Himalaje hipokryzji. Platforma zachęca do udziału w referendum, tyle, że w... Słupsku. Politycy PO zachwyceni ideą odwołania prezydenta miasta

Fot. Profil PO na FB
Fot. Profil PO na FB

Ileż to w ostatnich tygodniach słyszeliśmy argumentów ze strony Platformy Obywatelskiej, której politycy dwoili się i troili, by uzasadnić bezzasadność warszawskiego referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zniechęcali premier, prezydent, a nawet prymas. Że referendum niedemokratyczne, że dopiero za rok odbędą się prawdziwe wybory, że zmiana zarządzającego miastem jest bezsensowna.

Politycy PO w ramach kampanii przygotowali specjalne koszulki, znaczki, a nawet portal internetowy (wybieramzarok.pl), "zaprzyjaźnione" media niemal wyłaziły ze skóry, by stanąć ramię w ramię z przekazem partii. Do antyreferendalnej machiny zatrudniono nawet stołecznych urzędników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co zrobią urzędnicy HGW, by uniemożliwić udział w referendum? Wszystko. No, może prawie wszystko

Ale są takie miejsca w Polsce, gdzie platformerska narracja jest zupełnie inna. Na przykład w Słupsku na 27 października (dwa tygodnie po warszawskim głosowaniu) zaplanowano referendum w sprawie odwołania prezydenta Macieja Kobylińskiego. To już druga próba odwołania polityka Sojuszu Lewicy Demokratycznej; w zeszłorocznym referendum w tej samej kwestii nie udało się uzyskać odpowiedniej frekwencji.

Nie przeszkodziło to mieszkańcom po raz drugi zmobilizować się przeciw Kobylińskiemu. Znów udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów, a rękę do tego pomysłu przyłożyli miejscowi radni z ramienia PO. To nie wszystko. Ta sama Platforma, która przestrzega przed udziałem w warszawskim referendum, z wielką ochotą i determinacją... zachęca do uczestnictwa w słupskim głosowaniu.

IDŹ NA REFERENDUM! ZMIEŃ SŁUPSK!

- zachęca plakat przygotowany przez lokalnych polityków PO.

Himalaje hipokryzji? Swojego czasu przypominaliśmy, jak politycy PO zachęcali do odwołania łódzkiego prezydenta. Z kolei lokalni politycy PiS namawiają mieszkańców Wadowic, by... nie szli do referendum. Tam w głosowaniu decyduje się los burmistrz Ewy Filipiak, właśnie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Platforma zachęca do odwołania prezydenta miasta! "Bierzemy udział w referendum! Pamiętajcie - to jest nasze miasto, idźmy głosować!" Zobacz WIDEO

svl

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.