Prof. Kleiber po stronie tych, co wyrzucają prof. Rońdę

"Naukowcy powinni być świadomi konsekwencji, nawet bez tego fatalnego przypadku. To jest prawidłowy sygnał. Środowisko naukowców ma problem z etyką zawodu" - mówił prof. Michał Kleiber, prezes PAN w TVP Info.

W ten sposób prezes PAN komentował decyzję rektora Akademii Górniczo-Hutniczej, który zawiesił w obowiązkach dydaktycznych prof. Jacka Rońdę. Komisja Etyki AGH uznała, że przekroczył on normy etyczne obowiązujące każdego nauczyciela akademickiego i pracownika nauki, wykorzystując „kłamstwo w prowadzeniu debaty”. Ma to związek z nieprawdziwymi argumentami, jakich prof. Rońda użył w TVP1, w kwietniu tego roku aby uwiarygodnić swoje wypowiedzi na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

"Naukowcy powinni być świadomi konsekwencji, nawet bez tego fatalnego przypadku. To jest prawidłowy sygnał. Środowisko naukowców ma problem z etyką zawodu" - mówił prof. Kleiber.

Podkreślił, że tego typu problemy ma każda grupa zawodowa.

"Naukowcy nie są tutaj żadnym wyjątkiem, dlatego wewnątrz środowiskowe mechanizmy piętnowania takich zachowań wydają mi się niezwykle ważne" - mówił Kleiber.

TVP/Prej

CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS! Prof. Rońda pozywa AGH. "Władze mojej uczelni przykładają rękę do medialnego linczu"

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...