wPolityce.pl: Bronisław Komorowski odnosząc się do krytyki jego działań ws. systemu emerytalnego apeluje, by „rozliczać go z tego, co jest jego inicjatywą, a nie to, co jest przedmiotem działania rządu”. Prezydent nie jest odpowiedzialny za ustawy, które podpisuje?
Maciej Łopiński, poseł PiS, były szef Kancelarii Prezydenta: To jest oczywista sprawa. Prezydent ponosi odpowiedzialność za te ustawy, które podpisuje, których nie kieruje do ponownego rozpatrzenia, czy do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli tego nie robi, ponosi odpowiedzialność za prawo. Prezydent nie jest osobą, która tylko składa podpis. Przecież dopiero po jego akceptacji prawo wchodzi w życie.
Bronisław Komorowski mówił także, że „Prezydent nie jest od tego, żeby sypać piasek w tryby machiny rządowej. Prezydent nie jest od tego, żeby wsadzać kij w szprychy. Tak było! Za poprzednich prezydentów tak bywało!”
Nie mogę się zgodzić z takimi słowami. Tu nie chodzi, by sypać piach w jakieś tryby. Tu chodzi o to, by blokować wejście w życie złych rozwiązań. Prezydent z dużą wstrzemięźliwością podchodzi zawsze do ustaw rządowych. Jeśli nawet decyduje się na odesłanie ustawy do Trybunału to robi to w trybie kontroli następczej, co nie wstrzymuje wejście w życie tego prawa. Prezydent jako jedyny może skierować do TK ustawę przed jej wejściem w życie. Nie mogę się godzić z takim stawianiem sprawy przez prezydenta.
Bronisław Komorowski sugeruje, że poprzedni prezydenci sypali w rządowe tryby piach. Tak Pan widzi działalność śp. Lecha Kaczyńskiego?
To nie jest tak, że śp. Lech Kaczyński nie zajmował się niczym poza wetowaniem ustaw proponowanych przez Platformę. To nie jest prawda. Lech Kaczyński wetował złe ustawy, a koalicja rządząca niejednokrotnie nie potrafiła potem znaleźć większości, by weto przełamać. Te szkodliwe ustawy dzięki prezydentowi nie wchodziły w życie.
Spot sztabu Andrzeja Dudy wytyka Bronisławowi Komorowskiemu, że co innego mówił o wieku emerytalnym, a co innego zrobił, gdy przyszło do podpisania ustawy rządowej. Ta krytyka jest zasadna?
Tak, jest zasadna. Prezydent Komorowski, zgodnie ze swoimi deklaracjami, nie powinien tej ustawy podpisywać. On ją powinien zawetować. Wówczas sytuacja polityczna była taka, że to weto miało szanse się utrzymać. To była szkodliwa ustawa, szkodliwa dla Polaków, dla społeczeństwa. Była szansa zablokowania tej nowelizacji.
Bronisław Komorowski przekonuje jednak, że ktoś, kto mówi o powrocie do poprzednich rozwiązań, nie ma wiedzy o stanie państwa, albo kpi z ludzi.
System ubezpieczeń emerytalnych wymaga reformy, jednak nie jest reformą zwiększenie, wbrew wszelkim konsultacjom, wieku emerytalnego. Pamiętajmy, że w tej sprawie przeciwnikiem zmian był nie tylko PiS, ale i SLD, a Janusz Palikot przepraszał po czasie za poparcie rządu. Oczywiście zgadzam się, że system ubezpieczeń wymaga reformy, ale nie jest taką reformą podnoszenie wieku emerytalnego.
Sztab Andrzeja Dudy rozpoczyna kampanię pod hasłem „Obiecał i Oszukał”, która ma krytykować prezydenta Komorowskiego. Nie za ostro?
Ale jak inaczej nazwać sytuację, w której składa się najpierw jakieś obietnice, składa się zapewnienia, a potem się nie dotrzymuje słowa. Niektóre rzeczy trzeba nazywać po imieniu.
Rozmawiał Stanisław Żaryn
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/240889-maciej-lopinski-o-spotach-obiecal-i-oszukal-jak-nazwac-sytuacje-w-ktorej-nie-dotrzymuje-sie-slowa-trzeba-to-nazywac-po-imieniu-nasz-wywiad
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.