WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCÓW
Wsparcie i rozwój polskiej przedsiębiorczości to jeden z fundamentów prezydentury Andrzeja Dudy. To między innymi z tego powodu w maju 2019 r. Andrzej Duda powołał konsultacyjno-doradczą Radę ds. Przedsiębiorczości. To cenne forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym – ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania, a praktykami biznesu – prezesami polskich przedsiębiorstw, które odniosły sukces.
W ramach Rady eksperci i praktycy dyskutują m.in. o sytuacji na rynku pracy, ochronie mniejszościowych inwestorów w spółkach, sposobach wspierania eksportu, a ostatnio o sytuacji w gospodarce, branży transportowej i rolnictwie w dobie pandemii.
„Startupy w Pałacu”
To projekt, który ma na celu wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, w tym ewentualnych inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu. Niedługo po pierwszej edycji akcji Kancelaria Prezydenta RP nawiązała współpracę ze start-upem, który zaprezentował się na scenie w Pałacu Prezydenckim. To firma Migam, która stworzyła aplikację dla osób głuchych.
Podczas dwóch pierwszych edycji projektu 20 polskich startupów prezentowało swe pomysły na biznes, pół roku później dyskutowano o szansach na rynkach międzynarodowych „Startupy w Pałacu_GLOBAL”, podczas kolejnej edycji przedstawiciele polskich firm przedstawiali doświadczenia we współpracy młodymi firmami „Startupy w Pałacu_KOOPERACJA”, piąta edycja poświęcona była zaś możliwościom otwarcia się na rynki zagraniczne „Startupy w Pałacu_EKSPANSJA”.
SPOTKANIA Z RODAKAMI
Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty w Polsce. W wielu miejscach był jako pierwszy Prezydent Polski.
Podczas spotkań z mieszkańcami mówił o ważnych i aktualnych problemach. Dzielił się polskimi sukcesami, odpowiadał na obawy mieszkańców i odnosił się do spraw lokalnych. Często powtarzał, to co dla niego najważniejsze: „Chciałbym, żeby kiedy będę kończył kadencję Polakom, polskim rodzinom żyło się lepiej, niż kiedy ja zaczynałem”. To ważne zdanie padło w czasie wielu spotkań Prezydenta w powiatach.
WIZYTY KRAJOWE
Prezydent Duda złożył 350 wizyt krajowych, uczestniczył w 270 wydarzeniach na terenie Warszawy. Prezydent odwiedzał nowoczesne polskie przedsiębiorstwa, wielkie inwestycje oraz mniejsze, rodzinne firmy.
Prezydent był też w Katowicach, gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali list intencyjny ws. budowy HUB-a technologiczno-gamingowego w tym mieście.
W czasie swojej kadencji Prezydent wizytował wiele przedsiębiorstw. Odwiedził m.in. fabrykę pojazdów elektrycznych MELEX w Mielcu, Wielton S.A., ANWIL S.A., HASCO-LEK S.A., wielokrotnie nagradzany Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”. Rozmawiał z pracownikami przedsiębiorstwa Plastica sp. w Kowalewie Pomorskim. Wziął też udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu. Był też z wizytą w Geotermii Podhalańskiej.
Prezydent brał udział w uroczystościach Barbórkowych, jak również w tradycyjnym spotkaniu górników – tzw. Karczmie Piwnej. W Pałacu Prezydenckim spotkał się z członkami Komisji Krajowej „S” z okazji jubileuszu 40-lecia powstania Związku; był również na Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, 35-leciu NSZZ Solidarność
SĄDOWNICTWO I PRAWO
Jednym z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy była reforma sądownictwa, mająca na calu realizację fundamentalnej dla funkcjonowania państwa zasady równości wobec prawa.
W lipcu 2017 r., Prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i opracował nową reformę, uwzględniającą opinie obywateli. Wprowadziła ona m.in. możliwość składania tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie sądu, a w SN powołano dwie nowe izby z udziałem ławników, w tym Izbę Dyscyplinarną do postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Obniżono też górną granicę wieku sędziów SN do 65 lat (z możliwością przedłużenia pracy w SN przez Prezydenta RP).
CZYTAJ TAKŻE:
Podobna idea przyświeca prezydenckiej ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Umożliwiła ona wybór 15 członków KRS przez Sejm z propozycji zgłoszonych przez wszystkie kluby poselskie. Wcześniej to uprawnienia należały do środowiska sędziowskiego.
Ulepszenie prawa
W ciągu pięciu lat prezydentury Andrzej Duda podpisał 1071 ustaw i 98 rozporządzeń. Skierował do Sejmu RP 36 inicjatyw ustawodawczych, a do Trybunału Konstytucyjnego 11 wniosków o stwierdzenie niezgodności ustaw z Konstytucją RP (dane pochodzą z 3 sierpnia 2020 r.)
Wśród ponad trzydziestu prezydenckich ustaw, które weszły w życie, są m.in.: ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, ustawa o Polskim Bonie Turystycznym, ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej, ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, ustawa o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej, zmiana ustawy Kodeks spółek handlowych, ustawa o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, ustawa o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tzw. ustawa ws. obniżenia wieku emerytalnego), nowelizacja ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w którym Prezydent zaproponował m.in. aby świadczenie z programu 500+ nie wpływało na wysokość alimentów, nowelizacja kodeksu wykroczeń, która miała na celu wyeliminować nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych, pierwsza inicjatywa legislacyjna z zakresu oświaty polonijnej, nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy zwiększająca ochronę pracownika oraz pozwalająca na uzyskanie świadectwa pracy na drodze sądowej oraz ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych, wprowadzająca możliwość odzyskania pieniędzy przelanych na błędny numer rachunku bankowego.
Także z inicjatywy Prezydenta zmieniono kodeks karny tak aby prawo lepiej chroniło przed przemocą dzieci oraz osoby nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia. Dzięki wprowadzonym zmianom sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli tak, wymierzona kara powinna być surowsza.
Od 2019 r. obowiązuje też prezydencka nowela ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Dzięki nowym przepisom z tego rodzaju świadczenia skorzystać może każdy, kto zdeklaruje, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.
Parlamentarzyści pracują jeszcze nad: projektem zmiany Konstytucji RP, zakładającym, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym, projektem zmian w Prawie oświatowym, który jednoznacznie przesądza, że działalność organizacji pozarządowych prowadzona na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji placówki, ale przede wszystkim rodziców, projektem ustawy o Funduszu Medycznym, projektem ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1939–1956.
POLITYKA HISTORYCZNA
Jednymi z najważniejszych wydarzeń historycznych ostatnich lat były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz obchody 1050-lecia Chrztu Polski.
