UJAWNIAMY! MEN się nie cofnął. Pełen manipulacji podręcznik dopuszczony do szkół. Znamy nazwiska recenzentów

Potwierdzają się informacje portalu wPolityce.pl dotyczące podręcznika „Ku Współczesności” autorstwa Andrzeja Brzozowskiego i Grzegorza Szczepańskiego. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje na swojej stronie internetowej, że przychyliło się do wniosku wydawnictwa Stentor, by książka została dopuszczona do użytku.

Zgodnie z procedurą podręcznik Stentora oceniali rzeczoznawcy MEN. Z informacji zawartych na stronie resortu wynika, że pozytywnie publikację oceniło trzech naukowców. Są to dr Maciej Fic, dr hab. Wojciech Śleszyński, dr Magdalena Trysińska.

Maciej Fic to pracownik Zakładu Metodologii i Dydaktyki Historii Uniwersytetu Śląskiego. Wojciech Śleszyński to z kolei profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Historii. Ci dwaj recenzenci zajmowali się stroną merytoryczną podręcznika i wydali pozytywną opinię. Magdalena Trysińska jest natomiast z wykształcenia polonistką i prawdopodobnie oceniała warstwę językową książki.

Jak pisaliśmy, decyzja MEN oznacza, że od września nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia historii w oparciu o pozycję Stentoru. To niepokojąca wiadomość, ponieważ książka jest pełna manipulacji, uproszczeń i fałszywych stwierdzeń. Korzystanie z niej prowadzić może do zafałszowania historii przez szkołę.

Z podręcznika Stentoru uczniowie dowiedzą się m.in., że bolszewicy cechowali się szacunkiem do innych narodów oraz chęcią współpracy z nimi, Józef Beck paktował i bratał się z Adolfem Hitlerem, zamachy w Rosji w 1999 roku przeprowadzili czeczeńscy terroryści, w Polsce w 2006 roku istniały tajne więzienia CIA, a „Gazeta Wyborcza” jest „najbardziej poczytną, atrakcyjną dla szerokiej publiczności gazetą”. Wygląda na to, że te stwierdzenia są zdaniem MEN dobrym opisem rzeczywistości.

saż

Czytaj także:

„Z takich podręczników będzie nauczana historia od nowego roku szkolnego. Manipulacje, przekłamania, przemilczenia”

Czy państwo Donalda Tuska nie mogłoby po prostu przekazać władzy na Czerską, "Wyborczej"? Wyszłoby taniej niż obecny cyrk

Projektowany podręcznik do historii trzeba koniecznie poprawić! W obecnym kształcie jest on nie do zaakceptowania

NASZ WYWIAD. Małgorzata Żaryn: Podręcznik Stentoru pełen manipulacji. Zdecydowanie odradzamy tę publikację!

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych