Belgia: król Filip podpisał jednak prawo zezwalające na eutanazję nieletnich

fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Król Belgów Filip I Koburg podpisał kontrowersyjną ustawę, która dopuszcza pod pewnymi warunkami eutanazję małoletnich osób. Tym samym usankcjonował przyjęte wcześniej przez obie izby belgijskiego parlamentu prawo w tej sprawie.

Do ostatniej chwili trwała batalia o to, żeby belgijski monarcha nie podpisywał tej szokującej ustawy. W czwartek otrzymał on petycję z podpisami ponad 200 tysięcy osób, które prosiły go, żeby sprzeciwił się woli parlamentu.

Ustawa dotyczy śmiertelnie chorych dzieci, których cierpienie jest nie do zniesienia i którego nie można w żaden sposób ukoić. Nowe prawo stanowi, że taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

Belgia jest pierwszym krajem na świecie, który zezwala na eutanazję, bez względu na wiek. W sąsiedniej Holandii wymagane jest by dziecko, które chce umrzeć miało co najmniej 12 lat.


CZYTAJ TEŻ:

- Belgowie będą zabijać chore dzieci. Parlament zagłosował za eutanazją


- Petycję przeciwko eutanazji dzieci w Belgii podpisało ponad 200 tys.osób. Dziś trafiła ona do rąk króla Filipa I. Belgijskie media są zdziwione: „O co tyle szumu?” - pytająkim, lesoir.be


Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.