Uroczystość pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, Msza Święta, inauguracja „Festiwalu Niepodległa” oraz Marsz ulicami Warszawy „Dla Ciebie Polsko” – to niektóre z punktów programu głównych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbyły się 11 listopada 2018 r. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki. Jednak stulecie odzyskania niepodległości świętowaliśmy razem z Parą Prezydencką przez cały rok. Na terenie Polski zorganizowano tysiące spotkań i uroczystości z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Wiele z nich Prezydent objął Patronatem Narodowym, a część osobiście zainaugurował.
Przy Prezydencie RP został powołany specjalny Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Z inicjatywy Andrzeja Dudy w życie weszła ustawa dotycząca tej szczególnej rocznicy.
Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta w trasę po Polsce wyruszyło Mobilne Muzeum Multimedialne wyposażone w urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zapraszając zwiedzających do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni.
Para Prezydencka przekazała w tym czasie biało-czerwone flagi do wszystkich polskich samorządów. Łącznie rozesłano 43 500 przesyłek.
Kolejna propozycja Prezydenta RP to Polska Wystawa Gospodarcza – podróż przez minione sto lat polskiej myśli technicznej i technologicznej. Jej pierwszy etap (wrzesień-październik 2018) zaprezentowano w specjalnym pawilonie na pl. Piłsudskiego w Warszawie i był to tylko wstęp do właściwej wystawy. Na główną odsłonę PWG zapraszamy w połowie 2019 r. na błonia PGE Narodowy w Warszawie.
Andrzej Duda wziął również udział w obchodach związanych z wymarszem legendarnej kadrówki, która dała początek Legionom Polskim. Uroczystości miały wyjątkowy charakter ze względu na obchodzony w 2018 r. jubileusz niepodległości.
„Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów” – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Warszawie z udziałem przedstawicieli 40 delegacji zagranicznych, w tym Prezydenta Niemiec i Wiceprezydenta USA.
Jednym z głównych punktów trwających kilka dni w Wielkopolsce centralnych uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski było Zgromadzenie Narodowe. Prezydent w wygłoszonym tam orędziu podkreślił, że chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w dziejach państwa i narodu, a my mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji.
CZYTAJ TAKŻE:
— Uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski
Co roku 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Prezydent czci pamięć o Niezłomnych między innymi przez udział w uroczystościach w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, a także wręczając odznaczenia uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniających wiedzę o Żołnierzach Wyklętych.
Z inicjatywy Prezydenta 15 sierpnia 2016 na GNŻ odsłonięta została pierwsza, a 10 listopada 2016, druga tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym. Prezydent wziął również udział w uroczystych pogrzebach Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Andrzej Duda odwiedził także kwaterę „Ł” – tzw. Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Realizując politykę historyczną, Andrzej Duda nie tylko dbał o upamiętnianie wydarzeń, lecz także zachowywał pamięć o żyjących bohaterach. Z inicjatywy Prezydenta zostały zapewnione dodatkowe świadczenia dla osób zesłanych na Sybir, a członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP mogą być zwolnieni z obowiązku wnoszenia przez nich opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów
Z inicjatywy Prezydenta dzień 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Prezydent wspierał inicjatywy zmierzające do oddania hołdu tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji, narażając życie swoje i bliskich, ratowali Żydów. Dlatego m.in. uczestniczył w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, mianował pośmiertnie na stopień generała brygady Jana Karskiego, zorganizował w Pałacu Prezydenckim specjalny pokaz filmu „Stella” z udziałem Stelli Zylbersztajn-Tzur czy uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby ratującye Żydów w czasie II wojny światowej.
Przywracanie pamięci o 1000-letnim współistnieniu Polaków i Żydów na ziemiach polskich było ważnym elementem polityki pamięci realizowanej przez Andrzeja Dudę. Prezydent złożył wizytę w Izraelu, gdzie wygłosił przemówienie w Yad Vashem – Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, przyznał Order Orła Białego byłemu ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi oraz odbył spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Dbał również, by pamiętać o uroczystościach rocznicowych.
CZYTAJ TAKŻE:
— Prezydent Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polkę ratującą Żydów
— Szewach Weiss o Orderze Orła Białego: „Ta nagroda należy się wszystkim ambasadorom Izraela w Polsce”
W 50. rocznicę Marca ’68 Andrzej Duda wziął udział w obchodach tej rocznicy na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Tego samego dnia w Belwederze w ramach Lekcji RP Prezydent spotkał się z młodzieżą oraz uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed pół wieku.
Rokrocznie Prezydent czcił także pamięć o Powstaniu Warszawskim.
Rok 2019 był rokiem Powstań Śląskich. Główne obchody Święta Wojska Polskiego oraz defilada odbyły się w Katowicach. Tam Prezydent RP wraz z Małżonką złożyli wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich oraz obejrzeli Defiladę „Wierni Polsce”.
CZYTAJ TAKŻE: Godne upamiętnienie 100. rocznicy I powstania śląskiego. Wspaniała defilada w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego
W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej Prezydent Andrzej Duda udał się na Ukrainę, by na miejscu dokonanego tam ludobójstwa oddać hołd wszystkim ofiarom tej zbrodni.
Podczas wizyty w Nowej Zelandii Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Marian Ceregra przekazał na ręce Andrzeja Dudy flagę polską spod Monte Cassino, która obecnie eksponowana jest w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego.
W Wilnie Pary Prezydenckie Polski i Litwy wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych uczestników i przywódców powstania styczniowego, których szczątki odnaleziono w ostatnich latach podczas prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej.
Prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda wzięli także udział we wspólnych obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Żołnierze Wyklęci, powstańcy warszawscy, żołnierze AK, NSZ, sybiracy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mogli liczyć na uwagę i szacunek Andrzeja Dudy.
Prezydent RP zdecydował m.in. o nominacji generalskiej dla płk. Ryszarda Kuklińskiego, nazywanego pierwszym polskim żołnierzem w NATO; odznaczył m.in. za wybitne zasługi dla niepodległości RP, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, którego pośmiertnie mianował generałem brygady. Prezydent wspierał nowelizację ustawy o kombatantach, która zapewnia członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej prawo do noszenia munduru wraz z oznaki stopni wojskowych.
Prezydent uczestniczył w ostatnich pożegnaniach bohaterów naszej Ojczyzny. W Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego Małżonki śp. Zofii Unrug. Na Powązkach pożegnano zaś Ryszarda Białousa, dowódcę Batalionu „Zośka”, który zmarł w 1992 r. Argentynie.
