Jedenaście lat temu, 6 czerwca 2010 roku wysłannik papieża Benedykta XVI arcybiskup Angelo Amato na Placu Piłsudskiego w Warszawie odczytał uroczystą formułę beatyfikacyjną wynosząc męczennika komunizmu, księdza Jerzego Popiełuszkę, do grona błogosławionych.
CZYTAJ TAKŻE:
37-letni kapelan „Solidarności” 19 października 1984 r. został uprowadzony (i prawdopodobnie tego samego dnia bestialsko zamordowany) przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki. 7 lutego 1985 r. wyroki w tej sprawie usłyszeli: Grzegorz Piotrowski (25 lat więzienia, wyszedł na wolność w 2001 r.), Leszek Pękala (15 lat), Waldemar Chmielewski (14 lat). Wiceszef IV Dep. MSW płk Adam Pietruszka usłyszał zaś wyrok 25 lat za podżeganie do zabójstwa. Żaden z nich nie odbył wyroku w całości. Oskarżycielem posiłkowym był mec. Jan Olszewski, późniejszy premier RP, zmarły w 2019 r.
Wzdragam się przed myślą, że oskarżeni, ludzie, którzy się w tym kraju urodzili i tu wychowali, mogli działać z pełną świadomością szkody, którą ich czyn mógł przynieść Ojczyźnie. Cokolwiek złego o nich sądzę, nie jestem uprawniony do podniesienia przeciw nim takiego zarzutu. Oskarżeni tu przed sądem mówili, że czują się oszukani, bo gwarancje bezkarności, o jakich ich zapewniano, okazały się złudzeniem. Chciałbym, aby zrozumieli, że zostali oszukani po stokroć gorzej, bo własnymi rękami, w obcym interesie, mogli poprzez swój czyn zatruć nienawiścią swój rodzinny kraj.
— powiedział prawnik w mowie końcowej.
Wspomnienie ks. Jerzego Popiełuszki
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się (jako Alfons Popiełuszko, na pamiątkę wuja późniejszego kapłana, a prawdopodobnie również św. Alfonsa Liguoriego) 14 września 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie. Od najmłodszych lat wyróżniał się religijnością. Choć uczył się sumiennie, jego wiara nie była dobrze przyjmowana przez nauczycieli w dobie głębokiego komunizmu. Z tego powodu rodzice przyszłego kapelana Solidarności byli często wzywani do szkoły.
Po zdaniu matury, w 1965 wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk zmuszony był odbyć służbę wojskową w specjalnej jednostce w Bartoszycach. Nie poddał się komunistycznej indoktrynacji, dzięki czemu dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej. Był m.in. duszpasterzem młodzieży i służby zdrowia.
Msze Święte za Ojczyznę i ostatnie kazanie
Ostatnie lata życia i działalności kapłańskiej ks. Jerzego to posługa w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, a przede wszystkim Msze Święte za Ojczyznę. Co miesiąc wokół stołecznej świątyni gromadziły się wielotysięczne tłumy.
Podczas posługi w parafii św. Stanisława Kostki ksiądz Jerzy związał się z „Solidarnością”. Jego działalność duszpasterska, mimo iż nigdy nie wypowiadał się źle nawet o swoich komunistycznych prześladowcach, przyciągała uwagę PRL-owskiego reżimu. Stało się to wyraźne szczególnie w czasie stanu wojennego, kiedy duchowny występował w obronie internowanych. Stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.
Cytując św. Pawła, ks. Popiełuszko nieustannie przypominał wiernym:
Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj
Trzeba zdawać sobie sprawę z sytuacji geopolitycznej w jakiej się znajdujemy, ale jednocześnie ta sytuacja nie może być wygodną zasłoną do tego, by rezygnować z należnych narodowi praw
— mówił ks. Jerzy w jednej z homilii.
W innej podkreślał, że „zło, które znosiło się jako coś nieuniknionego, staje się nieznośne na myśl, że można się od niego uwolnić”.
W swoim ostatnim kazaniu przed śmiercią kapelan „Solidarności” podkreślał znaczenie prawdy i sprawiedliwości.
Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą - żyć w prawdzie - to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego
Człowieka można przemocą ugiąć, ale nie można go zniewolić
— mówił.
Nie wiedział jeszcze, że wygłoszone w Bydgoszczy kazanie będzie jego ostatnim. 19 października został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki.
3 listopada 1984 r. odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W ostatnią drogę odprowadzało duchownego niemal 800 tys. wiernych. Mszy Świętej żałobnej przewodniczył prymas Józef Glemp. Doczesne szczątki ks. Jerzego spoczęły przy kościele św. Stanisława Kostki. Już dwa dni później do prymasa Glempa wpłynęła pierwsza prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. Pochodziła od 178 pracowników Szpitala Ginekologicznego w Warszawie. Później pojawiły się kolejne prośby, m.in od studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaledwie rok po męczeńskiej śmierci kapłana do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wpłynęło prawie 14 tys. imiennych próśb z 17 krajów o beatyfikację ks. Popiełuszki.
Beatyfikacja
Procesu beatyfikacyjnego nie otwierano przez wiele lat, m.in. z uwagi na trwające procesy zabójców księdza, nowe dokumenty wymagające zbadania, czy wreszcie obawę przed oskarżeniem o próbę politycznego wykorzystania męczeńskiej śmierci kapłana.
Oficjalnie proces wyniesienia ks. Jerzego na ołtarze otwarto 8 lutego 1997 w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki. Cztery lata później zamknięty został etap diecezjalny, w trakcie którego przesłuchano 44 świadków. W marcu tego samego roku akta procesu wpłynęły do ks. Zbigniewa Kiernikowskiego, a 3 maja 2001 r. do prac przystąpiła Kongregacja ds. Kanonizacyjnych.
Zasadność elementów materialnych i formalnych męczeństwa księdza zatwierdził Kongres Specjalny Teologów Konsultorów w 2009 r. Papież Benedykt XVI, na prośbę polskich biskupów, zgodził się na nadanie sprawie priorytetu.
W sprawie Sługi Bożego Jerzego Popiełuszki, kapłana diecezjalnego, istnieje pewność co do męczeństwa i jego przyczyny oraz co do skutków prawnych
— podkreślił Ojciec Święty.
W lutym 2010 r. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz ogłosił datę beatyfikacji ks. Jerzego – 6 czerwca 2010, czyli w Święto Dziękczynienia.
Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, w piękną czerwcową niedzielę 2010 r., abp Angelo Amato ogłosił kapelana Solidarności błogosławionym Kościoła Katolickiego. Mszę beatyfikacyjną koncelebrowało około 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, a także 1,6 tys. kapłanów.
aja/wpolityce.pl, dzieje.pl, polskieradio24
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/553758-11-rocznica-beatyfikacji-ks-jerzego-popieluszki