Lewica i Trzecia Droga zapowiadały, że utworzą komitety wyborcze jako pierwsze, ale dziś okazuje się, że wyprzedziła je w tym Konfederacja. „Czekamy teraz na uchwałę PKW. Gdy inne partie śpią, my już działamy!” - napisał na Twitterze pełnomocnik tego ugrupowania Witold Tumanowicz.
„Czekamy teraz na uchwałę PKW”
Jako pełnomocnik wyborczy dokonałem właśnie zgłoszenia Komitetu Wyborczego Konfederacji. Jest to zarazem pierwszy zgłoszony Komitet w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na 15 października! Czekamy teraz na uchwałę PKW. Gdy inne partie śpią, my już działamy!
— napisał Tumanowicz na Twitterze.
Przygotowania do wyborów parlamentarnych
Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa - zgodnie z kalendarzem wyborczym - 28 sierpnia.
Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.
Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września
Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Bosak zapowiada „widowiskową” kampanię
Szef koła poselskiego Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział w rozmowie z PAP, że 18 sierpnia ruszy w trasę wraz z przewodniczącym Nowej Nadziei Sławomirem Mentzenem. Do 7 października politycy planują odwiedzić 18 miast.
Będziemy spotykać się z naszymi sympatykami, wyborcami Konfederacji. Trasa jest zaplanowana w największych miastach, ma być widowiskowa. Głównym mówcą będzie Sławomir Mentzen i ja. Będą nam także towarzyszyć niektórzy inni liderzy Konfederacji
— powiedział Bosak pytany o szczegóły planowanej ogólnopolskiej trasy.
Liczymy na to, że zorganizujemy najlepszą trasę wyborczą tej kampanii
— dodał zapowiadając, że „oprawa tych spotkań będzie taka, jak podczas koncertów, ale esencją będą wystąpienia”.
Według Bosaka, w wydarzeniach związanych z objazdem kraju przez liderów Konfederacji może wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy sympatyków ugrupowania.
Liderzy ugrupowania odwiedzą: Kielce (18 sierpnia), Bielsko-Białą (19 sierpnia), Rzeszów (20 sierpnia), Białystok (25 sierpnia), Olsztyn (26 sierpnia), Kraków (27 sierpnia), Toruń (1 września), Gdańsk (2 września), Bydgoszcz (3 września), Poznań (15 września), Zieloną Górę (16 września), Szczecin (17 września), Wrocław (28 września), Opole (29 września), Nowy Sącz (30 września), Łódź (1 października), Lublin (6 października) i Warszawę (7 października).
CZYTAJ TAKŻE:
„To postanowione, podpisane i przegłosowane”
W zeszłym tygodniu liderzy Trzeciej Drogi potwierdzili, że wyborcza koalicja staje się faktem, jak również zapowiadali, że utworzą swój komitet jako pierwsi.
To postanowione, podpisane i przegłosowane przez aklamację na obu naszych radach, radzie krajowej i raczej naczelnej, że Polska 2050 i PSL pójdą do tych wyborów razem. To bardzo dobra wiadomość, że udało się nam zawrzeć dobrą, przejrzystą, czytelną umowę koalicyjną, która pokaże, jak może wyglądać nowa polityka w Polsce
— podkreślił przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia.
„Trzecia Droga” jest faktem, koalicyjny komitet wyborczy zostanie złożony i zarejestrowany jako pierwszy. Jeśli pan prezydent ogłosi wybory w poniedziałek, to zaraz w najbliższych dniach składamy wniosek o rejestrację koalicyjnego komitetu wyborczego „Trzecia Droga”
— podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz w sobotę 5 sierpnia.
Tym niemniej, Trzecia Droga, choć wyprzedzona przez Konfederację, także już wkrótce utworzy komitet, co potwierdziła szefowa sztabu Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska Nałęcz.
„Zwarci i gotowi już od wielu tygodni”
Szefowa sztabu Polski 2050 była pytana w RMF FM o gotowość Trzeciej Drogi do oficjalnie rozpoczętej we wtorek kampanii wyborczej.
(Jesteśmy – PAP) zwarci i gotowi już od wielu tygodni, a teraz jeszcze bardziej (…). Celem jest, żeby odsunąć PiS od władzy, a potem zbudować rząd, który nie będzie powrotem do przeszłości, tylko który nas wyprowadzi do przyszłości
— odparła.
Zapowiedziała, że w środę, najpóźniej w czwartek Trzecia Droga zarejestruje komitet wyborczy. Przyznała, że miedzy Polską 2050 i PSL doszło do porozumienia w zakresie „wszystkiego, co jest niezbędne do dobrej współpracy w kampanii”.
Poinformowała też, że nr. 1 na liście Trzeciej Drogi w Warszawie będzie wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko, a Szymon Hołownia w Białymstoku.
To jest superważne, żeby ludzie starowali stamtąd, skąd są, z miejsca, z którym czują się związani, gdzie ukształtowało się ich życie i wartości
— dodała.
Poinformowała też, że sama nie będzie kandydować w zbliżających się wyborach.
Uważam, że jest dobrze, jeżeli szefowa sztabu zaangażowana jest w proces sztabowy, a nie we własną kampanię
— powiedziała.
„Jesteśmy pierwszym komitetem gotowym do rejestracji”
Wyprzedzenie przez Konfederację nie przeszkodziło jednak Ludowcom ogłosić, że Trzecia Droga to „pierwszy komitet gotowy do rejestracji”.
Pokazujemy dziś naszą umowę koalicyjną przygotowaną na złożenie do PKW. Jesteśmy pierwszym komitetem gotowym do rejestracji. Złożymy dokumenty Koalicyjnego Komitetu Wyborczego TrzeciaDroga @nowePSL i @PL_2050. Jesteśmy gotowi na kampanię.
Biedroń: Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani
Ambitne założenia poczyniła także Nowa Lewica.
Jako Lewica jesteśmy gotowi do tych wyborów. Jak tylko prezydent Duda ogłosił datę wyborów wczoraj po południu, my zwołaliśmy zarząd Nowej Lewicy (…). Obrady zakończyliśmy decyzją o powołaniu komitetu wyborczego. Dzisiaj składamy wniosek rejestrujący komitet Nowa Lewica - tak będzie się nazywał nasz komitet wyborczy
— powiedział współprzewodniczący ugrupowania, europoseł Robert Biedroń.
Prawdopodobnie jako pierwsze ugrupowanie na scenie politycznej złożymy ten wniosek; mamy też ambicję, żeby nie tylko zarejestrować nasz komitet jako pierwsi, ale także naszych kandydatów i kandydatki. Przygotowaliśmy się do tych wyborów ostatnie 4 lata i jesteśmy bardzo dobrze przygotowani
— oświadczył Biedroń.
Polityk Lewicy wskazał również, że na listy komitetu Nowa Lewica trafią nie tylko politycy z Nowej Lewicy, ale także partii Razem, Unii Pracy, PPS, organizacji takich jak Strajk Kobiet, Obywatele RP, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny oraz lewicowych młodzieżówek - Młodej Lewicy, Federacji Młodych Socjaldemokratów czy Młodych Razem - a także m.in. przedstawiciele samorządów.
Lewica wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona
— dodał Biedroń.
Jak dodał, szefem sztabu będzie drugi współprzewodniczący Nowej Lewicy - poseł Włodzimierz Czarzasty.
Pełnomocniczką naszego komitetu będzie posłanka Marcelina Zawisza z naszych przyjaciół - partii Razem
— dodał Biedroń.
Zapowiedział, że w następnych dniach będą prezentowane „kolejne odsłony” programu Lewicy.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/657794-kto-pierwszy-utworzyl-komitet-wyborczy-wyscig-byl-zaciety?fbclid=IwAR2sWjykeXVZ7rGi_OZbQtxm_mqkpnpz2bMTucYsHU9mcLvnKSV7c7T6aVA