Były generał KGB. "Putin nie odda Krymu.Będzie stosował "taktykę salami"." Krymski parlament przyjął deklarację niepodległości. RELACJA NA ŻYWO

PAP/EPA
PAP/EPA

Wzmaga się napięcie przed zaplanowanym na najbliższą niedzielę referendum na Krymie. Ukraiński parlament ostrzega, że podejmie działania, jeśli do jutra referendum nie zostanie odwołane, a parlament autonomii krymskiej przyjmuje deklarację niepodległości i ogłasza: powrót Krymu do Ukrainy jest absolutnie wykluczony! Rosja przeprowadza manewry wojsk desantowych.

20. 55 Większość Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny zbytnio angażować się w sytuację na Ukrainie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Pew Researc hCenter. Taką postawę Amerykanie zajmują niezależnie od swych preferencji politycznych.
W badaniu Pew niemal dwukrotnie więcej Amerykanów (56 proc.) stwierdziło, że "ważniejsze jest, by USA nie angażowały się zbytnio w sytuację na Ukrainie, niż zajęły twarde stanowisko przeciwdziałaniom Rosji". Tę drugą opcję wybrało 29 proc. respondentów. 15 proc. stwierdziło, że nie wie, co jest ważniejsze.

20. 46 Prokuratura Generalna Ukrainy oceniła, że wtorkowe wystąpienie obalonego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem to prowokacja, której celem jest rozpalanie w kraju konfliktów na tle etnicznym. Prokuratura uznała, że Janukowycz wspiera nastroje separatystyczne w południowo-wschodnich regionach Ukrainy i podważa działalność legalnych władz państwowych.

Podczas wystąpienia W. Janukowycz nawoływał żołnierzy i oficerów do niewypełniania rozkazów obecnego kierownictwa państwa

- czytamy w komunikacie.

 

20.37 Przedstawiciele UE i USA omawiali na jednodniowym spotkaniu grupy polityczno-eksperckiej w Londynie opcje wobec Rosji i możliwości sankcji w związku z kryzysem na Ukrainie. Polskę reprezentowała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

20. 32 Pomoc, jakiej USA chcą udzielić Ukrainie, byłaby nielegalna i niezgodna z amerykańskim prawem, ponieważ oznaczałoby to finansowanie nielegalnego reżimu -oświadczyło we wtorek MSZ Rosji. Kongres USA zaaprobował warte 1 mld dol. gwarancje kredytowe dla Kijowa.
"Wedle wszelkich kryteriów dostarczanie pomocy finansowej nielegalnemu reżimowi, który przejął władzę siłą, jest niezgodne z prawem i nie mieści się w ramach amerykańskiego systemu prawnego" -głosi oświadczenie.

20.10 Były generał KGB: Putin nie odda Krymu; może być wojna, ale między Ukrainą a Rosją. Były generał KGB Oleg Kaługin uważa, że inwazja na Krym może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie, ale nie sądzi, by doszło do konfliktu zbrojnego Rosji z Zachodem.Jego zdaniem prezydent Putin nie może sobie pozwolić na utratę Krymu, bo zostałby usunięty ze stanowiska.

Cel Putina jest jasny: utrzymać Krym, przyłączyć go do Rosji, i osłabić Ukrainę politycznie i ekonomicznie. W dalszym ciągu będzie stosował +taktykę salami+, próbując oderwać od Ukrainy jej wschodnie terytoria. Grozi to wojną, która pochłonie wiele tysięcy ofiar"

- powiedział w rozmowie z PAP Kaługin, który ponad 20 lat temu zerwał z KGB, został jednym z krytyków tej instytucji i na początku lat 90. osiedlił się w USA.

20.01 Szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej w czwartek spotkają się w Budapeszcie z niemieckim szefem MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem, aby omówić sytuację na Ukrainie - poinformowała we wtorek węgierska wiceminister spraw zagranicznych.

20.00 Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział we wtorek w rozmowie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, że fakt, iż rosyjskie wojsko i oddziały nieregularne na terenie Ukrainy "biorą sprawy w swoje ręce, jest niedopuszczalny" - podał Departament Stanu USA.

Odpowiedzi Rosji na propozycje USA dotyczące zakończenia kryzysu na Ukrainie "nie są wystarczające" i nie stwarzają "klimatu dla rozwiązań dyplomatycznych"

- powiedziała po rozmowie telefonicznej Kerry'ego z Ławrowem rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

 

 

 

19.16 Celem misji samolotów AWACS, które NATO postanowiło wysłać nad Polskę i Rumunię będzie prowadzenie rozpoznania i wsparcie monitorowania sytuacji na Ukrainie. Jednak wedługekspertów to także sygnał o gotowości Sojuszu i jego zdolności do szybkiego reagowania.

18:54. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z klubem parlamentarnym swojej partii CDU we wtorek określiła sytuację na Krymie mianem aneksji - podała agencja dpa. Szefowa rządu opowiedziała się za kontynuacją rozmów z Rosją.

18:02. Polska uznaje integralność terytorialną Ukrainy, a więc nie uznaje deklaracji o niepodległości Krymu - oświadczył we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że Zachód nie uzna referendum ws. przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu do Rosji.

Uważamy, że jeżeli pojawiają się problemy (...), mamy w Europie ku temu instrumenty Rady Europy, OBWE, konwencje i bogate doświadczenia, jak radzić sobie z tego typu problemami. One polegają na tym, żeby mniejszościom dawać maksymalną ilość praw, tak, aby stawało się jak najmniej ważne, że gdzieś przebiega granica.

- powiedział Sikorski.

17:53. Parlament Krymu przyjął deklarację niepodległości, na co Kijów zażądał anulowania planowanego referendum ws. przyłączenia do Rosji. Obalony prezydent Ukrainy oznajmił, że wciąż stoi na czele państwa. UE może uruchomić kolejne sankcje wobec Rosji.

17:20. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'm, że prawo mieszkańców Krymu do niezależnego określenia swej przyszłości jest zgodne z prawem międzynarodowym i musi być respektowane.

Ławrow dodał, że w poszukiwaniu wyjścia z ukraińskiego kryzysu należy brać pod uwagę interesy wszystkich obywateli tego kraju, mieszkających we wszystkich jego regionach - podało w komunikacie rosyjskie MSZ.

Należy zatem - jak podkreślił szef rosyjskiego MSZ - respektować wolę obywateli Autonomicznej Republiki Krymu, która zostanie wyrażona w referendum na temat przyłączenia tego regionu do Rosji.

17:00. Wspólne działanie ws. Ukrainy może uwiarygodnić i umocnić partnerstwo polsko-niemieckie - uważa były ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter. Jego zdaniem, celem naszych krajów i UE powinno być stworzenie jednolitego, sprawnie działającego europejskiego rynku energii.

Reiter, pytany o środową wizytę kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie i jej spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, powiedział PAP, że tematem rozmów będzie zapewne wyłącznie kryzys ukraiński.

W obecnej sytuacji międzynarodowej wszystkie inne tematy schodzą na dalszy plan, jest tylko jeden, wielki temat europejski, czyli temat Ukrainy. W obu krajach, to temat absolutnie dominujący

- zaznaczył.

16:55. Jako "prawowitą" określiło we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej deklarację niepodległości uchwaloną w tym dniu przez Radę Najwyższą (parlament) Autonomicznej Republiki Krymu, będącej częścią Ukrainy.

Krymski parlament zdecydował, że deklaracja zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy półwyspu w zaplanowanym na niedzielę referendum opowiedzą się za przyłączeniem Autonomii do Rosji.

Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 roku referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów

- głosi deklaracja.

Crisis in Ukraine - Referendum

15. 40. Ukraińska rada radiofonii nakazuje wyłączenie rosyjskich TV. Operatorzy kablowi mają odłączyć sygnał rosyjskich stacji telewizyjnych do godz. 19 we wtorek. Komitet ds. radia i telewizji wyjaśnił, że decyzja ta spowodowana jest troską o bezpieczeństwo informacyjne państwa.

W piśmie do operatorów sieci kablowych wskazano, że powinni oni odciąć przede wszystkim nadawanie takich rosyjskich stacji jak Wiesti, Rossija 24, ORT, RTR Planeta i NTV Mir.

W przekazanym mediom komunikacie komitet poinformował, że do południa 11 marca sygnały stacji telewizyjnych z Rosji zablokowało już 50 proc. ukraińskich kablówek.

15.30. Komisja Europejska proponuje otwarcie unijnego rynku dla eksportu z Ukrainy. To część unijnego pakietu wsparcia gospodarczego dla tego kraju, który przyjęto w zeszłym tygodniu. Korzyści z tych ułatwień handlowych dla Ukrainy mają wynieść ok. 500 mln euro rocznie. Propozycję Komisji muszą jeszcze zaakceptować Parlament Europejski oraz państwa członkowskie.

14.50. W Symferopolu lądują tylko samoloty z Moskwy. Lotnisko w stolicy Autonomicznej Republiki Krymu odwołało we wszystkie przyloty samolotów z Kijowa, przyjmując jednocześnie loty z Moskwy. Ograniczenia w Symferopolu wprowadzono na pięć dni przed referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Pozwolenia na lądowanie na lotnisku w Symferopolu nie otrzymał samolot pasażerski lecący z Kijowa. Podobny los spotkał także maszynę ze Stambułu. Jednocześnie normalnie wylądowały samoloty z Moskwy.

14.20. W ramach kolejnych "niezapowiadanych" manewrów siły zbrojne Rosji ćwiczą jednoczesne desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga. W manewrach bierze udział łącznie około 4000 żołnierzy wojsk powietrznodesantowych i 36 wojskowych samolotów transportowych. To pierwsze od 20 lat masowe desantowanie żołnierzy z powietrza w Rosji. Miejsca zrzutu nie ujawniono…

13. 30. Parlament Ukrainy zwrócił się do władz krajów, które podpisały Memorandum Budapeszteńskie, by z użyciem wszelkich dostępnych środków zagwarantowały integralność terytorialną i nienaruszalność granic państwa ukraińskiego. Deputowani skierowali swój apel do rządów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, do Rosji zaś, która także jest stroną Memorandum, zaapelowali o wycofanie z Ukrainy swych wojsk.

