawie decyzji ministra zdrowia, a bez prawa wykonywania zawodu (PWZ) wydawanego przez okręgowe izby lekarskie. Resort zdrowia wyjaśnił, że chce uchylić przepis w związku z coraz liczniejszymi sygnałami o nadużywaniu uprawnień zawodowych przez lekarzy wykonujących zawód w systemie uproszczonym. Chodzi m.in. o wystawianie recept w tzw. receptomatach. MZ zaznaczyło, że lekarze ci są wyłączeni z powszechnego systemu odpowiedzialności zawodowej, a pacjenci nie mogą sprawdzić ich uprawnień w Centralnym Rejestrze Lekarzy prowadzonym przez samorząd lekarski.
Projekt MZ zakłada także, że pacjent nie będzie potrzebował skierowania na wizytę u lekarza medycyny sportowej, u optometrysty i psychologa.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/726139-reforma-szpitali-spadla-z-obrad-rzadu-po-raz-kolejny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.