Pięć lat pierwszej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy to intensywny czas, nakierowany między innymi na rozwój Polski, umacnianie naszej pozycji na arenie międzynarodowej, poprawę jakości życia rodziny, wsparcie młodych. Jak podkreślił sam Andrzej Duda, jego celem od początku była „naprawa Rzeczypospolitej i aktywna służba na rzecz dobra wspólnego”. Poniżej przedstawiamy podsumowanie pierwszej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.
CZYTAJ TAKŻE:
SILNA POLSKA NA ŚWIECIE
Od początku swojej kadencji Prezydent Andrzej Duda prowadził ambitną, dynamiczną i wielowektorową politykę zagraniczną. Złożył 109 wizyt zagranicznych, przyjął w Polsce 166 wizyt delegacji zagranicznych.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z większością światowych przywódców – prezydentów, koronowanych głów czy premierów. Wiele spotkań, np. z prezydentami: USA, Niemiec, Litwy, Węgier, Chorwacji, Słowacji lub Ukrainy czy z Sekretarzem Generalnym ONZ odbyło się kilkukrotnie.
Prezydent Duda spotykał się również z koronowanymi głowami. Rozmawiał m.in. z japońską parą książęcą, emirem Kataru, królem Jordanii, królem i królową Szwecji, Belgów i królem Niderlandów, królową Danii oraz brytyjską parą książęcą.
Stosunki polsko-amerykańskie
Umacnianie więzi transatlantyckich w oparciu o aktywną rolę RP w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz zbudowanie nowej jakości w dwustronnych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi otwiera listę priorytetów prezydenckiej polityki międzynarodowej.
Jeszcze nigdy w historii stosunków Polski i Stanów Zjednoczonych intensywność dialogu politycznego nie stała na tak wysokim poziomie. Prezydent Duda w sumie kilkunastokrotnie spotykał się z ostatnimi dwoma Prezydentami USA i trzy razy gościł w Białym Domu (18.09.2018, 12.06.2019; 24.06.2020).
CZYTAJ TAKŻE:
Ważnym punktem pierwszej kadencji Andrzeja Dudy było podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, do którego doszło podczas wizyty oficjalnej w Białym Domu w czerwcu 2019 roku „Wspólna Deklaracja Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium”.
Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent w historii Polski złożył w trakcie swojej kadencji aż 11 wizyt w Stanach Zjednoczonych, w tym gościł na zaproszenie Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Białym Domu dwukrotnie w ciągu jednego roku i odwiedził oba wybrzeża USA podczas jednej wizyty.
W ramach zacieśniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego, w latach 2017–2020, podpisano umowy o sprzedaży Polsce najnowocześniejszego amerykańskiego uzbrojenia obejmującego system obrony powietrznej Patriot, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samoloty F-35 oraz pociski przeciwpancerne Javelin. Wpisują się one w potrzeby modernizacyjne Sił Zbrojnych RP, wynikające m.in. z konieczności wycofywania przestarzałego uzbrojenia produkcji sowieckiej.
Podczas wizyty w USA Prezydent wygłosił wykład dla kadetów w prestiżowej Akademii Wojskowej w West Point jako pierwsza w historii głowa państwa polskiego. Prezydent skorzystał też z tradycyjnego prawa udzielenia amnestii kadetom ukaranym za przewinienia dyscyplinarne.
Współpraca energetyczna
W pięciu latach dotychczasowej prezydentury Andrzeja Dudy współpraca w dziedzinie energii i bezpieczeństwa energetycznego przyniosła wymierne rezultaty Jej efekty są szczególnie widoczne w postaci długoterminowych kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG do Polski. Poprzez dywersyfikację źródeł energii, Polska systematycznie zwiększa swoją niezależność energetyczną.
W czerwcu 2019 r. w Houston w obecności Prezydenta RP i Sekretarza ds. energii USA Ricka Perrego doszło do podpisania porozumienia pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG w sprawie zwiększenia dostaw LNG z kierunku amerykańskiego.
Zniesienie wiz do USA
Podczas oficjalnej wizyty w Waszyngtonie we wrześniu 2018 roku, Prezydent Duda uzyskał od Prezydenta Trumpa zapewnienie, że Polska dołączy do Visa Waiver Program do końca jego pierwszej prezydenckiej kadencji
Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych jest możliwa od 11 listopada 2019 roku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Trójmorze
Dwanaście państw, trzy morza i jeden cel: rozwój regionu. Dwudniowy Szczyt Inicjatywy Trójmorza, czyli nowego pomysłu na zwiększenie jedności europejskiej w ramach UE.
Trójmorze jest szansą dla krajów regionu do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków. Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód-Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne, czyli oś Północ-Południe
— mówił Andrzej Duda.
