Konrad Szymański dla Stefczyk.info: "Historię Kowalskich" powinno się pokazać wszędzie, gdzie to możliwe. To jest rodzaj szczepionki na "Pokłosie"

Europosłowie Konrad Szymański oraz Sandra Kalniete z Łotwy organizują w Parlamencie Europejskim pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego "Historia Kowalskich". Jest to jedna z niewielu produkcji opowiadających o Polakach którzy zginęli za ratowanie Żydów. Przygotowanych jest ponad 1000 kopi filmu w 6 wersjach językowych. Otrzymają je wszyscy europosłowie oraz ambasadorowie mający swoje placówki w Europie.

Myślę, że ten film powinien być pokazany wszędzie, gdzie tylko się da, wszędzie na świecie

- mówi europoseł Konrad Szymański.

Po to, aby pokazać, jaki był faktyczny los społeczności żydowskiej w naszej części Europy i z jaką odpowiedzią to się spotkało ze strony tych, którzy mieszkali obok. Cała ta sprawa jest wciąż przedmiotem manipulacji, dlatego obrona dobrego imienia Polaków dzisiaj jest ściśle związana z tym, by bronić prawdy historycznej dotyczącej polskiej roli w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.

Szymański podkresla, że  ta projekcja ma być odpowiedzią na szum medialny, który roznosi się wokół "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego.

To jest rodzaj szczepionki na "Pokłosie". "Pokłosie" zapewne będzie pokazywane za granicą, wolałbym, aby ktokolwiek ten film spotka, miał w pamięci również inny obraz, miał poczucie, że ta wypowiedź rzekomo artystyczna ma niewiele wspólnego z prawdą.

źródło: Stefczyk.info/Wuj

CZYTAJ TAKŻE: "Historia Kowalskich" w Parlamencie Europejskim. Na pokazie autorzy - Arkadiusz Gołębiewski i Maciej Pawlicki

"Historia Kowalskich" to film o zapomnianych ludziach: Żydach, którzy zginęli i Polakach, którzy podzielili ich los próbując ratować swych sąsiadów

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.