12. 50. Znany ukraiński biznesmen Rinat Achmetow zwrócił się do nowych władz swojego kraju w związku z zatrzymaniem byłego gubernatora obwodu charkowskiego Mychajły Dobkina, by nie zaogniały sytuacji na południu i wschodzie Ukrainy. Dobkin, sojusznik obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, został zatrzymany w poniedziałek. Ukraińska prokuratura zarzuca mu dążenie do zmiany granic państwowych..

11.50. Dziennik "Die Welt", zarzuca władzom w Berlinie bojaźliwość, egoizm i brak refleksji. - Niemcy sprzeciwiają się zastosowaniu wobec Rosji bardziej zdecydowanych sankcji w odpowiedzi na niezgodne z prawem międzynarodowym zajęcie Krymu – krytykuje dziennik.

11.30. Szef MSZ Radosław Sikorski w wywiadzie dla telewizji BBC wyraził zdumienie tym, że Rosja nie uznaje ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka i wezwał Moskwę do "powrotu na drogę praworządności".

11:15. Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości, która zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy półwyspu w zaplanowanym na niedzielę referendum opowiedzą się za przyłączeniem Autonomii do Rosji.

Tekst deklaracji, popartej w głosowaniu przez 78 spośród 81 deputowanych obecnych na sali obrad, opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej Autonomii. Krymski parlament składa się formalnie ze 100 deputowanych.

Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 roku referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów

- czytamy w dokumencie.

Powrót Krymu do Ukrainy jest absolutnie wykluczony

- oświadczył po głosowaniu przewodniczący krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantinow.

11:05. Ukraiński parlament ostrzegł władze Krymu, że podejmie działania jeśli zaplanowane na 16 marca referendum nie zostanie odwołane do środy - informuje Reuters.

 

Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że referendum w obecnym kształcie jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy. W rezolucji w tej sprawie deputowani ukraińskiego parlamentu podkreślili, że parlament Krymu nie posiada pełnomocnictw do prowadzenia polityki zagranicznej.

11:00. Ukraińskie siły zbrojne są w pełnej gotowości bojowej, jednak sytuacja armii jest skomplikowana - poinformował we wtorek p.o. ministra obrony Ukrainy Ihor Teniuch. Okazuje się, że do podjęcia natychmiastowych działań przygotowanych jest zaledwie 6 tys. żołnierzy.

10:15. Wiktor Janukowycz nie składa broni. W swoim krótkim oświadczeniu wygłoszonym na konferencji mówił, że nie rezygnuje z walki o władzę na Ukrainie, którą objęli - poprzez zbrojny przewrót - faszyści i nacjonaliści.

Oślepliście? Nie pamiętacie już, czym jest faszyzm?! Jak tylko pozwoli na to sytuacja, wrócę na Ukrainę!

- mówił Wiktor Janukowycz podczas specjalnej konferencji prasowej w Rostowie nad Donem.

Press conference of Former Ukrainian president Viktor Yanukovych

CZYTAJ WIĘCEJ, O TYM CO POWIEDZIAŁ JANUKOWYCZ.

9.19 Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk po raz kolejny opowiedział się we wtorek za pokojowym uregulowaniem konfliktu z Rosją, która od końca lutego kontroluje należący do jego kraju Półwysep Krymski.


Wszyscy musimy się uspokoić i myśleć głową"

- powiedział szef rządu w rozmowie z dziennikarzami.

Stosunek możliwości sił zbrojnych Ukrainy do możliwości Rosji na przykład w lotnictwie wynos i1:98

- oświadczył.

9.14 - W Doniecku w poniedziałek wieczorem aresztowano rosyjskiego szpiega. Stało się to w w kompromitujących go okolicznościach - poinformował ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow, donosi agencja Interfax-Ukraina.

8.00 Oczekiwanie na konferencję Wiktora Janukowycza. Według najnowszych doniesień - Wiktor Janukowycz ma wygłosić przemówienie dziś ok. godz. 10 (polskiego czasu) w rosyjskim Rostowie nad Donem.Wcześniej media spekulowały o jego złym stanie zdrowia, a nawet śmierci.

07:07 Krwawy incydent na przejściu granicznym w miejscowości Czonhar łączącej Krym ze stałym lądem. Jak informuje TVN24 - siły tzw. "samoobrony krymskiej" postrzeliły tam mężczyznę, który  transportując pomoc humanitarną (m.in. jedzenie, namioty i koce) próbował przekroczyć granicę. Ranny trafił do szpitala.


6.50 Konflikt krymski przypada w bardzo złym czasie dla budzącej się po kryzysie światowej gospodarki - uważa sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Dodał,  że kraje członkowskie czeka dyskusja w sprawie Rosji, która stara się od lat wejść do Organizacji.

ansa/ PAP/TVN24.pl

Komentarze

Liczba komentarzy: 0