W sierpniu 2016 roku w Dubrowniku pod hasłem „Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem” prezydenci i reprezentanci państw Inicjatywy Trójmorza oraz m.in. Chin obradowali na dwudniowym szycie, w trakcie którego przyjęto wspólną deklarację powstania platformy. Podkreślono w niej, m.in. że „Inicjatywa Trójmorza jest, w ramach określonych projektów, otwarta na partnerstwo z zainteresowanymi państwowymi lub biznesowymi podmiotami z całego świata, respektującymi fundamentalne wartości i zasady Unii Europejskiej”.
W 2017 r., wraz z Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Andrzej Duda był gospodarzem Szczytu Trójmorza w Warszawie. Uczestniczył także w otwarciu Forum Regionów Trójmorza. W tym formacie prezydenci spotkali się również w Słowenii, gdzie podczas IV szczytu IT została przyjęta deklaracja pogłębiająca współpracę regionalną.
Wśród sukcesów Inicjatywy Trójmorza wymienić można:
— Pozyskanie tzw. partnerów strategicznych Trójmorza - USA i Niemiec, a także uzyskanie oficjalnego poparcia struktur Unii Europejskiej dla Inicjatywy.
— Pozyskanie 1 miliarda dolarów na rozwój inwestycji w obszarze energetyki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z DFC (US International Development Finance Corporation);
— Stworzenie wspólnego indeksu giełdowego zrzeszającego ponad 100 największych spółek z 7 państw regionu (Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier) pod nazwą CEEplus.
— Utworzenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza;
— Utworzenie Rady Biznesu Trójmorza, zainagurowanej przez PAD w Davos w styczniu 2020r. — Organizacja zrzesza wiodące firmy regionu EŚW. Jej celem jest promocja potencjału gospodarczego regionu - uzyskanie efektu sakli wobec globalnych partnerów gospodarczych.
CZYTAJ TAKŻE:
Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Na kandydaturę Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oddało swój głos 190 państw. Wybór poprzedziła intensywna kampania, którą Prezydent Andrzej Duda prowadził zabiegając o poparcie podczas spotkań z przywódcami państw ONZ. Rozmawiał w tej sprawie m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.
Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla polskiej polityki zagranicznej. Funkcja ta umożliwiała też Polsce udział w głównych debatach dotyczących spraw pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Andzej Duda uczstniczył m.in. w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył Prezydent USA.
Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski
— mówił po ogłoszeniu wyników Prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ TAKŻE:
— WSZYSTKO O CZŁONKOSTWIE POLSKI W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA ONZ
Prezydent jest pierwszym prezydentem podnoszącym na forach międzynarodowych, w tym podczas Zgromadzeń Ogólnych ONZ, kwestie prześladowań religijnych na świecie.
POLSKA W NATO I UE
Podczas 5-letniej kadencji Andrzej Duda uczestniczył w wielu międzynarodowych szczytach i spotkaniach światowych przywódców. Poza wymienionymi wyżej spotkaniami w ramach formatu Trójmorza, były to między innymi:
— Szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej: Polska, Węgry, Słowacja, Czechy
— Szczyt Państw Grupy Arraiolos: Niemcy, Bułgaria, Malta, Łotwa, Grecja
— Spotkania Przywódców państw NATO: Warszawa, Bruksela, Bruksela, Londyn
— Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach
— Szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki: Warszawa, Koszyce. Andrzej Duda przyjął w Warszawie także ministrów obrony państw tego formatu
— Szczyt procesu Brdo-Brijuni w Tiranie
— Szczyt Bałkanów Zachodnich.
Ważne miejsce w działaniach Prezydenta Andrzeja Dudy od początku kadencji zajmowała polityka wschodnia, zwłaszcza w wymiarze bezpieczeństwa. Szczególną rolę w jego polityce odgrywały Ukraina i Gruzja – państwa, które w ostatnich latach padły ofiarą rosyjskiej agresji. Polska konsekwentnie wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje tych państw, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i we współpracy dwustronnej.
BEZPIECZEŃSTWO
Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP
Wśród priorytetów Prezydenta dotyczących Sił Zbrojnych RP znalazły się przede wszystkim:
— Zwiększenie budżetu obronnego. W 2017 roku Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych, zwiększającej stopniowo wydatki na obronność do co najmniej 2,5 proc. PKB.
— Zwiększenia liczebności SZ RP (w stosunku do 2015 r. wzrost o ponad 30 tys. żołnierzy, m.in. dzięki powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej),
— Przyspieszenie procesu modernizacji technicznej czy reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, przywracającą funkcję dowódczą Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
— Polepszenie warunków służby żołnierzy zawodowych. Korzystając z prerogatyw, aż trzykrotnie (w latach 2016, 2018 i 2019) w drodze rozporządzenia Prezydent podnosił wskaźnik, według którego obliczane są uposażenia żołnierzy.
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP
12 maja 2020 r. Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Jej głównym celem jest budowa silnego państwa, odpornego na zagrożenia o różnicowanym charakterze, militarnym, jak i pozamilitarnym (m.in. katastrofy infrastrukturalne, naturalne, epidemiczne czy związane z funkcjonowaniem w cyberprzestrzeni).
Budowanie pozycji Polski w NATO i wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu
Sojusz Północnoatlantycki, jako jeden z zewnętrznych filarów bezpieczeństwa RP, stał się ważnym polem aktywności międzynarodowej Andrzeja Dudy, którego działania doprowadziły do wzrostu znaczenia Polski w NATO.
Jednym z najbardziej pamiętnych momentów pierwszych pięciu lat prezydentury był Szczyt NATO w Warszawie i jego – przełomowe dla bezpieczeństwa Polski, ale także państw bałtyckich, i przyszłości całego Sojuszu – decyzje. Przyjęto zobowiązanie o ustanowieniu w Polsce i w państwach bałtyckich wysuniętej obecności wojsk NATO w postaci czterech batalionowych grup bojowych.
Równocześnie ze Szczytem NATO została także przypieczętowana decyzja amerykańska o rotacyjnym rozmieszczeniu w naszym regionie brygady pancernej armii amerykańskiej, dla której Polska stała się centrum dowodzenia i hubem logistycznym.
CZYTAJ TAKŻE:
Zacieśnianie współpracy Sił Zbrojnych RP w ramach NATO odbywało się przede wszystkim w ramach nowych misji sojuszniczych w Polsce i Państwach Bałtyckich (eFP) oraz Rumunii (tFP), a także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych związanych z obecnością sił sojuszniczych w Polsce, m.in. Anakonda-16, Dragon-17 czy Defender-Europe 20.
Z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego z inicjatywy Prezydenta przygotowane zostały tygodniowe obchody pod hasłem NATO Week, w ramach których Prezydent odwiedził polskich i sojuszniczych żołnierzy na poligonach w Żaganiu, Orzyszu oraz Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.
W ramach NATOweek Prezydent wręczył także nominacje na pierwsze stopnie generalskie i jeden admiralski, wspólnie z prezydentami Czech, Węgier i Słowacji wziął udział w rocznicowych uroczystościach w Pradze, a w Warszawie spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Bukaresztańska Dziewiątka
Formalna współpraca w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) została ustanowiona przez prezydentów Polski oraz Rumunii bezpośrednio przed szczytem NATO w Warszawie. Jej celem było wzmocnienie głosu państw wschodniej flanki NATO oraz wypracowanie wspólnych decyzji przedstawianych następnie na sojuszniczym forum.
CZYTAJ TAKŻE: Bukaresztańska dziewiątka to cenna inicjatywa dyplomatyczna! Eksperci: To sukces polskiej polityki zagranicznej
Modernizacja i przemysł obronny
Prezydent angażował się w szereg przedsięwzięć związanych z funkcjonowaniem przemysłu obronnego. Czterokrotnie był gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas których odwiedził kilkadziesiąt stoisk – w większości polskich – przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej. Przy tej okazji rozmawiał z przedstawicielami największych koncernów i małych firm, zapoznając się z problemami całego sektora. Co roku podczas kieleckiego MSPO Prezydent nagradzał produkty służące podniesieniu bezpieczeństwa polskich żołnierzy.
Spotkania z żołnierzami
W minionch 5 latach odbyło się około 100 spotkań Prezydenta z żołnierzami w ramach wizyt na poligonach, w jednostkach wojskowych, najwyższych dowództwach, podczas wojskowych uroczystości czy roboczych spotkań w Pałacu Prezydenckim i BBN. Szczególne znaczenie miało aż sześć wizyt w Polskich Kontyngentach Wojskowych (Kuwejt, Afganistan, Łotwa, Rumunia, Bośnia i Hercegowina oraz Sycylia), podkreślających wagę przykładaną przez Prezydenta do współpracy sojuszniczej w ramach misji zagranicznych.
Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP spotkał się także z żołnierzami Wojsk Specjalnych – m.in. odwiedził jednostkę GROM oraz wizytował Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Z pilotami Sił Powietrznych z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku spotkał się w Kuwejcie, natomiast z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – w Nowej Dębie.
Weterani oraz podwyżki dla żołnierzy
Prezydent przygotował nowelizację ustawy o weteranach misji, a także uhonorował żołnierzy biorących udział w obronie ratusza w irackiej Karbali. Prezydent podpisał ponadto rozporządzenie zwiększające uposażenia dla żołnierzy.
Cyberbezpieczeństwo
Jednym z istotnych elementów Prezydentury Andrzeja Dudy, ujętych także w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP z 2020 r. jest bezpieczeństwo cyberprzestrzeni. Od 2015 r. eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego angażują się w inicjatywy służące poprawie polskiego cyberbezpieczeństwa, współpracując m.in. z Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Obrony Narodowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Państwowym Instytutem Badawczym NASK.
DYPLOMACJA GOSPODARCZA
Podczas wizyt zagranicznych Prezydent konsekwentnie prowadził także dyplomację gospodarczą, pomagając krajowym inwestorom znaleźć rynki zbytu dla ich towarów i usług. Dyplomacji gospodarczej służyły m.in. wizyty w USA, Meksyku, Chinach, Wietnamie, Etiopii i Australii i Nowej Zelandii. Każdej większej wizycie zagranicznej Prezydenta towarzyszyły komponenty biznesowe m.in. fora, spotkania z inwestorami oraz polskimi przedsiębiorcami za granicą.
Forum Ekonomiczne w Davos
Andrzej Duda od 2018 r. trzykrotnie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie oprócz rozmów z szefami rządów i państw, odbył szereg spotkań z przedstawicielami biznesu. Zainaugurował również otwarcie Polish House – pierwszego w historii polskiego pawilonu na WEF.
Podczas wizyty w Wietnamie Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Wraz z Prezydentem Tran Dai Quangiem otworzył także Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło przeszło 60 przedsiębiorców z Polski i 120 z Wietnamu.
W Atenach, z udziałem Andrzeja Dudy, odbyło się Grecko-Polskie Forum Innowacji i Zielonych Technologii, podczas którego polski Prezydent zachęcał przedsiębiorców z obu krajów do zacieśniania więzi gospodarczych.
W Meksyku podpisane zostło kilkunaście umów gospodarczych m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu inwestycji, współdziałaniu BGK, PAIH z ich meksykańskimi odpowiednikami, w tym pomiędzy polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a Ministerstwem Gospodarki Meksyku, Polską Agencją Kosmiczną a Meksykańską Agencją Kosmiczną, Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Meksykańską Agencją Promocji Inwestycji ProMexico, otwarto też Zagraniczne Biuro Handlowe PAiH.
Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych - to efekt wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, a następnie rewizyty w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga, podczas której przywódcy obu państw podpisali oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL. Równolegle polskie i chińskie firmy zawarły szereg umów dwustronnych.
Innowacyjna gospodarka była tematem rozmów podczas Forum Gospodarczego w stolicy Finlandii. W Helsinkach na Uniwersytecie Aalto Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami polskich i fińskich start-upów. Do Finlandii razem z Prezydentem przyjechali młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki projektu ,,Startupy w Pałacu”. Pobudzenie współpracy gospodarczej było także celem wrześniowej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie.
Prezydent zapraszał na misje gospodarcze także młodych twórców polskich start-upów. Dostali oni szansę pokazania siebie i swoich pomysłów w czasie wizyty Prezydenta w Izraelu - centrum kreatywnej przedsiębiorczości. Gdy Andrzej Duda przebywał z wizytą w Szwecji, młodzi przedsiębiorcy wzięli tam udział w forum dotyczącym innowacyjności. Szwajcaria to z kolei m.in. siedziba Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą, gdzie pracuje wielu naukowców i inżynierów wykształconych na polskich uczelniach. Spotkanie z nimi było ważnym punktem programu wizyty w tym kraju. Na innowacje, nowoczesne technologie stawia też Singapur. Wizyta prezydenta Tony Tan Kenga Yamy w Warszawie była doskonałą okazją do zacieśnienia kontaktów gospodarczych.
Podczas podróży do Australii w sierpniu 2018 r. Prezydent otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz zainaugurował Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Dyplomacji ekonomicznej poświęcone były także spotkania podczas wizyty w Nowej Zelandii.
Spotkania z amerykańskim biznesem i współpraca gospodarcza
Dyplomacja gospodarcza stanowiła jeden z priorytetów polityki zagranicznej Prezydenta Dudy wobec USA, rozumianej m.in. jako promocja polskiej gospodarki, wspieranie ekspansji gospodarczej polskich przedsiębiorców oraz zachęcanie zagranicznych inwestorów do ulokowania kapitału w naszym kraju. Stąd szereg spotkań z amerykańskim biznesem zarówno w Polsce, jak i podczas licznych wizyty w USA.
To m.in. forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, zorganizowanego przez U.S. Chamber of Commerce, spotkanie z przedstawicielami największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Nowym Jorku, Tygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie. Andrzej Duda spotkał się także w Dolinie Krzemowej z przedstawicielami takich firm jak: IBM, Microsoft, Cisco, Visa, Oracle czy Facebook. Odwiedził również główną siedzibę Google. Andrzej Duda otworzył tam również Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii. W czerwcu 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami amerykańskiego biznesu w Polsce.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Pięć lat pierwszej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy to intensywny czas, nakierowany między innymi na rozwój Polski, umacnianie naszej pozycji na arenie międzynarodowej, poprawę jakości życia rodziny, wsparcie młodych. Jak podkreślił sam Andrzej Duda, jego celem od początku była „naprawa Rzeczypospolitej i aktywna służba na rzecz dobra wspólnego”. Poniżej przedstawiamy podsumowanie pierwszej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.
