Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło 7 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych. Dokumenty do rejestracji komitetów złożyły m.in.: Koalicja Obywatelska, Lewica i Konfederacja.
Trzecia Droga
Podczas konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że Trzecia Droga jest pierwszym komitetem gotowym do rejestracji.
Odbędzie się to w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Złożymy dokumenty rejestracyjne. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga, z Polską 2050 z PSL, z Koalicją Polską
— mówił szef ludowców.
Jego zdaniem, to kto zajmie trzecie miejsce w wyborach, jest kluczowe.
Pierwsza i druga partia nie stworzą na pewno samodzielnie rządu. Gwarancją odsunięcia PiS od władzy jest wygrana Trzeciej Drogi, jest zajęcie przez nas trzeciego miejsca (…) Jesteśmy szansą na zwycięstwo wyborcze i zakończenie 8 lat pogardy, niszczenia praworządności, dzielenia Polaków, zapaści gospodarczej
— powiedział Kosiniak-Kamysz.
Lewica
Dzisiaj składamy wniosek rejestrujący komitet Nowa Lewica – tak będzie się nazywał
— powiedział Robert Biedroń, wiceprzewodniczący Nowel Lewicy.
Mamy ambicję, żeby nie tylko zarejestrować nasz komitet jako pierwsi, ale także naszych kandydatów i kandydatki
— oświadczył Biedroń.
Polityk Lewicy wskazał również, że na jej komitetu trafią nie tylko politycy z Nowej Lewicy, ale także z partii Razem, Unii Pracy, PPS, organizacji takich, jak Strajk Kobiet, Obywatele RP, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i z lewicowych młodzieżówek – Młodej Lewicy, Federacji Młodych Socjaldemokratów czy Młodych Razem – a także m.in. przedstawiciele samorządów, innych organizacji środowiskowych i feministycznych czy mniejszościowych.
Lewica wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona. Niech to będzie memento dla wszystkich, którzy dzisiaj się kłócą, szukają sporów, nie mogą znaleźć jednej drogi
— dodał Biedroń.
Konfederacja
Jako pełnomocnik wyborczy dokonałem właśnie zgłoszenia Komitetu Wyborczego Konfederacji. Jest to zarazem pierwszy zgłoszony Komitet w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na 15 października! Czekamy teraz na uchwałę PKW. Gdy inne partie śpią, my już działamy!
— napisał na Twitterze Witold Tumanowicz na Twitterze.
Kto może zgłosić komitet wyborczy?
Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.
Termin na złożenie do PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 28 sierpnia.
We wtorek – jak wynika z informacji na stronach PKW – do Komisji wpłynęło 7 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Są to: Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Nowa Lewica, Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy, Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (zgłosił zamiar startu jedynie w wyborach do Sejmu), Komitet Wyborczy Patrioci Polska (zgłosił zamiar startu jedynie w wyborach do Sejmu), Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.
Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.
Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.
Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/657869-wiadomo-ktore-formacje-juz-zglosily-zawiadomienie-do-pkw