Skompromitowana "Krytyka Polityczna" kontratakuje. Sześć oświadczeń. Czy wygumkują fakty? Zamażą te zdjęcia?

Kastety i pałki znalezione w siedzibie "Krytyki Politycznej". Fot. wPolityce.pl
Kastety i pałki znalezione w siedzibie "Krytyki Politycznej". Fot. wPolityce.pl

Środowiska skrajnej lewicy są tak rozpieszczone przez media i finansujące je szerokim gestem (liczonym w milionach złotych!) wsparciem platformerskich władz państwowych i samorządowych, że uważają iż mogą wygumkować podstawowe fakty i uciec od odpowiedzialności. Dziś rozpoczęły kontratak.

CZYTAJ: W kawiarni Krytyki Politycznej "Nowy Wspaniały Świat" w Warszawie policja znalazła m.in. pałki, kastety, gaz łzawiący

Sześć listów otwartych w obronie "Krytyki Politycznej" w związku z wydarzeniami 11 listopada podpisali twórcy kultury, m.in.: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krystian Lupa, Adam Zagajewski, Tomasz Stańko.

Jak poinformowała we wtorek Agata Szczęśniak z "Krytyki Politycznej", sześć środowisk: filmowe, teatralne, literackie, muzyczne, środowisko sztuk wizualnych oraz warszawskich klubokawiarni i organizacji pozarządowych wystosowało listy otwarte w obronie "KP" i prowadzonego przez nią centrum Nowy Wspaniały Świat. Przypomnijmy, że to tam właśnie znaleźli azyl bojówkarze niemieccy polujący na ulicach Warszawy na Polaków z flagami narodowymi, tam właśnie policja znalazła kastety, pałki i pojemniki z gazem.

"Krytyka Polityczna" jest też jednym z ważniejszych członków Porozumienia 11 Listopada, które bojówkarzy zaprosiło i dziękowało im potem na swojej stronie internetowej.

Sygnatariusze listów mimo tych faktów protestują przeciw

próbom powiązania Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat z aktami przemocy, do jakich doszło 11 listopada"; przeinaczaniu rzeczywistości i kwestionowaniu dorobku NWŚ. Podkreślono także ważne miejsce ośrodka na kulturalnej mapie Polski i Warszawy.

List środowiska filmowego podpisali m.in.: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Marcel Łoziński, Wojciech Marczewski, Krzysztof Krauze, Krystyna Zachwatowicz, Marek Kondrat, Andrzej Żuławski, Andrzej Chyra, Renata Dancewicz.

List środowiska teatralnego sygnowali m.in.: Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Paweł Demirski, Jan Klata, Monika Strzępka, Michał Zadara, Tadeusz Słobodzianek, Joanna Szczepkowska.

List środowiska literackiego poparli m.in.: Adam Zagajewski, Maria Janion, Janusz Głowacki, Tomas Venclova, Ignacy Karpowicz, Tadeusz Słobodzianek, Joanna Tokarska-Bakir, Michał Paweł Markowski, Barbara Toruńczyk.

Ze środowiska muzycznego list podpisali m.in.: Kora Jackowska, Lech Janerka, Tomasz Stańko, Gaba Kulka, Paweł Mykietyn, Katarzyna Nosowska, Tomasz Lipiński, Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska.

List środowiska sztuk wizualnych podpisali m.in.: Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Paweł Althamer, Anda Rottenberg, Dorota Nieznalska.

List środowiska warszawskich klubokawiarni i organizacji pozarządowych podpisali m.in.: Festiwal Planete Doc, Grzegorz Lewandowski (Chłodna 25), Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", Plan B, Powiększenie, Feminoteka, Cafe Kulturalna.

Większość sygnatariuszy w takiej czy innej formie współpracuje z "Krytyką Polityczną", czerpie więc korzyści z jej finansowania przez polskiego podatnika.

Szczęśniak twierdzi, że "Krytyka Polityczna", która była współorganizatorem wiecu Kolorowa Niepodległa,

stała się celem ataków prawicy po wydarzeniach 11 listopada 2011.

Dowodziła, że szukano powiązań KP z niemieckimi anarchistami zatrzymanymi 11 listopada w Warszawie, obarczano KP odpowiedzialnością za zamieszki wywołane przez kiboli - uczestników Marszu Niepodległości; radni PiS domagali się odebrania jej lokalu przy ul. Nowy Świat w Warszawie, a posłowie Solidarnej Polski
z kolei - odebrania dotacji przez Ministerstwo Kultury.


"Krytyka Polityczna" podkreślała, że nie organizowała żadnych przedsięwzięć niezgodnych z prawem.

Nie zapraszaliśmy żadnych bojówek. Ani z Polski, ani z zagranicy. Nie planowaliśmy żadnego zgromadzenia grup radykalnych w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Policja zepchnęła tam grupę antyfaszystów, którą następnie spokojnie wyprowadziła z lokalu, nie zgłaszając wobec nas żadnych zastrzeżeń

- napisano w oświadczeniu wydanym po 11 listopada. Dodano, że nie postawiono żadnych zarzutów nikomu ze środowiska "Krytyki Politycznej".

Podczas obchodów Święta Niepodległości w Warszawie doszło do starć demonstrantów z policją. 40
policjantów zostało lekko rannych. Do szpitali trafiło 30 osób. Zatrzymano 210 osób. Spośród nich 111 ma zarzuty o wykroczenia (w tym niemieccy antyfaszyści), a 65 - o przestępstwa, jak m.in. napaść na policjanta, naruszenie nietykalności, niszczenie mienia.

Przypomnijmy więc jeszcze raz podstawowe fakty:

1. "Krytyka Polityczna" jest kluczowym członkiem Porozumienia 11 listopada

2. Porozumienie 11 listopada zaprosiło do Warszawy niemieckich bojówkarzy ze skrajnie lewicowej antify, którzy pałkami i kopniakami uczyli Polaków, w tym członków historycznych grup rekonstrukcyjnych, tolerancji i "właściwego" świętowania rocznicy odzyskania niepodległości.

Na stronie Porozumienia 11 listopada już po zamieszkach napisano:

Antyfaszyści z Niemiec, tak samo jak antyfaszyści z Czech czy Białorusi, ale przede wszystkim z całej Polski przyjechali do Warszawy aby wesprzeć Porozumienie 11.11. Nie ukrywaliśmy tego i nie wstydzimy się tego.

4. To w ekskluzywnym lokalu "Krytyki Politycznej" o nazwie "Nowy Wspaniały Świat" - użyczonym okazyjnie przez miasto stołeczne - schronili się bojówkarze lewaccy po tym jak policja podjęła interwencję. Tam też policja znalazła pałki, kastety i gaz łzawiący.

Oto co opowiedział nam pan Adam Golański, przedsiębiorca, w przeszłości działacz Federacji Młodzieży Walczącej był dziś świadkiem wstrząsających wydarzeń. Oto jego relacja specjalnie dla portalu wPolityce.pl:

Było kilkanaście minut przed godziną 12. Idąc z żoną na uroczystości obchodów Święta Niepodległości na Plac Piłsudskiego wstąpiłem do jednej z kawiarni na ulicy Nowy Świat. Spotkałem tam mojego przyjaciela wraz z grupą kibiców z Gdyni, on ich tu odebrał. Było to pięć osób. Byli normalnie ubrani. Jedyny charakterystycznym elementem był szalik w kolorach biało-czerwonych na szyi jednego z nich.

Jeden z tam obecnych leżał na ziemi, cały obłożony lodem, poraniony, we krwi. Miał wstrząs mózgu, nie mógł iść o własnych siłach, odprowadziliśmy go z żoną do karetki.

Przyjaciel opowiedział mi przebieg wydarzeń. Szli sobie spokojnie ulicą. Nagle wypadło skądś pięciu zamaskowanych osobników z jakimiś czarnymi pałami w rękach. Mieli emblemanty tzw. antify. Wszystko działo się błyskawicznie. Napastnicy, mówiący miedzy sobą po niemiecku, krzyczący coś do Polaków w tym języku, zaczęli ich bić. Walić pałkami, kopać, rzucać na ziemię. Na pewno byli to Niemcy.

Każdy oberwał, ale jeden szczególnie mocno. Ma rozbitą głowę, cały posiniaczony, oka w ogóle nie było widać zza krwi i ran. Teraz jest w szpitalu na Lindleya.

Z tego co mi opowiadano, a była to relacja bezpośrednia, napastnicy natychmiast potem uciekli, pochowali się  w kawiarni Nowy Świat należącej do "Krytyki politycznej". Tam była ich baza, tam mieli azyl.

Z tego co wiem takich napadów organizowanych przez grupy niemieckie było więcej. Z około 150 osób już zatrzymanych przez policję, około 100 to Niemcy.

 

Według relacji dziennikarzy w sumie grupa około 100 osób, wśród nich członkowie organizacji lewicowych zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a następnie zabarykadowała się w kawiarni "Nowy Wspaniały Świat", którą dostała od miasta skrajnie lewicowa, neoleninowska "Krytyka Polityczna". W akcji wzięli udział radykałowie z Niemiec. Sytuacja została przez policję opanowana. Osoby, które zaatakowały policjantów, zostały wylegitymowane i przewiezione na komisariaty.

CZYTAJ TEŻ:

UJAWNIAMY Wstrząsająca relacja świadka: "Nagle wypadło pięciu zamaskowanych z pałami. Mówili po niemiecku. Zaczęli bić"

Warzecha w "Fakcie": wyjaśnić rolę "Krytyki Politycznej" w sprowadzeniu brutalnych niemieckich zadymiarzy

W "Super Expressie" wstrząsająca relacja Polaka skatowanego przez niemieckie bojówki. "Dostałem w głowę, straciłem przytomność"

Czy platformerskie władze Warszawy kompletnie już odleciały? Finansują spektakl o... karierze Sierakowskiego!

Zwolennicy Marszu 11.11 pod Krytyką Polityczną: "Czy czują się odpowiedzialni za napady bojówek?"

"Czerwone Brygady"? "Sprawdzić billingi "Krytyki Politycznej" na okoliczność pobytu niemieckich brunatnych zadymiarzy"

Kogo tak naprawdę sprowadziła Krytyka Polityczna z przyjaciółmi? Jeden z niemieckich "antyfaszystów" heiluje...

"Dzielni chłopcy w chustach pokazali czynem to, do czego Krytyka Polityczna nawoływała słowem: kazać faszystom wypie...ać z ulic tego miasta

OBEJRZYJ:

"Pałki, kominiarki, niemieckie okrzyki. To lewackie bojówki zakłóciły Święto Niepodległości w Warszawie. Bili się z polską Policją, a potem uciekli do Kawiarni "Nowy Wspaniały Świat" należącej do Krytyki Politycznej".

 

gim, inf. własna, PAP

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...