Jesteśmy ciekawi, czy kolejne wybory w Polsce będą przypominać pod względem jakości demokracji te z Rosji. Wniosek nasuwa się po informacji ujawnionej przez RMF FM, które odkryło, że członkowie Państwowej Komisji Wyborczej - instytucji odpowiedzialnej za przebieg wyborów - pojechali na szkolenia... do Moskwy.

To już drugie tego typu spotkanie z rosyjskimi przedstawicielami - poprzednie odbyło się w 2012 roku w Warszawie. Tym razem, jak czytamy na stronach rmf, 12-osobowa delegacja z Polski wymieniała doświadczenia z rosyjskimi kolegami w tym z szefem Centralnej Komisji Wyborczej Władimirem Czurowem, którego antyputinowska opozycja nazywa "czarodziejem", mówiąc zawsze potrafi doprowadzić do odpowiedniego wyniku wyborów. Szkolenie trwało dwa dni.

CZYTAJ TAKŻE: policja znalazła w bagażniku byłego komendanta policji z warszawskiej Białołęki kilkaset wypełnionych kart do głosowania

Najwyraźniej ani skargi rosyjskiej opozycji, ani liczne wątpliwości i uwagi, jakie mają - przy okazji niemal każdych wyborów Rosji - OBWE i demokratyczne instytucje, nie zmieniły nastawienia polskich kolegów po fachu.

Przedstawiciele rosyjskiej komisji wyborczej krótko skomentowali spotkanie z kolegami z Polski. Stwierdzili, że było ono bardzo owocne.

RMF FM podaje również listę nazwisk członków PKW, którzy wzięli udział w szkoleniu. Warto zapamiętać te nazwiska. Przynajmniej do kolejnych wyborów:

Stefan Jan Jaworski, Andrzej Kisielewicz, Stanisław Kosmal, Maria Grzelka, Bogusław Dauter, Janusz Niemcewicz, Andrzej Mączyński, Antoni Ryms, Stanisław Zabłocki, Kazimierz Czaplicki, Agnieszka Gałązka, Zygmunt Drapiński.

lw, rmf24.pl