W 70. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego Prezydent razem z córką rotmistrza Zofią Pilecką-Optułowicz złożył wieniec przed ścianą straceń dawnego aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie. W 35. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą brutalnie pobitego przez milicjantów maturzystę. W Gdyni Andrzej Duda wziął udział w państwowym pogrzebie „Trzech Komandorów”: kontradmirałów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza oraz komandora Zbigniewa Przybyszewskiego.
Spotkania z Bohaterami.
Podczas wzruszającego spotkania Andrzej Duda wręczył Akt Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Franciszkowi Jakowczykowi, żołnierzowi AK, który spędził ponad 20 lat w sowieckich łagrach. Kilka miesięcy później, już po śmierci tego bohatera naszej wolności, Prezydent nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP. Uhonorował także Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. W 2018 r. tuż przed świętami Wielkiejnocy odwiedził w Węgrzcach pod Krakowem Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej. Podczas uroczystości w Pałacu nadał zaś Order Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej pisarce i scenarzystce, więźniarce obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe.
Archiwum Eissa
W prezydenckiej rezydencji Belweder ten jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej udostępniono dla zwiedzających. Kolekcja trafiła do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.
CZYTAJ WIĘCEJ: Archiwum Eissa w Polsce! Zbiór przedstawia, jak polscy dyplomaci ratowali Żydów. Duda: Robiono to „z niezwykłą zaciętością”
RODZINA I POLITYKA SPOŁECZNA
Dzięki programowi 500+ ubóstwo wśród dzieci spadło o 93%. Rozszerzenie programu również na pierwsze dziecko, bez względu na dochód. Ochrona świadczeń 500+. Wyłączenie świadczeń 500+ spod egzekucji komorniczej oraz niewliczanie do dochodu przy ustalaniu świadczenia alimentacyjnego. Program „Dobry Start” 300+ na wyprawkę dla każdego ucznia.
CZYTAJ TAKŻE:
— Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą program 500+
— Prezydent Andrzej Duda z satysfakcją podpisał program „Rodzina 500 plus”
Podczas wizyt w kraju Prezydent często spotykał się z rodzinami, które zapraszają go do wspólnego stołu. Tak było m.in. w Ptaszkowiej, gdzie Andrzej Duda odwiedził rodzinę Państwa Górków czy w Lubeni, gdzie zjadł obiad w domu Państwa Grzebyków.
Andrzej Duda docenił również zasługi matek rodzin wielodzietnych.
Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym
— mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościł duże rodziny z całej Polski.
CZYTAJ TAKŻE:
Wizyta u sześcioraczków
W krakowskim szpitalu Para Prezydencka odwiedziła nowo narodzone sześcioraczki oraz ich rodziców. Spotkała się z personelem placówki, który był zaangażowany w pierwszą taką akcję porodową w Polsce. Prezydent i Pierwsza Dama złożyli też życzenia w dniu pierwszych urodzin tych wyjątkowych maluchów.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Przedstawicielki grupy „STOP Dyskryminacji Samotnych Matek” zostały zaproszone przez Prezydenta do Pałacu. O problemach rodziców samotnie wychowujących dzieci dyskutowano później także w ramach sekcji Narodowej Rady Rozwoju „Polityka społeczna, rodzina”.
Działania na rzecz Emerytów
Przywrócenie niższego wieku emerytalnego. Program „Emerytura Plus” – 13 emerytura. Zapowiedź 14. emerytury. Rodzicielskie świadczenia uzupełniające – Program „Mama 4+”. Podniesienie płacy minimalnej i stawki godzinowej (17 złotych).
Dzięki podpisanej przez Prezydenta ustawie emeryci i renciści otrzymali w maju ubiegłego roku dodatkowe 1100 zł brutto. Prezydent zapowiedział także 14. emeryturę.
CZYTAJ WIĘCEJ:
DudaPomoc dla tysięcy potrzebujących
W czasie kampanii wyborczej w maju 2015 roku z inicjatywy Andrzeja Dudy, w myśl hasła „zawsze po stronie obywateli”, powstała tzw. „Dudapomoc”. Jedną z pierwszych decyzji po zaprzysiężeniu w sierpniu 2015 roku było powołanie w KPRP Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej. W ciągu ponad czterech lat działaności biuro podjęło interwencję lub udzieliło odpowiedzi w ponad 30 tysiącach spraw.
Niższe podatki
Zmniejszenie PIT z 18% do 17%. Zwolnienie z PIT osób przed 26 rokiem życia.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: Nie zgadzam się na podwyżki podatków. Życie całkowicie zaprzecza twierdzeniom i obawom pana Trzaskowskiego
W 2020 roku Prezydent wręczł po raz kolejny nagrody „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Konkurs co roku odbywa się pod prezydenckim patronatem honorowym.
POMOC NAJSŁABSZYM
Para Prezydencka bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Stałym wsparciem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki cieszy się 500 organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń.
Tradycją stało się wspieranie przez Prezydenta i Pierwszą Damę między innymi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Szlachetnej Paczki. Każdego roku Para Prezydencka wspierała także akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. W ciągu pięciu lat wzięła udział także w ponad sześciuset pięćdziesięciu zbiórkach i aukcjach charytatywnych.
ZDROWIE
Specjalny Fundusz Medyczny
4 mld złotych rocznie wydane na ochronę zdrowia Polaków. Wsparcie leczenia chorób onkologicznych i chorób rzadkich, przede wszystkim u dzieci. To założenia prezydenckiego projektu, który w czerwcu trafił do Sejmu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent: Powstanie Fundusz Medyczny, projekt ustawy na ukończeniu. 6 mld zł na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej
Narodowa Strategia Onkologiczna
Rozpisany na najbliższą dekadę kompleksowy plan walki z nowotworami to efekt inicjatywy ustawodawczej Andrzeja Dudy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda: Przyjęta przez rząd Narodowa Strategia Onkologiczna to przejaw odpowiedzialności za przyszłe pokolenia
Polsko-amerykańska współpraca w walce z rakiem
Podczas wizyty Prezydenta w centrum onkologicznym MD Anderson Cancer Center podpisane zostało memorandum o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka między tym ośrodkiem a polskim Ministerstwem Zdrowia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda: Współpraca polsko-amerykańska jest na poziomie, na jakim nie była nigdy. To jest ogromna zmiana
Aktywna ochrona zdrowia Polaków
Prezydencki projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Jego celem jest zmniejszenie liczby zachorowań, a w dalszej kolejności zgonów Polaków spowodowanych czerniakiem złośliwym skóry. Wzorcowy wg WHO przykład regulacji.
Bezpłatne leki dla seniorów
W maju 2016 roku Prezydent podpisał nowelizację o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dzięki czemu już ok. 2,4. mln seniorów skorzystało z programu darmowych leków.
