Potwierdzają się informacje portalu wPolityce.pl dotyczące podręcznika „Ku Współczesności” autorstwa Andrzeja Brzozowskiego i Grzegorza Szczepańskiego. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje na swojej stronie internetowej, że przychyliło się do wniosku wydawnictwa Stentor, by książka została dopuszczona do użytku.
Zgodnie z procedurą podręcznik Stentora oceniali rzeczoznawcy MEN. Z informacji zawartych na stronie resortu wynika, że pozytywnie publikację oceniło trzech naukowców. Są to dr Maciej Fic, dr hab. Wojciech Śleszyński, dr Magdalena Trysińska.
Maciej Fic to pracownik Zakładu Metodologii i Dydaktyki Historii Uniwersytetu Śląskiego. Wojciech Śleszyński to z kolei profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Historii. Ci dwaj recenzenci zajmowali się stroną merytoryczną podręcznika i wydali pozytywną opinię. Magdalena Trysińska jest natomiast z wykształcenia polonistką i prawdopodobnie oceniała warstwę językową książki.
Jak pisaliśmy, decyzja MEN oznacza, że od września nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia historii w oparciu o pozycję Stentoru. To niepokojąca wiadomość, ponieważ książka jest pełna manipulacji, uproszczeń i fałszywych stwierdzeń. Korzystanie z niej prowadzić może do zafałszowania historii przez szkołę.
Z podręcznika Stentoru uczniowie dowiedzą się m.in., że bolszewicy cechowali się szacunkiem do innych narodów oraz chęcią współpracy z nimi, Józef Beck paktował i bratał się z Adolfem Hitlerem, zamachy w Rosji w 1999 roku przeprowadzili czeczeńscy terroryści, w Polsce w 2006 roku istniały tajne więzienia CIA, a „Gazeta Wyborcza” jest „najbardziej poczytną, atrakcyjną dla szerokiej publiczności gazetą”. Wygląda na to, że te stwierdzenia są zdaniem MEN dobrym opisem rzeczywistości.
saż
Czytaj także:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/132039-ujawniamy-men-sie-nie-cofnal-pelen-manipulacji-podrecznik-dopuszczony-do-szkol-znamy-nazwiska-recenzentow