CZYTAJ TAKŻE:
SILNA POLSKA NA ŚWIECIE
Od początku swojej kadencji Prezydent Andrzej Duda prowadził ambitną, dynamiczną i wielowektorową politykę zagraniczną. Złożył 109 wizyt zagranicznych, przyjął w Polsce 166 wizyt delegacji zagranicznych.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z większością światowych przywódców – prezydentów, koronowanych głów czy premierów. Wiele spotkań, np. z prezydentami: USA, Niemiec, Litwy, Węgier, Chorwacji, Słowacji lub Ukrainy czy z Sekretarzem Generalnym ONZ odbyło się kilkukrotnie.
Prezydent Duda spotykał się również z koronowanymi głowami. Rozmawiał m.in. z japońską parą książęcą, emirem Kataru, królem Jordanii, królem i królową Szwecji, Belgów i królem Niderlandów, królową Danii oraz brytyjską parą książęcą.
Stosunki polsko-amerykańskie
Umacnianie więzi transatlantyckich w oparciu o aktywną rolę RP w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz zbudowanie nowej jakości w dwustronnych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi otwiera listę priorytetów prezydenckiej polityki międzynarodowej.
Jeszcze nigdy w historii stosunków Polski i Stanów Zjednoczonych intensywność dialogu politycznego nie stała na tak wysokim poziomie. Prezydent Duda w sumie kilkunastokrotnie spotykał się z ostatnimi dwoma Prezydentami USA i trzy razy gościł w Białym Domu (18.09.2018, 12.06.2019; 24.06.2020).
CZYTAJ TAKŻE:
Ważnym punktem pierwszej kadencji Andrzeja Dudy było podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, do którego doszło podczas wizyty oficjalnej w Białym Domu w czerwcu 2019 roku „Wspólna Deklaracja Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium”.
Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent w historii Polski złożył w trakcie swojej kadencji aż 11 wizyt w Stanach Zjednoczonych, w tym gościł na zaproszenie Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Białym Domu dwukrotnie w ciągu jednego roku i odwiedził oba wybrzeża USA podczas jednej wizyty.
W ramach zacieśniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego, w latach 2017–2020, podpisano umowy o sprzedaży Polsce najnowocześniejszego amerykańskiego uzbrojenia obejmującego system obrony powietrznej Patriot, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samoloty F-35 oraz pociski przeciwpancerne Javelin. Wpisują się one w potrzeby modernizacyjne Sił Zbrojnych RP, wynikające m.in. z konieczności wycofywania przestarzałego uzbrojenia produkcji sowieckiej.
Podczas wizyty w USA Prezydent wygłosił wykład dla kadetów w prestiżowej Akademii Wojskowej w West Point jako pierwsza w historii głowa państwa polskiego. Prezydent skorzystał też z tradycyjnego prawa udzielenia amnestii kadetom ukaranym za przewinienia dyscyplinarne.
Współpraca energetyczna
W pięciu latach dotychczasowej prezydentury Andrzeja Dudy współpraca w dziedzinie energii i bezpieczeństwa energetycznego przyniosła wymierne rezultaty Jej efekty są szczególnie widoczne w postaci długoterminowych kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG do Polski. Poprzez dywersyfikację źródeł energii, Polska systematycznie zwiększa swoją niezależność energetyczną.
W czerwcu 2019 r. w Houston w obecności Prezydenta RP i Sekretarza ds. energii USA Ricka Perrego doszło do podpisania porozumienia pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG w sprawie zwiększenia dostaw LNG z kierunku amerykańskiego.
Zniesienie wiz do USA
Podczas oficjalnej wizyty w Waszyngtonie we wrześniu 2018 roku, Prezydent Duda uzyskał od Prezydenta Trumpa zapewnienie, że Polska dołączy do Visa Waiver Program do końca jego pierwszej prezydenckiej kadencji
Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych jest możliwa od 11 listopada 2019 roku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Trójmorze
Dwanaście państw, trzy morza i jeden cel: rozwój regionu. Dwudniowy Szczyt Inicjatywy Trójmorza, czyli nowego pomysłu na zwiększenie jedności europejskiej w ramach UE.
Trójmorze jest szansą dla krajów regionu do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków. Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód-Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne, czyli oś Północ-Południe
— mówił Andrzej Duda.