CZYTAJ WIĘCEJ: Potwierdzają się informacje wPolityce.pl! Prezydent Duda: Niemal 3 mld złotych są zabezpieczone na służbę zdrowia, m.in. na onkologię
Zdrowie najmłodszych pacjentów
W Wojskowym Instytucie Medycznym Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w uroczystości otwarcia zmodernizowanej Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej.
EDUKACJA
Belwederska Szkoła Letnia
W lipcu 2019 roku Andrzej Duda zainaugurował pierwszą edycję nowego projektu Kancelarii Prezydenta RP. W ramach szkoły 30 studentów z całej Polski wzięło udział w wykładach, seminariach oraz wizytach studyjnych w instytucjach publicznych. Tematem przewodnim inauguracyjnej odsłony było „Prawo dla dobra wspólnego”.
Pałac Prezydencki otwarty dla młodych
W przeddzień 30. rocznicy obrad przy Okrągłym Stole licealiści dyskutowali w Pałacu Prezydenckim o tym, czy negocjacje między komunistyczną władzą a opozycją były jedynym sposobem, by pokojowo obalić komunizm w Polsce.
Staż Prezydencki
Pomoc amerykańskim studentom oraz ich kolegom mającym polskie pochodzenie w zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce to cel projektu Staż Prezydencki, który odbył się już trzykrotnie.
Uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym gościli u Prezydenta RP
„20 lat Polski w NATO. Polskie doświadczenia z członkostwa. Przyszłość sojuszu” – pod tym hasłem odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z uczestnikami ostatniego etapu ubiegłorocznej edycji Olimpiady, która odbywa się pod prezydenckim patronatem.
„Bezpieczne wakacje”
Rokrocznie, organizując akcję „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”, Prezydent RP i Pierwsza Dama gościli w ogrodach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu setki dzieci z całej Polski. Był to dobry czas, aby tuż przed wakacjami wspólnie przypomnieć sobie i uczyć się bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, by przypomnieć najmłodszym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, nad wodą, w lesie, w mieście czy na wsi, Para Prezydencka przygotowała lekcję online.
Spotkania w szkołach
Podczas wizyt w kraju Prezydent spotykał się z uczniami i wychowawcami; w ciągu ostatnich pięciu lat odwiedził społeczności m.in. Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni czy II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Uczestniczył także w inauguracjach roku szkolnego i akademickiego m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
KULTURA
Andrzej Duda nadaje charakter państwowy wydarzeniom lokalnym poprzez objęcie ich patronatami Prezydenta RP. W całej kadencji Prezydent objął patronatem honorowym i narodowym 2251 wydarzeń.
W ramach akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zachęca do czytania polskiej literatury. Jest to największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. W latach 2015–2019 wzięło w niej udział łącznie około 12 000 miejscowości w Polsce i na świecie. W kolejnych latach czytano: Quo Vadis, Wesele, Przedwiośnie i Antologię Niepodległości oraz Nowele Polskie, a na 2020 rok zaplanowano czytanie Balladyny.
W 2017 roku po raz pierwszy odbył się w Polsce Szczyt Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 21 państw członkowskich. Prezydent wziął udział w inauguracji szczytu w Krakowie.
Pałac Prezydencki był miejscem także wielu innych wernisaży: Wystawa „Polska w pejzażach”, połączona z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości”, wystawa „Oblicza Polski – oblicza Polaków”, ekspozycja „Rodzime tradycje i obyczaje w sztuce polskiej XIX i XX wieku”. W związku z wydarzeniem zorganizowano też dni otwarte w Pałacu Prezydenckim i Belwederze.
Prezydent Andrzej Duda angażował się również w inicjatywy promujące polską muzykę. Razem z Małżonką zainicjowali ponadto akcję „Narodowe Granie”, upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbył się koncert „Wiwat Moniuszko!”.
W celu upamiętnienia muzycznego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości skomponowany został przez Pawła Łukaszewskiego specjalny utwór „Te Deum Polonia”. Premiera utworu odbyła się podczas koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Rokrocznie Prezydent brał udział we wspólnym śpiewaniu piosenek patriotycznych z lokalnymi społecznościami z terenu całej Polski z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz w rocznice Powstania Warszawskiego.
W ramach cyklu „Debaty belwederskie – o kulturze” w latach 2017-2019 odbyło się siedem spotkań.
TRADYCJA, RELIGIA I WARTOŚCI
1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI
Do jednych z ważniejszych wydarzeń o charakterze kulturowo-religijnym ostatnich lat należały obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z tej okazji z papieżem Franciszkiem i wraz z setkami tysięcy pielgrzymów ze 187 krajów modlili się podczas mszy celebrowanej przez Ojca Świętego. Dzień wcześniej Andrzej Duda udał się do Brzegów, by porozmawiać z czuwającymi tam pielgrzymami i podziękować m.in. strażakom, harcerzom i wolontariuszom za ich pracę podczas organizacji ŚDM.
CZYTAJ WIĘCEJ:
— Przedmioty na WOŚP od pary prezydenckiej. Pierwsza Dama zaskoczyła dystansem do siebie
— To przypomni o chwilach spędzonych w Polsce. Co Franciszek dostał od prezydenta Andrzeja Dudy?
— Prezydent Duda dziękuje wolontariuszom ŚDM. „Pokazaliście najlepszą twarz Polski”
— Andrzej Duda: „Jesteśmy krajem, który jest oparty na wartościach i nie odmawiamy pomocy nikomu”
Para Prezydencka dwukrotnie gościła na audiencjach u papieża Franciszka.
CZYTAJ TEŻ:
— Prezydent Andrzej Duda w Watykanie. „Niech Matka Boska opiekuje się Ojcem Świętym”. ZDJĘCIA
Z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską oraz pierwszego posiedzenia KEP Prezydent gościł w Belwederze kardynała Pietra Parolina.
Podczas XI Święta Dziękczynienia organizowanego pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”, Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński.
Tradycyjnie co roku odbywały się w Pałacu Prezydenckim spotkania noworoczne z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych.
Andrzej Duda wziął udział w Pielgrzymce Stanowej Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem wraz z Małżonką uczestniczył zaś w uroczystej mszy z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent RP odwiedził tzw. Amerykańską Częstochowę.
ORSZAK TRZECH KRÓLI
Rokrocznie Para Prezydencka brała udział w Orszaku Trzech Króli.
CZYTAJ TEŻ:
WIĘCEJ O OSIĄGNIĘCIACH I AKTYWNOŚCIACH PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY PRZECZYTASZ TUTAJ!
