Roman Kluska: W dzisiejszych czasach nie byłoby możliwe powstanie Optimusa. Aby dziś rozkręcić biznes, trzeba mieć dobre relacje z władzą

Fot. materiały promocyjne filmu "Układ zamknięty"
Fot. materiały promocyjne filmu "Układ zamknięty"

W Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu odbyło się spotkanie młodzieży ponadgimnazjalnej z Romanem Kluską - przedsiębiorcą, twórcą firmy Optimus. Biznesmen oceniał, jakie są dziś warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i mówił młodzieży o wadach i zaletach tego zawodu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość".

Kluska oceniał, że gdy zakładał swoje przedsiębiorstwo, osobom aktywnym na rynku było o wiele łatwiej. Dziś - jego zdaniem - sytuacja zmieniła się o 180 stopni, a utrudnienia czekające na wchodzących na rynek są ogromne:

W dzisiejszych czasach jest trudniej rozkręcać biznes, aniżeli wtedy, gdy ja zaczynałem. Teraz trzeba mieć dobre relacje z władzą. Ustawodawca tworząc prawo niejednokrotnie utrudnia młodym przedsiębiorcom start. (...)

- mówił Kluska.

Mam nadzieję, że będzie tutaj efekt sinusoidy, a te warunki zaczną się poprawiać. (...) W dzisiejszych czasach nie byłoby możliwe powstanie Optimusa

- dodał.

Zwracał uwagę na to, że pozostały pewne obszary gospodarki, gdzie władza nie położyła swojej ręki, przez co przedsiębiorcom udaje się w miarę normalnie funkcjonować:

Nasza władza do tej pory nie zainteresowała się zbytnio np. produkcją jachtów. Może z jej perspektywy nie jest to branża tak „popularna”, czy istotna w polskiej gospodarce, stąd mniejsze regulacje czy komplikacje wynikające z prowadzenia takiej działalności

- tłumaczył biznesmen.

Rzeczywistość taka

Zachęcał jednak młodych ludzi do tego, by nie zniechęcali się panującymi warunkami i jak najwcześniej myśleli o swojej przeszłości:

Gdy jest potrzeba zostania do późnej nocy, należy zostać razem z załogą, nie traktować pracowników z góry

- mówił Kluska.

Jak czytamy w relacji na portalu sadeczanin.info, przedsiębiorca podzielił się z młodzieżą osobistą refleksją na temat swego życia i przytoczył doświadczenia związane z niesłusznym aresztowaniem.

CZYTAJ TAKŻE: Kluska otrzymał ponad 100 tys. złotych kary za wycięcie dwóch drzew. Wyświechtane słowo "układ" wciąż dobrze opisuje polską rzeczywistość

maf, sadeczanin.info, portalpolski.pl

Komentarze

Liczba komentarzy: 0