W sierpniu 2016 roku w Dubrowniku pod hasłem „Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem” prezydenci i reprezentanci państw Inicjatywy Trójmorza oraz m.in. Chin obradowali na dwudniowym szycie, w trakcie którego przyjęto wspólną deklarację powstania platformy. Podkreślono w niej, m.in. że „Inicjatywa Trójmorza jest, w ramach określonych projektów, otwarta na partnerstwo z zainteresowanymi państwowymi lub biznesowymi podmiotami z całego świata, respektującymi fundamentalne wartości i zasady Unii Europejskiej”.
W 2017 r., wraz z Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Andrzej Duda był gospodarzem Szczytu Trójmorza w Warszawie. Uczestniczył także w otwarciu Forum Regionów Trójmorza. W tym formacie prezydenci spotkali się również w Słowenii, gdzie podczas IV szczytu IT została przyjęta deklaracja pogłębiająca współpracę regionalną.
Wśród sukcesów Inicjatywy Trójmorza wymienić można:
— Pozyskanie tzw. partnerów strategicznych Trójmorza - USA i Niemiec, a także uzyskanie oficjalnego poparcia struktur Unii Europejskiej dla Inicjatywy.
— Pozyskanie 1 miliarda dolarów na rozwój inwestycji w obszarze energetyki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z DFC (US International Development Finance Corporation);
— Stworzenie wspólnego indeksu giełdowego zrzeszającego ponad 100 największych spółek z 7 państw regionu (Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier) pod nazwą CEEplus.
— Utworzenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza;
— Utworzenie Rady Biznesu Trójmorza, zainagurowanej przez PAD w Davos w styczniu 2020r. — Organizacja zrzesza wiodące firmy regionu EŚW. Jej celem jest promocja potencjału gospodarczego regionu - uzyskanie efektu sakli wobec globalnych partnerów gospodarczych.
CZYTAJ TAKŻE:
Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Na kandydaturę Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oddało swój głos 190 państw. Wybór poprzedziła intensywna kampania, którą Prezydent Andrzej Duda prowadził zabiegając o poparcie podczas spotkań z przywódcami państw ONZ. Rozmawiał w tej sprawie m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.
Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla polskiej polityki zagranicznej. Funkcja ta umożliwiała też Polsce udział w głównych debatach dotyczących spraw pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Andzej Duda uczstniczył m.in. w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył Prezydent USA.
Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski
— mówił po ogłoszeniu wyników Prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ TAKŻE:
— WSZYSTKO O CZŁONKOSTWIE POLSKI W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA ONZ
Prezydent jest pierwszym prezydentem podnoszącym na forach międzynarodowych, w tym podczas Zgromadzeń Ogólnych ONZ, kwestie prześladowań religijnych na świecie.
POLSKA W NATO I UE
Podczas 5-letniej kadencji Andrzej Duda uczestniczył w wielu międzynarodowych szczytach i spotkaniach światowych przywódców. Poza wymienionymi wyżej spotkaniami w ramach formatu Trójmorza, były to między innymi:
— Szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej: Polska, Węgry, Słowacja, Czechy
— Szczyt Państw Grupy Arraiolos: Niemcy, Bułgaria, Malta, Łotwa, Grecja
— Spotkania Przywódców państw NATO: Warszawa, Bruksela, Bruksela, Londyn
— Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach
— Szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki: Warszawa, Koszyce. Andrzej Duda przyjął w Warszawie także ministrów obrony państw tego formatu
— Szczyt procesu Brdo-Brijuni w Tiranie
— Szczyt Bałkanów Zachodnich.
Ważne miejsce w działaniach Prezydenta Andrzeja Dudy od początku kadencji zajmowała polityka wschodnia, zwłaszcza w wymiarze bezpieczeństwa. Szczególną rolę w jego polityce odgrywały Ukraina i Gruzja – państwa, które w ostatnich latach padły ofiarą rosyjskiej agresji. Polska konsekwentnie wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje tych państw, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i we współpracy dwustronnej.
BEZPIECZEŃSTWO
Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP
Wśród priorytetów Prezydenta dotyczących Sił Zbrojnych RP znalazły się przede wszystkim:
— Zwiększenie budżetu obronnego. W 2017 roku Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych, zwiększającej stopniowo wydatki na obronność do co najmniej 2,5 proc. PKB.
— Zwiększenia liczebności SZ RP (w stosunku do 2015 r. wzrost o ponad 30 tys. żołnierzy, m.in. dzięki powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej),
— Przyspieszenie procesu modernizacji technicznej czy reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, przywracającą funkcję dowódczą Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
— Polepszenie warunków służby żołnierzy zawodowych. Korzystając z prerogatyw, aż trzykrotnie (w latach 2016, 2018 i 2019) w drodze rozporządzenia Prezydent podnosił wskaźnik, według którego obliczane są uposażenia żołnierzy.
