36 lat temu w bestialski sposób zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę. Czekamy na kanonizację kapłana-męczennika. Do dziś wokół okoliczności i daty jego śmierci pojawiają się wątpliwości. Bł. ks. Popiełuszko swoim życiem cały czas pokazuje nam, że w życiu liczy się tylko jeden podstawowy wybór, między dobrem i złem.
CZYTAJ TEŻ:
36.rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego
19 października przypada 36.rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Tego dnia przypadają także obchody Święta Duchownych Niezłomnych. Tegoroczne obchody utrudnia sytuacja epidemiologiczna. Wierni zaproszeni są do uczestnictwa w uroczystościach poprzez media oraz w internecie.
Życie ks. Popiełuszki
Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości.
Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.
W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.
Ostatnia podróż
Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.
Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedził blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury.
Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.
Przesłanie kapłana
Ks. Jerzy Popiełuszko wielokrotnie podkreślał, że to m.in. dzięki religijnemu wychowaniu, które otrzymał od rodziców, zdecydował się zostać księdzem.
U nas kłamstwa nie było! Kiedyś nauczycielka wezwała mnie do szkoły, żeby mi zwrócić uwagę, że Alek często w kościele na różańcu przesiaduje. Zagroziła, że może być z tego obniżony stopień ze sprawowania. Duch Święty mnie natchnął i odpowiedziałam, że jest przecież wolność wyznania
—wspominała matka ks. Jerzego Marianna Popiełuszko.
W kazaniach apelował, by „zło dobrem zwyciężać” (słowa św. Pawła z Listu do Rzymian:
Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj
-—przypominał nieustannie.
Trzeba zdawać sobie sprawę z sytuacji geopolitycznej w jakiej się znajdujemy, ale jednocześnie ta sytuacja nie może być wygodną zasłoną do tego, by rezygnować z należnych narodowi praw
—mówił ks. Jerzy w jednej z homilii.
W innej podkreślał, że „zło, które znosiło się jako coś nieuniknionego, staje się nieznośne na myśl, że można się od niego uwolnić”.
Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się narodem wolnym już teraz
—mówił.
Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą - żyć w prawdzie - to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego
—uczył ks. Jerzy.
Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat
—mówił do ludzi pracy.
Są więzienia niewidzialne, jest ich bardzo wiele. Są więzienia, w których ludzie rodzą się, rosną i umierają. Są więzienia systemów i ustrojów. Te więzienia nie tylko niszczą ciała, ale sięgają dalej, sięgają duszy, sięgają głęboko prawdziwej wolności
—przestrzegał.
Nauczanie bł. ks. Jerzego nie straciło na swojej aktualności. Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w 2010 roku, czekamy na jego kanonizację.
aes/episkopat.pl/radiowarszawa.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/522635-36-rocznica-porwania-i-meczenskiej-smierci-ks-popieluszki?fbclid=IwAR3qLsUjfy71tr9IFAsSed-VddWJZ9YCMuiLhZAwHIrHGDj89iT23OUrp1I