Od 1 stycznia za ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci będziemy płacić drożej. W Wielkiej Brytanii udało się tego uniknąć

rys. Andrzej Krauze
rys. Andrzej Krauze

1 stycznia 2012 r. wzrasta VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Obecną 8-proc. stawkę zastąpi stawka 23 proc. Zmiana jest wynikiem nowelizacji ustawy o VAT, która została wymuszona wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE.

Nowelizacja ustawy o VAT zaczęła obowiązywać 1 kwietnia 2011 r., ale przepisy zmieniające stawkę podatku na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce wchodzą w życie 1 stycznia 2012 r.

Konieczność podniesienia VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową, która aktualnie wynosi 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Rząd zaproponował pierwotnie, by podatek wzrósł od 1 lutego 2011 r., ale Sejm odłożył zmianę i zdecydował, że podwyżka zacznie obowiązywać później.

Z przywileju niskiego VAT na te towary korzysta Wielka Brytania (0% VAT), Irlandia (0% VAT) i Luksemburg (3% VAT)

 

 

CZYTAJ: Nie! Dla podwyżki VAT na ubranka i buciki dla dzieci.

Prosimy Ministra Finansów o podjęcie aktywnych działań na rzecz utrzymania obniżonej stawki VAT 8% na ubranka i buciki dla dzieci.

JEDNA MISJA: Pragniemy skłonić Ministra Finansów do podjęcia aktywnych działań na forum Unii Europejskiej na rzecz utrzymania w Polsce obniżonej stawki VAT 8% na ubranka i buciki dla dzieci (a nie podwyższania tej stawki trzykrotnie do 23%). Z przywileju niskiego VAT na te towary korzysta Wielka Brytania (0% VAT), Irlandia (0% VAT) i Luksemburg (3% VAT) !!! Dlaczego Polska ma być dyskryminowana ???

DWA POSTULATY: 1. Po pierwsze, prosimy o złożenie przez Ministra Finansów wniosku do Komisji Unii Europejskiej o tzw. środek specjalny umożliwiający Polsce odstępstwo od stawki podstawowej 23% VAT na te towary. Wiele starych Państw członkowskich korzysta ze środków specjalnych kształtując aktywnie swoją politykę podatkową (Dania, Holandia, Włochy, Wielka Brytania, Finlandia, Irlandia - zwolnienia i obniżone stawki VAT na przeróżne towary i usługi) !

2. Po drugie, prosimy Ministra Finansów o działanie według zasady: Dyrektywy UE są dla Państw członkowskich, a nie Państwa członkowskie dla Dyrektyw. Prosimy o podjęcie skutecznych działań prowadzących do zbudowania koalicji państw o niskiej dzietności, które umożliwiłyby zmianę dyrektywy VAT i wprowadzenie stawki obniżonej na te towary. Naturalnymi sojusznikami powinny być także wspomniane państwa, które już dziś stosują preferencyjne stawki na dziecięce towary (Wielka Brytania, Irlandia i Luksemburg). Ich przywileje miały być rozwiązaniem wyłącznie przejściowym a w praktyce działają już 20 lat. Jeśli Unia Europejska i konkretnie te państwa nie chcą likwidacji tych przywilejów to muszą pozwolić Polsce z nich skorzystać na równych zasadach !

 

CZYTAJ: Stanisław Tyszka, Praca domowa ministra Rostowskiego.

 

Bar, źródło: PAP/You Tube/Facebook

Komentarze

Liczba komentarzy: 0