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP
12 maja 2020 r. Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Jej głównym celem jest budowa silnego państwa, odpornego na zagrożenia o różnicowanym charakterze, militarnym, jak i pozamilitarnym (m.in. katastrofy infrastrukturalne, naturalne, epidemiczne czy związane z funkcjonowaniem w cyberprzestrzeni).
Budowanie pozycji Polski w NATO i wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu
Sojusz Północnoatlantycki, jako jeden z zewnętrznych filarów bezpieczeństwa RP, stał się ważnym polem aktywności międzynarodowej Andrzeja Dudy, którego działania doprowadziły do wzrostu znaczenia Polski w NATO.
Jednym z najbardziej pamiętnych momentów pierwszych pięciu lat prezydentury był Szczyt NATO w Warszawie i jego – przełomowe dla bezpieczeństwa Polski, ale także państw bałtyckich, i przyszłości całego Sojuszu – decyzje. Przyjęto zobowiązanie o ustanowieniu w Polsce i w państwach bałtyckich wysuniętej obecności wojsk NATO w postaci czterech batalionowych grup bojowych.
Równocześnie ze Szczytem NATO została także przypieczętowana decyzja amerykańska o rotacyjnym rozmieszczeniu w naszym regionie brygady pancernej armii amerykańskiej, dla której Polska stała się centrum dowodzenia i hubem logistycznym.
CZYTAJ TAKŻE:
Zacieśnianie współpracy Sił Zbrojnych RP w ramach NATO odbywało się przede wszystkim w ramach nowych misji sojuszniczych w Polsce i Państwach Bałtyckich (eFP) oraz Rumunii (tFP), a także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych związanych z obecnością sił sojuszniczych w Polsce, m.in. Anakonda-16, Dragon-17 czy Defender-Europe 20.
Z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego z inicjatywy Prezydenta przygotowane zostały tygodniowe obchody pod hasłem NATO Week, w ramach których Prezydent odwiedził polskich i sojuszniczych żołnierzy na poligonach w Żaganiu, Orzyszu oraz Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.
W ramach NATOweek Prezydent wręczył także nominacje na pierwsze stopnie generalskie i jeden admiralski, wspólnie z prezydentami Czech, Węgier i Słowacji wziął udział w rocznicowych uroczystościach w Pradze, a w Warszawie spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Bukaresztańska Dziewiątka
Formalna współpraca w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) została ustanowiona przez prezydentów Polski oraz Rumunii bezpośrednio przed szczytem NATO w Warszawie. Jej celem było wzmocnienie głosu państw wschodniej flanki NATO oraz wypracowanie wspólnych decyzji przedstawianych następnie na sojuszniczym forum.
CZYTAJ TAKŻE: Bukaresztańska dziewiątka to cenna inicjatywa dyplomatyczna! Eksperci: To sukces polskiej polityki zagranicznej
Modernizacja i przemysł obronny
Prezydent angażował się w szereg przedsięwzięć związanych z funkcjonowaniem przemysłu obronnego. Czterokrotnie był gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas których odwiedził kilkadziesiąt stoisk – w większości polskich – przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej. Przy tej okazji rozmawiał z przedstawicielami największych koncernów i małych firm, zapoznając się z problemami całego sektora. Co roku podczas kieleckiego MSPO Prezydent nagradzał produkty służące podniesieniu bezpieczeństwa polskich żołnierzy.
Spotkania z żołnierzami
W minionch 5 latach odbyło się około 100 spotkań Prezydenta z żołnierzami w ramach wizyt na poligonach, w jednostkach wojskowych, najwyższych dowództwach, podczas wojskowych uroczystości czy roboczych spotkań w Pałacu Prezydenckim i BBN. Szczególne znaczenie miało aż sześć wizyt w Polskich Kontyngentach Wojskowych (Kuwejt, Afganistan, Łotwa, Rumunia, Bośnia i Hercegowina oraz Sycylia), podkreślających wagę przykładaną przez Prezydenta do współpracy sojuszniczej w ramach misji zagranicznych.
Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP spotkał się także z żołnierzami Wojsk Specjalnych – m.in. odwiedził jednostkę GROM oraz wizytował Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Z pilotami Sił Powietrznych z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku spotkał się w Kuwejcie, natomiast z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – w Nowej Dębie.
Weterani oraz podwyżki dla żołnierzy
Prezydent przygotował nowelizację ustawy o weteranach misji, a także uhonorował żołnierzy biorących udział w obronie ratusza w irackiej Karbali. Prezydent podpisał ponadto rozporządzenie zwiększające uposażenia dla żołnierzy.
Cyberbezpieczeństwo
Jednym z istotnych elementów Prezydentury Andrzeja Dudy, ujętych także w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP z 2020 r. jest bezpieczeństwo cyberprzestrzeni. Od 2015 r. eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego angażują się w inicjatywy służące poprawie polskiego cyberbezpieczeństwa, współpracując m.in. z Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Obrony Narodowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Państwowym Instytutem Badawczym NASK.
