O 15 z centrum Warszawy wyruszył Marsz Niepodległości, organizowany co roku przez ruchy narodowe. Uczestnicy przejdą na Agrykolę ulicą Marszałkowską w kierunku pl. Konstytucji, a następnie w stronę pl. Na Rozdrożu. Zakończenie marszu będzie miało miejsce, podobnie jak przed rokiem na Agrykoli.

Marsz organizowany jest przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym.

Uczestnicy Marszu Niepodległości zebrali się w centrum Warszawy: pod rotundą, czyli na rondzie Dmowskiego, a także pod Pałacem Kultury i Nauki. Z głośników było słychać "Rotę".

Zastanawiające jest, że w pobliżu nie widać policji.

Po godzinie 15 Marsz ruszył. Rozwinięty jest wielki transparent "Bóg Honor Ojczyzna", są także plakaty krytykujące Unię Europejską.

Uczestnicy niosą plakat z okładką tygodnika "wSieci". Na transparencie widnieje podpis "udało się". Maszerujący niosą flagi i race.

W marszu uczestniczą zarówno ludzie młodzi, jak i rodziny z dziećmi. Organizatorzy przewidują ok. 50 tys. osób.

15:40 - Słychać okrzyki "Donald Ma Tole, Twój Rząd Obalą Kibole". W bocznych uliczkach osoby w kominiarkach atakują służby porządkowe Marszu. Pierwszy incydent miał miejsce na ul. Skorupki oraz w pobliżu squat'u na ul/ Wilczej.

15:50 - Marsz stanął. Osoby w kominiarkach, atakujące służby porządkowe, rozbiegły się. W okolicach Marszu jeżdżą karetki pogotowia.

15:55 - Organizatorzy Marszu nawołują uczestników przez megafon, aby nie dawać się prowokacjom i zachęcają, żeby wznowić Marsz i iść dalej.

16:00 - zamieszanie na ul. Skorupki trwa. Ponad sto osób przedarło się przez służby porządkowe. Do akcji włączyły się oddziały policji.


fot. TVN24

16.00 - czoło Marszu dotarło do Ronda Jazdy Polskiej. O incydencie na trasie poinformowało na Twitterze MSW. Kilkuset uczestników Marszu, pomimo apeli organizatorów, odłączyło się od reszty. Sytuacje na ul. Skorupki uspokoiła się, jednak wciąż widać osoby w kominiarkach.

16.10 - w bocznych uliczkach wciąż mają miejsca incydenty z osobami z zakrytymi twarzami, jednak Marsz ruszył dalej.

KGP podaje, że zatrzymano kilkanaście osób po incydencie na ul. Skrupki.

Na trasie Marszu widać transparenty Solidarnych 2010. Są także delegacje z Węgier, Serbii i Chorwacji.


16:20 - płonie tęcza na pl. Zbawiciela.

Komenda Stołeczna Policji informuje, że jest w stałym kontakcie z organizatorami Marszu.

16:30 - Marsz podzielił się na kilka odłamów. Dochodzi do incydentów w bocznych uliczkach - tam jest niebezpiecznie. Jednak KSP nie przewiduje rozwiązania Marszu, ani zmiany jego trasy. Na trasie Marszu uczestnicy się modlą.

16:40 - Mamy do czynienia z kilkusetosobową grupą, która zachowuje się niezgodnie z prawem - powiedział M.Sokołowski, rzecznik KGP. Policja informuje, że rannych jest dwóch funkcjonariuszy. Czoło marszu idzie ul. Spacerową.

16:50 - Atmosfera na trasie Marszu uspokoiła się. Uczestnicy zmierzają w kierunku pomnika Dmowskiego. Słychać różne hasła, m. in. "Kłamstwa Michnika wyrzuć do śmietnika"

17:00 -Petardy i race poleciały w kierunku Ambasady Rosji - uczestnicy wrzucali je na teren placówki. Oddziały policji chronią budynek. Jednak zapaliła się budka ochroniarza na terenie placówki. Czoło Marszu skręca w ul. Belwederską. Uczestnicy śpiewają Hymn Polski. Tymczasem atmosfera na pl. Zbawiciela się uspokoiła.

17.10 - RATUSZ PODJĄŁ DECYZJĘ O ROZWIĄZANIU MARSZU. Krzysztof Bosak na antenie tvn24 zapewnia, że czoło marszu idzie spokojnie w kierunku Agrykoli. W okolicach KPRM i Belwederu jest policja.

Policja wzywa do rozejścia się i podaje ostrzeżenia, że w przypadku nie dostosowania się do rozkazów będzie zmuszona użyć gazu, kulek gumowych lub armatek wodnych. Marsz idzie dalej. Straż Marszu próbuje uspokoić agresywne osoby w kominiarkach.

17:20 - Marsz zatrzymał się pod rosyjską Ambasadą, na terenie której wybuchł pożar.

Będziemy czuwać nad rozejściem się uczestników marszu - Mariusz Mrozek, rzecznik KSP. 4 policjantów zostało poszkodowanych i odwiezionych do szpitala. 

 

DALSZA CZĘŚĆ RELACJI TUTAJ: Warszawski ratusz na wniosek policji rozwiązał Marsz Niepodległości. NASZA RELACJA

mc,maf

 

 

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Józef Piłsudski"

Józef Piłsudski