Czy są granice tej groteski? Sierakowski do spółki z ministrem Sienkiewiczem będą debatować o narastającym zagrożeniu faszyzmem w Polsce

Fot. PAP/Radek Pietruszka/Jarek Kruk/Wikimedia Commons
Fot. PAP/Radek Pietruszka/Jarek Kruk/Wikimedia Commons

Nacjonalizm i inne strachy XX wieku. Właśnie wracają?

- pyta na swoich stronach internetowych "Krytyka Polityczna".

To tytuł debaty, jaką kwartalnik organizuje w swojej siedzibie. Z zapowiedzi, jaką można przeczytać na portalu "KP" wynika, że dyskusja będzie prowadzona wokół - a jakże! - narastającej idei faszyzmu we współczesnej Polsce.

W debacie razem z redaktorem naczelnym kwartalnika, Sławomirem Sierakowskim weźmie udział minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz historyk Timothy Snyder.

To kolejny krok Sienkiewicza, który wypowiedział mniej i bardziej jawną wojnę wszelkim ruchom narodowym i nacjonalistycznym. Zwołuje liczne konferencje prasowe w tej sprawie, udziela mnóstwa wywiadów, ostrzega, grozi i zapowiada ostre kroki.

Wszyscy mamy poczucie, że mamy do czynienia z pewnym problemem, który państwo musi rozwiązać. W całości, to znaczy zarówno po stronie ministerstwa spraw wewnętrznych, ministerstwa sprawiedliwości, prokuratury generalnej, ale także tych programów, które są w gestii innych ministrów i to, aby nie dopuszczać do tego rodzaju związków, które potem mają wpływ na całą lokalną społeczność

- apelował w rozmowie z Janiną Paradowską.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister Sienkiewicz policzył „ prawie co do sztuki" środowisko rasistowskie w Białymstoku. Teraz czas na rozmowę z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem

"Krytyka Polityczna" nie ukrywa, że staje z ministrem Sienkiewiczem ramię w ramię i uważa, że problem jest poważny, a faszyzm niemal stoi u bram:

Po przerwaniu wykładu prof. Zygmunta Baumana przez grupę narodowców szef MSW powiedział: "Problem nacjonalizmu, ksenofobii i rasizmu we Wrocławiu narastał od lat", zapowiadając zdecydowane działania państwa. Historycznej i teoretycznej perspektywy do oceny zjawisk dzisiejszych dostarczy autor "Rekonstrukcji narodów", "Skrwawionych ziem" i ostatnio wydanych "Rozważań o XX wieku" (wywiad-rzeka z Tonym Judtem) - Timothy Snyder.

- zaprasza na debatę kwartalnik.

Przyznają Państwo, że znamienny to dobór sojuszników do walki z widmem faszyzmu.

lw, krytykapolityczna.pl

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...