DYPLOMACJA GOSPODARCZA
Podczas wizyt zagranicznych Prezydent konsekwentnie prowadził także dyplomację gospodarczą, pomagając krajowym inwestorom znaleźć rynki zbytu dla ich towarów i usług. Dyplomacji gospodarczej służyły m.in. wizyty w USA, Meksyku, Chinach, Wietnamie, Etiopii i Australii i Nowej Zelandii. Każdej większej wizycie zagranicznej Prezydenta towarzyszyły komponenty biznesowe m.in. fora, spotkania z inwestorami oraz polskimi przedsiębiorcami za granicą.
Forum Ekonomiczne w Davos
Andrzej Duda od 2018 r. trzykrotnie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie oprócz rozmów z szefami rządów i państw, odbył szereg spotkań z przedstawicielami biznesu. Zainaugurował również otwarcie Polish House – pierwszego w historii polskiego pawilonu na WEF.
Podczas wizyty w Wietnamie Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Wraz z Prezydentem Tran Dai Quangiem otworzył także Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło przeszło 60 przedsiębiorców z Polski i 120 z Wietnamu.
W Atenach, z udziałem Andrzeja Dudy, odbyło się Grecko-Polskie Forum Innowacji i Zielonych Technologii, podczas którego polski Prezydent zachęcał przedsiębiorców z obu krajów do zacieśniania więzi gospodarczych.
W Meksyku podpisane zostło kilkunaście umów gospodarczych m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu inwestycji, współdziałaniu BGK, PAIH z ich meksykańskimi odpowiednikami, w tym pomiędzy polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a Ministerstwem Gospodarki Meksyku, Polską Agencją Kosmiczną a Meksykańską Agencją Kosmiczną, Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Meksykańską Agencją Promocji Inwestycji ProMexico, otwarto też Zagraniczne Biuro Handlowe PAiH.
Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych - to efekt wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, a następnie rewizyty w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga, podczas której przywódcy obu państw podpisali oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL. Równolegle polskie i chińskie firmy zawarły szereg umów dwustronnych.
Innowacyjna gospodarka była tematem rozmów podczas Forum Gospodarczego w stolicy Finlandii. W Helsinkach na Uniwersytecie Aalto Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami polskich i fińskich start-upów. Do Finlandii razem z Prezydentem przyjechali młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki projektu ,,Startupy w Pałacu”. Pobudzenie współpracy gospodarczej było także celem wrześniowej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie.
Prezydent zapraszał na misje gospodarcze także młodych twórców polskich start-upów. Dostali oni szansę pokazania siebie i swoich pomysłów w czasie wizyty Prezydenta w Izraelu - centrum kreatywnej przedsiębiorczości. Gdy Andrzej Duda przebywał z wizytą w Szwecji, młodzi przedsiębiorcy wzięli tam udział w forum dotyczącym innowacyjności. Szwajcaria to z kolei m.in. siedziba Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą, gdzie pracuje wielu naukowców i inżynierów wykształconych na polskich uczelniach. Spotkanie z nimi było ważnym punktem programu wizyty w tym kraju. Na innowacje, nowoczesne technologie stawia też Singapur. Wizyta prezydenta Tony Tan Kenga Yamy w Warszawie była doskonałą okazją do zacieśnienia kontaktów gospodarczych.
Podczas podróży do Australii w sierpniu 2018 r. Prezydent otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz zainaugurował Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Dyplomacji ekonomicznej poświęcone były także spotkania podczas wizyty w Nowej Zelandii.
Spotkania z amerykańskim biznesem i współpraca gospodarcza
Dyplomacja gospodarcza stanowiła jeden z priorytetów polityki zagranicznej Prezydenta Dudy wobec USA, rozumianej m.in. jako promocja polskiej gospodarki, wspieranie ekspansji gospodarczej polskich przedsiębiorców oraz zachęcanie zagranicznych inwestorów do ulokowania kapitału w naszym kraju. Stąd szereg spotkań z amerykańskim biznesem zarówno w Polsce, jak i podczas licznych wizyty w USA.
To m.in. forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, zorganizowanego przez U.S. Chamber of Commerce, spotkanie z przedstawicielami największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Nowym Jorku, Tygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie. Andrzej Duda spotkał się także w Dolinie Krzemowej z przedstawicielami takich firm jak: IBM, Microsoft, Cisco, Visa, Oracle czy Facebook. Odwiedził również główną siedzibę Google. Andrzej Duda otworzył tam również Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii. W czerwcu 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami amerykańskiego biznesu w Polsce.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/512190-tak-wygladalo-piec-lat-prezydentury-andrzeja-dudy-sprawdz