Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz może objąć mandat do Parlamentu Europejskiego po zapowiadanej rezygnacji Marcina Kierwińskiego.
W piątek premier Donald Tusk przekazał, że były szef MSWiA, europoseł Marcin Kierwiński będzie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Premier dodał, że Kierwiński zgodził się zrzec mandatu europosła i wejść w skład rządu.
W czerwcowych wyborach do PE Kierwiński zdobył mandat europosła startując z listy KO w okręgu warszawskim (nr 4), uzyskał 143 179 głosów. Oprócz niego, mandaty w tym okręgu z listy KO uzyskali dotychczasowi posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz (137 811 głosów) i Michał Szczerba - 120 667 głosów.
Czwarty wynik na liście KO uzyskała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, na którą głos oddało 94 474 wyborców (7,24 proc.), ale w czerwcu to nie wystarczyło, by dostać do PE. Jednak po rezygnacji Kierwińskiego, to właśnie była prezydent stolicy jako pierwsza może objąć po nim mandat eurodeputowanej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kierwiński ma pomóc powodzianom?! Burza w sieci po decyzji Tuska. „Nie pozostaje nic innego, jak współczuć”; „Szkoda Polski”
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/706860-gronkiewicz-waltz-moze-objac-mandat-do-pe-po-kierwinskim
Najnowsze artykuły
Wszystkie najnowsze artykuły w jednym miejscu
Śledź nas na Google News
Bądź na bieżąco — dodaj nas do Google News
Dziękujemy za przeczytanie!
Twoje wsparcie ma znaczenie. Buduj z nami niezależne media.
Wszystkie teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu. Dołącz do nas.