Prezydent znów będzie jednał się z Rosjanami. MSZ finansuje konferencję z udziałem Komorowskiego, rosyjskiego ambasadora i moskiewskich uczonych

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP/Michał Walczak
PAP/Michał Walczak

Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji

- pod takim hasłem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się trzydniowa konferencja poświęcona stosunkom polsko-rosyjskim, problemom politycznym oraz relacjom między Kościołem katolickim i wspólnotą prawosławną.

Współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konferencja odbędzie się w dniach 28-30 listopada pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który ma w jej trakcie zabrać głos i wystosować specjalne przesłanie o konieczności polsko-rosyjskiego dialogu i próbie naprawy wzajemnych relacji.

Poza tematami związanymi z dialogiem międzyreligijnym (tutaj punktem wyjścia ma być wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji) organizatorzy przewidzieli szereg debat związanych z politycznymi i historycznymi aspektami w relacjach obu państw i społeczeństw.

Przykładowe tematy dyskusji: "Od XVI do XVIII wieku: Jak lepiej zrozumieć drugą stronę?", "Znaczenie dialogu polsko-rosyjskiego" oraz "Historia relacji katolicko-prawosławnych i polsko-rosyjskich w kontekście dialogu, poszukiwania prawdy i porozumienia". Nie przewidziano dyskusji o bieżących wydarzeniach, najbardziej aktualnym panelem jest ten poświęcony wydarzeniom z XX wieku.

Warto zaznaczyć również, kto został zaproszony jako goście konferencji. Wstępny wykład poświęcony "znaczeniu stosunków polsko-rosyjskich" wygłosi marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a w trakcie konferencji głos zabiorą między innymi: rosyjski ambasador Aleksander Aleksiejew, metropolita Sawa, a także prawosławni biskupi.

Przewidziano również wystąpienia kilku przedstawicieli Moskiewskiego Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Uniwersytetu Moskiewskiego, reprezentantów Rosyjskiej Akademii Nauk, a nawet korespondenta agencji Ria Novosti. Udział w konferencji zapowiedzieli także Adam Rotfeld, Jerzy Bahr oraz Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Stronę polską będą też reprezentować m.in. prof. Marciniak oraz prof. Dudek.

Zwieńczeniem trzydniowej konferencji będzie przyznanie nagrody "Zasłużony dla Tolerancji".

Szczegóły można znaleźć na stronach konferencji.

lw

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjska ambasada ujawnia nagrania z 11 listopada i żąda pieniędzy. MSZ zrzuca odpowiedzialność na stołeczny ratusz, a ten na narodowców. ZOBACZ WIDEO

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych