Koniec marzeń o przejęciu niemieckiej rafinerii
Koniec marzeń o przejęciu niemieckiej rafinerii. Zamiast Polaków, wejdą do niej Katarczycy

Katarska firma, a nie nasz Orlen zostanie współwłaścicielem niemieckiej rafinerii w Schwedt. Polska będzie tylko słać im ropę, tak jak przez ostatnie dekady.
Katarska firma, a nie nasz Orlen zostanie współwłaścicielem niemieckiej rafinerii w Schwedt. Polska będzie tylko słać im ropę, tak jak przez ostatnie dekady. Sen o wejściu największej polskiej firmy paliwowej na niemiecki rynek w charakterze udziałowca jednej z kluczowych rafinerii właśnie się kończy. Sądząc po informacjach, jakie opublikowały agencje Bloomberg i Reuters, inwestycja, która mogła wzmocnić pozycję europejską polskiego Orlenu, nie dojdzie do skutku. Rozmowy w sprawie odkupienia od rosyjskiego Rosnieftu udziałów w zakładzie w Schwedt finalizuje podmiot z Kataru. Formalnie ten pakiet (54 proc.) nadzoruje niemiecki rząd przez jedną z agencji, sprawując tym samym powiernictwo. Było ono już przedłużane, a obecnie obowiązujące wygasa 10 września. Według doniesień agencyjnych, właśnie to jest jednym z powodów, dla którego transakcja jest bliska finalizacji. Zależy na niej władzom w Berlinie. W przeciwnym razie powiernictwo, które zostało ustanowione w ramach sankcji po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku, musiałoby zostać przedłużone raz jeszcze na pół roku.
Ambitne plany rządu Morawieckiego
Zakład w Schwedt, położony we wschodnich Niemczech, odgrywa ważną rolę na niemieckim rynku, zaopatruje przede wszystkim Berlin i sąsiednie regiony ale również północno- zachodnią Polskę. Zainteresowanie poprzedniego zarządu Orlenu udziałami w Schwedt było więc naturalne. Za tym rozwiązaniem lobbował także rząd Mateusza Morawieckiego, stawiając tylko jeden – oczywisty - warunek, by władze niemieckie przejęły faktycznie udziały Rosnieftu. Tak się jednak nie stało, i to pomimo pojawiających się kilkukrotnie w niemieckiej prasie zapowiedzi możliwej nacjonalizacji udziałów rosyjskiego potentata (w ramach „twardej polityki” Berlina wobec Moskwy).