WKT/PREZYDENT.PL
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCÓW
Wsparcie i rozwój polskiej przedsiębiorczości to jeden z fundamentów prezydentury Andrzeja Dudy. To między innymi z tego powodu w maju 2019 r. Andrzej Duda powołał konsultacyjno-doradczą Radę ds. Przedsiębiorczości. To cenne forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym – ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania, a praktykami biznesu – prezesami polskich przedsiębiorstw, które odniosły sukces.
W ramach Rady eksperci i praktycy dyskutują m.in. o sytuacji na rynku pracy, ochronie mniejszościowych inwestorów w spółkach, sposobach wspierania eksportu, a ostatnio o sytuacji w gospodarce, branży transportowej i rolnictwie w dobie pandemii.
„Startupy w Pałacu”
To projekt, który ma na celu wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, w tym ewentualnych inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu. Niedługo po pierwszej edycji akcji Kancelaria Prezydenta RP nawiązała współpracę ze start-upem, który zaprezentował się na scenie w Pałacu Prezydenckim. To firma Migam, która stworzyła aplikację dla osób głuchych.
Podczas dwóch pierwszych edycji projektu 20 polskich startupów prezentowało swe pomysły na biznes, pół roku później dyskutowano o szansach na rynkach międzynarodowych „Startupy w Pałacu_GLOBAL”, podczas kolejnej edycji przedstawiciele polskich firm przedstawiali doświadczenia we współpracy młodymi firmami „Startupy w Pałacu_KOOPERACJA”, piąta edycja poświęcona była zaś możliwościom otwarcia się na rynki zagraniczne „Startupy w Pałacu_EKSPANSJA”.
SPOTKANIA Z RODAKAMI
Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty w Polsce. W wielu miejscach był jako pierwszy Prezydent Polski.
Podczas spotkań z mieszkańcami mówił o ważnych i aktualnych problemach. Dzielił się polskimi sukcesami, odpowiadał na obawy mieszkańców i odnosił się do spraw lokalnych. Często powtarzał, to co dla niego najważniejsze: „Chciałbym, żeby kiedy będę kończył kadencję Polakom, polskim rodzinom żyło się lepiej, niż kiedy ja zaczynałem”. To ważne zdanie padło w czasie wielu spotkań Prezydenta w powiatach.
WIZYTY KRAJOWE
Prezydent Duda złożył 350 wizyt krajowych, uczestniczył w 270 wydarzeniach na terenie Warszawy. Prezydent odwiedzał nowoczesne polskie przedsiębiorstwa, wielkie inwestycje oraz mniejsze, rodzinne firmy.
Prezydent był też w Katowicach, gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali list intencyjny ws. budowy HUB-a technologiczno-gamingowego w tym mieście.
W czasie swojej kadencji Prezydent wizytował wiele przedsiębiorstw. Odwiedził m.in. fabrykę pojazdów elektrycznych MELEX w Mielcu, Wielton S.A., ANWIL S.A., HASCO-LEK S.A., wielokrotnie nagradzany Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”. Rozmawiał z pracownikami przedsiębiorstwa Plastica sp. w Kowalewie Pomorskim. Wziął też udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu. Był też z wizytą w Geotermii Podhalańskiej.
Prezydent brał udział w uroczystościach Barbórkowych, jak również w tradycyjnym spotkaniu górników – tzw. Karczmie Piwnej. W Pałacu Prezydenckim spotkał się z członkami Komisji Krajowej „S” z okazji jubileuszu 40-lecia powstania Związku; był również na Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, 35-leciu NSZZ Solidarność
SĄDOWNICTWO I PRAWO
Jednym z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy była reforma sądownictwa, mająca na calu realizację fundamentalnej dla funkcjonowania państwa zasady równości wobec prawa.
W lipcu 2017 r., Prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i opracował nową reformę, uwzględniającą opinie obywateli. Wprowadziła ona m.in. możliwość składania tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie sądu, a w SN powołano dwie nowe izby z udziałem ławników, w tym Izbę Dyscyplinarną do postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Obniżono też górną granicę wieku sędziów SN do 65 lat (z możliwością przedłużenia pracy w SN przez Prezydenta RP).
CZYTAJ TAKŻE:
Podobna idea przyświeca prezydenckiej ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Umożliwiła ona wybór 15 członków KRS przez Sejm z propozycji zgłoszonych przez wszystkie kluby poselskie. Wcześniej to uprawnienia należały do środowiska sędziowskiego.
Ulepszenie prawa
W ciągu pięciu lat prezydentury Andrzej Duda podpisał 1071 ustaw i 98 rozporządzeń. Skierował do Sejmu RP 36 inicjatyw ustawodawczych, a do Trybunału Konstytucyjnego 11 wniosków o stwierdzenie niezgodności ustaw z Konstytucją RP (dane pochodzą z 3 sierpnia 2020 r.)
Wśród ponad trzydziestu prezydenckich ustaw, które weszły w życie, są m.in.: ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, ustawa o Polskim Bonie Turystycznym, ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej, ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, ustawa o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej, zmiana ustawy Kodeks spółek handlowych, ustawa o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, ustawa o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tzw. ustawa ws. obniżenia wieku emerytalnego), nowelizacja ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w którym Prezydent zaproponował m.in. aby świadczenie z programu 500+ nie wpływało na wysokość alimentów, nowelizacja kodeksu wykroczeń, która miała na celu wyeliminować nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych, pierwsza inicjatywa legislacyjna z zakresu oświaty polonijnej, nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy zwiększająca ochronę pracownika oraz pozwalająca na uzyskanie świadectwa pracy na drodze sądowej oraz ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych, wprowadzająca możliwość odzyskania pieniędzy przelanych na błędny numer rachunku bankowego.
Także z inicjatywy Prezydenta zmieniono kodeks karny tak aby prawo lepiej chroniło przed przemocą dzieci oraz osoby nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia. Dzięki wprowadzonym zmianom sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli tak, wymierzona kara powinna być surowsza.
Od 2019 r. obowiązuje też prezydencka nowela ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Dzięki nowym przepisom z tego rodzaju świadczenia skorzystać może każdy, kto zdeklaruje, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.
Parlamentarzyści pracują jeszcze nad: projektem zmiany Konstytucji RP, zakładającym, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym, projektem zmian w Prawie oświatowym, który jednoznacznie przesądza, że działalność organizacji pozarządowych prowadzona na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji placówki, ale przede wszystkim rodziców, projektem ustawy o Funduszu Medycznym, projektem ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1939–1956.
POLITYKA HISTORYCZNA
Jednymi z najważniejszych wydarzeń historycznych ostatnich lat były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz obchody 1050-lecia Chrztu Polski.
