Co z emeryturami i OFE? Zapraszamy do lektury komentarzy wGospodarce.pl!

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Spore poruszenie wywołała wczorajsza konferencja prasowa dotycząca emerytur oraz OFE. Dziś na wGospodarce.pl głos w tej dyskusji zabierają eksperci – Paweł Pelc, Krystyna Szurowska oraz Małgorzata Dygas.

Niestety rząd PO-PSL znacząco ograniczył część składki trafiającej do OFE, a w obecnie zaprezentowanym raporcie z przeglądu systemu emerytalnego zaproponował w praktyce „dobrowolną” likwidację OFE, powielając, co do zasady tzw. „wariant węgierski” zastosowany niedawno przez rząd Orbana. Zatem póki co, dopóki OFE istnieją, to ta część składki, która do nich trafia i jest przez nie inwestowana, to są to rzeczywiste oszczędności emerytalne finansowane z naszej składki.

Tak uważa Paweł Pelc.

Krystyna Szurowska pyta o opinię czytelników rzucając „temat na czwartek":

Odnoszę wrażenie, że Jacek Vincent ostatnio znacząco podniósł swoją aktywność. Nie wiem, czy to temperatura tak na niego działa, czy przypomniał sobie, że już tylko pół kadencji trzymania stołka mu zostało i musi jakoś się wykazać. A może z tym deficytem musi szybko coś zrobić i te miliardy w OFE mogłyby się bardzo pilnie przydać?

Z kolei Małgorzata Dygas ocenia całą sytuację jako podstępny zamach na pieniądze emerytów.

Zatroskani eksperci o system emerytalny przewidzieli, że przegląd funduszy emerytalnych będzie się przeciągał – gra na zwłokę, aby jak najpóźniej podać do publicznej wiadomości pomysły rządu, które mają się przeobrazić w stosowną ustawę. Należy przypuszczać, że do wakacji będzie trwała pozorna dyskusja społeczna i w ekspresowym tempie projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu. Uchwalony, z błogosławieństwem prezydenta RP, wejdzie w życie z pewnym vacatio legis. A nie ma już dużo czasu. Od stycznia 2014 roku pierwsze roczniki mężczyzn uzyskają prawo do emerytury z nowego systemu emerytalnego. I to ZUS będzie jedynym zarządzającym kapitałami uczestników OFE, którzy uzyskali uprawnienia do emerytury.

Komentarze dostępne wGospodarce.pl!

Pelc
Dygas
Szurowska

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych