Od 1 stycznia za ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci będziemy płacić drożej. W Wielkiej Brytanii udało się tego uniknąć

rys. Andrzej Krauze
rys. Andrzej Krauze

1 stycznia 2012 r. wzrasta VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Obecną 8-proc. stawkę zastąpi stawka 23 proc. Zmiana jest wynikiem nowelizacji ustawy o VAT, która została wymuszona wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE.

Nowelizacja ustawy o VAT zaczęła obowiązywać 1 kwietnia 2011 r., ale przepisy zmieniające stawkę podatku na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce wchodzą w życie 1 stycznia 2012 r.

Konieczność podniesienia VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową, która aktualnie wynosi 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Rząd zaproponował pierwotnie, by podatek wzrósł od 1 lutego 2011 r., ale Sejm odłożył zmianę i zdecydował, że podwyżka zacznie obowiązywać później.

Z przywileju niskiego VAT na te towary korzysta Wielka Brytania (0% VAT), Irlandia (0% VAT) i Luksemburg (3% VAT)

 

 

CZYTAJ: Nie! Dla podwyżki VAT na ubranka i buciki dla dzieci.

Prosimy Ministra Finansów o podjęcie aktywnych działań na rzecz utrzymania obniżonej stawki VAT 8% na ubranka i buciki dla dzieci.

JEDNA MISJA: Pragniemy skłonić Ministra Finansów do podjęcia aktywnych działań na forum Unii Europejskiej na rzecz utrzymania w Polsce obniżonej stawki VAT 8% na ubranka i buciki dla dzieci (a nie podwyższania tej stawki trzykrotnie do 23%). Z przywileju niskiego VAT na te towary korzysta Wielka Brytania (0% VAT), Irlandia (0% VAT) i Luksemburg (3% VAT) !!! Dlaczego Polska ma być dyskryminowana ???

DWA POSTULATY: 1. Po pierwsze, prosimy o złożenie przez Ministra Finansów wniosku do Komisji Unii Europejskiej o tzw. środek specjalny umożliwiający Polsce odstępstwo od stawki podstawowej 23% VAT na te towary. Wiele starych Państw członkowskich korzysta ze środków specjalnych kształtując aktywnie swoją politykę podatkową (Dania, Holandia, Włochy, Wielka Brytania, Finlandia, Irlandia - zwolnienia i obniżone stawki VAT na przeróżne towary i usługi) !

2. Po drugie, prosimy Ministra Finansów o działanie według zasady: Dyrektywy UE są dla Państw członkowskich, a nie Państwa członkowskie dla Dyrektyw. Prosimy o podjęcie skutecznych działań prowadzących do zbudowania koalicji państw o niskiej dzietności, które umożliwiłyby zmianę dyrektywy VAT i wprowadzenie stawki obniżonej na te towary. Naturalnymi sojusznikami powinny być także wspomniane państwa, które już dziś stosują preferencyjne stawki na dziecięce towary (Wielka Brytania, Irlandia i Luksemburg). Ich przywileje miały być rozwiązaniem wyłącznie przejściowym a w praktyce działają już 20 lat. Jeśli Unia Europejska i konkretnie te państwa nie chcą likwidacji tych przywilejów to muszą pozwolić Polsce z nich skorzystać na równych zasadach !

 

CZYTAJ: Stanisław Tyszka, Praca domowa ministra Rostowskiego.

 

Bar, źródło: PAP/You Tube/Facebook

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.