Uroczystość pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, Msza Święta, inauguracja „Festiwalu Niepodległa” oraz Marsz ulicami Warszawy „Dla Ciebie Polsko” – to niektóre z punktów programu głównych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbyły się 11 listopada 2018 r. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki. Jednak stulecie odzyskania niepodległości świętowaliśmy razem z Parą Prezydencką przez cały rok. Na terenie Polski zorganizowano tysiące spotkań i uroczystości z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Wiele z nich Prezydent objął Patronatem Narodowym, a część osobiście zainaugurował.
Przy Prezydencie RP został powołany specjalny Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Z inicjatywy Andrzeja Dudy w życie weszła ustawa dotycząca tej szczególnej rocznicy.
Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta w trasę po Polsce wyruszyło Mobilne Muzeum Multimedialne wyposażone w urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zapraszając zwiedzających do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni.
Para Prezydencka przekazała w tym czasie biało-czerwone flagi do wszystkich polskich samorządów. Łącznie rozesłano 43 500 przesyłek.
Kolejna propozycja Prezydenta RP to Polska Wystawa Gospodarcza – podróż przez minione sto lat polskiej myśli technicznej i technologicznej. Jej pierwszy etap (wrzesień-październik 2018) zaprezentowano w specjalnym pawilonie na pl. Piłsudskiego w Warszawie i był to tylko wstęp do właściwej wystawy. Na główną odsłonę PWG zapraszamy w połowie 2019 r. na błonia PGE Narodowy w Warszawie.
Andrzej Duda wziął również udział w obchodach związanych z wymarszem legendarnej kadrówki, która dała początek Legionom Polskim. Uroczystości miały wyjątkowy charakter ze względu na obchodzony w 2018 r. jubileusz niepodległości.
„Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów” – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Warszawie z udziałem przedstawicieli 40 delegacji zagranicznych, w tym Prezydenta Niemiec i Wiceprezydenta USA.
Jednym z głównych punktów trwających kilka dni w Wielkopolsce centralnych uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski było Zgromadzenie Narodowe. Prezydent w wygłoszonym tam orędziu podkreślił, że chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w dziejach państwa i narodu, a my mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji.
CZYTAJ TAKŻE:
— Uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski
Co roku 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Prezydent czci pamięć o Niezłomnych między innymi przez udział w uroczystościach w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, a także wręczając odznaczenia uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniających wiedzę o Żołnierzach Wyklętych.
Z inicjatywy Prezydenta 15 sierpnia 2016 na GNŻ odsłonięta została pierwsza, a 10 listopada 2016, druga tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym. Prezydent wziął również udział w uroczystych pogrzebach Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Andrzej Duda odwiedził także kwaterę „Ł” – tzw. Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Realizując politykę historyczną, Andrzej Duda nie tylko dbał o upamiętnianie wydarzeń, lecz także zachowywał pamięć o żyjących bohaterach. Z inicjatywy Prezydenta zostały zapewnione dodatkowe świadczenia dla osób zesłanych na Sybir, a członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP mogą być zwolnieni z obowiązku wnoszenia przez nich opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów
Z inicjatywy Prezydenta dzień 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Prezydent wspierał inicjatywy zmierzające do oddania hołdu tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji, narażając życie swoje i bliskich, ratowali Żydów. Dlatego m.in. uczestniczył w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, mianował pośmiertnie na stopień generała brygady Jana Karskiego, zorganizował w Pałacu Prezydenckim specjalny pokaz filmu „Stella” z udziałem Stelli Zylbersztajn-Tzur czy uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby ratującye Żydów w czasie II wojny światowej.
Przywracanie pamięci o 1000-letnim współistnieniu Polaków i Żydów na ziemiach polskich było ważnym elementem polityki pamięci realizowanej przez Andrzeja Dudę. Prezydent złożył wizytę w Izraelu, gdzie wygłosił przemówienie w Yad Vashem – Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, przyznał Order Orła Białego byłemu ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi oraz odbył spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Dbał również, by pamiętać o uroczystościach rocznicowych.
CZYTAJ TAKŻE:
— Prezydent Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polkę ratującą Żydów
— Szewach Weiss o Orderze Orła Białego: „Ta nagroda należy się wszystkim ambasadorom Izraela w Polsce”
W 50. rocznicę Marca ’68 Andrzej Duda wziął udział w obchodach tej rocznicy na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Tego samego dnia w Belwederze w ramach Lekcji RP Prezydent spotkał się z młodzieżą oraz uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed pół wieku.
Rokrocznie Prezydent czcił także pamięć o Powstaniu Warszawskim.
Rok 2019 był rokiem Powstań Śląskich. Główne obchody Święta Wojska Polskiego oraz defilada odbyły się w Katowicach. Tam Prezydent RP wraz z Małżonką złożyli wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich oraz obejrzeli Defiladę „Wierni Polsce”.
CZYTAJ TAKŻE: Godne upamiętnienie 100. rocznicy I powstania śląskiego. Wspaniała defilada w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego
W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej Prezydent Andrzej Duda udał się na Ukrainę, by na miejscu dokonanego tam ludobójstwa oddać hołd wszystkim ofiarom tej zbrodni.
Podczas wizyty w Nowej Zelandii Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Marian Ceregra przekazał na ręce Andrzeja Dudy flagę polską spod Monte Cassino, która obecnie eksponowana jest w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego.
W Wilnie Pary Prezydenckie Polski i Litwy wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych uczestników i przywódców powstania styczniowego, których szczątki odnaleziono w ostatnich latach podczas prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej.
Prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda wzięli także udział we wspólnych obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Żołnierze Wyklęci, powstańcy warszawscy, żołnierze AK, NSZ, sybiracy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mogli liczyć na uwagę i szacunek Andrzeja Dudy.
Prezydent RP zdecydował m.in. o nominacji generalskiej dla płk. Ryszarda Kuklińskiego, nazywanego pierwszym polskim żołnierzem w NATO; odznaczył m.in. za wybitne zasługi dla niepodległości RP, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, którego pośmiertnie mianował generałem brygady. Prezydent wspierał nowelizację ustawy o kombatantach, która zapewnia członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej prawo do noszenia munduru wraz z oznaki stopni wojskowych.
Prezydent uczestniczył w ostatnich pożegnaniach bohaterów naszej Ojczyzny. W Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego Małżonki śp. Zofii Unrug. Na Powązkach pożegnano zaś Ryszarda Białousa, dowódcę Batalionu „Zośka”, który zmarł w 1992 r. Argentynie.
W 70. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego Prezydent razem z córką rotmistrza Zofią Pilecką-Optułowicz złożył wieniec przed ścianą straceń dawnego aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie. W 35. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą brutalnie pobitego przez milicjantów maturzystę. W Gdyni Andrzej Duda wziął udział w państwowym pogrzebie „Trzech Komandorów”: kontradmirałów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza oraz komandora Zbigniewa Przybyszewskiego.
Spotkania z Bohaterami.
Podczas wzruszającego spotkania Andrzej Duda wręczył Akt Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Franciszkowi Jakowczykowi, żołnierzowi AK, który spędził ponad 20 lat w sowieckich łagrach. Kilka miesięcy później, już po śmierci tego bohatera naszej wolności, Prezydent nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP. Uhonorował także Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. W 2018 r. tuż przed świętami Wielkiejnocy odwiedził w Węgrzcach pod Krakowem Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej. Podczas uroczystości w Pałacu nadał zaś Order Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej pisarce i scenarzystce, więźniarce obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe.
Archiwum Eissa
W prezydenckiej rezydencji Belweder ten jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej udostępniono dla zwiedzających. Kolekcja trafiła do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.
CZYTAJ WIĘCEJ: Archiwum Eissa w Polsce! Zbiór przedstawia, jak polscy dyplomaci ratowali Żydów. Duda: Robiono to „z niezwykłą zaciętością”
RODZINA I POLITYKA SPOŁECZNA
Dzięki programowi 500+ ubóstwo wśród dzieci spadło o 93%. Rozszerzenie programu również na pierwsze dziecko, bez względu na dochód. Ochrona świadczeń 500+. Wyłączenie świadczeń 500+ spod egzekucji komorniczej oraz niewliczanie do dochodu przy ustalaniu świadczenia alimentacyjnego. Program „Dobry Start” 300+ na wyprawkę dla każdego ucznia.
CZYTAJ TAKŻE:
— Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą program 500+
— Prezydent Andrzej Duda z satysfakcją podpisał program „Rodzina 500 plus”
Podczas wizyt w kraju Prezydent często spotykał się z rodzinami, które zapraszają go do wspólnego stołu. Tak było m.in. w Ptaszkowiej, gdzie Andrzej Duda odwiedził rodzinę Państwa Górków czy w Lubeni, gdzie zjadł obiad w domu Państwa Grzebyków.
Andrzej Duda docenił również zasługi matek rodzin wielodzietnych.
Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym
— mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościł duże rodziny z całej Polski.
CZYTAJ TAKŻE:
Wizyta u sześcioraczków
W krakowskim szpitalu Para Prezydencka odwiedziła nowo narodzone sześcioraczki oraz ich rodziców. Spotkała się z personelem placówki, który był zaangażowany w pierwszą taką akcję porodową w Polsce. Prezydent i Pierwsza Dama złożyli też życzenia w dniu pierwszych urodzin tych wyjątkowych maluchów.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Przedstawicielki grupy „STOP Dyskryminacji Samotnych Matek” zostały zaproszone przez Prezydenta do Pałacu. O problemach rodziców samotnie wychowujących dzieci dyskutowano później także w ramach sekcji Narodowej Rady Rozwoju „Polityka społeczna, rodzina”.
Działania na rzecz Emerytów
Przywrócenie niższego wieku emerytalnego. Program „Emerytura Plus” – 13 emerytura. Zapowiedź 14. emerytury. Rodzicielskie świadczenia uzupełniające – Program „Mama 4+”. Podniesienie płacy minimalnej i stawki godzinowej (17 złotych).
Dzięki podpisanej przez Prezydenta ustawie emeryci i renciści otrzymali w maju ubiegłego roku dodatkowe 1100 zł brutto. Prezydent zapowiedział także 14. emeryturę.
CZYTAJ WIĘCEJ:
DudaPomoc dla tysięcy potrzebujących
W czasie kampanii wyborczej w maju 2015 roku z inicjatywy Andrzeja Dudy, w myśl hasła „zawsze po stronie obywateli”, powstała tzw. „Dudapomoc”. Jedną z pierwszych decyzji po zaprzysiężeniu w sierpniu 2015 roku było powołanie w KPRP Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej. W ciągu ponad czterech lat działaności biuro podjęło interwencję lub udzieliło odpowiedzi w ponad 30 tysiącach spraw.
Niższe podatki
Zmniejszenie PIT z 18% do 17%. Zwolnienie z PIT osób przed 26 rokiem życia.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: Nie zgadzam się na podwyżki podatków. Życie całkowicie zaprzecza twierdzeniom i obawom pana Trzaskowskiego
W 2020 roku Prezydent wręczł po raz kolejny nagrody „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Konkurs co roku odbywa się pod prezydenckim patronatem honorowym.
POMOC NAJSŁABSZYM
Para Prezydencka bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Stałym wsparciem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki cieszy się 500 organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń.
Tradycją stało się wspieranie przez Prezydenta i Pierwszą Damę między innymi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Szlachetnej Paczki. Każdego roku Para Prezydencka wspierała także akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. W ciągu pięciu lat wzięła udział także w ponad sześciuset pięćdziesięciu zbiórkach i aukcjach charytatywnych.
ZDROWIE
Specjalny Fundusz Medyczny
4 mld złotych rocznie wydane na ochronę zdrowia Polaków. Wsparcie leczenia chorób onkologicznych i chorób rzadkich, przede wszystkim u dzieci. To założenia prezydenckiego projektu, który w czerwcu trafił do Sejmu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent: Powstanie Fundusz Medyczny, projekt ustawy na ukończeniu. 6 mld zł na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej
Narodowa Strategia Onkologiczna
Rozpisany na najbliższą dekadę kompleksowy plan walki z nowotworami to efekt inicjatywy ustawodawczej Andrzeja Dudy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda: Przyjęta przez rząd Narodowa Strategia Onkologiczna to przejaw odpowiedzialności za przyszłe pokolenia
Polsko-amerykańska współpraca w walce z rakiem
Podczas wizyty Prezydenta w centrum onkologicznym MD Anderson Cancer Center podpisane zostało memorandum o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka między tym ośrodkiem a polskim Ministerstwem Zdrowia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda: Współpraca polsko-amerykańska jest na poziomie, na jakim nie była nigdy. To jest ogromna zmiana
Aktywna ochrona zdrowia Polaków
Prezydencki projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Jego celem jest zmniejszenie liczby zachorowań, a w dalszej kolejności zgonów Polaków spowodowanych czerniakiem złośliwym skóry. Wzorcowy wg WHO przykład regulacji.
Bezpłatne leki dla seniorów
W maju 2016 roku Prezydent podpisał nowelizację o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dzięki czemu już ok. 2,4. mln seniorów skorzystało z programu darmowych leków.
