Ministerstwo Sprawiedliwości otwiera się na ekspertów Fundacji Republikańskiej. Podpisano umowę z dyrektorem Centrum Analiz think tanku

Poseł Wipler wraz z dr. Stanisławem Tyszką. Fot. Fundacja Republikańska
Poseł Wipler wraz z dr. Stanisławem Tyszką. Fot. Fundacja Republikańska

Fundację Republikańską ciężko uznać za środowisko bliskie temu, w jaki sposób rząd Donalda Tuska prowadzi swoją politykę. W swoich publikacjach, także tych zamieszczonych na portalu wPolityce.pl, często krytykowali poczynania rządu koalicji PO-PSL. Raporty think tanku wnoszą sporo ożywienia w życiu politycznym naszego kraju - warto przypomnieć choćby ostatni dotyczący niepokojącego rozrostu biurokracji i administracji oraz ten związany z potrzebą deregulacji zawodów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest już raport Fundacji Republikańskiej: „Zatrudnienie w administracji rządowej – dynamika i koszty”

CZYTAJ TAKŻE: Polska ma najwięcej zawodów regulowanych w Europie. Raport "Fundacji Republikańskiej

Fundacja Republikańska jest też kojarzona z Prawem i Sprawiedliwością - wszak byłym szefem Fundacji jest dzisiejszy poseł PiS, Przemysław Wipler.

Tym większe zdziwienie budzi fakt, że minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zdecydował się na podpisanie umowy z doktorem Stanisławem Tyszką, dyrektorem Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej. Jak informuje "Newsweek", umowa dotyczy przygotowania konferencji ministerstwa „Deregulacja a proces stanowienia prawa”, która odbędzie się 11 października, oraz sporządzenia analiz przejrzystości rządowego procesu legislacyjnego.

Według informacji tygodnika, ekspert Fundacji Republikańskiej ma dostać za swoją pracę 20 tysięcy złotych.

Zatrudnienie Tyszki wzbudziło kontrowersje w obozie rządowym. Ekspert Fundacji jest bowiem znany z dość ostrych i mocno krytycznych opinii o polityce rządu, zwłaszcza tej związanej z działaniami ministra Rostowskiego. Również na naszym portalu krytycznie recenzował Radę Ministrów, apelując w wielu sprawach do szefa resortu finansów.

To jeden z dwóch-trzech najlepszych ekspertów od deregulacji. Interesują mnie jego kwalifikacje naukowe, a nie sympatie polityczne

- argumentuje Jarosław Gowin.

Decyzję ministra sprawiedliwości chwali za to wcześniej wspomniany poseł Wipler:

To dowód na niespotykaną otwartość ministra Gowina

- ocenia polityk PiS.

Stanisław Tyszka jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich na Wydziale Historii i Cywilizacji w European University Institute we Florencji. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze.

lw, "Newsweek", Fundacja Republikańska

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...