Portal Stefczyk.info publikuje rozmowę z posłem Kazimierzem Ujzadowskim na temat odrzeucenia przez sejmową Komisję Kultury głosami PO i RP projektu uchwały ustanawiającej 2013 rok Rokiem Powstania Styczniowego. Były minister kultury i dziedzictwa narodowego jest głęboko oburzony takim stanowiskiem Platformy Obywatelskiej.

W styczniu przyszłego roku będziemy obchodzić okrągłą, 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i w normalnej sytuacji wszystkie instytucje państwowe powinny dbać o upowszechnienie pamięci o nim, o ukazanie w programach edukacyjnych i naukowych sensu Powstania Styczniowego. Tymczasem mamy do czynienia z polityką zminimalizowania i wytłumienia obchodów. Tak traktuję decyzję kierownictwa Platformy Obywatelskiej.

Ujazdowski nie ma wątpliwości, że za tą szokującą decyzją władz PO stoi forsowana za wszelką cenę od kilku lat polityka "poprawiania stosunków z Rosją Putina".

Źródłem tej decyzji jest obawa przed inicjowaniem projektów edukacyjnych, kulturalnych, które drażniłyby Rosję. Trudno bowiem zaprojektować obchody Powstania Styczniowego bez ukazania prawdy historycznej - kto był zaborcą, kto był opresorem. Jestem absolutnie przekonany, że jest to część tego prorosyjskiego zwrotu, tym razem w sferze polityki historycznej i kultury.

I w tym wymiarze poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenia lekceważący stosunek do rocznicy Powstania Styczniowego

Skąd się bierze decyzja polskiego Sejmu? Ano z kompletnego braku podmiotowości, z takiego absolutnego prymitywizmu, który polega na takim myśleniu, że skoro robimy politykę zbliżenia z Rosją, to musimy automatycznie usunąć wszystkie drażliwe problemy. Ale tak postępują grupy polityczne o wyjątkowym stopniu prymitywizmu politycznego. Dlatego odpowiedź jest krótka i banalna - Platforma jest formacją bez zdolności państwowych, bez zdolności do uprawiania polityki podmiotowej i bez silnej identyfikacji z tradycją narodową.

WIĘCEJ NA: Stefczyk.info

CZYTAJ TEŻ:
- Bo nie chcą drażnić Rosji!? Polski Sejm nie chce aby rok 2013 był rokiem Powstania Styczniowego! Niepojęta decyzja komisji kultury
- Apeluję do Sejmu i do prezydenta, aby rok 2013 był rokiem Powstania Styczniowego z obchodami z prawdziwego zdarzenia. Naprawdę warto!

kim, Stefczyk.info