CZYTAJ WIĘCEJ: Potwierdzają się informacje wPolityce.pl! Prezydent Duda: Niemal 3 mld złotych są zabezpieczone na służbę zdrowia, m.in. na onkologię
Zdrowie najmłodszych pacjentów
W Wojskowym Instytucie Medycznym Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w uroczystości otwarcia zmodernizowanej Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej.
EDUKACJA
Belwederska Szkoła Letnia
W lipcu 2019 roku Andrzej Duda zainaugurował pierwszą edycję nowego projektu Kancelarii Prezydenta RP. W ramach szkoły 30 studentów z całej Polski wzięło udział w wykładach, seminariach oraz wizytach studyjnych w instytucjach publicznych. Tematem przewodnim inauguracyjnej odsłony było „Prawo dla dobra wspólnego”.
Pałac Prezydencki otwarty dla młodych
W przeddzień 30. rocznicy obrad przy Okrągłym Stole licealiści dyskutowali w Pałacu Prezydenckim o tym, czy negocjacje między komunistyczną władzą a opozycją były jedynym sposobem, by pokojowo obalić komunizm w Polsce.
Staż Prezydencki
Pomoc amerykańskim studentom oraz ich kolegom mającym polskie pochodzenie w zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce to cel projektu Staż Prezydencki, który odbył się już trzykrotnie.
Uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym gościli u Prezydenta RP
„20 lat Polski w NATO. Polskie doświadczenia z członkostwa. Przyszłość sojuszu” – pod tym hasłem odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z uczestnikami ostatniego etapu ubiegłorocznej edycji Olimpiady, która odbywa się pod prezydenckim patronatem.
„Bezpieczne wakacje”
Rokrocznie, organizując akcję „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”, Prezydent RP i Pierwsza Dama gościli w ogrodach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu setki dzieci z całej Polski. Był to dobry czas, aby tuż przed wakacjami wspólnie przypomnieć sobie i uczyć się bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, by przypomnieć najmłodszym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, nad wodą, w lesie, w mieście czy na wsi, Para Prezydencka przygotowała lekcję online.
Spotkania w szkołach
Podczas wizyt w kraju Prezydent spotykał się z uczniami i wychowawcami; w ciągu ostatnich pięciu lat odwiedził społeczności m.in. Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni czy II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Uczestniczył także w inauguracjach roku szkolnego i akademickiego m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
KULTURA
Andrzej Duda nadaje charakter państwowy wydarzeniom lokalnym poprzez objęcie ich patronatami Prezydenta RP. W całej kadencji Prezydent objął patronatem honorowym i narodowym 2251 wydarzeń.
W ramach akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zachęca do czytania polskiej literatury. Jest to największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. W latach 2015–2019 wzięło w niej udział łącznie około 12 000 miejscowości w Polsce i na świecie. W kolejnych latach czytano: Quo Vadis, Wesele, Przedwiośnie i Antologię Niepodległości oraz Nowele Polskie, a na 2020 rok zaplanowano czytanie Balladyny.
W 2017 roku po raz pierwszy odbył się w Polsce Szczyt Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 21 państw członkowskich. Prezydent wziął udział w inauguracji szczytu w Krakowie.
Pałac Prezydencki był miejscem także wielu innych wernisaży: Wystawa „Polska w pejzażach”, połączona z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości”, wystawa „Oblicza Polski – oblicza Polaków”, ekspozycja „Rodzime tradycje i obyczaje w sztuce polskiej XIX i XX wieku”. W związku z wydarzeniem zorganizowano też dni otwarte w Pałacu Prezydenckim i Belwederze.
Prezydent Andrzej Duda angażował się również w inicjatywy promujące polską muzykę. Razem z Małżonką zainicjowali ponadto akcję „Narodowe Granie”, upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbył się koncert „Wiwat Moniuszko!”.
W celu upamiętnienia muzycznego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości skomponowany został przez Pawła Łukaszewskiego specjalny utwór „Te Deum Polonia”. Premiera utworu odbyła się podczas koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Rokrocznie Prezydent brał udział we wspólnym śpiewaniu piosenek patriotycznych z lokalnymi społecznościami z terenu całej Polski z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz w rocznice Powstania Warszawskiego.
W ramach cyklu „Debaty belwederskie – o kulturze” w latach 2017-2019 odbyło się siedem spotkań.
TRADYCJA, RELIGIA I WARTOŚCI
1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI
Do jednych z ważniejszych wydarzeń o charakterze kulturowo-religijnym ostatnich lat należały obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z tej okazji z papieżem Franciszkiem i wraz z setkami tysięcy pielgrzymów ze 187 krajów modlili się podczas mszy celebrowanej przez Ojca Świętego. Dzień wcześniej Andrzej Duda udał się do Brzegów, by porozmawiać z czuwającymi tam pielgrzymami i podziękować m.in. strażakom, harcerzom i wolontariuszom za ich pracę podczas organizacji ŚDM.
CZYTAJ WIĘCEJ:
— Przedmioty na WOŚP od pary prezydenckiej. Pierwsza Dama zaskoczyła dystansem do siebie
— To przypomni o chwilach spędzonych w Polsce. Co Franciszek dostał od prezydenta Andrzeja Dudy?
— Prezydent Duda dziękuje wolontariuszom ŚDM. „Pokazaliście najlepszą twarz Polski”
— Andrzej Duda: „Jesteśmy krajem, który jest oparty na wartościach i nie odmawiamy pomocy nikomu”
Para Prezydencka dwukrotnie gościła na audiencjach u papieża Franciszka.
CZYTAJ TEŻ:
— Prezydent Andrzej Duda w Watykanie. „Niech Matka Boska opiekuje się Ojcem Świętym”. ZDJĘCIA
Z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską oraz pierwszego posiedzenia KEP Prezydent gościł w Belwederze kardynała Pietra Parolina.
Podczas XI Święta Dziękczynienia organizowanego pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”, Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński.
Tradycyjnie co roku odbywały się w Pałacu Prezydenckim spotkania noworoczne z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych.
Andrzej Duda wziął udział w Pielgrzymce Stanowej Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem wraz z Małżonką uczestniczył zaś w uroczystej mszy z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent RP odwiedził tzw. Amerykańską Częstochowę.
ORSZAK TRZECH KRÓLI
Rokrocznie Para Prezydencka brała udział w Orszaku Trzech Króli.
CZYTAJ TEŻ:
WIĘCEJ O OSIĄGNIĘCIACH I AKTYWNOŚCIACH PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY PRZECZYTASZ TUTAJ!
WKT/PREZYDENT.PL
Strona 2 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/512190-tak-wygladalo-piec-lat-prezydentury-andrzeja-dudy-sprawdz?strona=2