Trzy dni temu napisałam na portalu wpolityce.pl. o tym, że Tęczowy Piątek organizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii wspierany jest przez „Głos Nauczycielski”, czyli wydawnictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przytaczałam nawet fragment publikacji ze strony glos.pl. Dziś publikacje zostały ze stron internetowych wymazane.
Czytaj także:
ZNP coraz bardziej tęczowy. Tęczowy Nauczyciel Roku i tęczowe flagi na korytarzach szkół
O Tęczowym Piątku zrobiło się głośno. Akcja wywołała wiele emocji i potężny sprzeciw rodziców, duchownych, polityków i części pedagogów. Chyba jednak ZNP zawstydziło się własnego zaangażowania w temat, ponieważ cytowany przez mnie wcześniej tekst zniknął ze strony glos.pl i nie można go już znaleźć pod starym adresem. Zamiast tego wyświetla się komunikat:
Na szczęście w internecie nic nie ginie, a publikacja na internetowej stronie „Głosu Nauczycielskiego” wyglądała tak:
Z jakiego powodu lewicujący ZNP wycofał się ze swojej publikacji? To wie już tylko chyba prezes Broniarz. Co więcej ZNP postanowił odciąć się od akcji Kampanii Przeciw Homofobi i wydał na wszelki wypadek oświadczenie, że nie jest organizatorem tęczowego piątku:
W niektórych prawicowych mediach pojawiły się informacje, że ZNP jest organizatorem akcji „Tęczowy Piątek”. To jest nieprawdziwa informacja. Informujemy, że nie organizujemy tej akcji i nie posiadamy listy szkół biorących w niej udział
-czytamy na stronie ZNP.
My takiej informacji nie podawaliśmy, pisaliśmy tylko o wsparciu, jaką akcja uzyskała od ZNP w „Głosie Nauczycielskim”, czyli wydawnictwie Związku.
ZNP nie po raz pierwszy zmienia zdanie. Wyraźnie przestraszył się swego wsparcia dla Tęczowego Piątku, jak kiedyś własnego pomysłu o likwidacji gimnazjów. Przypomnijmy, że ostatnio prezes Broniarz był największym wrogiem likwidacji gimnazjów, jednak w 2015 roku Zjednoczona Lewica podpisała z ZNP porozumienie na rzecz oświaty. W programie Zjednoczonej Lewicy w sprawie gimnazjów z 13 września 2015 można było przeczytać:
Likwidacja gimnazjów. Powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Gimnazja, to nieudany eksperyment oświatowy. Takie same cele edukacyjne można było osiągnąć, dokonując reformy podstawy programowej bez zmiany struktury organizacyjnej polskiego szkolnictwa. Podkreślamy, że gimnazja przyczyniają się do kumulacji problemów wychowawczych. Opowiadamy się jednocześnie za utrzymaniem 12-letniego okresu edukacji szkolnej, co stanowi gwarancję dla utrzymania miejsc pracy dla nauczycieli.
Dziś ZNP nie jest już pewny swojego stosunku do Tęczowego Piątku, jednak pewny jest, że odzież patriotyczna jest szkodliwa. W 2016 roku w tym samy „Głosie Nauczycielskim”, który promował Tęczowy Piątek pojawił się artykuł „Patriotyczna rewia mody w szkole. Jak reagować na to zjawisko?”.
Czytaj także:
Ale w sumie czego można spodziewać się po „Głosie Nauczycielskim”, który tuż po II wojnie światowej pisał:
(…) Bandy zdziczałych młokosów mianujących siebie narodowymi siłami zbrojnymi.
Tak o formacjach niepodległościowego podziemia pisał organ ZNP, nawołując do buntu przeciw „Żołnierzom Wyklętym”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/418365-czego-boi-sie-znp