Tysiące Polaków w Irlandii walczy o życie psa skazanego na uśpienie i apeluje do ministra Sikorskiego o wsparcie

fot. Urszula Gralczyk
fot. Urszula Gralczyk

Dziś ma zostać uśpiony pies, skazany przez irlandzki sąd na uśpienie za to, że ugryzł kobietę, która go uderzyła. Właścicielka psa, która stanęła w jego obronie - samotnie wychowująca dziecko Polka - trafiła do aresztu, gdzie jak twierdzi była poniżana i szykanowana.

Incydent wydarzył się latem ub. roku, w niewielkim miasteczku Carlow, na południe od Dublinu. Od 7 lat mieszka tam Urszula Gralczyk, samotnie wychowująca 9-letniego syna, któremu kilka lat wcześniej kupiła szczeniaka rasy akita amerykańska - dużego, choć łagodnego psa. Podczas jednego ze spacerów i rozmowy z sąsiadką, również Polką, pies ugryzł ją, kiedy ta uderzyła go. Poszkodowanej kobiecie założono na ręce kilka szwów.

Policji, która próbowała z jej domu zabrać psa tłumaczyła, że pies nie był agresywny, dlatego choć wyprowadzany na smyczy lub szelkach, nigdy nie nosił kagańca. Ugryzł zaś broniąc się. Za to, że nie zgodziła się oddać psa, została następnie zatrzymana przez policję, która potraktowała ją, zdaniem opisujących zdarzenie, jak najgorszego przestępcę - była poniżana i zastraszana. Z kolei odebrany jej pies był trzymany w skrajnych warunkach, bez wody.

Sprawa stała się głośna za sprawą lokalnych mediów, opisujących jednak zdarzenie w sposób sensacyjny - np. psa jako krwiożerczą bestię, która omal nie odgryzła kobiecie ręki.

W obronę Tajfuna skazanego przez irlandzki sąd na uśpienie zaangażowało się tysiące Polaków mieszkających w Irlandii. Wystosowali oni apel do ministra Radosława Sikorskiego z prośbą o interwencję i pomoc Polce, bezskutecznie walczącej ożycie swojego psa:

https://www.causes.com/actions/1757193-w-obronie-polki-i-jej-psa-lamanie-praw-czlowieka-i-dyskryminacja

W sądzie były przedstawione cztery raporty ekspertów, z których dwóch nie miało nawet wystarczających uprawnień

- mówiła Superstacji Urszula Gralczyk.

Jedyny raport autorstwa licencjonowanego tresera, który widział Tajfuna, w ogóle nie został uwzględniony

- dodawała Polka.

Nie wiadomo, czy minister Sikorski w ogóle zareagował na apel tysięcy rodaków. Wszystko jednak wskazuje, że Tajfun zostanie dzisiaj jednak uśpiony.


CZYTAJ TEŻ: - Jakże tak można, Irlandio - zabić dziecku psa? Przecież to musi być trauma dla tego dziecka, jakby mu ojca lub matkę zabijali...kim, irlandia24.com, Facebook, Superstacja

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...